Capushe la sfarsit de noiembrie

Capushe la sfarsit de noiembrie | Autor: ch_dana

Link direct la acest mesaj

Aviz proprietarilor de caini, azi am gasit ditamai capusa in urechea Alkai, labradorul nostru.

N-am avut tot anul, uite ca nici acum nu e tarziu...


Later edit: nu stiu ce are forumul asta, ma chinui sa scriu cuvantul "capuse" corect, dar apar niste combinatii tare bizare in subiect

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Si eu am gasit 2 pe Pixie, i-am facut testul de babesiosaza si erau infectate, acum face trtamentcu antibiotic. Mi- a zis veterinara ca a avut multe cazuri in ultimile 2 saptamani si toti cainii infectati. Ai grija, verifica-l sa nu se fi infectat si al tau!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sunt expusi chiar daca sunt dati cu frontline ? adica eu le dau si nu am mai vazut de ani .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Da, e ca la anticonceptionale, daca ai "norocul" sa fii printre aia 2% exceptii...

Bracul meu a facut babesioza in combinatie cu hemobartonella cand avea 8 ani jumate, la sfarsit de noiembrie, fiind deparazitat cu advantix. Din fericire am descoperit la timp, am facut tratament si a supravietuit.

Verificati-i si pentru hemobartonella, nu numai pentru babesioza. De ceva ani in coace e la oferta, 2 in unu'. Veterinara cainilor mei mi-a spus ca a avut surprize sa gaseasca si combinatii de babesia cu ehrlichia sau cu leishmania.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Flafi, Carmencat, la cat timp dupa ce ati observat capusele ati facut test de babesioza ? Vreau sa chem vetul saptamana viitoare. Multumesc !

Intre timp s-a documentat sotul si a zis ca in noiembrie e uan din perioadele de activitate maxima a capuselor si sa nu ne asteptam ca inghetul sa ne scape de ele. Azi avem program gospodaresc, tuns iarba + Sanitox...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyca_r spune:

Eu am fost la veterinar acum cateva zile si aveau pe masa, in perfuzie, un catel cu babesioza. Capusele rezista chiar si la temperaturi mai scazute decat cele de acum. Au existat cazuri de babesioza inclusiv iarna trecuta, cand erau zapezile acelea mari. Mesajul e ca trebuie sa ne deparazitam cainii pe tot parcursul anului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Imediat. Analizele i le faci imediat. De babesioza se poate muri si in 2 zile. Fii atenta la simptome. Indispozitie, lipsa poftei de mancare, urina inchisa si foarte inchisa la culoare (desi... cand a ajuns la urina foarte inchisa la culoare... doar o minune...)
Eu nu am gasit atunci nici o capusa pe el, cred ca l-a muscat si a picat moarta, dar a apucat sa transmita. Doar ca... l-am vazut trist. Evident si sot si vet s-au uitat chioras la mine, cum adica sa ii fac TOATE analizele ca sigur are ceva ca e cainele trist. Dar nu au scapat de gura mea. La analize normale de sange nu a iesit nimic, nu aveam nici o suspiciune de capusa ca il stiam proaspat deparazitat, deci nu am facut din prima test de babesioza. Am fost cu el la ecografie, ca nu intelegeam ce are. Vetul zicea ca e ok, eu o tineam pe a mea, ca are SIGUR SIGUR ceva ca nu e in apele lui. Ei bine, la ecografie, la facultate, constatat splina marita deja de 3 ori (babesioza da splenomegalie). Vetul de la ecografie a zis acum pe loc facem analiza de sange pentru babesioza, oricum, e si profesorul de la parazitologie aici. I-am facut, a iesit rezultatul in juma' de ora. Mi-a picat cerul in cap. A iesit pozitiv. Am facut si la cainele celalat ca peste tot ii scoteam pe amandoi, deci riscul era egal. Celalalt nu avea nimic. Ne-am dus la vetul curent, am plans tot drumul, nu ma puteam opri, caci cu o luna in urma murise fulgerator cainele unei cunostinte de babesioza. I-a facut tratament cu imizol si mi-a zis ca daca nu moare in primele 24 de ore, mai are o sansa. Nu a murit in acele 24 de ore, la 7 zile am refacut analizele, la 14 iar. Nu a mai fost nevoie de inca o doza de imizol in cazul nostru, dar, la sfatul unei prietene vet, i-am facut si analizele pentru hemobartonella si s-a dovedit ca o are si pe aia. Am trecut pe tratament foarte agresiv cu antibiotice. A fost pur si simplu care pe care. In fiecare saptamana repetam testele de sange si nemernica de hemobartonella era tot acolo. Ultima analiza i-am facut-o pe 28 decembrie si scapasem. Of.
Dupa 1 an de la distractia asta, la ecografia anuala au aparut niste pete pe splina. Se pare ca a fost foarte afectata de ce i se intamplase in urma cu 1 an. Am monitorizat petele de pe splina cateva luni cu ecografii. Cresteau cam repede ca sa fie ok. Alta decizie greu de luat. Am avut de ales modul in care sa moara. Daca nu il operam si era cancer, in 2 luni murea, atat este speranta de viata la cancerul de splina care se extinde rapid la ficat si pancreas, la catei. Daca il operam, iar aveam de ales. In primul rand el intra in convulsii la anestezie, avea deja 9 ani, se punea problema ca nu va rezista la anestezie. Dupa aia, functie de cat de lezata era splina, ne asteptam la pierdere masiva de sange. Atunci nu le-am putut multumi suficient tuturor prietenilor cu catei mari care erau pe stand-by pregatiti in caz ca era nevoie de transfuzie. Un alt pericol era coagularea diseminata. L-am operat si a supravietuit. Cu greu, dar a supravietuit. Dupa aia a urmat convalescenta, lunga si grea. Cu regim, cu multa grija sa nu se agite, cu multe. In fine. Dupa aia a inceput sa se ingrase, ca nu avea voie sa se agite, nah, tine un brac neagitat. Am trecut la diete. Si ca sa stim baremi o treaba la un an dupa aia a facut insuficienta hepatica. De atunci suntem pe dieta hepatic.
Asta am patit noi de la o capusa.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

m-ati speriat :/

eu credeam ca gata, am pus frontline, sanatate, ma mai uitam cand si cand dar atat.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Maine dimineata chem vetul, deocamdata patrupeda e ca o floare, e vesela, mananca de rupe (ca de obicei)...sper sa nu fi fost infectata. Oricum, azi am "scaldat" curtea in Sanitox, n-au scapat nici gardul, nimic.



Carmen, multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

ina.click exact asa credeam si eu ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Daca i-am facut deparazitarea la veterinar, acum 3 saptamani, trebuie sa-i mai fac ceva? Eu i-am luat o zgarda ( asa de capul meu) dar scrie pe ea ca se pune de la 4 luni, as aca nu i-am pus-o inca.
Sa-i mai fac ceva?

Mergi la inceput