Mamici fericite cu mai multi copilasi (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Craciun fericit !
Am reusit sa intru sa scriu cateva randuri .
Lai oau,ce bucurie cu 2 deodata !Felicitari !Sarcina usoara !
mcrmiki multi ani fericiti lui Bogdan !
Mira nu pot sa zic decat multa sanatate sotului , tie si copiilor !
Pentru noi luna decembrie a fost asa de plina ca nu prea am mai avut timp de altele.Fata noastra a participat la primul ei concurs de mate si a tot facut pregatiri suplimentare apoi au inceput sa curga zilele de nastere si serbari si sarbatorile .Am fost asa intr-un iures cu achizitionarea de cadouri pentru fiecare eveniment in parte si nici acum nu am terminat.Maine o sarbatorim pe Ana(Stefania) vom avea 12 copii in casa +adulti .Nici nu stiu unde vom intra.
Eu deabia astept sa vina poimaine sa ma duc sa-mi vad baietul mic la eco ,nu l-am mai vazut de la 16 saptamani de cand am facut amnio.
Sotul m-a putut ajuta deabia azi cu pregatirile ,anul asta oricum am lasat-o mai moale ,am renuntat la multe retete ca nu ma mai tin picioarele.
Ana mi-a si zis ca ea vrea la petrecerea ei pizza .De data asta am fost de acord cu ea ,doar ca vin si finii si nasii si trebuie sa pregatesc ceva aperitive ca nu pot sa-i primesc cu pizza pe masa !
Mamicilor eu va pup si va urez sarbatori fericite si un an nou fericit ,cu sanatate multa si un pic de liniste !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:


La multi ani 2013, sa aveti un An Nou minunat, cu multa sanatate, cu liniste si dragoste!

Multumim si noi de urari!

Bebelusii au DPN-ul pe 5 mai. La inceput vor veni bunicii pe rand sa ne ajute, apoi vom mai vedea. Martin merge deja la gradi de la un an, pediatra lui ne-a spus ca cel mai bine ar fi sa nu-i schimbam rutina, in afara de cazul in care puiutii s-ar naste f devreme si ar avea imunitatea f scazuta - speram sa nu fie cazul, insa vazand si facand. Pe cei mici as vrea sa-i tin acasa cel putin un an asa cum am facut si cu Martin. Daca sunt sanatosi si primim unda verde as vrea sa vin cu ei in Romania peste vara. Din toamna eu voi reincepe lucrul, atunci trebuie sa vedem cum facem.
Cu calatoria de acum am asteptat pana in ultimul moment confirmarea de la doctori. Ne-au dat-o, ca "ultima strigare," adica dupa asta gata cu drumurile asa de lungi pana vin puii. Pana acum n-am avut nici o problema legata de calatorie si sper din suflet sa fie asa pana la sfarsit. Psihic ne-a facut f bine ca am putut sa venim, asa incat consider ca am fost norocosi

Va pup si va doresc numai lucruri bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

La multi ani !
Scuzati ca am venit cu urarea cam tarziu dar deabia acum am gasit timp sa scriu aici.
Pentru noi luna decembrie a fost tare incarcata si sincera sa fiu deabia asteptam sa se termine anul.
Acum ne pregatim de scoala ,calc hainutele pentru o saptamana ca sa am sa le dau de schimb si pregatim ghozdanele.Noi in vacanta aceasta nu am plecat nicaieri si asa de lunga mi s-a parut ....,intr-un fel ma bucur ca incepe scoala.Pe de alta parte ma i-a groaza ca cel mic va fi iar tot timpul bolnav si cu tuse ,dar asa-i in colectivitate.
Lai suntem tare apropiate cu dpn ,eu am pe 4 .05. dar sigur nu ajung pana acolo si cred ca si gemenasii tai vor veni un pic mai devreme ca asa am inteles ca se intampla cu sarcinile gemelare.
Eu zic asa :sa vina cand vor vrea sa vina, numai sa fie pregatiti .
Mamicile ,voi cum at-i petrecut in vacanta ?
Salutari !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna seara si la multi ani! Sa aveti parte de un am mai bun cu multa sanatate si fericire!
Ce mai faceti? Intr-adevar a fost lunga vacanta, dar copii mei nu s-au plictisit. Dupa revelion i-am pus la citit o ora pe zii, iar in ret au construit lego la greu, mai ales Bogdan. Duminica trecuta m-am trezit cu Alexandru ca a facut oreon, cu tot cu vaccinul impotriva oreonului. Am avut noroc ca a facut o forma usoara si de maine mergem la scoala. A fost tare necajit ca el nu merge, dar a trecut si saptamana asta. Acum stau sa vad daca nu cumva imi face Vlad, ca el nu a facut oreon. Vroiam sa ma laud ca m-am apucat din nou de sport, mi-am propus sa merg de 4 ori/saptamana, sper sa ma pot tine. De cand m-am lasat de fumat m-am ingrasat 5 kg si nu-mi place deloc, asa ca sper sa reusesc sa slabesc; adevarul este ca si simteam nevoia de miscare. Acum trebuie sa le caut copiilor cate un sport, pt. ca nu mai fac nimic si nu-i bine, si eu s-au ingrasat.
In rest suntem ok, eu am cam racit, nu ma simt prea bine, sper sa-mi revin pana maine sa pot merge la sala.
Nu stiu daca am voie sa postez unele site-uri, bloguri, am gasit cateva despre organizare, familie, cine este intresat ii pot scrie, sau daca am voie le postez aici.
Va doresc sa aveti o saptamana cat mai buna si astept sa mai scrieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


La multi ani, fete dragi ! Un an nou bun si fericit !

Noi suntem in priza de 2 saptamini. E o iarna grea aici, vai de capul meu ! Frig, ger, dezghet, ploaie, ghetus, iar zapada, iar ger .... soare nema. Am patinat nasol cu masina saptamina trecuta si m-a cam bagat in boale.
Copilasii sunt bine, cel mare a facut simulari de examenul de sfirsit de gimnaziu (brevet) saptamina trecuta. Am sa-i vad notele saptamina asta.

Mihaela, bine ca te-ai lasat de fumat. Lasa ca ingrasatul e de la sarbatori si de la frig, faci rezerve ! (si eu am luat citeva kg fara motiv).

Mira, te pup !
Lai, eu sunt admirativa ca ai sa ai gemeni. Ai mare grija de tine Cum a fost in Ro ?

Vioika, ai grija cu recelile de la cel mic sa nu te molipsesti. Daca crezi, in caz de epidemie, tine-l in casa ca sa nu-ti aduca "minune" de boala acasa.

Mira, te pup special, mamica curajoasa.

Dar de alt fel sa pup pe toate, mamici extraordinare ce sunteti !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna ziua !
mcrmiki imi pare rau de Alexandru ca a facut oreion ,nu stiam ca e posibil sa faca vaccinat fiind . Sanatate !
Felicitari pentru renuntarea la tigari ! Cat despre kg-le in plus cred ca toti luam cateva ,in perioada asta dupa sarbatori ,e bine daca gasesti timp sa faci sport ,face bine la sanatate .
Mik multumesc de grija ,deocamdata cel mic are doar niste muci in nas ,sper sa ne fereasca Dumnezeu de vreo epidemie.
Poate aveti noroc de soare de acum in colo ,pe la noi au fost cateva zile superbe ,de primavara ,dar iarna se intoarce rapid din ce am inteles.

Mamicile care ati nascut vaginal va rog sa ma lamuriti cu ceva !
Cat de rapid a decurs cea dea treia nastere ?
Mi-e teama ca nu am timp sa ajung la spital ,vreau sa nasc la Bucuresti si stau cam la 60km distanta (cam 1.5 h cu masina).A doua nastere a fost cu inducere si s-a intamplat cam in 4 ore de la prima contractie pana la expulzie .Cu medicul de la Bucuresti inca nu am discutat chestiunea asta ,daca as sti ca nu ajung la timp atunci as ramane cu medicul din orasul meu ,care e ok doar ca spitalul e sarac si murdar cum sunt mai toate spitalele din Ro.
Multe salutari !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna, mamicile!
Vioika sa sti ca mie mi-a provocat nasterea la a treia sarcina, ca nu mai nasteam. Prima data am nascut mai devreme cu o saptamana, a doua oara mai aveam doua zile si as fi mers sa-mi provoace nasterea, iar a treia oara chiar mi-a provocat nasterea. Asa ca nu neaparat trebuie sa nasti mai repede daca este a treia nastere. Oricum mai ai, pana atunci ai grija de tine si de copilasi.
Mik cum ai este vremea la voi? Cred ca si la noi mai putin si vine iarasi iarna cu adevarat. Imi aduc aminte ca anul trecut a fost tare rau la inceput de februarie si a tinut cam o luna, asa ca ... precis mai avem si noi de indurat cu iarna. Mie mi-ar placea sa stau undeva unde nu este zapada si frig, dar ...
Mira ce mai faceti? Cum sunteti?
Lai cum esti? Cum te simti? Mai rezisti? Ai burta mare? Cred ca este mai greu sa cresti gemeni si un bun sfat ar fi sa inveti sa te organizezi. Am cunoscut o familie cu un baielel mai mare si inca doi gemeni, diferenta era cam 3 ani intre primul si gemeni. Tipa era f.organizata, de genul: seara baie la toti si pus in pat, mancau toti deodata, nu i-a invata leganati, dupa baie papa si pusi in patut si adormeau singuri, ceea ce eu nu am reusit cu ei mei.
Va pup si va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Miki, la noi e frig si sta sa ninga. Asa o iarna lunga parca n-am mai apucat. Eu visez soare, chiar daca ar fi frig.

Vioika, eu am nascut natural de fiecare data, insa la cel mare nasterea a fost provocata caci era dupa termen, la cel mijlociu ma "plimbam" aproape gata sa nasc si iar au indus nasterea si la cea mica a trebuit iar provocat. Deci nu prea stiu sa-ti spun de durata. In carti scrie ca dureaza din ce in ce mai putin.
Acum daca ai avut contractii regulate cu ceilalti te sfatuiesc sa te urci in masina cum incep sa fie regulate si la interval mare. Asta iti lasa timp sa ajungi.

Si eu sunt admirativa de Lai !

Eu sunt nitel necajita caci am cocosul cel mare bolnav si cred ca o mai duce milt, saracul.

Uitam sa va spun : cea mica a facut gripa de anul asta : simptomele sunt foarte usoare (febra pina in 38,5, putin rosu un git), afara de tuse care e caracteristica; trebuie sa o mai tin o vreme in casa. SI se pare ca vaccinul nu e eficient. O sa va spun intr-o saptamina caci sunt vaccinata.

Va pup in grup pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Bine v-am regasit! Ne-am adunat si noi pe la casele noastre

Miki, sanatate lui Alexandru!

Mik, mult succes baiatului tau! Si sanatate cocosului.

Vioika, eu experienta cu nasterile deocamdata am mai putina decat tine.. in general asa stiu si eu, ca e mai probabil sa nasti mai repede a doua, a treia oara, dar nu e musai.

Dragelor, multumesc mult pentru admiratie, dar deocamdata eu zic ca nu e intemeiata, ca nu am facut nimic special, stati sa vedem cum ma descurc dupa ce vin copilasii

Am ajuns la 25 de saptamani, in perioada asta Slava Domnului chiar ma simt bine, mai bine decat in alte perioade mai devreme in sarcina, insa stiu ca in trimestrul trei va fi mult mai greu. Deocamdata merg la servici si daca totul merge conform planului ar trebui sa merg pana la 32 de saptamani, si apoi sa continui sa lucrez de acasa pana se nasc bebeii. Nici acum insa nu e musai sa merg in fiecare zi, asa ca incerc pe cat posibil sa dozez efortul ca sa fie totul bine.

In vacanta a fost foarte bine, nu a fost nimic spectaculos dar in conditiile actuale asta e f bine am petrecut mult timp cu familiile si am fost rasfatati cu totii, mai ales Martin, care deocamdata este singurul nepot pentru toti bunicii iar unul dintre bunici, plus sora sotului, plus familia extinsa in cea mai mare parte abia acum l-au cunoscut. A fost foarte incantat sa fie in centrul atentiei, s-a simtit super. Sincer mi-e un pic teama de cum va reactiona cand vor veni fratiorul si surioara si nu prea stiu cum sa-l pregatesc, eu sunt convinsa ca el simte ca se intampla ceva, dar cred ca e prea mic sa inteleaga exact despre ce e vorba. Zilele trecute ne-am intalnit cu prietenii nostri care au bebei gemeni de trei luni si i-am luat cate putin, pe rand, si eu si sotul in brate. Martin a fost foarte contrariat.

Cu organizarea, am facut deja progrese semnificative de cand am devenit mamica chiar si numai de un singur copilas Sambata facem o petrecere si in "viata anterioara" toate pregatirile s-ar fi facut in ultimul moment, acum am invatat ca trebuie totul facut pas cu pas, din timp. Insa cu siguranta e loc de mai bine, si cu trei bebei nu cred ca ai alternativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna mamicile !
Multumesc de raspunsurile legate de nastere ,stiu ca-i devreme dar mie asa imi place sa le planific din timp ,nu-mi prea place ideea de a ma lua prin surprindere nasterea in situatia de acum dar asa merg lucrurile la o nastere naturala ,ramane sa iau in calcul si varianta cu provocarea nasterii cat mai aproape de termen asa cum mi-a sugerat medicul actual.
Lai bine ca at-i ajuns cu bine acasa ! Acum stai cat mai linistita si ai grija sa ajungi cat mai aproape de termen!
Cu Martin trebuie sa ave-ti mare grija cand se vor naste bebeii ,ca sigur vor apare sentimente de gelozie. La mine desi este diferenta de 5 ani au aparut din plin ,nici acum Ana nu prea il agreaza pe fratele ei .Ma astept ca si Dragos sa faca la fel cu mezinul.
Mik sper ca boala te-a ocolit pe tine si pe ceilalti din familie si poate vaccinul isi face totusi efectul !
Dragos al meu e iar bolnav ,am facut programare la homeopat ca nu mai vreau sa-l intoxic cu atatea medicamente.
Salutari tuturor !


Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum25+

Mergi la inceput