Ustensile utile

Ustensile utile | Autor: sm

Link direct la acest mesaj

Pentru a castiga un pic de timp, in fuga zilnica, ne dam seama ca avem nevoie de unele ustensile care sa ne ajute sa gatim repede si bun. Ultimele mele achizitii care ma ajuta mult sunt:
masina de facut paine
cutit ceramic
curatator de mere
http://www.pearl.fr/cuisine/ustensiles-de-cuisine/epluchage-couteaux/eplucheur-automatique-de-pommes-version-de-luxe_PE4873.html

cratita ceramica

urmatoarea pe lista este un sifon pentru spume.

Tot ca sa castig timp prefer retele cu lingura sau cu cana, e mult mai usor de masurat.

Care sunt ustensilele voastre preferate?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Da ,sint multe electrocasnice f.utile in casa care ne ajuta sa eco nomisim timp si nu numai.
In ultimul timp noi am cumparat un cuptor cu microonde pe care am evitat multi ani sa-l cumparem pt.ca unde locuim noi nu prea vine folosit ,se spune ca nu face bine sa consumi mincarea incalzita la microonde ,pt.mine e f.util si imi pare rau ca am tot aminat cumpararea acestui cuptor.
Am mai cumparat un robot care macina piinea pe care nu o mai putem minca ,care se intareste ,acum cu pesmetul pe care il obtinem facem f.des pasateli care sint minunati.
Am mai cumparat un robot pt.facut sucuri naturale si taiat gheata ,ne place sa-l folosim si pe timpul verii,o risnita de cafea pt.ca in ultimul timp ne place mai mult cafeaua facuta si macinata acasa ,mi se pare ca are gustul de adevarata cafea ,aroma si gust optim.
Multe vase de ceramica ,tortiere si tot ce mi se pare nou si placut la vedere.
Si un lucru pe care nu-l aveam ,care mi se pare util, e un cleste din plastic cu care intorc carne ,il folosesc in vasele de teflon sau ceramica pt.a evita ca se zgirie.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Buna!
Ma inscriu si eu cu masina de facut paine( voi incerca si cozonaci)care o am de o saptamana.
Fetelor, sa nu radeti, dar cum arata vasele de ceramica si la ce le folositi?

In Romania foloseam vasele de yena la cuptor.Si gateam fripturi si budinci in ele, erau o minunatie.Si totodata foloseam oala sub presiune(kukta)ptr a fierbe rapid mancarea si a-i pastra vitaminele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Lavinia cratitele, oalele ceramice au invelis antiadezif din ceramica http://www.albif.ro/products/subcategorie/cratite-ceramica
sunt mult mai practice, resistente si mai sanatatoase decat cratitele tipice teflon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Pt.mine vasele de ceramica nu sint chiar atit de bune pe cit se spune ,sint f.delicate si mult mai putin rezistente decit cele de teflon de buna calitate.
E muuuulta publicitate si cam atit.
Masina de piine am cumparat-o si eu de vreo 6 ani si sint f.multumita de ea ,e de mare ajutor in casa mai ales la framintat.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Fetelor, sa nu radeti, dar cum arata vasele de ceramica si la ce le folositi?


Ceramica e un antiaderent de cele mai multe ori de culoare alba insa pot avea si alte culori ,negru ,maron ,bej ,seamana un pic cu vasele zmaltuite care erau la noi.Acum depinde si de calitatea materialului daca sint facute de o firma renumita sau imitatie care la primele spalari se distruge.
Ca aderent in comparatie cu teflonul ,ma refer cel mai bun teflon ,nu se comara ,sint rezistente insa nu dureaza atit de mult.
Daca cratita de teflon se distruge la 1000de spalari cea de ceramica se distruge la 200.Cam asta ar fi in mare diferenta.Se spune ca sint ecologice ....Oare e adevarat?

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

"Chopper pt legume".
Adica ... mixer ... care marunteste legumele, cind vrei sa faci mincare.
Pt ca urasc sa stau sa toc maruntel ceapa, morcovi, ardei, varza ... etc.

Si nu stiu daca intra la categoria asta si masina de spalat vase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Pentru mine masina de spalat vase e a "doua dragoste" dupa masina de spalat haine, indispensabil cand ai o familie.
"chopper -ul" cred ca ar fi un alt bun investisment pentru a castiga timp.
Nu cred ca este o ustensila dar sigur e foarte practic, economic si sanatos spray-ul pentru ulei ( sau sticluta de spay cu ulei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Multumesc sm pentru informatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

marumiha eu folosesc betisoarele chinezesti in loc de cleste si de lingura de lemn. Le las lipite asa cum sunt cand le cumperi. Chinezi le folosesc atat la mancat cat si la pregatit mancarea si sunt foarte practice. Plasticul la o anumita temperatura nu e prea sanatos, betisoarele sunt din bambus.

un alt obiect destul de practic si util este minutorul la prisa de curent, in regiunea unde sunt eu noaptea curentul este la jumatatea pretului, asa ca il folosesc pentru a pune in functinea masina de spalat vase sau haine, dar poate fi folosit si pentru a programa cafetiera, ce e mai placut de cat sa te trezesti dimineata si o aroma de cafea in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

sm- Ai dreptate ,plasticul nu e prea indicat ,eu folosesc clestele numai atunci cind intorc carnea sau legumele in tigaie sau la gratar.
Am si eu niste betisoare insa nu prea reusesc sa le folosesc.
Poate gasesc vreun chinez care sa-mi dea ceva indicatii.
"minutorul la prisa de curent"
Sincera sa fiu nu stiu ce este ,poate detaliezi tu ,e interesant sa stii ,sint atitea lucruri care ne ajuta sa economisim timp.

Poze

Mergi la inceput