Gravidute de iulie-august 2013 ( 2 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Ha, ca veni vorba de rateuri..
Am o cunostinta care la amnio i s-a zis ca, copilul are Sindrom Down. A refuzat sa i-l dea afara si copilul e acum in clasa a 3-a si bine merci.
Nici urma de vreun Sindrom.

Deci daca ma tin nervii, refuz sa fac analizele gen: dublu, triplu, amnnio. O sa fac doar cele care le-am facut si la Denisa (sange si toxo)

Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Elena - aici nu cred ca ma incumet sa nu fac...Am facut absolut toate analizele la ambii pici, si totul a decurs bine. Prietena ta a dat dovada de un optimism incredibil si a riscat enorm, si s-a dovedit a fi unul din cazurile fericite. Din nefericire in majoritatea cazurilor triplul test reda realitatea.
Eu una nu as risca niciodata, si mai bine nu ma gandesc

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyleeks spune:

Buna seara !
fetele din bucuresti !? stie cineva un doctor bun unde sa mi fac si eu ecografia de 12 saptamani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Dr Adela Dinu. Ecografiile 4D au fost o experienta placuta si totodata a interpretat totul cu multa seriozitate si profesionalism. Pentru ambii copii am cautat-o si nu mi-a parut rau.

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Si eu cred ca zic pas la dublu si triplu test. Ambele se bazeaza pe statistici. In schimb as avea incredere 100% in amniocenteza...dar, chiar, asa cum zice Roxana, mai bine nu ne gandim la asa ceva...

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Roxana tu ai facut amnio la ambele sarcini?
Cum este?

Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Cum sa faca amnio? De ce? Eu stiu ca se face amnio daca sunt pb cu sarcina, nu stiu daca se face la cerere, mai ales ca este si risc de avort...

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Nu am facut amniocenteza la niciuna din sarcini deoarece toate testele au fost ok. Se face doar cu recomandare, pentru ca exista niste riscuri, dar daca ar fi fost nevoie as fi facut-o.

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Pai cum e? te duci la dublu si iti recomanda triplu daca e cazul si iarasi amnio daca ambele au rezultate cu suspiciune?
Si daca nu fac nici DD nici TT , cum sa imi recomande?


Iertati-mi toate intrebarile dar toate astea nu erau sau nu a fost cazul la prima sarcina.
Se vede ca au trecut 8 ani.

Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Elena - intr-adevar lucrurile au evoluat, in bine spun eu. Eu am avut prima sarcina acum 7 ani si mi s-a recomandat clar triplul test impreuna cu un alt pachet de analize. Fireste ca nu am refuzat, am avut parte de o dr incredibila care m-a asistat pe parcursul ambelor sarcini si a avut rabdarea de a-mi explica importanta acestor analize.

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput