Suprasolicitarea copilului - Semne

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Fiu'meu are 12 ani, e in primul an de secundara. diferenta uriasa fata de scoala primara, unde programul era destul de lejer; patru cursuri/zi= cel putin 30 minute de alocat fiecaruia pentru teme+studiu; pe linga asta vin prezentarile (una/saptamina in medie) pentru care are de cautat o gramada pe internet, imprimat, copiat, etc, si o carte de citit in medie lunar.
Noi am renuntat la sport, cu acceptul lui, pentru ca face la scoala si simbata+duminica iesim cu bicicletele sau altele; plus vara oricum inot zilnic in piscina iar iarna tot al doilea weekend la ski, deci compensam cumva kung-fu la care-a renuntat. A ramas doar cu engleza, de doua ori pe saptamina, pentru ca un sfert din clasa sunt copii din familii anglofone, si nivelul in clasa e ridicat.
Eu il vad cind e nervos, irascibil, daca cauza nu e la scoala (imi spune intotdeauna), e pentru ca-i prea multa materie si incepe sa-si piarda puterea de concentrare, atunci iesim in weekend o zi undeva si suspendam temele pe ziua respectiva. tot in perioada respectiva observ ca nu retine ce citeste ca de obicei, si o lasam mai moale un pic.
Si eu am lasat cursul de morala religioasa pe planul doi; a fost si o materie timpita predata in prima sesiune, nici n-am stiut cum sa-l ajut s-o inteleaga, acum sa vad ce le mai preda sesiunea asta, pentru ca incheie cam la 50%, adica sub media de trecere care-i 60% si trebuie sa recuperam; noroc ca merg bine restul materiilor...



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

f bine a punctat marius.
din experienta mea as mai adauga;
-dificultati reale in a gasi solutii la probleme simple.
-scaderea/crestere apetitului.copii resimt suprasolicitarea f dur si isi varsa frustrarile de multe ori pe frigider.
-scaderea interesului pentru ceea ce ii facea placere.
-lipsa de interes pentru socializare
-lipsa de interes pentru miscare
-aparitia unor temeri sau accentuarea acelora vechi.
-dificultati in indeplinirea sarcinilor de rutina;inclusiv cele casnice-lipsa coerentei
-neglijenta vestimentara
-copilul incepe sa uite.e felul creierului de a s eapara.

in fazele rele:
indentificare parintilor/profesorilor cu dusmanii cei mai mari,fobii, deviante comportamentale.

mai sunt si altele:
schimbari bruste de dispozitie;
dureri de cap frecvente;
tulburari frecvente de somn (cel mai frecvent - insomnie);
dificultati de concentrare si atentie;
performante scolare scazute;
urlete si tipete;
accese de furie;
plans mai mult decat de obicei;
izolare sociala;
pierderea poftei de mancare;
aparitia ticurilor (tragerea sau rasucirea parului, suptul degetului, roaderea unghiilor etc.);
dureri de stomac sau burtica;
cosmaruri frecvente si udarea patului etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

giulia81, voi nu aveti "respiro" deloc

Noi avem doar de 2 ori pe sapt. sport (luna asta nu l-am dus ca a tot fost racit) si tot mi se pare mult. Adica in zilele respective ajung cu el la 8 seara acasa, nu mai am timp nici sa-i verific temele.

La o limba straina m-am gandit si eu, dar nu mai este in stare sa se concentreze dupa 4 ore de scoala si inca 5 de after...asa ca am lasat-o balta.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

f bine a punctat marius.
din experienta mea as mai adauga;
-dificultati reale in a gasi solutii la probleme simple.
-scaderea/crestere apetitului.copii resimt suprasolicitarea f dur si isi varsa frustrarile de multe ori pe frigider.
-scaderea interesului pentru ceea ce ii facea placere.
-lipsa de interes pentru socializare
-lipsa de interes pentru miscare
-aparitia unor temeri sau accentuarea acelora vechi.
-dificultati in indeplinirea sarcinilor de rutina;inclusiv cele casnice-lipsa coerentei
-neglijenta vestimentara
-copilul incepe sa uite.e felul creierului de a s eapara.

in fazele rele:
indentificare parintilor/profesorilor cu dusmanii cei mai mari,fobii, deviante comportamentale.

mai sunt si altele:
schimbari bruste de dispozitie;
dureri de cap frecvente;
tulburari frecvente de somn (cel mai frecvent - insomnie);
dificultati de concentrare si atentie;
performante scolare scazute;
urlete si tipete;
accese de furie;
plans mai mult decat de obicei;
izolare sociala;
pierderea poftei de mancare;
aparitia ticurilor (tragerea sau rasucirea parului, suptul degetului, roaderea unghiilor etc.);
dureri de stomac sau burtica;
cosmaruri frecvente si udarea patului etc.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Doamne Fereste, Histamina!
Ti s-au intamplat tie astea sau copilului tau?
Ca spui ca e din experienta personala. Cum asa?
Chiar nu vad cum ai putea sa suprasoliciti pe cineva in halul asta .
Poti sa ne spui ce te-a solicitat asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Giulia, pana la cat sta la scoala copilul tau si ce varsta are? Mi se pare ff incarcat programul lui.

Aici gradinita si scoala primara sunt de la 8h20 la 16h20. Ii poti lasa la after pana la 18h. Pai ce naiba de activitati sa mai faci cu ei dupa ora 18? Acitivitatile se fac sambata dimineata sau miercurea (deocamdata miercurea e libera).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Interesanta optiune. Renuntati la discipline obligatorii scolare si mentineti activitati facultative extrascolare la un nivel mare.



Iertat sa-mi fie, dar in viata mai mult ajuta o limba straina decat istoria sau religia. De acord ca istoria e materie obligatorie in scoala, dar... cum spuneam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

interesant subiect
flacaul meu in varsta de 10 ani pe langa scoala si semi are urmatoarele preocupari:
- inot de 2 ori pe saptamana (miercuri si sambata)
- lb franceza de doua ori pe saptamana (luni si joi)
- tenis o data pe saptamana (marti)
- informatica o data pe saptamana (vineri)

dar ii ramane timp si pt joaca


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."





Giulia, nepoata mea din Ro are varsta fiului tau. Si sora-mea se plange ca nu are fata timp de nimic. Face scoala germana, si ia lectii de germana in particular. Dar atat. In afara de asta nu are timo de nimic, abia are timp de joaca. Si lectiile in particular le are (parca) de 2 ori/ saptamana. A zis ca are la teme de face teme si pana seara la 8!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Lara, Histamina vorbeste din experienta profesionala.

Multumesc mult pentru raspunsuri foarte interesante.

Eu mai am o problema, acu daca am inceput sa-mi dau drumul.

Mie teama ca la un moment dat sa nu aiba prea mult timp liber.
Cele care nu sunteti pentru activitati extrascolare, nu va este teama de asta? Ca ar avea prea mult timp liber si astfel ar fi mai tentati de anumite activitati?
Al meu daca nu ar merge la engleza cele doua zile ar sta pe calculator orele alea, ca temele le face in majoritate de seara. Nu ar face doamne fereste ceva in plus singur. Afara nu iese ca nu iese nici un copil dimineata.

Cum gasiti echilibrul? Il simtiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lara, am lucrat 8 ani la recuperarea copiilor abuzati emotional,fizic,sexual,psihic, a copiilor cu deviante comportamentale sau probleme emotionale.
de aceea vb din experienta personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Giulia, pana la cat sta la scoala copilul tau si ce varsta are? Mi se pare ff incarcat programul lui.

Aici gradinita si scoala primara sunt de la 8h20 la 16h20. Ii poti lasa la after pana la 18h. Pai ce naiba de activitati sa mai faci cu ei dupa ora 18? Acitivitatile se fac sambata dimineata sau miercurea (deocamdata miercurea e libera).


Vicky si Printzesone





fiul meu are 10 ani. sta pana la orele 14,00 la scoala (exceptand lunea cand sta pana la 15,00).
deci daca luni sa zicem ajunge acasa pe la 15,30, mananca, se joaca, face ce vrea pana la orele 19,00 cand are ora de franceza.
marti are tenis de la orele 20,00 pana la 21,00 - este cea mai lunga zi.
miercuri ajunge acasa la 14,30 - are inot de la orele 16,00 - ajunge acasa pe la 17,30 -
joi ajunge acasa la 14,30 - are franceza de la orele 19,00
vineri nu ramane la semi, deci iese de la scoala la 12, merge direct la info de la ora 13,00 si ajunge acasa la 14,15 (|ca e aproape de casa)
sambata dimineata are inot de la 11,00.

eu consider ca are loc suficient pt joaca...
inafara de ziua de marti cand ajunge tarziu acasa, stingerea e la orele 21,00.
nu vrea sa renunte la nici o activitate - sunt alese de el - inafara de orele de franceza nimic nu este obligatoriu, poate renunta cand vrea el, si stie asta, dar continua sa participe la toate. la invatatura are doar fb pana acum, e in clasa a IV-a si participa si la concursuri gen evaluare in educatie, micul matematician&co. in sapt de vacanta din luna aceasta a mers la scoala zilnic 2-3 ore pt pregatiri pt concurs si nu s-a plans deloc.
poate pentru ca e obisnuit, de cand era la gradinita facea inot si engleza de doua ori pe sapt...e calit!
si sincer prefer sa aibe preocupari de astea, altfel sta in fata pc-lui sau la wii

edit ca sa precizez ca fiul meu este momentan in romania (nu stiu cum va fi la anul cand il vom muta aici in belgia cu noi)


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput