Bucuria popilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:



Biserica este scutita de taxe si impozite, deci contributia lor la buget e nula. Daaar, cel mai mare producator de cherestea din Moldova de ex. este Manastirea Bistrita. Sute de hectare de padure au trecut in proprietatea bisericii si acum vuiesc de drujbe si camioane pline de lemn. La Agapia biserica a castigat procesul impotriva a jumatate de sat si le cer satenilor sa isi mute casele, ca sunt pe pamantul lor.

Oare de ce mai scrie in constitutie ca Romania este un stat laic?!?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pai campania electorala costa , si daca se poate cu bani de la buget, cu atat mai bine. Doar nu crezi tu ca popii fac voluntariat acum inainte de alegeri. ca politica fac oricum la greu, ba mai si candideaza multi din ei, desi n-au voie (la locale erau multi, acum la parlamentare nu stiu).
Nici nu ne imaginam noi cata influenta are preotul in satele de la tara in optiunile politice ale locuitorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:



Desprecopii, copilul tau e botezat?
Daca nu, inteleg de ce.
Daca da, mi-ai putea spune de ce? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

In spiritul titlului acestui topic, gasesc firesc ca de-acum inainte nimeni sa nu se mai vitrioleze cand femeilor li se spune "m u i e r i" iar copiilor "plozi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Cora, nu imi place felul cum personalizezi acest topic si nu inteleg ce legatura are o stire cu copilul meu. Ma priveste doar pe mine si pe el daca e sau nu. Astept sa iti ceri scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Cora, nu imi place felul cum personalizezi acest topic si nu inteleg ce legatura are o stire cu copilul meu. Ma priveste doar pe mine si pe el daca e sau nu. Astept sa iti ceri scuze.


Si subiectele despre suzete / scutece / alaptare ajung sa fie 100% personalizate si nu se supara nimeni.
Nu inteleg pentru ce astepti scuze.
Tonul tau la adresa preotilor este unul lipsit de respect (daca tatal meu e preot ar trebui s-o iau drept insulta personala si sa astept scuze de la tine, nu?). De aceea m-am intrebat daca ti-ai botezat copilul, deci daca ai apelat la serviciile unui om pe care il dispretuiesti in mod vadit. In mintea mea treburile astea doua nu se leaga.
Si sunt multe forumiste care se declara atee / au cuvinte de ocara la adresa bisericii, insa isi boteaza copilul. Mie mi se pare un gest 100% ipocrit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Din moment ce cuvantul 'popa' este mentionat in DEX
http://www.webdex.ro/online/dictionar/505368/popa
nu inteleg ce ofensa am adus popilor desi am observat ca esti avocatul lor din oficiu.

Apoi, draga mea, exista popi si exista popi ... din cate stiu eu faptul ca boteaza, oficiaza inmormantari sau cununii nu este scurgerea harului lor divin aspura pacatosilor ... ei insisi sunt oameni ca noi si au pacate si restul bubelor omenesti. Si pentru toate serviciile pe care le oficiaza, popii sunt platiti (majoritar fara factura) - asa ca nu e cazul sa batem matanii cand vorbim de ei.

Si DA - iti poti boteza copilul si DA poti sa nu fii de acord cu pacatele lumesti ale popilor si bisericii, nu e nici o problema cu asta pentru ca in nici un caz nu avem nevoie de patalamaua popilor si pila lor ca sa putem comunica cu Dumnezeu. Popii nu sunt proprietarii religiei sau a Duhului. Popii il servesc si atat si DA, ei o pot face bine sau fals. Hai sa nu ii divinizam si sa nu cadem in bigotisme de secolul 17.

Inca o data, mi se pare urat felul cum l-ai adus in discutie pe copilul meu si chestiunea botezului. Nu are nimic de a face cu stirea unui ziar ... In nici un caz nu se duce un dialog in acest mod inchizitoric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Hai sa nu ii divinizam si sa nu cadem in bigotisme de secolul 17.


Deci din simplul fapt ca eu remarc tonul tau nerespectuos la adresa unei categorii profesionale la urma urmei, tu deduci ca eu divinizez preotii si ma si acuzi de bigotism...?!
Ce spuneai de scuze....?

Citat:
In nici un caz nu se duce un dialog in acest mod inchizitoric.

Daca tot cautam cuvinte in DEX, cuvantul "inchizitoric" nu este in el.

O seara buna si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ma rog, intelegi tu ce am vrut sa spun.

O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Si DA - iti poti boteza copilul si DA poti sa nu fii de acord cu pacatele lumesti ale popilor si bisericii, nu e nici o problema cu asta pentru ca in nici un caz nu avem nevoie de patalamaua popilor si pila lor ca sa putem comunica cu Dumnezeu. Popii nu sunt proprietarii religiei sau a Duhului. Popii il servesc si atat si DA, ei o pot face bine sau fals. Hai sa nu ii divinizam si sa nu cadem in bigotisme de secolul 17.


Daca cineva crede ca "nu avem nevoie de patalamaua preotilor pentru a comunica cu Dumnezeu", asa cum ai scris tu, rezulta in mod logic ca acel cineva nu isi va boteza copilul.
Cat despre Duhul Sfant pe care il au / sau nu (in opinia ta) preotii, te sfatuiesc sa citesti putina Dogmatica inainte de-a te lansa in asemenea afirmatii.

Din nou, o seara buna.

Mergi la inceput