Felicitari Laurika! Haide Angelique, Adriana! #46

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

laurika se pare ca noi doua avem multe in comun: am fost impreuna la odiseea delfinasilor, acum la aceasta odisee si vei naste chiar de ziua mea interesant... nu e si ziua ta in urmatoarele doua saptamani? poate aflu si eu cand voi naste e frumos sa sti ziua in care te vei intalni cu , eu daca vreau sa merg pe natural mai am de asteptat...

mami de ( iulie 2010) si 38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

almy eu stiam ca daca-i copilul nebotezat nu intra in biserica pana la botez. Atunci, dupa botez, daca e baiat il baga si in altar. Asa a fost cel putin la noi. Eu am facut molifta de 40 de zile dar Vladut nu a avut voie in biserica pentru ca nu era inca botezat, am intrat cu el doar in Pridvor.
Molifta de 8 zile nu am facut si nici de data asta nu fac pentru ca ma costa prea mult sa chem preotul acasa si pentru mine nu este asa important.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 36+

Nu stiu nici eu ce sa mai zic, la fiecare copil am avut alt preot si fiecare a facut altfel. Acum asa mi-a zis preotul care ne-a facut molifta, sa merg cu ea in ziua 41 la biserica, sa ne citeasca de 40 de zile. Tot la el facem si botezul.
Pt molifta de 8 zile eu stiam ca poate cineva sa mearga la biserica pt tine si doar sa iti citeasca, nu trebuie neaparat sa-l chemi acasa. Dar again, poate in unele zone nu se face asa?

Alma, mami de Eleni Maria (26.09.2005), Spiros Stefan (14.06.2008) si Rebecca Ioanna (2.11.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mya85

laurika se pare ca noi doua avem multe in comun: am fost impreuna la odiseea delfinasilor, acum la aceasta odisee si vei naste chiar de ziua mea interesant... nu e si ziua ta in urmatoarele doua saptamani? poate aflu si eu cand voi naste e frumos sa sti ziua in care te vei intalni cu , eu daca vreau sa merg pe natural mai am de asteptat...

mami de ( iulie 2010) si 38+ cu


ZIua mea de nastere e in iunie, pe 25...dar alt lucru in comun e ca amandoua am pierdut o sarcina iarna trecuta si apoi ramas gravi la cateva zile distanta.si eu am vrut pe natural, dar nu ma lasa medicul, a zis ca nu are curaj sa ma lase la risc.ce-drept, nici nu mai sunt in forma de cateva saptamani,am dureri crunte de spate,C ma alearga..acum stau la ora asta pe net fiindca ne-a cotropit patul si abia l-am convins sa meaga inapoi la el da mie mi-a sarit somnu:(.Sa stii ca si eu ma uit dupa posturile tale, spe sa eusesti pe natural si sa ne descurcam cu familia marita, ca tare mi-e teama :)

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Dragi mamici si burtici,

Poate ma ajutati si pe mine...se pare ca mogaldeata noastra se lasa asteptata- DPN-ul e pe 20.11 (dar e asa ciudat pt. ca, in functie de U.M, care a fost pe 03.02, ar fi trebuit sa nasc pe 09.11, insa exact in luna aceea am avut ciclul neregulat, iar probabil ovulatia a fost mai tarziu)...dar sa revenim la DPN...dr mi-a spus ca daca trecem de ea, mai asteptam 3-4 zile si o sa-mi induca travaliul. Stie careva cum e? Am citit despre ce metode se pot folosi, mi-a spus si dr, insa la fel de bine am citit ca travaliul va fi mai dureros si poate si mai lung...asa e? Ati avut vreuna din voi aceeasi problema?
Si inca ceva...durerile te iau pe nepregatite? Eu nu am avut decat slabe dureri de spate, care treceau ft ft repede, insa in rest nimic !!!. Bebe e inca ft. activ si puternic, ma cutremur cand misca, iar de vreo saptamana mi se umfla picioarele si mainile; tensiunea arteriala e ok si nici alte simptome nu am, nu e caz de preeclamsie, doar ca eu simt uneori, seara mai ales, si dupa ce merg mai mult pe jos, ca pielea de pe picioare sta sa-mi crape...iar dimineata e ok. Poate fi semn ca se apropie nasterea?

Va doresc duminica placuta si asteptare cat ma usoara celor care sunt in apropierera marelui eveniment!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineataaaa!

Bubuleeee
ce minune ai tu acolo! E frumos foc! Si cu laptele, vorba Dourei - relax. Stresul nu te ajuta absolut deloc, ba din contra. Eu 2 zile in spital cand imi faceam griji pt Sofi cu icterul si mi-era dor si de Andreea si era sa raman fara lapte, abia mai aveam ceva. Si m-am pus pe baut ceai de lactatie , m-am calmat si mi-a revenit si laptele. Si laptele nu mi-a venit pana nu a inceput Sofi sa traga ca lumea, sa stimuleze lactatia; pana atunci scoteam si eu asa cate putin. pe Nicholas si si pt tine sa te linistesti

Mami bine ca sunteti bine amandoi. Mergi la medic sa vezi ce si cum cu nodulul si sa te linistesti si tu

Felicitari Lisa!!!!

Ma duc sa pap ca mi-e o foame de lup!

Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Mai fetelor voi ati auzit de stirea aceasta:
http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/efectele-adverse-ale-vaccinului-impotriva-tuberculozei-la-bebelusi-zeci-de-bebelusi-la-spital.html

Eu tocmai am citit-o si ma gandesc serios sa refuz vaccinul, o sa intreb si pediatra. Oare de ce se face din a 2-a zi de viata? Doar sansele sa intre in contact cu cineva cu tuberculoza sunt mici.

Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Flisa, felicitari! Sa cresteti mari si sanatosi

Almy, ideea cu chematul acasa se bazeaza pe faptul ca lauza nu are voie sa iasa din casa pana nu ii da dezlegare preotul, pentru ca ar fi "murdara". Stupizenii in opinia mea, ca o data ce ai adus pe lume o noua viata nu prea ai avea cum sa fi murdara; ar trebui sa ni se ridice ode, nu sa fim ostracizate, dar na, religia.
Si pe noi ne-a chemat la biserica in prima duminica dupa ce se implinesc cele 40 zile, cu tot cu ta-su. Sa ne mai citeasca nu stiu ce. O sa ma duc, ca cel putin plimbarea pana la biserica merita

Pya, la mine durerile "facerii" au lovit noaptea, insotite de un deranjament la stomac. Neregulate dar f puternice din prima.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

pyaolang si mie mi-a fixat DPN-ul la ambele sarcini dupa varsta gesationala pentru ca CM nu era tocmai regulat. Asta nu e o problema...
La prima sarcina am depasit termenul cu 10 zile si cei de la spital aveau intentia sa ma lase pana la 14 zile dar mergeam mai intai la 2 zile apoi trebuia sa merg zilnic la monitorizare. In cazul in care nu se intampla nimic, in a 14a zi imi induceau travaliu cu oxitrocina. Inducerea se face fie prin tablete fie prin perfzie.
Eu am hotarat sa-mi induc nasterea singura, dupa ce am vorbit si cu moasa(eram deja 9 zile peste termen). De la ea am primit o reteta de cockteil pe baza de ulei de ricin,alcool si suc care declanseaza contractiile. E o metoda totusi controversata, a fost decizia mea. La scurt dimp dupa ce am baut cockteilul ( se bea incet, pe parcursul unei ore) m-am deranjat la burta si dupa cateva ore s-au declansat contractiile si apoi s-au rupt membranele.
Travaliul a durat 8 ore, ceea ce pentru prima nastere am inteles ca e foarte bine. A fost dureros, am cerut si epidurala. Nu pot sa-ti zic daca e mai dureros decat un travaliu declansat in mod natural pentru ca n-am decat experienta asta.
Important e sa te misti cat se poate de mult pe perioada travaliului, sa nu stai doar in pat.
E destul de comun sa se depaseasca termenul, mai ales la prima sarcina. Eu am simtit durerile in spate, e posibil ca si durerile pe care le simti tu sa fie contractii. Dar trebuie a fie regulate...
Iti urez nastere usoara!

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Felicitari Bubule, sa traiasca minunatul si sa creasca mare si sanatos!!! E un scump, l-am admirat in poze, cred ca sunteti in al 9lea cer! Recuperare rapida si tie! Culcusul de poveste e de epopee dar bine ca a trecut

Felicitari Flisa si Vreausaninga, sa cresca mari si sanatosi pruncii si voi la fel sa ii vedeti mari!!!

Pya, eu la ambii copii am avut contractii provocate cu oxitocina perfuzii, la baiat am pierdut apa fara contractii si la fetita avem contractii dar slabe si nu ma dilatam. Nu cred ca doare mai tare provocat doar ca se instaleaza mult mai repede contractiile, adica cand deja oxitocina isi face efectul incep contractii regulate si dureroase si nu la intervale lungi ca la contractiile " normale" de aia pare mai greu. La mine dupa punerea perfuziei am nascut in 7 ore la primul si in 3 ore la al doilea... Daca ceri si epidurala e ok zic eu.

Despre schimbatul bebelusului eu in schimb inainte de supt in timpul zilei iar noaptea o schimb intre cei 2 sani, dupa primul san adoarme dar stiu ca nu a papat destul si in juma de ora isi mananca manutele, schimbatul o trezeste asa ca suge apoi si la al doilea san.

Noi suntem bine, a inceput sa mai doarma si nopatea, papa bine, lapte este, buricul a cazut. Singurul bemol sa zic asa e ca noaptea doarme cu mine in pat, oriunde o pun se trezeste chiar daca parea ca doarme adanc. Stiu ca nu e indicat dar asta e, eu nu ma misc in timp ce dorm si stau in alerta sa nu pun cumva vreo mana sau plapuma pe ea. asa mai fur si eu cate 2-3 ore legate...voi cum procedati cu somnul de noapte?

O zi cat mai buna si sa citim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

[b][Ina/b] eu nu cred da e o problema daca bebelusul doarme cu mama, are nevoie de tine...si moasa mi-a zis la Vladut ca in prima luna il pot tine cu mine dar apoi sa incerc sa-l obisnuiesc usor la el in patut.
Apoi Vladut a dormit cu noi, adormea seara la el in patut dar se trezea noaptea si-l luam la noi in pat, de cand au inceput durerile de gingii (ca. 6 luni jumate) si pana la 3 ani jumate cand l-am "pacalit" sa doarma doar la el in pat ca i-am luat lenjerie de pat cu Cars. Acum doarme fara probleme tota noaptea la el in camera.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 36+

Mergi la inceput