Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (28)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:



am spus sa va salut inainte sa imi fac de treaba si sa plec de acasa ca mi-am propus sa ajung pana la Ikea ca tot spun de cateva saptamani ca trebuie sa ii iau scaunel de ala de pus la chiuveta sau masa sa ajunga piscoata sa i spal pe manute sau sa vada ce fac eu pe masa ca mereu sta si se uita in sus trangadu-ma de izmene ...si daca tot ajung in Ikea daca nu o fi nebunie si foarte aglomerat, de obicei e nebunie si fara sa fie sarbatori, am sa ma uit dupa ceva decoratiuni, mai mult dupa luminite, ca decoratiuni m-am uitat pe site si nu-mi place mai nimic ,oricum, ma orientez la fata locului

aseara ziceam ca-s suparata si mahnita si am o stare de nestare nu pentru ca ce s-a intamplat cu Aida, si motivul asta a adaugat deja la starea mea, dar cel mai tare ma supara spatele de cateva zile si abia merg pr drum, plus ca am alunecat pe frunze umede in parc deunazi cand a fost soare si ii facusem poze piscoatei si incercand sa o prind ca o dadusem singurica pe toboganul mare fara mine, mi se parea ca a luat prea tare viteza si o sa ajunga jos dandu-se cu capul de ceva , si precum toboganul ala e abrupt, am incercat sa ajung jos inaintea piscoatei si mi-a fugit piciorul drept inainte pe frunze ude si stangul a ramas sus si m-am cracanat asa frumos de a pocnit ceva pe acolo, m-a durut putin pe moment dar abi de 2 zile a inceput sa ma doara, si ma doare asa din sold in jos, in zona inghinala... deci durerile mele fizice, plus oboseala ca se trezeste Sophia de vreo 2 sapt inf iecare noapte si nu ma pot odihni ca lumea, plus multe alte chestii marunte adunate, si atat mi-a trebuit ca s-a pu nodu` in gat si pana nu am bocit cat am avut de bocit nu mi-a trecut nu ca mi-ar fi trecut , ele-s acolo, or sa explodeze iar candva... sper nu prea curand

hai ca m-am filozofat prea mult, sa imi termin cafeluta si sa iesim ca deja e 11 acusi si eu am dormit pana aproape 10 ca m-a lasat Nick , a luat el piscoata dimineata la 6 jumate si a avut grija pana m-am trezit eu, a schimbat-o, hranit-o, s-a jucat cu ea...au facut focul in semineu si s-au uitat la desene oare de ce nu e zilnic acasa sa mai iau si eu o pauza ?

Yvyana, imi pare tare rau sa aud ca ati trecut iar pe la spital, din ce spui pare rau, sper sa nu mai aveti nevoie de doctori sau spital prea curand! Multa sanatate si daca crezi ca putem sa te ajuta,c u ceva , macar o vorba ceva, da-ne de stire eu am strigat chiar sapt trecuta dupa tine si intrebam ce faceti, sper ca nu vreo boacana, si ia uite ce vesti ne dai ...


Va pup, ma duc sa ma imbrac si sa ajung la Ikea si apoi la shoppping de mancare ca vin maine socrii si tre` sa ma pregatesc, si oricum e frigiderul gol in asteptarea shoppinguui saptamanl de mancare





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Strumph, la dr nu te duci? Macar o radiografie.....Daca a facut poc si doare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Buna fetelor!
Sunt langa printesa mea Ea doarme,eu ma pun la curent cu stirile despre fluturasi!
Nu mai tin minte unde am ramas cu cititul ultima data, acum am citit doar capitolul asta.
Off s-a trezit! Tocmai cand voiam sa va scriu!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Mamici

Da Yasmy nu vreau sa dau prea multe detalii!
Pe scurt, am iesit din spital(e) fara un diagnostic; absolut toate analizele i-au iesit normale (numai eu stiu cat sange i-au luat peste tot, e intepata toata, are bratele vinete ); i-am facut inclusiv CT (unui copilas atat de mic ) care a iesit perfect normal; copilul e perfect sanatos, l-au vazut atatia pediatri, urgentisti, neurologi, neurochirurgi ............. si totusi, eu am ajuns de 2 ori cu ea cu SMURD-ul la spital - urgenta de gradul I (cod rosu)!
Toata lumea imi spune sa stau linistita, ca nu e nimic grav, ea e perfect OK. Nu pot decat sa stau sa ma gandesc daca se va repeta calvarul si ce se intampla cu copilul meu? Acum intelegeti frustrarea mea...
O sa mai intru in curand, pe note mai optimiste sper! mamicile.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

yvy da explica-ne si noua
ce inseamna sa te ia salvarea cod rosu?
ca nu stim
si macar sa intelegem cat de cat
te imbratisez
si roaga-te mult de tot la Dumnezeu sa iti deschida drumurile catre medicul care iti va da un diagnostic corect
sau fugi cu ea in germania la o clinica pediatrica
nu mai sta daca tu simti ceva ca mama
dar impartaseste-ne experienta ta sa stim si noi care nu suntem doctoriteeeeeeeeeeeeee
plssssssssssss
sanatate maxima
o vom pomeni pe micuta de acum inainte in fiecare slujba
doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

yvy dar tu stii ceva de muscatura de lebada?
poate avea consecinte?
ca si eu stau cu frica in san

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

salutari dragelor

yvy, imi pare nespus de rau, nici nu stiu ce sa zic...inteleg ca momentele traite au fost groaznice dar la fel inteleg ca e bine copilul, perfect sanatos..incearca sa privesti asa lucrurile din punctul asta de vedere..ca aveti noroc si ca fata e bine sanatoasa si ca asa va fi..incearca sa-ti repeti mereu asta si sa vezi lucrurile din alta perspectiva, a paharului plin pupici si multa putere iar daca ai nevoie sa vorbesti, sunt aici
cu alergia, a iesit alergica la proteina din laptele de vaca, nu ? ce ti-au zis, poate disparea cu timpul ? nepotica mea e si ea alergica, acum i-au facut si ei analizele sa vada cum mai stau, desi e confirmata demult alergia..si tin minte cate batai de cap si cate luni prin spitale au petrecut pana i-au descoperit cauza (ea avea sangerari in scaun ), o banuisera de n boli grave si sindroame si a fost bine, adica alergia pt noi a fost ca o salvare, cel mai usor diagnostic dintre toate..
strumph multa sanatate nepotelei..culmea ca in noaptea cu pricina si eu am avut un episod de sufocare cu vlad in miezul noptii, episod care a trecut cum a venit..nu s-a lasat cu internare..


eu n-am mai intrat ca am avut si eu patanii cu ai mei, cu sanatatea ma refer..
vlad cum spuneam a facut o criza de laringita si asta fara sa aiba nici un simptom inainte, nu tuse, nu muci, chiar meditam eu in acea seara tarziu ca ce minune ca el e asa bine dupa 2 sapt de gradi si n-a ca am patit-o din senin..am fost cu el la doctor si nu era ragusit, tuse putin metalica in piept..mai nimic nu mi-au zis sa-i dau, am inceput eu de vreo 2 zile sa-i dau eurespal ca se intensificase tusea..
andra in schimb mi-a facut febra ..parca marti..a durat 2-3 zile, cu febra 39..3 zile consecutive m-am chinuit cu recoltat pisu si dus probe pe la 3 laboratoare..ea si tusea rau din piept si muci curgatori cat cuprinde si nu stiam pe ce sa dam vina..in fine, acum am rezultatele si sunt toate 3 proaste, adica are iar infectie cu o antibiograma iar rezistenta la cam toate antibioticele..luni dimineata trebuie sa ma duc cu ea la spital la profesorul care ne avea sub supraveghere..abia ii terminasem in septembrie cele 3 luni de tratament..nu stiu ce vom face, dar bine nu mi se pare acum tuseste de rupe toata noaptea de nu poate sa doarma, curg mucii ca la robinet iar, la pediatru am fost azi si in continuare nu mi-au dat nimic, cica sa-i las sa curga aa, ba da, mi-au zis sa-i opresc ambroxolul ca intensifica tusea dar nu mai face febra si ma rog sa nu mai faca pana luni dimineata cand mergem la spital..

cam atat, azi am alergat toata ziua ca ave avlad concurs de aikido la sala giulesti, a fost distractiv, au primit medalie si s-au simtit si ei admirati..
ieri asa pe neasteptate am primit o evaluare de la gradi de 3 pagini in care il evalueaza motric, psihic, emotional, etc etc..sunt si chestii bune dar si unele care nu-mi suna a bine e extrem de emotiv, cum spuneam..cam rusinos..cam agresiv, adica aplica forta ca sa obtina ce vrea..si ceva cu temator..ma rog, o sa si vorbesc cu ele sa vad ce si cum..adica daca ar trebui sa ma ingrijoreze ceva de acolo..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

diseara vreau sa vad si eu filmuletul care l-a pus madutza, cel cu Tv-ul..eu am constiinta incarcata ca ai mei se cam uita, le place muzica si nu numai..tv-ul la noi merge cam tot timpul

in rest, nu mai stiu ce sa fac de mancare..

irinuca, sper ca sunteti mai bine si ca v-ati mai obisnuit, ca timpul alina ranile

mai vroiam sa va zic de jucarii ..
vlad al meu se joaca non stop, de 1-2 ani de cand il are ca nu mai stiu exact..cu lego de construit..le combina si face niste santiere de-ti sta mintea..si face asta zilnic, o ora doua trei..in functie de cat timp sta acasa..
i-am luat 2 jocuri lego, un set mare care continea o casa cu ferma de animale( parca de la duplo) si un set mare cu piese de trenuri si sine ( thomas ). El le combina si face tot felul de creatii..acum as vrea sa-i iau un set de sine de la thomas pentru prelungirea celui existent..

fug ca plange andra..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetelor?

am culcat buburuza ca era rupta, azi nu a dormit decat afara aproape o ora. a fost cu tati la plimbare si eu cu o prietena la shopping

n-am mai intrat...luni nu am avut timp, marti nu mai stiu ce-am facut si apoi deja ma obisnuisem fara calculator ce bine a fost fara. am mai aruncat doar un ochi mic pe fb pentrru ca acolo intru mai usor si mai trebuia sa vorbesc cu cate cineva, ca altfel nu intram nici acolo.
dar m-am gandit la voi. acum am zis sa intru ca este destul de devreme si inca nu mi-e somn.

am citit ultimele pagini asa pe sarite

strumphitza aici sunt ii doresc si eu multa sanatate nepotelei tale scumpe. ce nasol, draguta de ea... este adevarat cum zice si ailed, nu trebuie sa fugi de tara asta. peste tot se poate intampla asa. si stii ca in tara asta de 2 lei sunt medicii foarte buni, multi sunt mult mai buni decat pe dincolo. numai ca nu-i stimuleaza nimeni si nu mai au asa tragere din cazua nesimtitilor de la putere. bine, asta nu inseamna ca trebuie sa puna in primejdie viata oamenilor....Doamne ajuta sa fie bine!

yvy am citit mesajul tau cu sufletul la gura...ce s-a intamplat? cuma dica totul este in regula, analize si tot si totusi tu iti faci griji? sanatate mult si Doamne ajuta sa fie bine puiuta!

bb_yasmi sa stii ca am vazut pozele cu prajiturile chiar intrasem in ziua aia dar n-am apucat sa scriu. ce bine aratau am facut si eu cremsnit si a iesit tareee bun.

lidia ca tot am uitat sa-ti scriu....nasterea asta a fost mai grea, asa-i? dupa cum ai povestit asa mi s-a parut. ma bucur ca sunteti bine, puiul mic este asa frumossss! nu stiu ce sfaturi sa-ti dau in legatura cu 2 puiuti mici si galagiosi

miki multa sanatate puiutilor. saracuta Andra, n-a mai scapat de infectie...dar din ce cauza tot recidiveaza? nu gasesc medicii nici un tratament care sa distruga bacteria?
si despre Vlad ce ti-au zis, ce este de facut? daca i-a iesit asa la evaluare ce inseamna?

mandreeac suht foarte frumoase jucariile imi place si mie trenuletul dar, de fapt, si celelalte asa este , bani sa ai ma bucur ca ne-ai scris, ai lipsit cam mult. ne-a fost dor de tine. un pentru Rares cel scump.

cami ce patanie cu lebada....nu cred ca ar avea ceva, nu? ce sa aibe lebada? ca doar nu o fi turbata cat de tare a muscat-o? are rana, ceva? intreaba, totusi, pediatrul, vezi ce zice, pentru linistea ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza gata cu pauza la butoane a fost bine dar mi-era si dor de voi.

ailed ce-i aia, prajitura chinezeasca? cum este?

strumphitza am vazut ornamentele tale pe fb, sunt superbe

catank sutn superbe pozele! voi sunteti superbe Ioana este asa dulceee si asa bine seamana cu tie. si tu esti frumoasa, mami! ai asa o blandete in ochi imi plac toate pozele....cea la titi este extraordinara, imi dau lacrimile. eu mereu ma uit la pozele cand o alaptam, a fost ceva sublim acum cand ii dau titi in gurita,ca mai arata ea cateodata catre titi, se uita la ea, pune putin gurita pe ea, o gusta si atat, se retrage si rade asa scumpa esteee imi place si poza cu Ioana cu sapa in mana, zici ca te ajuta cum a pus ea frunzulitele acolo. este asa o dulce un de la noi.

Mergi la inceput