*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008(139)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

da monica si noi tb sa ducem LUNAR 1sapun lichid, 2 role de hartie igienica (desi eu am baiat si nu foloseste..treaba mare nu face la gradi) 2 role de prosoape de hartie , 2 cutii de servetele si 1 pachet de servetele umede. Nici eu nu stiu ce fac cu atatea..si daca iau acasa din ele tot personalul, tot nu cred ca se consuma atatea...

La serbare anul trecut a promis cineva ca vine pe post de mos..apoi nu a mai putut si era sa ramanem fara mos...asa ca "selectul" comitet de parinti a hotarat sa inchiriem Mos anul asta...la fel si cameramanul...anul trecut a fost imbulzeala la poze...asa cum e normal..Anul asta "sa luam fotograf !" ...pai ce? daca luam fotograf eu nu mai am acces cu aparatul foto?

Anul trecut a fost 100 RON, la voi mi se pare fff ok 50-60 RON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

deci ma omorati cu scorurile astea, cu inchiriat Mos, fotograf, cumparat role de hartie si toate cele.

la mine daca cineva vrea sa aduca sapun lichid aduce, daca nu, nu
la fel si cu hartia si restul produselor.

eu una o sa fac o serbare simpla, poezii, cantecele, ornamente prin clasa facute de copii, parintii pot filma si pot face poze.
la cadouri fiecare isi va pune in punguta ce a cumparat pentru copil.
plus ca vom merge la colindat pe baza de programare in prefectura si primarie si acolo vor primi o punga cu cadouri.


si asa sunt prea multe cheltuieli, la mine deabea au vrut sa facem niste poze de Craciun. imi e si rusine sa cer cand poate am parinti care nu au un loc de munca si traiesc de pe o zi pe alta.

data viitoare ridicati problema si sa nu va fie jena sa va sustineti punctul de vedere.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

La multi ani cozonacei dragi. Sa aveti parte de tot ce va doriti in viata.

Arianna Maria de BraveGirl noiembrie -
Paula Sofia de criss703
Mara Ioana de Mnarcisa
Tudor Andrei de aurisca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

La multi, multi ani, cozonaceilor care au implinit 4 anisori in ultimele zile, in special "victoriilor" din 15 si printeselor Arianna si Sofia!

Madutza, Thea a avut cateva tentative in vara, nu i-a reusit prea bine, de atunci eu n-am mai vazut-o incercand. Ma gandesc ca la vara sigur vor sti sa se dea si singuri, nu cred ca trebuie sa ne facem griji pentru asta.
Cat despre suma si mie mi se pare exagerata. Acum, depinde si de cadoul pe care il luati pentru copii ca am vazut ca e inclus. Noi dam 30 ron pentru serbare (s-a hotarat sa fie intr-un loc special amenajat, in gradi anul trecut a fost aglomeratie mare, intr-o sala obisnuita 35 copii si cel putin 70 de adulti , iti dai seama ce-a fost acolo), pentru toate doamnele din dotare tot atat, iar cadourile pentru copii le luam singuri, trebuie doar sa se incadreze in dimensiunile hotarate, sa para toate la fel.

Monica, dotarea gradinirei cu sapunuri si hartie pare sa fie sport national. Si noi ducem lunar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Multumim frumos pentru urarile de La multi ani ! din partea Sofiei

Toti cozonaceii de 4 ani sau mai mici sa creasca frumosi si sanatosi !

La gradi am dus si noi ceva rechizite si materiale de curatenie la inceputul anului (in mai multe etape , care cum a putut) dar nu lunar , spre ex. au fost 2 sapunuri lichide si 6 suluri de prosoape de hartie pt. tot anul . De Craciun anul acesta nu am vorbit inca dar anul trecut am dat 50 lei (suma initiala fusese de 40 lei) pt. cadou de Mos Nicolae (dulciuri) si Mos Craciun ...pt. toti la fel ca sa nu fie discutii intre copii (diferentiat doar papusa la fetita si masinuta la baiat). Mos Craciun a fost un parinte iar pe langa pozele facute de parinti cine a dorit a primit si DVD cu serbarea + felicitare (2 poze) de Craciun realizate profesional cu 30 lei . Pt. cadoul educatoarei am strans separat ceva bani dar nu-mi mai amintesc cat Toate fiind in etape (si avand doar 1 copil ) mi s-au parut ok .

AAA sa nu uit , de ziua ei Sofi si-a dorit PINIATA (vazuta la desene ..Viva Piniata cine stie ) asa ca mami si tati s-au pus pe studiat si cautat site-uri si filmulete demonstrative pe you tube
in final una a facut-o tati (mami doar a decorat-o putin) si am dus-o la gradi (a a vut un succes nebun fiind prima pt. copii) iar acasa am comandat una de pe net ca sa fim siguri (14 lei) .Bineinteles ca a ramas dezastru dupa amandoua (confetii , panglicute , hartiute , bombonele ...) dar a fost tare distractiv pt. copii iar mami s-a ocupat de curatenie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Criss, de unde ati comandat Pinata? Nu pare foarte complicat de facut, dar cere ceva timp si eu din asta nu am :))

Citat:
citat din mesajul lui criss703

Multumim frumos pentru urarile de La multi ani ! din partea Sofiei

Toti cozonaceii de 4 ani sau mai mici sa creasca frumosi si sanatosi !

La gradi am dus si noi ceva rechizite si materiale de curatenie la inceputul anului (in mai multe etape , care cum a putut) dar nu lunar , spre ex. au fost 2 sapunuri lichide si 6 suluri de prosoape de hartie pt. tot anul . De Craciun anul acesta nu am vorbit inca dar anul trecut am dat 50 lei (suma initiala fusese de 40 lei) pt. cadou de Mos Nicolae (dulciuri) si Mos Craciun ...pt. toti la fel ca sa nu fie discutii intre copii (diferentiat doar papusa la fetita si masinuta la baiat). Mos Craciun a fost un parinte iar pe langa pozele facute de parinti cine a dorit a primit si DVD cu serbarea + felicitare (2 poze) de Craciun realizate profesional cu 30 lei . Pt. cadoul educatoarei am strans separat ceva bani dar nu-mi mai amintesc cat Toate fiind in etape (si avand doar 1 copil ) mi s-au parut ok .

AAA sa nu uit , de ziua ei Sofi si-a dorit PINIATA (vazuta la desene ..Viva Piniata cine stie ) asa ca mami si tati s-au pus pe studiat si cautat site-uri si filmulete demonstrative pe you tube
in final una a facut-o tati (mami doar a decorat-o putin) si am dus-o la gradi (a a vut un succes nebun fiind prima pt. copii) iar acasa am comandat una de pe net ca sa fim siguri (14 lei) .Bineinteles ca a ramas dezastru dupa amandoua (confetii , panglicute , hartiute , bombonele ...) dar a fost tare distractiv pt. copii iar mami s-a ocupat de curatenie

Criss mami de Paula Sofia DN 18.11.2008

PovesteaNasterii
www.mytickerz.com/tickers/g598apoijnmwai72.png" target="_blank">Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Ce frumoasa poza ai la status criss703 .. vrem sa o vedem pe cozonacica in toata splendoarea ei. Frumoasa idee cu PINIATA. Furnizeaza-ne mai multe detalii. Eu sunt f curioasa. V-ati incadrat in timp.. si ce dorinte a avut de ziua ei. O pupam dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello!

vad ca toata lumea e nemultumita de hartiile duse la gradi...asta e...sunt sigura ca la serbare vor vedea ca nu s-au meritat banutii.

Noi azi am mers la logoped, si de sapt trecuta a inceput sa lucreze la "s" care e f dificil, si incapatanatul meu cand vede ca nu reuseste nu mai vrea sa incerce Tb sa lucrez la pshic acum , a auzit el ca e greu "s" si daca nu-i iese cum trebuie atunci spune ca el nu poate... i-am spus ca avem incredere in el ca poate sa faca tot ce-si propune, asa cum le-a invatat si pe celelalte, il va invata si pe asta, dar...inca nu...tb sa tina dintii stransi si limba in jos in gura, iar el o scoate mereu afara...vorbeste acum sasait

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Manumanu , Monicus piniata am comandat-o de pe articoledepetrecere cred , oricum dai asa pe google si apar cateva site-uri . Am comandat mai multe articole (servetele,pahare,farfurii..) toate din gama WINNIE THE POOH si frumoase de calitate (am avut ceva emotii), a fost surpriza pt. Sofi , am tot intrebat-o ce desene ii plac mai mult .
Si piniata facuta de tati a fost foarte frumoasa ..un cap de pui urias , se face astfel :
1.am umflat un balon
2.am inceput sa lipim pe el fasii de ziare/reclame cu apa cu faina ..cam 2 straturi
3.am asteptat 2-3 zile sa se usuce /intareasca ziarele lipite
4.am desumflat balonul si l-am scos afara
5.am inceput sa decoram ''balonul'' din ziare cu panglici din hartie creponata si aici fiecare se descurca in functie de imaginatia pe care o are
6.se umple piniata cu confetii,bombonele,caramele, ciocolatele, hartie creponata , jucarele mici, ...fiecare ce are , noi am pus si coifuri si baloane neumflate .
7.se face un maner de care se agata de ceva sus ca sa poata avea dedesubt copii acces sa o poata sparge .
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

criss, frumoasa idee, insa a tb sa citesc de cateva ori pana am inteles cum se face tot citeam ca scoateti balonul afara..credeam ca afara din casa si nu intelegeam ce legatura are frigul cu balonul
Acum am inteles dar nu m-as baga la strans dupa el

Mergi la inceput