Juniori de Iulie - August 2004 * (106)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Neatza! Site-urile sunt blocate, da' barbatul meu e in persoana la un magazin, sper sa cumpere un laptop, sa pot si eu sa mai pun poze ca omu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Ce-mi plac iconitele astea :)
Noua ne facea cu ochiul un TV 3D, dar daca trebe' sa lipsesc de la servici si sa merg la magazin (si sa ma si trezesc acolo ca au avut doar 3 pe stoc ) am zis pas...Asteptam reducerile de craciun.

Eu sunt in mare viteza, am de alergat la primarie, la notar, deh, daca vreau sa-mi cumpar pamant.
(n-ar fi o problema, e un chilipir oarecum ce vrem noi sa cumparam, dar nu e ipotecabila casuta la rosu si trebe sa cascam bine ochii pen' ca mergem cu ipoteca pe apartament... tineti-mi pumnii!)

O zi minunata sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Fetele doctoritele, am si eu nevoie de un sfat. Mitzu vomita si face diaree de 2 zile non stop cu febra foarte mare. Malarie nu are i-am facut deja 2 teste, ii mai fac si astazi sa dorm linistita cu asta, diagnosticul e de infectie gastrointestinala ceea ce nu e o surpriza.
A capatat un antibiotic echivalentul sumetrolinului, eferalgan si imodium. toate bune si frumoase dar deja 2 zile de antibiotic si inca nu vad o imbunatatire. Aseara a vomitat si apa pe acre a baut-o , dupa care a avut frisoane puternice urmate de febra evident, a vrut sa faca o baie in apa rece asa ca i-a mai scazut temperatura asa si a adormit. Dormit relativ linistit dar dimineatza tot lovit de tren era, diaree, de vomitat nu a vomitat dar am reusit sa ii bag in gura jumatate de felie de paine prajita si antibioticul.
Banuiesc ca tratamentul e in general ok , ce as putea sa mai schimb?
Ce mai are voie sa manance? De doua zile mananca doar putina paine prajita, carne nu vrea, banana nu, supa nu, orez f putin gen o lingura si nimic altceva.
Apa bea dar cel mai frica imi e de deshidratare ca nu am chef sa ajung cu el la perfuzii pe aici, stiu ca in Ro ii mai puneam saruri dar aici nu gasesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza..io-s linistita ca n-am bani deci nu alerg dupa nik in vinerea neagra....nici la tinute nu ma bag,astept sa aprobe parlamentul proiectul ala de lege in care sa se dea si profesorilor bani de haine
Marina,insanatosire grabnica lui Mitzu....eu ii dadeam mandrei niste pliculete de hidrasec,parca sunt frantuzesti,care-i faceau foarte bine.....incearca niste cartofi copti sau piept de pui la gratar...parca tin minte de la fete ca poti sa-i dai sa bea si sprite...sper sa nu ma insel...
Mandra a trecut la caiet dictando de vreo saptamana asa ca pot sa zic ca-i domnisoara de acum.....tot de vreo saptamana impusca numa' bine la dictari,desi sunt fara nici o greseala,pe motiv de scris urat....mie mi se pare cam exagerat dar nu zic nik
hai pupicei revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Marina, multa sanatate lui Mitzu!

Complicat cu infectiile astea, la o chestie din asta mi-a aparut mie o suvita de par alb in frunte. Maria avea 3 ani jumate si a slabit 4kg in cateva zile. A mancat numai paine prajita si a baut numai apa o saptamana, fara nici un medicament. Eu am asteptat sa treaca...
Maria nu a vrut atunci sa ia absolut nimic! Nu deschidea gura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Poate fi o tulpina locala de rotavirus sau ceva de gen la care el nu a fost expus. Daca-i viral, n-ai ce sa faci decat hidratare si paine prajita si sa astepti. Si eu am patit-o cu Victor si a durat 3 saptamani. Cel mai important este sa bea apa, al meu reusea sa bea doar doua guri de apa rece la 10 minute fara sa le vomite, daca lua mai multa apa o data, imediat avea senzatie de voma si varsa. Asa a fost primele 3 zile. Daca face febra e bine, inseamna ca organismul lupta. Daca nu reuseste sa bea apa... spital si perfuzii.

Paine prajita, sticksuri si cand si-a revenit peste alb pe gratar a putut sa inghita. Morcov fiert, orez fiert cu sare. Banana nu e buna in prima saptamana, doar din a doua si nu trebuie sa fie prea coapta. Banana coapta de fapt te scoate afara (din alea cu pistrui negri pe coaja). Mar copt in cuptor e bun din a doua saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Marina, asa cum zice Andries. ce poate sa inghita, sa inghita, important e sa tina in stomac. covrigei, stick-suri, paine. apa cata poate de multa. dar dupa ce vomita imediat, 2 lingurite de apa ff rece, cu cuburi de gheata. pauza 1 minut, iar 2 lingurite, etc. odata ce a inceput sa tina ceva in stomac - chiar si apa, e ff ok. si trece, cam pana duminica asa. dupa ce trece episodul de numa voma, debridat daca ai, de 3 ori pe zi, pana duminica cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sanatati la voi Marina
La noi a mers tot asa cu stixuri, apa rece, debridat.
La dureri si crampe i am dat juma de Nospa.
Fi`mea a acceptat ceaiul de menta atunci, desi nu bea ceaiuri decat fff rar, dar de dragul bibelui - anu trecut a baut.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Marina, la Matei, pe langa tratamentul asemanator cu ce spui tu, ni s-a dat Protectis, un probiotic care l-a pus pe picioare. Regimul recomandat noua in spital suna asa: primele 24 de ore doar lichide, inclusiv ceai de menta / sunatoare indulcit cu glucoza,care ajuta la rehidratare, apoi introducem treptat orez fiert si morcov fiert, sticks-uri si biscuiti sarati,paine prajita, pesmet, pana la primul scaun aproximativ normal, cand putem introduce carnea de pui slaba, fiarta sau la gratar. asa cum au spus fetele, banane, masline in etapa a II-a, cand deja e spre bine.
Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

sanatate multa tuturor !

PEPSI si stixuri/covrigei(brezel), ceai de menta; - pt viroze intestinale

spor la cumpataturi !


weekend linistit, sanatate s-avem, ca-i mai buna decat toate !

Mergi la inceput