PINGUINII delibereaza - capitol interimar(4)

PINGUINII delibereaza - capitol interimar(4) | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



Kari, mi-a placut foarte mult propunerea ta cu schimbul de copii.

Ieri a iesit foarte bine proiectul "mica piesa de teatru".
Au venit fetele pe la 9.30. Fii-mea s-a dus sa cumpere sucuri si am rams singura cu ele incercand sa injghebez o conversatie. Timide, au stat cu nasurile-n jos.
M-am retras cu mamica in dormitorul conjugal si am stat de vorba.

Unul dintre personaje era supranumit balena asa ca au luat un sutien de-al meu l-au umplut cu ciorapi, au folosit perne si tricouri ale subsemnatei pentru a o face sa para foarte grasa.

Filmuletul trebuie dus la scoala pe stick. Nu am reusit sa aflu de la niciuna ce format ar trebui sa aiba. Fata a filmat cu IPhone-ul.
Au filmat mai multe cadre. Nu le-am vazut inca.
De aici incepe rolul meu.
Trebuie sa unesc cadrele si sa pun generic.
Sincer nu am facut asta niciodata.
Asa ca azi voi invata de pe internet cum sa o fac.

Afara ploua si nu prea am chemare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Viv o varianta ar fi youtube

e ft usor

tb sa ai un cont acolo si poti uploada, pune mesaje scrise pe img, uni filmuletzele

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

mi-a scapat propunerea cu schimbul de copii

Dar daca vreti sa schimbam copiii intre noi ...eu ma bag
Exceptionala ideea

In vacante cate o sapt doua...
(ai mei sunt la pachet..musai sa gasesc unii la fel)




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor,

ieri credeam ca vine iarna, astazi stam pe veranda la soare. bine, sub paturi groase.

Viviana, bafta cu filmul, eu n-am sfaturi ca sunt tufa cand vine vorba de manevrat aparaturi. credeam ca a trecut neobservata ideea cu schimbul de copii. vroiam sa va scriu aici, mai demult sa va intreb ce parere aveti. ma rog, nu chiar schimb, doar petreceea unei vacante, intre 10 si 14 zile.
noi deja am facut asta. am lasat-o pe fata in vara la o familie in Londra. familia cunoscuta, dar pe care nu i-am vazut poate de 10 ani. copila din primele ceasuri de la sosire si-a dorit sa se intoarca inapoi, nu intru in detalii. dupa doua zile cautam la o agentie bilet de intoarcere, sau de plecare spre Cluj unde era frate'so. un schimb de pe o zi pe alta costa intre 600 si 800 euro. asa ca i-am comunicat ca e momentul sa faca fata unei noi provocari, sa aplice tot ce i-am spus noi si ea nu credea ca poate fi adevarat. seara mi-a dat sms si mi-a spus atat "te iubesc mama, ma cunosti, o sa rezist".
cand a revenit acasa am vazut schimbari. am discutat ceasuri intregi despre cum si-a petrecut timpul acolo. a vazut diferente. a vazut ca mama (da da scenariile alea din capul meu) nu are doar filme in cap, ca din pacate cateodata lucrurile stau cam strambe.

gata, ca mi-au inghetat degetele. duminica cu soare va doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

kari, am sa scriu la subiectul ala cu fie-mea, unde mi-ai propus sa vina fetele mele la tine, dar asa ca un rezumat, eu am mai propus treaba asta, ba au fost si altii, imi aduc aminte de un subiect deschis de cineva, vacanta asta "in deplasare" se numeste cumva, e un termen pe care nu mi-l amintesc. Am vrut, la ultima intalnire a moderatorilor, sa propun adminilor o sectiune, un subiect cu acest...subiect, in care cei care doresc sa ofere gazduire pentru alti copii sau sa-si trimita copiii in vacanta. Dar pur si simplu am uitat. Stiu ca poate e dificil sa iei o decizie de genul asta pentru copilul tau, dar mai stiu ca se practica la greu in alte tari mai "deschise".
Ioana merge in Olanda de ani de zile, e drept ca merge babysitter, dar asta a fost la inceput, acum merge in vacanta si chiar vrea sa studieze acolo. A fost in Finlanda la o familie, si am gazduit si noi o pustoaica olandeza, intr-un program de scoala. Are acum prieteni peste tot, dar tot olandezii ii sunt apropiati, cand merge in Olanda se suie in tren si pleaca sa-i viziteze. Si da, plecarile astea conteaza pentru ea.
Da, mi-as lasa cu drag fetele la tine sau in alte parti. Ioana a primit de aici de pe DC propuneri sa plece in SUA, Anglia sau China, a fost mai dificil pana la majorat, procura, insotitor...dar toate s-au rezolvat.
Este un lucru grozav de exploatat pentru copii, cu atata bogatie de tari prezente pe DC.

Editez sa spun ca nu e musai ca vacanta sa fie in alta tara, insa am vazut ca cele mai deschise la varianta asta sunt fetele plecate.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Eu ma intreb ce face buflea... am citit acum pe yahoo news ca prin zona ei se vacueaza la greu... sper sa treaca cat mai usor peste gigantul asta de furtuna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor ...AM GENERATOR

Ieri barbatul s-a trezit la ora 6:00 si a stat la coada la Lowes ... 6 ore mai tarziu si $800 mai putin in portofel, monta generatorul ... Nu vreti sa stiti ce cazemata e la mine in basement. Am ridicat toate lucrurile, jucariile copiilor, carpetele, am dat si cu aspiratorul ... Adica am facut curat in cinstea inundatiei ce va veni. Barbatul a tras cablul de la generator prin aerisirea de la uscatorul de rufe. In priza generatorului am bagat pompa din pamant si cele doua pompe de floor.
Se va intampla asa ... Panza freatica se va ridica foarte sus si ca sa nu intre in basemnet prin podea, va functiona pompa din pamant. Porcaria cea mare este ca in basemnet am o baie, adica o cuva si wc. Anul trecut cand a venit uraganul Irene, canalizarea de pe strada s-a infundat sau nu mai facea fatza si toata apa a venit la noi in basemnet prin wc si prin scurgerea de la cuva. Era apa perfect curata, foarte multa, afara ploua torential, singura metoda ca sa nu urce apa la instalatia de incalzire, care e tot in basemnet, a fost sa o scoatem cu pompele de floor pe geam, afara.
Daca acum o sa fie ca anul trecut, sigur se va intampla la fel ... Deci avem pompele de floor conectate si ele la generator si cu doua furtune afara ... O pompa este in cuva si una in wc... Asteptam ... Scolile s-au inchis, companiile la fel. Suntem cu totii acasa.
Deocamdata nu e rau, bate doar vantul, dar nu catastrofal ... Si ploua mocaneste.
Mai am o teama cu masinile ... A lui barbata-meu este safe ca a tras-o langa casa unde nu sunt pomi. A mea este mare, nu intra in garaj si e fix pe driveway ... In fata casei mai am un pom imens, cu niste craci foarte largi. Pare sigur pe el la cat e de mare, dar si daca se rupe ceva din el o sa cada fie pe masina mea, fie pe casa ...

Sa speram ca scapam cu probleme minime ... Daca ii asculti pe astia la TV e panica ... In NY nu mai merge nimic, metrou, trenuri, bursa s-a inchis ... Totul e mort.

Ah , generatorul e suficient de puternic ca sa putem baga un bec si TV-ul ...

Va mai tin la curent ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Ei bine, in cel mai bun caz panica asta e un balon de sapun si v-ati ales cu niste zile libere. Eu sper sa fie asa, ca si pe noi ne ameninta cu oarece ninsoare si vanturi mai puternice si o sa am crize de haloween in casa ca nu pot sa mearga trick or treating.

oricum, sa ne tii la curent, sa nu ne imaginam ca v-au luat apa si vantul.

dupa ce trece nebunia asta o sa va povestesc cum s-a intamplat de am cheltuit aseara in mod impulsiv 200 $ pe un acvariu care are in el doar o scoica ... la 2 saptamani dupa ce am dat porcusorii de guinea din cauza ca imi dadeau prea mult de lucru cu curatenia...

Alinuk, ma bucur ca ti-ai recuperat banii.

Kari, ideea ta suna bine, eu am copiii mici si is inca speriata de bombe (nu i-am lasat in concediu cu bunica in US de tantari ce-mi zboara mie prin cap) dar pt cei mai mari cred ca ar fi o experienta tare interesanta

maine va rog sa-mi tineti pumnii ca iar am discutii cu scoala... greu sa fii copil zilele astea





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si la noi s-a facut frig, is 5 grade si ploua. Cand marunt, cand torential.
Si astept sa dea astia drumul la caldura.
Singurul regret al meu ca stau la bloc e chestia asta cu caldura.
Si ma infurie ca tot timpul trebuie ca altcineva sa hotarasca cand si cat am eu caldura.

In rest sunt suparata ca surora mea e bolnava si nu are alternative.

Buflea, sper sa aud numai vesti bune.
Tot urmaresc prin presa stiri despre furtuna uragan si mi se face pielea de gaina.

In alta ordine de idei azi am vazut un film care chiar mi-a placut: "Ruby Sparks".
L-am vazut pe internet si nu cred ca a aparut la noi in cinematografe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

In alta ordine de idei azi am vazut un film care chiar mi-a placut: "Ruby Sparks".




mersi de idee. mi-a placut si mie.

in week-end-ul asta am mai vazut unul care mi-a placut, poate voi il stiti, eu insa nu auzisem de el pana acum: "If only"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hmmm ... Nasolica fasolica, asta asa ca s-o alint pe Sandy. Stiti voi cum se spune cu copiii rebeli, ca cica sa nu ii iei prea tare ca se razvratesc si mai rau ? Asa si au cu domnisoara Sandy, a trecut oceanul cam nervoasa si cica inca n-a atins Pamantul Fagaduintei ... Il atinge peste o ora , in criza, suparata pe statul in care locuiesc eu. Rupe pomii, ne inunda, ne ia curentul si ii imbogateste pe astia cu asigurarile de casa care o sa ne jupoaie dupa ce trece dansa.

In intampinarea lui Sandy, ne-am ascuns cu totii in case, s-au inchis autostrazile, nu merge nimic si afara este un zgomot de castel bantuit. Imi pare rau ca nu va pot inregistra, se aude exact ca in filmele de groaza si este si noapte. Pe casa cad craci, cateodata mai lovesc si in geam, in mod sigur cad si pe masini. Inca nu ploua rau, sunt cam confuza, ca noi eram pregatiti de inundatie si cand colo ne vajaie vantul. Ma intreb daca o rezista casa asta la asemenea vanturi si daca pomul din fatza ei, care parea stapan pe el pana acum, o mai avea aceeasi confidenta. Eu mai vorbesc cu el pe geam, il rog sa stea in picioare si daca totusi il ia cu lesin, sa cada spre strada. Nu pare ca aude ce ii spun, dar poate nici lui nu ii convine sa cada asa rapus de o femeie, nu ? ... Maine stam iar acasa, asta daca trecem de noaptea asta. Am vorbit cu Ocebine, ea e deja in intuneric ... Noi vad ca inca avem curent.

Incerc sa privesc situatia cu simtz de umor, realitatea este ca sunt cam speriata ...

Mergi la inceput