Capushe la sfarsit de noiembrie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Pai pipetele de advantix, frontline au acoperire de 3-4 saptamani la purici, capuse. Citeste prospectul la pipeta cu care l-ai deparazitat si vezi ce acoperire are la capuse. Faci in continuare deparazitare, adica mai pui o pipeta, functie de acoperirea pe care o are.
Intrebi si veterinarul pentru ca este cam micut, sa nu il intoxici.
Zgarda aia e destul de controversata. Contine din cate stiu eu si am dezbatut la un moment dat, o substanta care face destul de mult rau. Mai mult rau decat bine. Substantele incriminate erau cele continute in pudra bolfo. Vezi si tu prospectul si de la una si de la alta si trage o concluzie, ca sunt mai multe tipuri de zgarzi, impregnate cu diverse substante.
In orice caz, nu se suprapune deparazitarea cu pipeta cu zgarda, e mult prea mult insecticid. Ca o supradoza. Deci hotaraste-te la una din ele.
Eu discutiile pe tema asta le-am avut cu niste prieteni veterinari acum ceva timp.
Oricum, zgarda aia are si ea acoperire in saptamani sau luni, deci nu o iei o data, o pui si va fi protejat 1 an, in nici un caz.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pai deparazitarea i-am facut-o la veterinar nu i-am facut-o eu, nu am fost eu cu cainele atunci, i-au gasit doua capuse si i-au facut o perfuzie, i-au facut analize cred ca de la capusele alea ( acuma ma gandesc ca nu stiam de ce i-au facut analize ). Mie acasa nu mi-a dat decat saptamana trecuta sa-i dau calciu, in rest nimic. L-am sunat sa ma lamuresc mai bine...cica sa-l caut mereu de capuse, in rest nimic... si sa ma duc pe 6 decembrie cu el iara la cabinet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Mai, eu am impresia ca bajbai: ( atunci cand am sunat evterinarul mi-a spus ce mi-ati zis si voi cu privire la hranit, de deparazitari nu am intrebat ca am crezut ca a facut el ce trebuie si daca era ceva de facut imi spunea ). Deci ( oricum o sa-l sun sa ma lamuresc) dar, ce faceti voi pentru deparazitarea asta, cu ce le dati si cu ce stropiti curtea, de cate ori ii deparazitati si curtea de cate ori o stropiti! Sunt toxice stropelile astea prin curte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Pixie e asimptomatica, mananca, e vesela, se joaca, face tone de prostioare, dar testul tot pozitiv a fost. Mai avem 2 zile de antibiotice si apoi repetam analizele. Am ales antibioticile cele mai slabe, pt ca era proaspta infectia , daca e inca prezenta trecem la. urmatoarea faza. Am ales i varianta mai putin dura, sa nu ii afecteze organele. Vedem la analize ce va fi...

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am scapat, nu e infectata. In schimb trebuie sa-i fac sumar de urina, s-ar putea s-o bantuie o cistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Slava Domnului!
Lasa, ca cistita se rezolva. Probabil ca iti va da ceva antibiotic sa ii dai.

Ma bucur mult ca ati scapat de suspiciunea de babesioza!


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput