Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Anka, copiii nostri din pacate sunt diagnosticati si nu au nimic cu auzul, asa am crezut si eu de fata mea cand era mai mica, dar a facut o serie de investigatii si testari psihologice si cu auzul sta bine, desi cand nu vrea nu aude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Anka, copiii nostri din pacate sunt diagnosticati si nu au nimic cu auzul, asa am crezut si eu de fata mea cand era mai mica, dar a facut o serie de investigatii si testari psihologice si cu auzul sta bine, desi cand nu vrea nu aude.

ANNA

Ce mai seamana fetele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Oana ce ati mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Oana ce ati mai facut?

ANNA

Am avut o saptamina crunta. Pina maine o sa ma adun sa va scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Hai sa incep asa: dupa ce saptamina trecuta i-a fost rau la scoala si am luat-o acasa, luni cand a revenit la scoala a plans ca cica eram eu pe hol unde ma vazuse ea joi si vrea sa mearga la mine sa o iau acasa. Dupa ce a vazut ca nu sunt pe hol a plans ca ea vrea casa si ca vrea sa plece singura ca ea stie sa vina singura acasa si toata ziua a fost un balamuc.
Dupa niste discutii serioase, marti a fost un mielusel, a citit a iesit la tabla, a si scris. Joi a venit domnisoara de sprijin si pt ca doamna nu e de acord sa asiste la ora, a luat-o si a dus-o in alta clasa la alt etaj. Pt fimea care nu iese din banca toata ziua decat daca se duce la toaleta (si si atunci trebuie sa mearga cineva cu ea ca ii e frica) sa o scoata din clasa ei a fost o tragedie, a plans ca ea vrea la ea in clasa si in banca. Pina la urma domnisoara a adus-o in clasa, doamna invatatoare s-a suparat si tot asa. Au avut evaluari si la romana si la mate, l-a romana a luat S si la mate I, dar asta in conditiile in care doamna nu respecta hotarirea de la CJRAE privind curricula adaptata. In mod normal ar fi trebuit sa ii dea subiecte separate. Ei nu-i nimic! Astea sunt arme pe care mi le furnizeaza tocmai ea. Hotarirea aia nu e orientativa ci e obligatorie.
Vestea buna: va dati voi seama ca fata a scris ceva singurica la evaluare la romana?! Ca altfel sigur ii dadea I si acolo. Si le-a si trecut in carnet!
Vineri a fost ziua in care am cedat si am plans o jumate de zi! Stiam ca o sa fie greu cu scoala ca de-aia mi-am lasat serviciul, dar nimic nu m-a pregatit pt tot ce am indurat pina acum. Si asta nu e tot, ca mai e cam inca pe atita pina la sfarsitul anului.
Acum ma recuperez si ma pregatesc pt inca o saptamina. Dumnezeu sa ne ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Oanaib, domnisoara de sprijin nu te poate ajuta din cuostintele ei sa gasesti o alta invatatoare ? Ca prea mult va chinuiti amandoua ... Offf daca as putea face ceva pentru voi in afara de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Oanaib, este inadmisibil ce se intampla cu fetita ta, si cat de incorecta si arbitrara este atitudinea invatatoarei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

Vorbeste la Cjare,ca nu se respecta programa si ca profesoara de sprijin nu are voie in clasa!Asa ceva n-am mai auzit!De cand d-na educatoare isi da acordul pt prezenta in clasa a profesoarei de sprijin(asta o face Inspectoratul,prin cadrul Cjare)?!Nu pt asta are profesoara de sprijin,s-o ajute la ore(chiar si alea putine la nr,si insuficiente)...ce D-zeu?!!!Off,iti cunosc starea,am fost si eu anul trecut intr-una asemanatoare!Nu te lasa!Vorbeste la Cjare,la Inspectorat..D-na trebuie sa inteleaga,ca-i incalca drepturile cu comporatamentul ei!Cu binele sau cu raul...trebuie sa inteleaga!Hai,capul sus si gandeste-te la solutii!Poate ai luat-o prea"frumos",si crede ca-i sefa de trib pe acolo?!Nu recomand agresivitatea,pt ca-n 90 la suta din cazuri nu "rezolva"modul ei de a trata o fetita cu "eticheta"...dar la mine a mers...Cu binele ai luat-o,treci la masuri!Pt ca sunt institutii si oameni care va pot ajuta sa rezolvati situatia!Nu mai plange,nu-ti faci bine nici tie,nici fetitei.Iar,intr-o situatie de asta,plansul iti ia din energie!Asa ca treci la fapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Va multumesc pt suport si va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Buna, Anka74!

Da, am in intentie sa mergem si la un dr ORL-ist pentru audiometrie, poate problema e doar auditiva, desi nu cred. Ce ma intriga este ca atunci cand, de pilda, nu a exersat la scoala scrisul unui cuvant, si acel contine, de pilda, litera F, cand scrie singur pe caiet astfel de cuvinte cuvinte noi (= cuvinte pe care nu a invatat inca sa le ortografieze la scoala), il inlocuieste peste tot cu V!!! Nu exista exceptii, si tot asa, pune P in loc de B si invers...de aia cred ca e mai mult decat o problema auditiva.

Zi buna!

Mergi la inceput