Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (28)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

delia....da...daca vreau culoarea care mi o doresc tre sa ajung la tipa mea care ma vopsea/tundea :-)) oricum momentan imi place culoarea (ieri nu imi placea ) si mi se pare ca ma prinde bine la tenul meu......oricum creste atat de repede....

azi am vrut sa cumpar unt de shea sau cocos pt par si de zapacita ce sunt am cumparat unt de cacao.... miroase bestiallll.....si am citit acum pe net despre el ca este magnific pt piele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

ieri nu-ti placea ca nu era ce vrei tu..., nu conta ca era frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Seara buna!

am intrat putin desi nu sunt in stare de nimic, nu am nici un chef, oboseala amestecata cu tristete si mahnire si.. si... am plans in seara asta vreo juma de ora de proasta prin casa... sus in pod intinzand rufe si apoi impaturind 2 masini de rufe de ale piscoatei si ale noastre... Nick statea cu Sophia si eu ma boceam pe sus...

lidia, am raspuns la PM nu stiu sa raspund la intrebarea ta, dar iau notite

yasmi, imi place ce ti-a iesit, dar mai tare imi place lungimea parului si cum iti vine sa nu mai zic de fusta scurta

cami, off... rele mai sunt si zburatoarele astea cand vad o bucatica de paine, si pe piscoata o tin deoparte de gaste si lebede cand mergem in parc, ca vin si o pisca , i s-a intamplat unei fetite ce era langa noi, o gasca vazuse felia de paine in manutele ei si i-a tras un cioc de a plans saraca o gramada

mada, tot zisei ca nu vazusi pasarelele in poze, alea-s plecate, stolul e la mine-n cap

cine a intrebat de nepotica, e ok acum, multumim de intrebare cica doarme si recupereaza somnicul de azi noapte cand au stat in spital ... aflu mai multe mai tarziu de la sora mea daca o mai intra online

cam atat, am facut focul in semineu ca e frig tare afara si stam la gura sobei vreau sa ma uit la tv la un show special in seara asta pe BBC

noapte buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Hai mai Strumph, gandeste ca Aida se face bine si tu te duci de Craciun si o sa o iei in brate si o sa va jucati si pupaciti, numai plange....Ti-am zis stiu ca e greu ca n-ai cum sa faci nimik ca sunt cei de acasa bolnavi . Noapte buna si linistita!Si sanatate Aidei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

strumf multumesc frumos!!
uff bine ca este acasa aida si este mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

buna....sunt plina de nervi azi am fost al posta am intrebat ce colete am .....si mia dat ala ce castigasem la concurs pe facebook ...ajung acasa si gasesc in posta un din ala de reavizare ...cum ca nu am ridicat colet ...cum naiba cand eu am fost azi si am intrebat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Intru si eu in miez de noapte...
Noi (eu si L) "ne-am petrecut" saptamana asta prin spitale, acum in sfarsit sintem acasa, ea e bine acum, eu insa imi fac mii de griji si ganduri negre planeaza in deriva prin mintea mea: ce o sa se intample de acum incolo? daca lucrurile iau o turnura nefasta? dar poate totusi o sa fie bine! si daca n-o sa fie? Ma termina incertitudinea! De azi viata noastra s-a schimbat, iar eu nu mai pot dormi linistita...

Multumim fetelor care au intrebat de noi!

Catank si eu alaptez in continuare; s-a dovedit ca L are alergie la PLV, deci ii este interzis orice produs lactat; prin urmare se serveste cu LM a discretie!

Ailed reteta este urmatoarea: dimineata, pe stomacul gol bei un pahar mare de apa cu 2 linguri de tarate de grau puse de cu seara la inmuiat (ideal ar fi sa inghiti tot si apa si taratele, e cam neplacut, dar daca nu poti/nu-ti place bei doar apa de tarate strecurata) si mananci dupa o jumatate de ora; la pranz, amesteci 2 lingurite de tarate de Psyllium cu 200 ml apa si bei imediat, apoi dupa 15 minute bei o cana mare cu apa (cca 400ml) si mananci abia dupa o ora; seara, inainte de culcare bei un pahar mare de apa cu 2 lingurite de seminte de in; in cursul intregii zile bei minim 2.5 litri de apa (incluzi aici si apa pe care o bei cu taratele/semintele); o sa ai succes garantat; la mine a durat vreo 4 zile pana sa apara efectul si apoi am renuntat la semintele de in de seara, care oricum nu-mi prea placeau (mie imi plac doar in paine); si la mine a mers o lunga perioada cat am fost gravida faza cu prunele uscate inmuiate in apa apoi n-a mai avut niciun efect si am luat lactuloza pana la sfarsitul nasterii si mult cat am alaptat; acum cu taratele e divin! O sa vezi ca produsele gen ColonHelp, Detoxicolon etc., toate au la baza taratele de Psyllium (cca 40% din compozitie), taratele de grau, seminte de in macinate plus alte ierburi.

Strumphy si restul fetelor vad ca vorbiti despre promptitudinea cu care se prezinta la caz SAMB/SMURD; eu sfatuiesc pe oricine ca daca este un caz in care viata copilasului este in pericol imediat adica iminenta de stop respirator, colaps/coma etc. sa sune la 112 si sa solicite ambulanta; cand e vorba de copil mic ajunge in maximum 2-3 minute, va spun din proprie experienta (din pacate), de 2 ori am trecut prin asta si desi puteam sa folosesc masina personala am preferat sa astept 2-3-4 minute salvarea pentru ca asa ai acces imediat la asistenta medicala in spital (cu masina personala poti astepta, exista o prioritizare a cazurilor si urgentele venite cu salvarea au intotdeauna prioritate maxima); ma refer aici la marile orase, caci bineinteles cand e vorba de zone rurale masina personala cred ca e o solutie mai potrivita, macar pana ajungi intr-un oras cu un spital cat de cat de bun simt (gen universitar sau judetean de urgenta).


Nu mai scriu altceva, sint obosita, ingrijorata, furioasa si cum spunea si Strumpy nu sunt in stare de nimic, nu am nici un chef...








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi!!

offf mai yvy....as intreba ce ati patit dar banuiesc ca daca vroiai ne spuneai...asa ca nu pot decat sa va doresc multa, multa, multa sanatate! te imbratisez cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Yvy, multe imbratisari draga mea, iti multumesc de sfaturi si sper sa rezolvati problema.
Strumph, esti mai bine?
Yasmy, neatza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetele va ofer niste lapte cu orez si scortisoara!
vreo idee de reteta de pulpa de vita....? sa iasa moale....

Mergi la inceput