Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

iuli cred ca totusi ai putea incerca si cu bibe cu lp si emma facea asa intr-un timp si eu credeam k face asa de burta, dar nu stiu din ce motiv nu vroia sanul si am incercat sa ma mulg sa ii dau lm si a mancat , dar am patit-o de vreo 2 ori eram convinsa ca am lapte si ea urla aproape si se strangea k si cum o durea burtica si lua tzatza in gura cu pofta si tragea si aveam impresia k si inghite , sau nu stiu ce era in mintea mea k am lasat-o asa vreo jum de ora incercand ambii sani si apoi knd am strans eu de ei nu iesea lapte si nici cu pompa , iar cu pompa intotdeauna am scos asa k i-am facut un bibe de 90 si la halit si a adormit cu bibe in gura asa k mai bn incerca k noi ne mai si inselam cu lapticul de la tzatza
si departe de gandul k nu mai vrea tzatza, a mea moare de dragul tzatzi si al laptelui de la mine il mananca cu o pofta de zici k nu a mai mancat de zile , iar laptele praf il mananca doar de foame knd nu mai am eu lapte caci si eu ma descurc mai mult singura k uneori sotul fie nu are timp, fie e in toane proaste si prefera sa stea afara in curte de la tigara si o bere , ceea ce si pe mine ma da mai mult peste cap si mai raman fara laptic suficient uneori dar asta e fac orice sa fie mancata asa k i-am mai dat si lp desi iubesc clipele knd o vad fericita la tzatza, dar asta e daca nu am suficient lapte si ea incepe sa urle de foame nu o pot lasa asa
pupici si incerca sa te calmezi si incerca si metoda aia pe care ti-am spus-o insista sa il tii asa 5 min si daca nu vrea si chip renunti k si eu insist un pic k ea e agitata in momentele respective si doar daca eu insist si o fortez sa stea linistita se calmeaza si apoi adoarme aproape instant, intr-adevar aplicam metoda rar k rar e nevoie , dar e bn k isi face efectul
pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, noi de asta suntem aici, sa ne sprijinim una pe cealalta, asa ca poti oricand sa ne spui ce te apasa! Cred ca fetele au zis ce ti-as fi zis si eu, inclusiv cu laptele praf. Bebe al meu a primit ieri si azi lp de nevoie, ca nu eram, si a fost mai calm, sa stii, si a dormit fara san.

Daniela, te inteleg pe frustrarea cu sotul, ca nu se implica suficient, nici la mine nu-s lucrurile prea roz, adica sunt zile cand el nici 5 minute nu sta cu el si doar eu il iau, il legan, il calmez, dar de cand problema cu bunica eu a trebuit sa plec iar el a ramas cu bebe. Si acuma evident ca mi-as dori sa nu trec prin asta, sa nu fiu nevoita sa-l las pe Matei acasa, iar eu sa plec in lume. Eh, e tare complicat.

Pe bunica mea mi-au dat-o azi de la oncologie acasa.. nu mai are nicio sansa de recuperare, caci e prea slabita si e in metastaze, are dureri mari... e cu tratament de morfina injectabil si plasturi. Sta mama cu ea, eu o sa merg zilnic pe la ele sa ajut cum pot.. Mi-e tare mila si de mama si de bunica, offf. Nu-l mai privez pe bebe de lapte, noroc ca ele stau la 5 min de mers pe jos si voi face dus cand ajung acasa la bebe. Mi-e frica sa nu-i transmit vreun virus ceva. Ce era siazi in spital la oncologie, nu va puteti imagina...

Asta-i viata, are un inceput atat de superb, dar din pacate are si un final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Fetelor multumesc din suflet de raspunsuri si ca le lasati pe ale voastre pentru a-mi raspunde mie.

Cele 2 nopti nici nu stiu cu ce sa le asociez. A dormit ziua, cam 3 puiuri de somn,8-10, 11.30 - 13.00 si afara de la 16-18.00, seara baita si masaj si nani. Toate somnurile au fost la san,urmate de mutarea lui in patut pe zgomot de foen. Ieri ce a fost diferit a fost ca a stat la slujba, galagie mare, oameni multi, era hramul bisericii si a dormit si dupa plimbarea de la 18.00 inca vreo 45 min. In afara programula fost acealsi, chiar si orele la care a cerut de papa au fost asemanatoare. Insa la nani a adormit greu, si s-a trezit pana la 02.00 din ora in ora iar de la 02 nu a mai vrut sa doarma si pace: mormaia si plangea, fara sa vrea san. O alta deosebire, astazi a avut un sg scaun,fata de zilele precedente cand a avut 3-4 scaune.

De asta nu inteleg...Acum ii dau san si voi incerca 50 ml de LP. Mi-e si frica sa incerc. Eu totusi nu inteleg de ce nu vrea sa doarma :( Ii cunosc tipatul de foame, nu era acela,era un miorlait de somn. Dar, incercarea moartea n-are, nu?





Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

I-am dat un san, motaia,l-am trezit il-am dat pe al doilea siadormis. L-am trezit sii-am dat biberonul. S-a strmbat simi-a dat cu mana peste el. I l-am dat de 5 ori, nu o data. Nu l-a vrut. Impingea cu limba afara tetina. Deci foame nu ii este.

Deci revin la intrebarea mareata, de ce nu doarme si plange in schimb? :(



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Kytana
Desi ma pling ca nu pot face nimic ziua de bebelusul meu se pare ca sunt norocoasa fatza de tine. Noaptea doarme dus, cu o singura trezire in jurul orei 3.30 si apoi la 7.30. Dimineata daca il culc cu mine doarme pana la 10, daca nu, nu doarme si se miorlaie si plinge de somn. Iar in timpul zilei nu sta nici 5 minute singur. Ma duc la baie cand vine mama mea si sta cu el; f rar mai sta in scaun si se uita la mine cum fac dush dar asa pe fuga; si il duc apoi in bucatarie unde apuc sa mananc in picioare, cu un picior leagan scaunul. Daca nu vine mama, pana vine sotul meu dupamasa, uneori nu merg la baie ca nu vreau sa il aud plingand. Daca il tin in brate doarme mult si se trezeste vesel si gangureste sau rade; daca il pun in patut adormit se trezeste instant. Cand e f agitat nu merge decat cu infashatul strins strains si shshshitul in ureche cu putere dar pana ametzesc. Al meu nu sta pe burta; il pun zilnic ca sa faca muschi la gat dar e un chin pt el, se scanceste non stop dar isi intoarce capul, il tine sus. Dar si infashat si cu shishait dureaza pana se calmeaza. Si in jurul meu sunt persoane care imi zic : Il ai cum l-ai obisnuit. Nu e asa; al meu a plins ca disperatul din prima zi cand mi l-au dat in maternitate. Sa nu imi zica cineva ca l-au tinut non stop in brate asistentele si asa s-a obisnuit. Asa cum scrie in cartea "Cel mai fericit bebelus din lume" sunt copii mai sensibili care nu stiu sa se linisteasca singuri. Dar acolo scrie ca dureaza 3 luni; sper sa fie asa; eu am avut musafiri care au trebuit sa plece din cauza urletelor disperate; nici mama nici eu nu am reusit sa il calmam si era mancat si schimbat. Asta e, il tin in brate macar sa doarma si sa se odihneasca; incearca sa pui pe un calculator White noise la maxim, infaseaza-l, da-i suzeta si legana-l; in maxim 10 minute va dormi dus; si incearca sa il tii in brate culcata si tu langa el sa poti dormi si tu. SUCCES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

KYTANA asa a facut si C azi cu bibe cu ceai de musetel, nu stia ce sa faca cu el, molfaia dar nu sugea.
Daca nu-i e foame, eu zic ca sunt colici si sugand des, ii amplifica durerile si de asta nu poate dormi. E doar o parere. Ai obs vreo imbunatatire la vreun preparat de colici? Ar fi bine daca ar lua suzeta...

Eu nu stiu ce sa-i mai fac sa faca kk. Mai stiti alte metode decat ceai de musetel cu zahar, beau si eu, stimulare cu termometrul sau supozitor? Maine e a 4 zi iar si tre sa-i pun sup...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
Acelasi lucru patesc si eu Mirabela prima zi a mers cu ceai de musetel si in rest cu supozitor eu nu il mai las mai mult de doua zile ca il doare burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Scriu si eu, desi nu stiu cat rezist in pozitia asta. Stau pe scaun la calculator, cu piticutza pe picioare. Acum sta cuminte, dar nu stiu cat mai sta. Altundeva nu o pot pune, ca e si cea mare prin preajma si mi-e ca daca o scap o clipa din ochi, face o prostie, ca ii da jucarii, o mangaie, vrea sa o ia in brate si sa o pupe. Si daca sunt atenta la calc, mi-e ca o scap o secunda din ochi si face prostii, ca e maestra! Si e rapida, i-a dat cu ceva in cap, in timp ce micutza era la mine in brate, dar nu ma asteptam la miscare... ca nu facuse. Ea vrea sa se joace, nu o face cu rautate, vrea sa ii dea jucarii si oricat ii spun ca e mica pentru asa ceva, nu intelege.

Acum, la obiect: Oana, asteptam vesti dupa vizita la medic. Doamne ajuta ca banuielile tale sa se confirme si sa fie bine!

Nu schimbati doza de Vigantol voi, doar medicul o poate face. Nu e nicio regula, evolutia copilului dicteaza nr. picaturilor. Olivette, parca tu spuneai ca mai uiti sa i-l dai. Fa-ti un program si asa nu mai uiti, adica i-l dai numai dim, dp trezire, cand schimbi pampers si ce mai faci tu. Tot atunci poti da si cu glicerina, ca sa fie mai des si sa scape de problema. Dc. uitati intr-o zi de Vigantol, in niciun caz nu dati dublu in ziua urmatoare, nu se cumuleaza!

Dc copiii nu stau pe o parte, ca sa nu li se deformeze capul, ramanand tesit pe o singura parte, puneti un prosop rulat, o paturica mototolita, incat sa nu se intoarca. Si am mai auzit la cineva masuri extreme, gen punga de zahar/faina/malai si in fata si in spate, sa nu se intoarca nici asa, nici pe burta, nici pe spate. Intorsul la 2-3 luni e precoce, Bobultz, nu toti copiii reusesc, dar nu inseamna ca nu mai tr sa o faca, ideea e ca sunt mai putini cei care reusesc, decat cei care nu reusesc. Daca un copil e precoce la o chestie, nu inseamna ca e in toate, unul se intoarce mai repede, altul merge mai repede, altul vorbeste mai repede etc. Oricum, orice progres e o bucurie pt parinti. Dupa ce se intoarce o data, chiar daca ii iese doar de pe burta pe spate sau invers, aveti mare grija, nu ii lasati nesupravegheati de unde ar putea sa cada, ca sunt experti la asa ceva. Prima cazatura la Iulia a fost de neinteles pentru mine, dar s-a intamplat. Cum, nu stiu, cand m-am uitat la ea, era deja in cadere de pe canapea pe parchet, a dat cu fundul si apoi cu capul, pe spate. Noroc ca nu s-a intamplat nimic grav, mai toti copiii ajung sa cada, desi fiecare parinte incearca sa fie grijuliu. Sper sa nu se demonstreze si la teoria noastra asta si sa nu va cada puii, oricum, grija mare!

Zicea cineva de fetele mele ca seamana. Sigur era vorba de ale altcuiva, eu nu m-am invrednicit cu pozele, am poze doar cu Iulia mica, la semnatura mea. O sa incerc sa pun si eu, dar nu imi prea iese faza cu timpul, e greu cu doua. Ma bucur ca reusesc sa le culc pe amandoua la pranz, cat sa mananc si eu, sa dorm si eu putin si sa recuerez ce pierd noaptea, in rest nu mai conteaza ce apuc sa fac. Pentru mine prea putine, sunt pe foc automat, culcat micutza, papa mic dejun eu, papa Iulia si tot asa...

Mlhaela: Ai cumparat ceva de pe net? Prenumele meu e Magdalena Gabriela, de ce intrebi, crezi ca ne cunoastem? Parca tu esti din Tg. Mures sau am retinut gresit? Am fost si eu o data acolo, cu un fost prieten, sa isi cumpere o masina de la un targ auto de la voi din oras. Am stat atunci la niste cunostinte de-ale familiei lui.

Cam atat pentru moment, desi mai vroiam sa scriu, dar micutza maraie si nu vreau sa o las prea mult. Am schimbat de atunci n pozitii, acum e pe burta. Asa ii place sa doarma, doarme mult doar daca e infasata sau daca e pe burta, altfel se trezeste... Dar bine ca doarme si asa. Va pupic dulce pe toate si va urez o noapte linistita! Sper sa nu mai aveti nopti albe sau cu plans ore in sir sau cu plimbari cu bebe pe afara la 2 noaptea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Citat:
citat din mesajul lui mira_83

Buna,
Acelasi lucru patesc si eu Mirabela prima zi a mers cu ceai de musetel si in rest cu supozitor eu nu il mai las mai mult de doua zile ca il doare burtica.

Nu as vrea sa-l obisnuiesc cu sup pt ca o sa se invete asa, faza e ca nu pare sa sufere, scaunul in final iese pastos, deci pare normal, insa nu pot sa-l las asa. Teoretic nu e constipatie dar parca nu pare ok...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Norma, si eu am citit cartea Cel mai fercit bebelus din lume, tocmai pentru ca brotacul meu se comporta ca al tau, agitat ziua de nu puteam nici pana la baie sa merg, dar linistit noaptea, adica trezit doar pt papa si adormit repede la loc. Sa stii ca acuma are 2 luni jumate si vad imbunatatiri la el pe timpul zilei. Desi tot nu doarme, nu mai e asa agitat, sta si singurel cu ochii deschisi fara sa planga. Mai ales cand e odihnit, in prima parte a zilei, dupa 4-5 dupa-amiaza devine mai miorlait si atunci se cere numai in brate pana vine baita si somnul de noapte. Ti-am zis, pt ca sperai ca pana la 3 luni sa treaca si n-am vazut la semnatura cat are bebe al tau

Mergi la inceput