Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

miki, fetele , cred ca nu m-am exprimat bine, este prima oara cand am ajuns sa-l amenint, adica sa-mi puna nervii pe moate. Eu intotdeauna l-am incurajat si cand nu spune corect ii spun ca e binisor, dar ca poate si mai bine. Cand repetam de multe ori o facem in joaca, sa spuna sss ca sarpele din Cartea Junglei, marsaluim ca elefantii, ii cer trimpa la control si apoi sa spuna sss. Mereu ii spun ca am incredere in el ca poate sa le spuna corect, ca sunt mandra de tot ce a invatat, si ca sunt convinsa ca le va invata pe toate f bine. Il laud mereu, si direct si atunci cand de ex vb cu mama la tel si el aude ii spun cat de bine a vb Cristi si cat e el de destept, sa vada ca eu chiar sunt mandra de achizitiile lui. Lui insa sa nu-i spui ca nu a facut bine ca gata, refuza sa incerce. Nu l-am certat niciodata pt ca nu a vorbit corect. Cand ma mai supar este pt ca nu vrea sa repete. Si daca nu repetam mereu, pierde si sunetele pe care le-a invatat deja. 2 sapt nu l-am mai repetat pe "v", in cuvite il spunea ok, iar aseara mi-a venit mie sa-l repetam si..nu-l mai pronunta corect ..il spunea "f". Deci nu-l pot lasa sa nu repete, indiferent ca-i convine sau nu, pt ca pierde si ce a castigat pana acum.
Fug sa ma imbrac sa-l iau de la gradi, apoi mergem la fini la joaca. Jalea cea mare azi a fost cand i-am spus ca nu mai mergem la ei...mi-a promis ca sapt viitoare repeta...sa vedem...
va pup




credeti ca nu procedez bine? am mii de ganduri in cap....cum sa fac sa-i fie bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

credeti ca nu procedez bine? am mii de ganduri in cap....cum sa fac sa-i fie bine...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


eee, na..fii serioasa, eu eram sigura ca asa procedezi cu el, nici nu stiu ce mi-a venit sa-ti scriu asa multe, dar a fost prima reactie fara sa gandesc
sunt sigura ca stii sa-l incurajezi si parerea mea e ca asta-i cheia succesului..

am doar o curiozitate, voi cum repetati literele ? asa, individual sau in cuvinte ? vlad inca nu pronunta unele litere in anumite cuvinte dar in altele da, cu varsta am vazut ceva imbunatatiri si ma gandesc ca se vor corecta si celelalte cu varsta..poate si la cristi e aceeasi situatie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

ma mai gandesc ca ai putea incerca sa faci repetarea asta un fel de joaca, sa gasesti/inventezi o povestioara cu fiecare litera/sunet..sunteti masinute pt "vvvvv"...si tot asa

sau cu recompensa...dar aici nu prea m-as baga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Salutare!

strumphy- si tuturor mamicilor!

Suntem, f bine, I face progrese in ochi mei de la o zi la alta,..ne jucam cu vrute is nevrute dar timp de net nu prea imi mai ramane.
Da strumphy, mi-a sosit bicla, deja e ''uzata'', ne intelegem de minune si am facut i investitie f buna ptr sufletul, mintea si inima mea. Baia nu e gata, nici nu am inceput, baiatul care trebuia sa ajunga este un subaltern al sotului si i-a tot permis sa lucreze in alte parti sa nu piarda lucrarile, ca la noi, dupa al meu sot, cica nu ar fi bai, putem asteptaAsta e soata mea!Na, ce sa-i fac?! Sincer, nici nu-l mai intreb cand vine, ...dar cand o fi sa fie...sa fie.
Imi este rusine sa mai scriu aici, nu pot scrie la fiecare in parte, sau sa comentez una alta...dar asta nu inseamna ca nu sunt alaturi de voi, asa...cum pot eu ...doar eu stiu.

Va pupic cu mic cu mare si va doresc tot binele din lume!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

miki, noi fiecare consoana invatata o repetam intre vocale, toate combinatiile
Ex:
va, ve, vi , vo, vu
ava, ave, avi, avo, avu
eva, eve, evi, evo, evu
iva, ive, ivi, ivo, ivu
si asa mai departe, apoi "cuvinte" care de fapt nu sunt cuvinte, doar grupuri de sunete: vete, teve, viti, tivi, sa pronunte "v: si la inceputul unui cuvant si la sfarsit, sa contina consoane la care limba este odata in spate, o data in fata. Cred ca daca ar fi ceva cu noima l-arata atrage mai mult...asa sa tot repete aiurea...Dar ma rog...asta e metoda sa repete intre toate sunetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Salutari si de la mine :)
De citit va citesc des dar de scris nu mai apuc la fel de des.

Noi suntem raciti si de data asta e un pic mai serios, deci am chemat de urgenta soacra sa stea cu el pana se reface. Eu de la serviciu nu mai pot sa imi iau zile libere, am luat deja toata saptamana acum 2 saptamani, etc, scandal, ochi dati peste cap, sefa fara copii, etc.

Asa ca din pacate Alex merge cu bunica sa la Vaslui :( ne reunim pe 20 dec cand imi iau concediu.

Azi a discutat cu o colega si prietena si m-a cam incurcat; eu ii povesteam cum imi e deja dor de el si cat de ciuda imi e ca nu avem pe nimeni mai aproape, sa nu trebuiasca sa nu il mai vad aproape o luna, si ea imi zice, de altfel destul de valid:
"Ina dar il aduci inapoi in plin sezon de viroze, in ianuarie, o sa fie iarna grea, unde cari tu copil racit in sus si in jos cu metroul zilnic, de la cresa si acasa? O sa o iei de la capat dupa Anul Nou, mai bine lasa-l pana spre martie aprilie."

Si of doamne are dreptate cumva, stiti. Dar cum sa-l las atatea luni, nu stiu, nu mi se pare natural sa stam despartiti, o sa-i duc dorul destul cand o sa fie mare si o sa ma sune o data la 5 luni, acum vreau sa fie langa mine. Plus e o perioada in care acumuleaza atatea cunostinte, vreau sa fiu langa el la fiecare cuvant nou, etc.
Si in plus ma uitam la astia micii care nu sunt adusi la cresa cu regularitate, o tin ntr-un bocit si o jale continuua, pentru ca nu apuca sa se acomodeze.
Al meu, in afara de raceli, s-a adaptat si ii emrge excelent. Il dragalesc toate tantile pe acolo, mananca bine, a luat in greutate mult, s-a inaltat, in fiecare zi vine cu o deprindere sau o glumita sau o silaba noua, socializeaza foarte bine etc.
Si in plus pe 1 martie e ziua lui, cum sa ratez asa ceva :(

Insa si ea are dreptate cu trecutul iernii, parca vad, iar il aduc, 3 zile bine, a 4a "va rog sa mergeti la medic", invoit de la serviciu, nervi, scandal, hai cu el la medic, iar picaturi, iar pompa de muci, etc, iar o saptamana cat de cat mai bine si apoi iar raceli.

Ea zice ca in primavara nu mai e chiar asa. Eu stiu? asa o fi. Habar nu am, sunt doar foarte trista ca ma simt cumva cu mainile legate. De la serviciu nu pot lipsi 1 saptamana la fiecare 10 zile si nu pot intarzia (deja plec mai devreme un pic)....cu el nu are cine sta, la cresa nu poate sa mearga bolnav si uite-asa.

Mada, si eu tin cu bietul Cristian. Dar nu te simti prea vinovata incearca doar sa iti amintesti data viitoare cat de greu e pentru el si cat de frustrant sa isi constientizeze esecul. Si eu am fix aceeasi p[ornire si uite, in februarie fac 31 de ani, dar fix la fel fac, incerc o data, de doua ori, daca nu iese le trantesc si plec. Cumea, si eu ar trebui sa fac ceva logopedie, sunt rr-ita. Nu foarte tare, dar oricum nu pot face R din limba. Ei bine, ma enervez ca si baietelul tau cand mi se zice "nu se poate sa nu poti, ia mai incearca", atata doar ca baietelul tau e bine educat si inocent deci nu poate da raspunsurile pe care le trantesc eu la nervi

va pup pe toate. scuzati absenta. mai trec eu pe aici!



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ina, eu din experienta anului trecut iti spun ca perioadele propice de raceli sunt toamna si primavara. Lunile iauarie si februarie cam ingheata microbii , in lunile astea eu nu am avut nici o pb cu copii. Abia in primavara a mai racit putin si a iesit afara in fiecare zi, si cand erau zapezi mari, si cand era maxima zilei -15 grade. Eu te sfatuiesc sa-l aduci si daca chiar va raci cum spune colega atunci sa te hotarasti daca-l duci la bunici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neata..
poftiti la un ness....am un borcan mareeee...sa nu ma mai prinda fara si sa intru in sevraj..de la 2-3 maxim 4 pliculete cate cumparam am trecut la borcan...

Ina imi pare rau de pici...sanatate ....pacat ca nu e si el acum de sarbatori la gradi..desi e inca mic si nu prea se prinde ce se intampla , serbarile au un farmec a parte...sau poate la crese nu se pune acent pe aceste sarbatori de mosi..dar ma rog...ideea e ca-i naspa cu virusii si colectivitatea..insa ca si Mada stiu si eu..tot din experienta proprie...toamna cam la 2-3s dupa mers la gradi racea fimea si daca nu o dregeam de tot...o lalaian pana pierdeam serbarile de iasrna la gradi....ianuarie si februarie eram ok...si o luam iar martie -aprilie si mai mergeam prin mai un pic si cu ceva noroc prindeam si rol la serbarea din iunie....ce-l putin primi 3 ani asa au fost ..la pregatitoare a mers cam fara intrerupere
eu zic sa-l aduci....dar sa nu ma fugaresti cu ceva bulgari de zapada daca trebuie dus iar la vaslui....vit C ii dai? asta poti sa-i dai fara sa vb cu medicul ,ca ce e in plus, in corp, se elimina imediat , creed ca stii si tu....B-urile+magneziu am inteles ca iar sunt bune...Ca dat 10 zile in perioada cu R....uleiul de peste...hai ca iar m-am trezit dand eu sfaturi...

Mada cum stai cu treaba...ai prins o vreme suprer..anunta astia temp. numai bune de sters geamurile

Roxy, off... as face mancare cum zici tu..am vrut sa -ti raspunmd si data trecuta si sa-ti multu. de acest sfat/idee..dar la cat sunt ai mei de ciufuti cu mancarea tu crezi ca ei manca o mancare 2 zile..sa nu zic mai mult..noo..eu fac ciorba pt A de 3 ori/saptamana..si pt noi ...hai eu m-as cam exclude ca la cat manc...zilnic ceva cu sos..sau la cupror..sau gratare sau sau...pun 3 portii+1..una asa ca sa-mi rama sa mai dau si la cateii de pe strada..ca astia nu manca reincalzite..asta e nu mai zic nimic...asa i-am invatat asa defilez cu ei....
mai zicea Mada sa faca sotul curat..ha ha..ma tavalesc de ras..pai el mereu zice ca nu trebuie..din punctul lui de vedere e o curatenie luna la noi in casa

oooo Ivy..pai clar Lari a ta e pe locul 1 detasat la nazdravanii,incapatanare etc....dupa ce te-am citit am vazut-o cu alti oki pe A a mea ,sa zic asa..A nu face circ pe strada...doar sa nu o iau brusc de la locul de joaca. sau eu stiu..inca merge in carucior ..am cam evitat sa o las pe jos....sa nu se obisnuiesca asa. atunci cand mai vrea si mie imi e ff greu sa o stapanesc si eu chiar am ceva de mers pe jos...cand ne plimbam prin cartier merge pe jos ..cei drept cu ceva scandal reusesc sa o mai tin de mana, dar mai mult pe strada mea ,care e criminal de aglomerata..e magherul cartierului..si merg astia cu o viteza...cred ca si cifele au 80 la ora..si cu lugu lugu ,cu o amenintare ca vin catetii,pisicile si alte oratanii imi da mana....cand o luam pe stradute laturalnice isi face de cap..calca peste tot si prin toate prostiile si baltile....dar decat sa ma urle mai bine asa...iata defectul meu....e cuminte si cand mergem intr-o vizita ..cel putin juma din timp sta cuminte ca-i cam rusinoasa....ea acasa se dezlantuie..si atunci numai cand am eu ceva de facut..si cum am mereu de aceea a devenit asa obraznicuta...plus ca-i curioasa si pofticioasa din cale afara si de aici urcatul peste tot prin bucatarie...
si acum sa o luam pe aia dreapta daca ea vede ca eu fac ceva vrea si ea..si asa vor toti copii...ieri m-am trezit cu gandul sa spal cabina de dus..luasem o solutie de la lidl de vreo 2s si nu apucase sa o folosesc..am tras repede repde si am facut baia...s-a trezit mandra...si dupa ce am mancat am zis sa dau macar cu matura in living ca era jale...dar am strans una alta si am bagat aspiratorul....nu il folosesc cu ea de fata ca ii e teama decand ii mai trag mucii...dar m-am incurajat ,dandu-i de lucru sa roada niste bonibom..ea a sta in canapea si eu dai si dai..am impins mobila ,canapeaua, covoare scoase pe terasa ..etc..si uite cum am lustruit livingul...ba la spalatul cu mopul pe care-l evitam tot din cauza ei, cat era treaza,...m-a ajutat din plin..a varsat putina apa din galeata si a calcat cu sosestele antiderapante...apoi bucuroasa ca nu maisunt covoarele a dat vreo 300 de ture baie-geamul de la living....daca-i puneam niste asevi pe talpi acum imi stralucea parchetul ca-n reclame...dar trtecem noi si peste..cum ziceai si tu Roxy ca o sa uitam..pai stiu nu am mai ttrecut o data prin asa ceva si cu cat crestea S imi era dor de ea bebelusha asa gidusa..pe mine ma doare ca sunt prea solicitata si obosita si nimeni nu ma iontelege..dar am zis sa fiu sanatoasa macar sa o fac si pe A cat e acum S..ca S deja nu ma mai slocita prea mult in trebuirile ei..off off

a, Ivi m-ai amutat teribil cu prafu de 2m..pai tu esti musafirul meu ideal daca-i asa ....ha ha...ca nu-l vezi sau nu tii cont dea-l meu....esti ca barbata miu ...e ceva normal

eu trebuie azi -maine sa lustruiesc un pic si bucatatria ca vineri poate ma trezesc cu ceva musafiri si e plita saraca numai malai si si pete....

Delia ma bucur ca nu esti tu in butoi..ci pc ul tau..acum intelegel si pe el...


Mada , nu prea stiu ce sa zic cu Cristi/....tu esti in masura sa stii daca chiar are nevoie 100% de logoped si nu s-ar corecta pe parcurs...stii ca ti-am mai scris eu candva despre un baietel?....zilele trecute vb cu sora mea si a pomenit de el....ca mi-a invitat fetele la ziua lui..el implininste 5 ani.. imi zice ''hai ca a inceput si danut sa vb corect...chiar sa intelegem ce zice...ca asa pocea cuvintele /literele de nu intelegeam mare lucru...am ramas uimita desi stiam ca a zis candva ,ca parintii sunt ff multumiti dupa ce l-au dus la gradi ..iar logopedul consultat a zis ca-i ok si o sa vb el..logopedul a fost consultat tot pe la varsta lui C al tau...uite ei l-au lasat asa si baiatul abia acum vb corect si cu fraze ..cica evita sa vb mult ca vedea ca nu-i inteles de oameni/copii...asa ca nu stiu ce sa zic...

Catank , nu mai permite sa amani cu baia..pai sa te prinda cu mizerie in apropierea sarbatorilor..off cum gandesc si barbatii astia...
sa alergi cu placere pe bicla....de vinerea neagra a fost la reducere ....dar nu stiu daca modelul tau....am intrat eu la ei ca vazusem o lista cu magazinele participante

off v-am citit asera dar nu mai stiu pe cine si ce..ce am scris a fost din amintiri..aaaa
yasmi imi pare rau de voi..da ce ati avut..copilasii tot cu bronsita lor asmatiforma..off e crunta asta..mai ales pt noi parintii ..pe mine ma termina acea tuse nesfarsita...multi sa va facceti bine

Off Miki alta problema..asa este daca suntem fete iubitoare de parinti..ne consumam tare mult..asa sufar si eu....dar stii ce imi doresc? ca si fetele mele sa imi fie asa apropiate ...

bai pe bune daca mai stiu cu si ce sa zic...
pup si urez tuturor gravidutelor curajoase sarcini usoare
si mii de pupici la toate fetele

parca era si ceva de urat..dar sper ca nu am incurcat forumurile....daca nu... sa fie sanatos/a sarbatoritul/a si sa aiba parte numai de momente frumoase-n viata alaturi de cei dragi!!!!
gata fug..mi-a expirat timpul..vreau sa fac o supa cu galusti si un sosulet la niste ciocanele de curcan..le-am fiert de aseara...apoi sa ies si eu cu A la plimbare ca se anunta iar soare




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata Deea! Buna fetele! Ma bag si eu la un espresso natural micutz! Miriam e la cresa. A dus-o tati azi.
Ina imi pare rau de imbolnavirile astea si nici nu imi pot inchipui cum e sa ai puiul asa departe! Uf.... Eu ma pot considera o norocoasa Miriam a lipsit doar 3 zile pentru raceala de la cresa si in rest ii place mult sa se joace la pii( copii). Si eu din ce tin minte anul trecut in toamna cand a dat frigul s-a racit Miriam, in rest in ian-feb am scos-o in fiecare zi acasa la sanie la -15 grade si nu s-a racit deloc. Madutza are dreptate.
Ar fi super daca ti-ai gasi cat mai aproape de voi o tanti la pensie care ar fi dispusa sa stea uneori cu el cand e racit. Da ce sa zic asa ceva e cam greu de gasit. Si eu va trebui sa ma gandesc peste vreo 2 ani la cineva care sa-mi scoata copiii de la gradi si sa fie de backup in caz de raceli repetate. Sper ca pana atunci sa iasa tati la pensie, numai ca el se va muta la 25 de km de Cluj, la casa, insa la nevoie il vom aduce la Cluj sau vom duce copii(noroc ca ii plac copiii si ii place sa gateasca).Complicat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

buna dimineata ....deaa da si mie un ness puternic ca ma zapacit somnul mandrei se urca pe mine cu picioarele si nu avem loc in pat ea se cracana cum vrea ......ma doare gatul dormm ca naiba

la toata lumea fug sa dau cu aspiratorul ca ieri a facut mizerie cu paine prin casa si sa spal vasele ca aseara mi-a fost lene

Mergi la inceput