Alegeri parlamentare: Colegiul 4 Diaspora

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mie imi scapa de unde are domnul acesta 55% vot politic. Ma indoiesc sincer.

si doi citind misiunea domnului Ovidiu eu cred ca Admin sau DespreCopiii ar trebui sa candideze la alegerile astea intrucat au dovedit in mod constant ca se pot achita cu success de misiune:

"Planul meu vizeaza formarea UNEI COMUNITATII VII SI AUTENTICE aici, in Israel, Africa si Orientul Mijlociu, in ceea ce delimitam poate artificial ca fiind Colegiul 4 Deputati. A unei COMUNITATI ACTIVE fie si numai in mediul on-line, pe Facebook, bloguri si site-uri. A unei COMUNITATI DINAMICE, care gaseste timp pentru intalniri, colocvii, forumuri de afaceri sau de simpla exersare amicala a limbii romane."


I-am frunzarit site-ul, nimic convingator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Marina, noi in nici un caz - insa MODERATORII acestei comunitati si alti membri proeminenti ai acestei comunitatiar trebui sa iasa in fata pentru alegeri - si sa sprijine aceasta comunitate!

Din pacate, de cate ori am propus asta, a fost o liniste totala si dezinteres. Pacat. Uite asa vine cate un ins de asta si ajunge politician. Vad ca cei cu papagali ajung intodeauna departe ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mirela, daca politica in viata reala s-ar face asa cum se discuta pe forum si ar vota membrii DC, da, ar fi multi care s-ar baga in politica. Dar, din pacate, in viata reala politica o fac oamenii cu bani (sau care au in spate oameni cu bani) si interese, dispusi la multe compromisuri si putine fapte concrete. Iar de votat,nu voteaza nici 50% din cei ce scriu pe forum, parerea mea. Voteaza cei ce il urasc pe Basescu, cei care cred in vorbele lui Dan Diaconescu sau cei care au interes 'sa iasa ai nostri'. Putini, foarte putini sunt cei care mai merg la vot pt ca ei chiar cred in cel pe care pun stampila.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Pentru un independent e destul de dificil sa indeplineasca conditiile pentru a fi ales:
- ii trebuie o lista de sustinatori cu drept de vot care au domiciliul in colegiul unde candideaza, minim 4% din numarul de alegatori ai colegiului, dar nu mai putin de 2000 de sustinatori pentru Camera Deputatilor sau 4000 de sustinatori pentru Senat
- pentru a obtine mandatul trebuie sa aiba majoritatea voturilor exprimate in colegiul respectiv (independentii nu intra la redistribuire).
La alegerile de acum am numarat 10 candidati independenti la Camera Deputatilor si unul singur la Senat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Marina, noi in nici un caz - insa MODERATORII acestei comunitati si alti membri proeminenti ai acestei comunitatiar trebui sa iasa in fata pentru alegeri - si sa sprijine aceasta comunitate!

Din pacate, de cate ori am propus asta, a fost o liniste totala si dezinteres. Pacat. Uite asa vine cate un ins de asta si ajunge politician. Vad ca cei cu papagali ajung intodeauna departe ...



Exista o legislatie clara in acest sens. Nu se merge pe voturi exprimabile pentru o persoana sau alta daca votantul nu se gaseste in colegiul unde cel votat si-a depus candidatura.
Vezi raspunsul de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

adica ar putea fi numai cineva din diaspora?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Candidatul poate sa aiba domiciliul oriunde (cel putin asa cred), dar are nevoie de semnaturi de la sustinatori care au domiciliul in colegiul unde candideaza. Daca alege sa candideze intr-un colegiu din diaspora, are nevoie de semnaturi de la persoane domiciliate in acel colegiu din diaspora. Daca alege sa candideze intr-un colegiu din Alba (de ex.), are nevoie de semnaturi de la persoane domiciliate in acel colegiu din Alba.

Si, evident, pentru el vor putea vota doar alegatorii din colegiul unde candideaza (din colegiul din diaspora daca acolo si-a depus candidatura, respectiv din colegiul din Alba).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Laura, perfect de acord cu ce spui tu, insa trebuie acceptati oameni noi. Daca nici oameni noi nu se accepta, nu se ajunge nicaieri ci vor fi mereu aceeasi parlamentari si peste 20 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

I-am frunzarit site-ul, nimic convingator.

Marina

Altii nu au nici site.
Pentru diaspora sit-ul este un mijloc de comunicare absolut necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus, mai bine fara site daca nu ai prea multe de zis. Macar mai am o speranta. Decat un site prost si fara sens mai bine fara.
Nu auzisem pana astazi de omul asta dar intrucat votez in colegiul in care domnia sa vrea sa candideze am zis sa ma uit.
Primul lucru care m-a izbit, primul mesaj cel al sustinatorului este clar xenofob din punctul meu de vedere....votati psd ca de nu va treziti naibii cu ungurul pe cap. Si ce ? Poate mie imi place ungurul. Pe site-ul candidatului e la loc de cinste lupta contra discriminarii, ori una ori alta ori putintica directie.
CV-ul e slabut rau din punctul meu de vedere. Nu am priceput clar cu ce s-a ocupat omul in ultimii 22 de ani.
Programul cum am mai zis e de-a dreptul induiosator, sa socializam pe forumuri, pe FB si sa nu uitam limba romana.
Mi-a scapat ceva?

In concluzie pana acum singura opinie clara pe care o am este nu omul asta.

Mergi la inceput