Piersicute de iulie august (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

fetelor, am nevoie de sfatul vostru: as vrea sa ies azi cu eric in manduca (marc o sa fie la kineto cu tat-su) dar nu stiu daca, el avand hiperlordoza mai am voie sa il duc in manduca. ce parere aveti?


aici cred k delia e cea mai in masura sa te ajute

by the way, delia, am auzit de la o prietena k ar exista niste multicover-uri pt iarna la marsupiu/carrier/manduca...ai idee de asa ceva? ma gandesc k pe zapada o sa-mi fie mai comod sa ies cu manduca decat sa escaladez mormanele de zapada cu carutul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, si eu m-am gandit la freedelia dar nu stiu daca intra la ora asta. offf, si eu pe la 5 ar trebui sa ies cu bb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Balanta -- e ok!!! In carriere.e ergonomice nu exista presiune pe coloana aproape deloc, adica mai putin decat daca il tii in brate, sa dea aerul afara de exemplu. Datoritapozitiei ergonomice, toata greutatea este distribuita pe pulpe iar spatele este sustinut foarte bine daca il tii in pozitia corecta (adica sa stea cu spatele drept, cand apesi pe spatele lui sa nu simti ca era incovoiat si atunci se indreapta).

Roxy -- da, exista covers, un def de paturi, dar poti sa folosesti un sac de dormit, il pui ipeste picioare, inchizi unic fermoarul si partea de sus o prinzi in bretelele carrierului.mdaca nu intelegi pot sa fac o poza sa iti arat cum, dar sa ma bati la cap sa nu uit.

Michelle -- tu esti Mihaela B? Am uitat sa spun ca nu am momentan in stoc carriere negre, si nu e timp pana pleaca tata sa comand si sa le execute si sa imi si ajunga... Am albastre (preferatele mele, o culoare foarte foarte frumoasa) si grena.

Va pup, e bed time pentru noi. Adica nebunie curata, intru dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

delia, multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Ioana,m-am gandit si eu ca nu mai am asa mult lapte,dar ma straduiesc,ca alte cale nu e.Din pacate tot pot sa pompez,ca nu accepta din biberon nimic
O sa caut si eu in Cora Libero,ca Realul e tot departe.
Off,deci puseu.Sper sa nu ramana cu obiceiurile astea ca nu pot sa fac nimic
Iar striga...azi nu a facut nici kk inca,poat o deranjeaza burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hola,

Noi am avut o noapte mai agitata, adormit la 8 cu greu, trezit la 9:30 in plansete (i se infundase nasucul), ocazie cu care a mai supt vreo ora...., apoi treziri la 2 (papat o ora jumate...) si la 5 jumate, cand a papat, adormit, l-am dus in patut moment in care s-a trezit si s-a pus pe chiuit. L-am luat in pat cu mine ca sa mai pot dormi, a supt de la 6 si ceva la 8 si ceva. Deci, distractie si la noi, puseu sau ce o fi...
Rezist deocamdata fara sa-i dau lp, dar altfel, acum la 5 luni si ceva, n-as avea nici o reticenta sa-i dau,la nevoie. Oricum pana la 8 luni tre sa-l reobisnuiesc cu biberonul, ca ma intorc la lucru.

Ieri a fost la noi prietena care a nascut acum 2 saptamani, cu pufuletul ei. Uitasem ce mici si gingasi sunt. Le-am facut poze la bebeloi si bebelus. Asa realizez cum trece timpul si cat de repede cresc, parca mai ieri E. imi incapea pe antebrat si ma uitam cu jind la bebeii mai mari din vecini...

Mai fetelor, cate dileme aveti cu scutecele. Aici sunt 2 marci mari si late: pampers si Huggies, si no name-uri la fiecare supermarket. Noi am ramas la pampers, chiar daca nu-s ideale clar (Roxy am citit si linkul de la tine). Suntem la nr 3 deocamdata (Cruisers de zi si Baby Dry - alea cu verde- de noapte), care merge aici pana la 13 kg. Pe multe din voi v-am auzit ca ati trecut la nr. 4 deja, probabil marimile difera in Ro. Ne impacam cu pampers chiar daca avem cate un accident ocazional, pe care probabil nici un fel de scutec nu l-ar impiedica... A, si mie nu mi se pare deloc ca au vreun miros specific, chimic. Au un vag miros de pudra de bebe. Huggies as incerca dar sunt numai format mare si nu-mi vine sa dau banii si apoi sa raman cu ele ca nu-mi place.

Vacante exotice... numai la asta visez. Noi mergeam in fiecare an in prima saptamana din martie in Caraibe. Anul asta nu am luat inca o decizie, sa vedem. Ma cam sperii la gandul sa tin 9kg de bebe in brate fie si 4-4.5h ore de avion, plus ca nu stiu cat de fun va fi cu alaptatul la 2-3 ore, ar trebui sa fug de la plaja. In vara as vrea sa venim in tara. cred ca atunci cumpar bilet separat cu loc si pt el.

Va pup, ma duc la maraici sa-i dau sa pape...sper sa nu mai stea vreo ora doua la san(i).

A, sa nu uit, intreba cineva de lm pt cereale, ii pompez pe loc, nu am la congelator. Oricum sunt necesare doar cateva lingurite. pe parcurs vom trece la cereale cu lp in ele, care se prepara cu apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Balanta eu am centre de activitati de la Blu Box,[http://www.noriel.ro/jucarii_copii_Jucarii_infant_0-3_ani/jucarie_Spatiu_de_joaca_cu_activitati], Infantino [http://www.shopmania.ro/echipament-pentru-copii-si-bebelusi/p-centru-de-joaca-viermisor-wiggle-infantino-38292656 si Fisher Price baby gym. De departe cel de la Fisher price a fost si este preferatul copiilor. E un filmulet pe Picassa cu Silviu jucandu-se la el, il adora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Roxypuy, ti-am trimis PM, dar nu il vad in Outbox (desi setarea respectiva e cum trebuie), l-ai primit?

Fleur, eu te intrebam de lm, deci nu trebuie mult, mersi.

Kimmy, si eu cred ca e puseul de crestere de la 4 luni.

Despre vacante - toate prietenele cu copii mai mari mi-au spus ca se calatoreste mai usor cu bebe mai mic, decat dupa ce incepe sa mearga bine.

Si noi avem o zi un pic mai grea, n-a dormit prea bine si e marait.

Carmen, Laura, nu v-am mai "vazut" ieri-azi. Cum sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Ana , multumesc ca mi-ai simtit lipsa . Noi suntem cu iesitul dintilor de jos, mi-a facut febra , urla la modul cel mai serios , nu-l pot impaca cu nimic , i-am dat cu dentinox dar cam apa de ploaie , offf dimineata a adormit pe la 4 , pana atunci somn de 10/15 min si plans la greu . O sa-mi fie un pic cam greu sa scriu dar sunt cu ochii pe voi , il tin in brate , fac avioane si citesc . Spunea cineva la un moment dat ca , colicii sunt nesemnificativi pe langa perioada dintilor . Mare dreptate a avut . Noi am tras-o si cu colicii , acum si dintii si alti copii , n-au nimic , habar n-ai ca i-a iesit vreun dinte . Asta e , cu asta defilez
Pupici la toate fetele

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Fleur,intr-adevar pampersii pe care ii foloseam si noi in Italia n-aveau miros,cei de aici in schimb au.Huggies,m-au dezamagit total(acolo),erau foarte grosi si in momentul in care se umpleau cu pipi(destul de rapid) se ridicau de pe picior si iesea tot..aici nici nu i-am mai incercat.Noi am trecut deja la numarul 4(7-18kg)pt ca numarul 3( desi pana in 9 kg)nu mai facea fata,Mattia are deja 8.300gr.

Laura,si eu ma gandesc cu groaza la perioada dintilor.sper sa mai intarzie putin ca s-asa sunt chiauna.pupam Andreiu sa treaca

Mergi la inceput