biblia

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

eu zic ca experimentul genetic a cam dat gres de aici si potopul nu ca oamenii erau rai, pai dinozaorii coman...cine putea fi pe pamant cad pute fi halit de dinozouri sau uriasii, e calar ca gagiu experimenta genetic la greu si ce zis ia sa dau eu un potop curat pamantu si reiau dela inceput numai cu cei reusiti gen noe si ceva animale mai reusite
religioasele fanatice va rog sa va abtineti de la comentarii e la paranormale

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!


Bineinteles c a de fiecare data cind experimentul genetic a dat gres a urmat ceva prin care a fost distrus; pototp, vulcani, se vorbeste ca ar fi fost o bomba ce ar fi distrus sodoma si gomora etc...
da hai ca am eu una mai buna: si-a dat seama ca era prea destepti si i-a distrus ca sa creeze o rasa de oameni mai putin destepti care isi folosesc doar10% din creier...aveau nevoie de un fel de sclavi/muncitori sa urmeze instructiunile nu de destepti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

a da ai cu turnul din babilon, cand sau amestecat limbile, sa nu mai vorbim aceeasi limba da e foarte buna am uitat-o, merci ca ai adus la cunostinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nu mai spui de mult nimic nou...si sa nu crezi ca jignirile fine, nu sunt tot jigniri...
daca consideri ca pt tine am spus prea mult, nu ai decat sa-ti inchizi subiectul, sau sa nu ma mai citesti...desi, in locul tau as zice mersi ca tzine cineva subiectul activ.




michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


michelle, eu nu te-am jignit cu nimic. dar te rog sa ma scuzi daca te-ai simtit jignita
nu iti ofer celalalt obraz, iti spun doar ca asa gandesti tu despre mine. eu despre tine gandesc numai de bine

alina



ma intreb cum oare ai putea sa te comporti cu cei despre care nu gandesti doar de bine. dar mi-e frica si sa-mi imaginez.

Dar probabil ca tu gandesti de bine despre toata lumea, caci in felul in care iti imaginezi respectul si dragostea aproapelui nu cred sa ai vreo problema in a le pune in practica.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

dumnezeu este doar iubire. este starea de bine care o ai atunci cand esti iubit si iubesti.

asta caut eu in biblie, dovada ca el este doar iubire!

alina


ar fi frumos sa existe numai iubire dar cred ca e o utopie, cata vreme traim intr-o lume in care raul exista. nu poti sa iubesti si binele si raul in acelasi timp. cred ca e o alegere. Ori iubesti binele si urasti raul ori faci invers. caci nu poti sluji la doi stapani.

edit: Dumenzeu nu iubeste pe toata lumea. „Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât.” (Romani 9:13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

ar fi frumos daca nu ne-am lasa purtati de patima religiei aici santem la PARANORMALE,
pe cine iubeste sau nu Dumnezeu e stie doar EL si e la "sufletul credintei"

orcum mi-ai dat cateva idei de dezbatut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

dumnezeu este doar iubire. este starea de bine care o ai atunci cand esti iubit si iubesti.

asta caut eu in biblie, dovada ca el este doar iubire!




ar fi frumos sa existe numai iubire dar cred ca e o utopie, cata vreme traim intr-o lume in care raul exista. nu poti sa iubesti si binele si raul in acelasi timp. cred ca e o alegere. Ori iubesti binele si urasti raul ori faci invers. caci nu poti sluji la doi stapani.

edit: Dumenzeu nu iubeste pe toata lumea. „Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât.” (Romani 9:13)



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



traim intr-o lume in care exista dualitate. nici macar universul nu poate sa se extinda fara a se contracta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

de fapt cred ca amandoua avem dreptate

Si eu cred ca Dumnezeu e doar dragoste dar mai cred ca pe pamant a fost "obligat" sa se adapteze la conditiile noastre. aici nu se face doar voia Lui, asa cum se face in cer (cf rugaciunii Tatal nostru)

Cred ca pacatele noastre ii "fura" din slava "obligandu-L" sa se poarte cu o dreptate care ar putea parea lipsita de dragoste.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

nu ii mai fura din SLAVA ca avem noul testament,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

dumnezeu este doar iubire. este starea de bine care o ai atunci cand esti iubit si iubesti.

asta caut eu in biblie, dovada ca el este doar iubire!

alina


Dumnezeu este iubire dar este si drept si sfint...asa ca sa nu te gindesti ca vei gasi in Biblie, doar iubire, fara pedeapsa, fara dreptate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

deja ma simt ca la inchizitie, ma pedepseste sau nu, trebuie sa stam in frica ???? de ce???
mai avem voie sa gandim...?

Mergi la inceput