PINGUINII delibereaza - capitol interimar(4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

ei nu prea am in ce discutii cu scolile sa ma introduc, jucam la pitici inca
mai 'copilarim' un pic

am intrat sa o intreb pe Viviana de teza la geografie si
sa ma dau in vant cu semnaturile sorcovesele



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret SANTA

Tombola "Spiritul Craciunului"
...................................................
Nimic nu-i intamplator![/b]
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am tot fost la Moeciu. Si sus si jos. Sunt cam satula. Mi-ar fi placut altceva. Dar, daca prietenii astia ai nostri acolo au gasit... si locatia e verificata, asta e.
Vila e mai la capat, dupa ce treci de Chisatoare si daca vrei sa iesi "in oras" trebe masina.

Acum 2 ani am gasit tot in Moeciu de Sus o vila*** asa cum ne=o doream. 5 camere si living mare, toate utilitatile, toate facilitatile. Pe internet arata superb1
Ne-am impartit mancarea, care si cum face, care aduce muraturi, care parjituri, boeful, friptura, sarmale, piftie, ne-am incarcat masinile si tuleo!
Am ajuns pe seara. Am intrat in Moeciu. Vilele luminate, beculete, braduleti, o feerie.
Vila noastra intr-un intuneric deplin. Abia am gasit-o.
Superba pe dinauntru.
Frigiderul putea de-ti muta nasul, avea vreo 15 grade inauntru, asa ca am pus mancarea pe balcon. La -8 grade a inghetat bocna si cu toate ca am adus-o in casa cu vreo 5 ore inainte, tot la microunde a trebuit sa-i dam un bobarnac cu dezghetatu' - si vorbesc de salata de boeuf si muraturi.
Hota era montata invers. Nu scotea afara. Ci aducea inauntru de afara. Ne-a suflat toate mizeriile pe mancare.
Cuptorul: scotea fum negru, gros. Oalele noastre?
Vesela? Lipsa. Am cumparat pahare si farfurii de plastic din Bran.
Sufrageria 40 m patrati dotata cu un TV color, cu diagonala de 19 inch asezat pe jos. Noroc ca avea sonor.

Camerele?
Fara perdele. Muste moarte pe pervaz. Usa de la baie a cazut pe mine. Intr-o alta baie s-a spart o teava si a trebuit ca noi gacicile sa ne sacrificam dresurile pentru a petici teava.
Barbatilor li s-au pus perdelele in brate: "Nu ajung la galerie, puneti-le voi, le zise baba principala".
Patul nu era facut. Atunci m-am enervat fooooarte tare si i-am zis lui Celcesforaie: "Te duci la baba si-i spui ca nevasta-ta-i o doamna si nu FACE PATU'"
Asta s-a dus si chiar asa i-a spus. M-am pravalit de ras.
De atunci Celcesforaie a fost trimis la inaintare.

Mi s-a promis pat pliant in camera pentru fata. Nici cu asta nu am avut noroc. Asa ca ne-am inghesuit intr-un pat.
Patul scartia. Asternutul se fatzaia. Pilota fosnea.

Baba:
Nu era asa Baba. Si acum o vad in fata ochilor: bustul acoperit cu un cojocel, patat si slinos, cu tigara vesnic in coltul gurii, mormaind cine stie ce, mirosind a tuica, urmata indeaproape de un sobolan pe care era sa-l kilerim in prima seara. Noi cand l-am vazut strabatand in fuga sufrageria... cu experienta mustelor moarte...
Da si fugi dupa el cu matura. Baba cu parul sculat in varful capului, tipand la noi disperata: "e porcusor!" Si io gandindu-ma la sarmale, fripturi si carnati: "PORC a fost."
Baba tipand din toti rarunchii: "E porcusoru' meu de Guineea"

Is multe de povestit.
A fost ce mai tare Revelion al nostru. Prietenii inca ne roaga sa povestim cu toate ca au auzit de sute de ori.
Da cred ca le place ca pe la mijlocul povestii ne inecam de ras si ne curg lacrimile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

viviana, esti mortala. nah, din cauza ta acum tre' sa-mi refac machiajul, ca am ras cu lacrimi.....
asteptam continuarea povestirii despre revelionul cu pricina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vivi...ai un stil......tonic si mult umor....

Eu sunt iar ciufuta rau...am o stare de kko..maine am termen iar la proces...si aseara m-am intalnit cu o doamna care a ingrijit-o pe Eva si care va depune marturie maine.A vrut sa o vada pe Eva si sa puna la punct ultimele detalii cu avocatul.Din pacate am asistat la discutia lor.....am aflat cateva amanunte pe care,jur nu le-am stiut,pe care mama nu mi le-a spus si nici doamna.Atat de tare suferea Eva la pansat si curatat incat o legau..si apoi statea legata de pat ca o durea si cum trecea efectul tranchilizantelor incepea sa urle si sa se zbata iar mama nu putea s-o stapaneasca tot timpul.Mi s-a facut rau la propriu si nici acum nu-s teafara....am o ura si o durere in suflet,acum ca am afalt si niste amanunte asa de groaznice...i-am facut scandal maica-mii saraca ca mi-a ascuns,mi-a zis ca nu treuia sa stiu....chiar tot si asa inca ma doare.Sentimentele sunt amestecate compasiune acum nu pot avea pentru nimeni,doar am o ura asa de dureroasa....

Ma iertati fetelor ca stric veselia...daca va deranjeaza ...sterg mesajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Daca nici noi nu te intelegem, Eumada, d'apai cine?
Suntem cu tine, alaturi de tine.

Mi-am inchipuit scena si mi s-a facut pielea de gaina. Of, doamne, cat o fi suferit bietul copil si cata spaima in sufletelul ei.
....................

M-am intors si eu de la neurolog.
Nici gand de scleroza multipa.
Nici gand de vasculita cerebrala.
Nici gand de RMN
Mai am examen ORL, analize sange, doppler pentru regiunea cervicala.
Bre, daca n-as fi asa vertijinoasa as topai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

M-am intors si eu de la neurolog.
Nici gand de scleroza multipa.
Nici gand de vasculita cerebrala.
Nici gand de RMN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Viv si omu meu la fel cu stari din astea de vertij
usoare
dimineata, apoi trec

S-a cautat si-n talpi
a facut acupunctura, fizioterapie
si-a facut si rmn,
cica nu are nimic si totusi starea nu dispare

a mers la tzshpe orl isti si neurologi

sa-mi zici daca identifici cauza sau macar remediul

Eumada imi pare rau...




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret SANTA

Tombola "Spiritul Craciunului"
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

starile astea de vertij sunt in general date de spondiloza cervicala, de circulatia deficitara a sangelui la/spre creier, de probleme in sfera ORL (urechea interna). ca sunt si alte afectiuni sau probleme de sanatate care dau stari de ameteala, e adevarat.
http://www.vertij.ro/pentru_pacienti/ce_este_vertijul
mama mea se confrunta cu asa ceva de ani de zile. spondiloza cervicala + circulatia sangelui spre creier nu se mai face cum trebuie. mai e si meteodependenta. cum se schimba vremea (in rau), cum se accentueaza starile de ameteala. face tratament, stiu ca ia betaserc si inca ceva. uneori e mai bine, alteori e ametita rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

scuzati, pardon

Viviana, eu am avut vreo doua crize serioase de vertij, nici nu ma puteam misca. dupa 3 saptamani nu ma puteam uita la masini pe strada.
am facut toate investigatiile posibile, inclusiv rmn.
concluzia a fost: sindrom vestibular. punct.

in crize se amelioreaza cu betaserc.
iar la ultima criza rea, minuni au facut cateva sedinte de bowtech.

e o chestie cu urechea interna si niste otoliti care umbla bezmetici pe-acolosha, probabil - in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mai, parca Kari avea ametzelile astea ... si Vivi ?

Cred ca am mai spus - si mama mea este ametzita de 40 de ani. Cauzele cele spuse de CorinaDani, in principal proasta circulatie periferica care iriga insuficient creierul.

Remedii - temporare, diverse medicamente de circulatie, nimic rezolvat definitiv si cu agravare pe masura ce imbatraneste.

Vestea buna e ca nu se moare din asta, doar ca afecteaza calitatea vietii. Maica-mea traieste de ani de zile cu teama ca va ametzi si dupa ce are cate o ametzeala, cu o senzatie groaznica de nesiguranta care dureaza cate o saptamana.

Ah ! Da, da - Betaserc imi este un nume de medicament foarte cunoscut.

Mergi la inceput