Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Am decis sa il lasam pe Alex la bunica sa pana pe 20 dc cand venim si noi. Vom hotari dupa ce facem, daca il lasam pana in primavara - mi se pare enorm - sau revenim la cresa.

Nu ma uit la VOcea Romaniei pentru ca la ora aceea se culca Alex de obicei :( ma uit la X factor pt ca e inregistrat a doua zi si il pot vedea pe internet. Dintre concurenti, mi-as dori sa castige baiatul orb. Poate sunt subiectiva din cauza handicapului sau, nu stiu, dar cred ca are o voce buna si un suflet minunat.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut fetele, azi am fost cu taica-meu pe la doctori si vreo 2 ceasuri in sala de asteptare am apucat sa citesc.

Mada noi avem o familie de prieteni care merg cu copii la logoped, dar la ei e o extrema incantare. E o pedeapsa sa sara o saptamana ora de logopedie. Fac niste jocuri foarte de interesante si de distractive , enumar doar cateva cate imi amintesc ( sa pronunte anumite sunete fara sa abureasca oglinda, sa scuipe intr-un punct fix, sa suga o spagheata din aia lunga lunga). Eu cred ca logopedul e problema daca nu stie sa transforme totul in joc cu un copil asa de mic .

Ina eu as trata problema copilului ca si cum n-as avea bunicii. De fapt noi nici n-am avut bunici cu care sa lasam copii nici aproape nici departe. Oricum ar fi copii trebuie crescuti de parinti. Cateva luni e foarte mult pentru un copil atat de mic.Vezi ca atunci cand e bolnav poti primi si tu concediu medical. Na, hotarati voi ce e mai bine pana la urma.

Deea, Ally si eu sunt inscrisa in clubul vostru. Cand eram eu acasa cu copii singura fara ajutor ma trezeam dimineatza pe la 4, pana la 8 eram gata cu treaba, mancare, curetenie , spalat si cand se trezeau copii eram numai pentru ei. Oricum cand au fost Vic si Matia mici nici n-as fi putut sa fac nimic cu ei .

Deea si mare greseala faci ca nu-l implici mai mult pe tati. Oricat de greu ar fi crede-ma ca merita. Uite-te nu mai departe cazul Monicai, astazi esti maine nu esti,si la o adica ce faci lasi fetele cu un tata care habar nu are cu ce se mananca 2 fete? Incet cu sarcini mici baga-l si pe el in ecuatie, sa vezi ca va fi si el mai implinit si mai multumit.

Ma bag in pat ca-s rupta, azi am alergat numai pe la fiananturi, mi se facuse dosarul de nu-l mai puteam duce in maini, si vreo doua probleme tot nu le-am rezolvat, adeca m-am dus bou si am venit vaca, maine trebuie sa o iau de la capat. Intre timp trebile mele se aduna teancuri-vrafuri pe birou si de luni intru iar la proiect cu termene stricte si nu stiu pe unde scot camasa ca io-s gata obosita si stresata.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

hai ca mai iau o pauza mica ca-mi bubuie capul deja de atta invatat

vlad al meu are otita acuta, antibiotic iar ce ma fac cu el, incotro s-o apuc ?a fost la control mama cu el la ce dr am gasit si eu repede loc..am vorbit si cu cea care l-a operat..si o tine pe a ei, ca e vina mea si ca tot asa o sa pateasca daca il mai bag in colectivitate..n-am nimic cu femeia asta, dar mi se pare nebuna efectiv..cum adica sa-l tin numai acasa, adica nu ma intelegeti gresit, dar ma tot toaca la cap sa nu-l mai duc la gradi..si nu pe un termen scurt sau lung, ci asa..tot timpul..e nebuna, eu n-am mai auzit asa ceva..
trebuie sa fie o solutie , alta..nu stiu la ce dr sa ma mai duc cu el..fac tratamentul si trebuie sa gasesc pe cineva bun, cu idei..vreau sa-i verifice timpanul ma iin amanunt, sa vad daca e ceva afectat pe acolo..ce se intampla..acum cica otita facuta pe fond de raceala.. care raceala frate, ca nu era racit..nici muci nu avea..mie mi se pare tare dubios..asa ca daca mai aveti ceva recomandari de ORL-isti astept cu nerabdare

cami, trebuie sa va declar ca n-am vazut nimic la tv de 3 zile de 3 zile , de duminica mai exact, tv-ul meu sta inchis!!! da, am vazut filmuletul duminica si m-a cam speriat nu am impus nimic eu, am vrut doar sa incercam sa vedem cum e..si e diferenta de la cer la pamant!! copii mei sunt mult mai linistiti, ne jucam mai frumos, nu mai e agitatia si nebunia care era in fiecare seara..e adevarat ca am stat de ei aproape 100%, ne-am jucat..adica trebuie sa fi full disponibil pt ei...dar face diferenta

aaa, si ce a fost mai frumos e ca nici nu speram sa mearga asa usor..eu doar am pus o intrebare..vlad in momentul ala se uita la matelotii lui hai hui pt cine ii cunoaste..era tare fermecat ca nici nu ma baga in seama..si ii zic, vlad nu vrei mami sa inchidem tv-ul in seara asta ? si zice ba da, il inchid eu l-a inchis si inchis a ramas de atunci..
nici andra nu a mai venit cu telecomanda la mine cersind desene/muzica..nu stiu cum..probabil pt ca am stat mai mult de ei..
dar e frumos ..si nespus de bine..
sa vedem cat ne tine, o sa le dau normal in momentul cand imi va cere..dar cu limite/program de acum incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello!

multumesc frumos , fetele, pentru gandurile voastre!

Happi, maine iti trimit un mesaj sa-ti spun cum sta treaba la noi.

Cred intradevar ca pb acum a fost logopeda. M-am tot gandit, si cred ca nu a mai avut rabdare cu el.Este prima data cand ma cheama si pe mine ianutru in timpul sedintei. De fiecare data eu stau afara, aud cate putin din ce se intampla acolo, si la final ma cheama si imi arata ce a invatat/repetat. M-am hotarat ca la urmatoarea sedinta sa-i spun sa faca altceva, e clar ca acum nu poate si nu vrea sa-l spuna pe s. Din ce am vazut eu acolo sunt doar copilasi, majoritatea cu probleme de auz, mai toti au aparate auditive. ea este logoped cu specializare pshihologie.
Lui Cristi i-a placut mult de ea la inceput, acum nu mai e asa incantat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Intru scurt de tot.Rares mi- a facut o amigdalita urata cu febra 39,nu isi înghitea saliva,suntem pe antibiotic.Intru maine ai sper sa apuc sa va citesc.Dor de voi.pupici
Laura,sper sa ajung#259; mama maine la posta,iarta- m#259; dar am fost prins#259; cu multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna seara in miez de noapte, dar abia acum m-am linistit si eu cu toate si pot sta la laptop fara nici o grija. Merg sa citesc putin din urma si revin cu temele facute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Deea, nu stiu daca te ajuta cu ceva dar iti recunosc ca uneori si eu sunt cu psihicul la pamanat si ceea ce ma deranjeaza este faptul ca mi-am pierdut din calm si din rabdare. Sunt multe de spus la capitolul asta dar, stiu ca remediul meu este sa reancep munca, sa uit putin de casa,masa,copil si sa ma mai ocup si de mine...dar nu pot.
Lavinia, cum mai sunteti? Va-ti mai revenit?
Roxy, este intr-adevar nazdravan dar nu sunt stresata asa cum ti-am parut.Este un copilas plin de energie ,maxim de curios si mai nou mult prea mamos. Nu pot sa fac foarte multe prin casa cand este treaz si tocmai de aia profit de somnul de la pranz. Dar, iubesc la maxim momentele cand ne jucam (adica 90% din zi) si isi merita toata obosela si stresul depus.
Madutz, super fain program ti-ai facut pana in sarbatori cu organizatul curateniei. Imi pare rau pt nervii acumulati in cabinetul logopedului ....pupici multiiii iubitului meu Cristinel.
Strumpitz, Pai zilele trecute am facut o lasagna si de sapt asta m-am apucat de tinut post lunea,miercurea si vinerea si mai slabut cu mancarurile sofisticate.Am vizionat video. de pe Fb si mi-au placut maxim. Sophia seamana mult mai mult cu tine acum si mi-a placut si freza ei ciufulita si la moda.Bravo voua ca ii vb in engleza....eu nu i-am vb niciodata in iataliana...doar cand suntem afara si sunt nevoita.Te mai doare spatele asa tare?
Felicitas, sarcina usoara in continuare!
Cami, La multi ani fericiti sotului..cu intarzire! Ce mancare mai faci de post? Da-mi si mie cateva idei ca parca m-am pierdut.
Miki, il mai doare urechea pe Vlad? Nu mai stiu daca am citit dar...pentru ce ai de invatat? Ai vre-un ex ?
Ina, hai ca trece timpul repede pana pe 20 si apoi vedeti voi ce decizie luati...daca sa ramana pana la primavara sau sa revina la cresa.
Catank, spor la pedalat! Am si eu un chef nebun sa ma reapuc de gim dar, uite ca nu mai am cand.
Somleac, nu ai idee cat te admir si cata placere imi face sa iti citesc fiecare postare. Mi-a placut mult si ceea ce ai scris acum vre-o 2 seri in legatura cu acel filmulet daca nu ma insel...ca ai facut totul ca la carte fara sa te indrume nimeni, din contra altii chiar nu te-au sustinut dar tu tot pe a ta ai tinut-o si ai facut ceea ce a fost mai bine pentru copilasii tai minunati.
Andreea, draga mea...multa sanatate lui Rares si sa se faca cat mai repede bine pentru a revenii la joaca si la zambetul lui minuat cu care ne-a obisnuit. Tie putere mami si forta!

Cam atat momentan ca m-a luat somnul si abia mai tastez...Nu am scris nimic coerent sau cu logica dar ora asta pentru mine isi spune cuvantul. Aud cum ma triga patul si nu vreau sa-l dezamagesc si sa-l fac sa ma astepte...Drept urmare...sting tot si ma bag la nani langa sot.
Va pup pe toate si va doresc un somn usor si linistit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!
poftiti la cafelutza

ally, imi place ca ai reinceput sa scri. Cum spuneam, timpul asta cu ei mici trece asa repede, vor creste si nu vor mai avea nevoie de noi.Ii spuneam si sotului, bucura-te acum cat vrea sa stea tot timpul cu noi, mai incolo o sa-l vedem doar cand intra pe usa, si cand mananca. Tin minte cand eram adolescenta, imi placea sa stau la mine in camera, cu usa inchisa, aveam televizor si calc la mine in camera si nu aveam motive sa trec prin sufragerie...ce o fi fost in sufletul mamei...dar imi respecta dorinta si nu intra peste mine.

miki, mi se pare absurd sa-ti spuna sa ti copilul acasa, Te rog meri la un control si la dr care l-a operat pe Cristi este prof Dan Gheorghe de la Budimex, iti pot da nr de tel al secretarei sa va programeze intr-o dimineata la control. Eu am mare incredre in medicul asta, nu este genul sociabil cu parintii, adica tb sa-l alsi sa faca consultatia, se descurca f bine cu copii(normal), apoi iti da toate informatiile si detaliile de care ai nevoie.Cand am fost internata cu Cristi in spital cu deshidratarea am fost si la el la un control (daca tot eram in spital..), l-a controlat si ne-a spus ca din punct de vedere orl este totul bine, nu tb sa ne facem pb de nimic. Te rog, mergi si aici! daca te hotarasti iti dau pe PM detaliile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

andreea, sanatate lui rares, cred ca este vre-un virus ceva prin aer, si baiatelul prietenei mele a patit la fel, febra dureri in gat si refuz de mancare, abia inghite lichide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

miki, nici Cristi nu s-a mai uitat la Tv de cand e Cata plecata, stam in buc si face puzzle, deseneaza, coloreaza tricolorul , eu mai stau cu el la masa, mai fac una-alta. Si eu zic ca e mai putin nervos cand nu se uita la desene.

Mergi la inceput