Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

KYTANA bea ceai de tei, la mine merge, doarme si el.

Si eu am obs la Frichishor ca are caputul usor tesit pe o parte si l-am intors invers in patut, i-am pus si jucariile la care se uita pana adoarme in partea cealalta, sper sa se corecteze.

Am mai facut si painica de casa si o turta dulce, maine is mai libera, ma duc la masuratorile de 3 luni. Am baiat mare!

Si ca sa vedeti ce va asteapta peste cativa ani si cum o sa va luati optimismul si puterea de la copilasi, sa va pov faza: la masa de pranz, lui D, nu-i e foame, il intreb:
- ce ai mai ciugulit de nu vrei mancare?
- un biscuit...
- unde l-ai gasit si pe ala? - il halise dintr-un dulap unde tinem dulciurile
- nu mai tin minte, promit ca de acuma o sa-mi notez pe biletele ca sa nu mai uit...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, ai facut bine ca ai incercat si lp ca ai eliminat asta din ecuatie. Cand brotacul meu avea crize de plans la san si-i faceam bibe asa mult ma bucuram ca-l respingea si stiam ca nu e de la laptele meu. Atunci incercam sa rezolv altfel problema. Am auzit si eu ca un bebe care papa des are mai multi colici si doarme mai putin. Cam asta se aplica si la mine, ca ziua papa din ora in ora. Chiar nu stiu cum sa raresc mesele si sa-i fac cat de cat un program, oricum mi se pare prea mic. Dr nostru pediatru, de care, per total sunt multumita, zice ca asta-i situatia cu unii bebelusi care sunt hraniti doar la san, sunt mai vigurosi si n-au nevoie de asa mult somn... Sucks, dar n-ai ce face, decat sa incerci sa-i calmezi plansul si sa stea si el cat mai linistit chiar daca nu doarme (stiu ca nu asta vrei sa auzi, ca si eu vreau o reteta miraculoasa prin care bebe sa-mi doarma ziua macar cate 2 ore legat)

Si mi-a mai zis despre regurgitare si varsat laptic proaspat ca nu-i pb decat atunci cand bebe nu ia cum trebuie in greutate. Eu imi faceam griji ca lui al meu ii iese non-stop laptic din gurita cand sta pe spate. Dar la caaat mananca... Deci e un cerc vicios.

Si e bine sa nu fii agitata in preajma lui. Eu il alaptam pe bebe in bucatarie cand salvarea o lua pe bunica mea la spital si eram super agitata, bebe a inceput sa faca crize de plans si domnul de pe salvare care avea un bebe si el acasa mi-a zis ca de asta plange, ca-i transmit starea mea de agitatie...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

mirabela eu ii dau ceai de musetel indulcit, debridat si siropel lass-baby, pentru reglarea tranzitului...la supozitor am renuntat si termometru n-am folosit, ca nu-i bine, anuleaza reflexul de defecatie.. si cu toate astea azi n-a facut, asa ca i-am cumparat microclisma cu glicerol, musetel si nalba si a facut imediat..
mi s-a recomandat novalac IT pentru constipatie si reglarea tranzitului, dar nu stiu ce sa mai fac, nu prea-mi plac atatea schimbari...

in afara de ce scrie pe net, voi ce credeti de alimentarea bebeilor cu lapte e vaca? eu am vorbit cu mai multe persoane care au dat lapte de vaca copiilor, de mici, si a fost ok...

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna noapte, fetele. Eu scriu rar ca tot ma iau cu treaba si mai sar cate o zi de forum si apoi imi ia o saptamana sa recuperez.
Corina, la multi ani cu sanatate!
Stela, imi pare tare rau pt bunica ta. Si eu am tinut mult la bunicile mele si au murit amandoua, una chiar de cancer. Oricat de trist ar fi, nu avem cum sa evitam asta. Sper doar sa ne intalnim in viata vesnica.
Iuli, tare rau imi pare! Si Ilinca mai are zile cand ma tine mai mult langa ea, ca nu vrea sa doarma. Daca dr zice ca e bine si nici nu ii este foame, obisnuieste-te ca asa e el. In felul acesta, cand va fi linistit vei fi placut surprinsa. Daca tu ai atatea pe cap, posibil ca si Luca sa se agite mititelul. Oricum, toate trec si cand il vei vedea cum te imbratiseaza si te striga si se uita la tine, toate greutatile le vei uita. Roaga-te sa te ajute Dumnezeu sa treci cu bine si gandeste-te ca nimeni nu primeste mai mult decat poate duce. Cred ca si eu intru uneori in baby blue, ca ma uit la fetele mele si mor de dragul lor. Abia astept sa creasca asta mica sa se joace impreuna. Cum spunea si Mirabela, e tare frumos cu doi copii.
Va pup pe toate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ziua ca ziua dragelor, dar in momentul de fata este treaz de 22h!!! Crize de colici nu sunt ca acum de exemplu sta pe masina de spalat (care nu merge, dar acolo ii place lui) si mai trage doar cate un part.

La san a mai atipit fix 15 min, se trezestesi cauta sanul, daca nu i-l dau incepe scandalul. Nu mananca, doar molfaie.

Biberonul nu l-a vrut nici batut, nu ca il tinea in gura, plangea cu gura mare si nu il impresiona ca are un biberon in gura. I-am picurat si lapte din el, il tinea in gura, nu il inghitea.Daca ii era foame cred ca trebuia sa il haleasca nu?!

Daca intr-o ora max nu adoarme ma duc la spital. Va rog, daca stiti, e normal ca un bebelus de 6 saptamani sa stea atata timp treaz?! Macar daca e normal sa ma calmez si eu...



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Iuli, daca nu adoarme si eu as face la fel. Mai bine sa te duci degeaba decat sa sufere micutul de ceva si sa nu-l tratezi. Te mai calmezi si tu daca zice ca asa e normal si te impaci cu soarta.
Fetele, voi ati vaccinat toate bb? Poate sa ma lamureasca cineva ce risc daca nu ii fac vaccin? Dupa scandalul asta cu BCG-urile nu prea ma mai trage inima. Plus atatea mailuri si site-uri si reviste care zic ca fac mai mult rau... Lamuriti-ma si pe mine, va rog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata. Vad ca suntem in contratimp, cand intru eu nu intrati voi pe forum si invers.:-DLa noi a fost o noapte obisnuita, cu somn de pe la 23 pana acum, cand a papat si s-a pus iar pe visat. La voi cum e?
Iuli, sper din toata inima ca sunteti amandoi la somn.
A, fetele care se plang de lipsa de implicare a sotilor, mai aveti un pic rabdare. Pe masura ce cresc copilasii, creste si implicarea lor; acum nu prea stiu ce sa faca.
Pup tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Capitol nou!

Mergi la inceput