biblia

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
subiectul deja se transforma in religie,


dar nu vad despre ce altceva decat religie am putea discuta la un subiect despre biblie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

da , dar nu se stie clar ca in vechiul testament, la adam si eva exista satan???, cand au muscat din mar, era sarpele, deci pana la urma e un mister cine e sarpele??

o descriere prea exacta a sarpelui sau satan???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Daca am spune ca Biblia sau cartie sfinte controleaza masele am desfiinta credinta in Dumnezeu, totul ar fi o minciuna. Ar insemna ca Dumnezeu a lasat o carte menita sa desfasoare un program negativ asupra omenirii, care ar duce in final la pierderea si nu la salvarea noastra.Eu sunt de parerea lui Patou, oamenii se folosesc de carti, de orice natura pana la urma, sa manipuleze. Oamenii sunt controlati de ce li se spune ca inseamna Biblia sau Coranul, si nu de adevaratul sens al cartilor.

Biblia poate fi interpretata la ficare nivel, de la omul cu putina cultura, la cel cu multa cultura, de la cel cu nivel spiritual scazut pana la cel mai inalt nivel spiritual. Nu cred ca cele doua, nivelul spiritual si cel de cultura se determina unul pe altul. Pot convietui, dar nu se determina.

La un anumit nivel cultural sau/si spiritual frica de Dumnezeu reprezinta ceva ce trebuie luat in considerare: frica poate determina liberul arbitru. Adica daca sta un hot la poarta si se intreaba daca sa-i fure omului vaca, si decide ca i-ar fi cam frica de Dumnezeu, sau doar de puscarie, si renunta, frica a determinat o decizie buna. Cel care planifica si ucide cu sange rece, orice-am spune noi, n-are nici o frica. Frica determina, poate ca nu intotdeauna lucruri bune, dar poate determina o decizie buna. Pe masura evolutiei spirituale desigur ca hotul nu va mai fura nu de frica, ci din convingeri, rusine fata de Dumnezeu, fata de oameni, pana la ultima treapta care inseamna iubirea fata de Dumnezeu si fata de cel de langa tine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

despre biblie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

deci voi spuneti ca a manipula masele de oameni e bine , inchizitia a fost buna
fara cuvinte


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

poate acel hot la randul lui era lihnit de foame, dar in fine sa nu uitam din cauza inchizitie cati au ars pe rug,
dar sa nu deviem de la subiect,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Nu cred ca a spus cineva ca manipularea maselor e un lucru bun, ci doar ca Biblia in sine, o carte, nu poate manipula masele fara ca cineva sa aiba un interes.

Eu n-as cadea in jocul lui "poate"..poate ca nu-i era foame, nu toti hotii fura de foame. Exemplele vin in general sa sustina un lucru concret, desigur ca exista mii de variante a lui "poate".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Si pentru ca ai adus vorba de Inchizitie..Parerea mea este ca vanatoarea vrajitoarelor nu a avut ca scop uciderea celor care se ocupau cu magia neagra, care existau de cand lumea, ci a celor care incepusera sa inteleaga Biblia si religia, in sensul in care cunoasterea dobandita ii elibera de sub controlul bisericii. Ce se intampla cu biserica daca toate tainele nu mai sunt taine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

deci voi spuneti ca a manipula masele de oameni e bine , inchizitia a fost buna
fara cuvinte


mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



Nu! eu am spus ca a manipula, (masele au orice altceva) indiferent de motivatie, e gresit. (dar recunosc e greu sa "vezi" ceea ce e scris atata vreme cat prejudecatiile proprii au preluat controlul. Eu cred ca exact asta se intampla cu cei care folosesc biblia ca sa manipuleze. "Vad" doar ce vor ei sa vada si nu vad ceea ce este scris cu adevarat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

despre biblie

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



si despre care religie vrei sa spui ca s-ar fi vorbit????

in orice caz, biblic vorbind, religie inseamna:


"Religia curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor si sa ne pazim neintinati de lume." (Iacov 1:26-27)


Mergi la inceput