Mamografie in timp ce alaptezi

Mamografie in timp ce alaptezi | Autor: miereamara

Link direct la acest mesaj

Stie cineva daca se poate face mamografie in timp ce alaptezi? Cantitatea de radiatii poate afecta copilul? Fetita are un an si suge destul de des, mai ales noaptea (de 3-4-5 ori), nu a acceptat niciodata biberonul deci este exclus sa intrerup alaptatul pentru cateva zile.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Din cate stiu eu, nu se recomanda. Trebuie intrerupt alaptatul, laptele muls si aruncat, nu stiu sigur pentru ce perioada dupa mamografie. Acuma, ce sa zic, poti incerca o echografie, complet nedaunatoare, dar care nu este edificatoare. Nu stiu ce sa zic, o amanare de cateva luni (pana la intarcare) in cazul unui diagnostic nefavorabil pot face diferenta intre viata si moarte, eu zic ca daca trebuie facuta mamografia, s-o faci, sunt sigura ca bb se va descurca cateva zile fara tzitzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

ce varsta ai?
sub 35-40 de ani se face ecografie, nu mamografie. tesutul este mult prea dens si mamografia nu poate diferentia foarte bine. la fel si in cazul alaptarii. in aceste cazuri mamografia este de multe ori foarte dificil de interpretat.
daca se suspecteaza ceva se poate face biopsied dupa ecografie.
daca totusi faci mamografie incearca sa alpatazi chiar inainte de procedura. si tine cont ca s-ar putea sa fie un grad de disconfort.
nivelul de radiatie este mic si nu sunt probleme sa alaptezi dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Am aproape 35 de ani.
Asa mi s-a recomandat de medic, sa alaptez sau sa mulg chiar inainte de test. Ei au zis ca nu e nici o problema cu radiatiile dar ca mamografia ar trebui interpretata de cinava cu experienta mai ales in cazul alaptarii.
Am gasit tot felul de informatii contradictorii.
Pana la urma cred ca o sa fac doar ecografia (mi-au fost recomandate amandoua) si daca vad intr-adevar ceva suspect la eco merg inainte cu mamografia.

Am avut ceva dureri sub axila stanga, cumva in interiorul sanului, sunt ca niste junghiuri si medicul a simtit ceva la palpare. Dar am mai trecut prin genul asta de problema pe la 22 de ani si am fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica, sper sa fie si acum numai atat.

Sunt mai mult ingrijorata pt pitica, ce se face ea fara tzitzi.

Edit; intre timp am gasit informatia asta care mi-a raspuns la toate intrebarile, o pun aici poate foloseste cuiva.
http://viewer.zmags.com/publication/45a53a63#/45a53a63/20
http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/meds/radioisotopes/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Multumim de informatie. Mi-am facut up-date-ul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu multumesc pentru informatie!
Aici ( la cel mai bun medic imagist senolog) se recomanda ecografia pana in 40 de ani si mamografia dupa 40 ca prima metoda de investigare. Motivul e ca pana la 40 de ani tesutul e mai dens si ecografia e mai relevanta, iar dupa 40 invers.

Bafta multa, sa nu fie nicio problema!

Sigur nu e un canal blocat? De cat timp te doare?

P.s. Si eu am mastoza fibrochistica, e foarte comuna.

Mergi la inceput