Dezbatere pe seama unei sinucideri

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Da, ladyJ, cred ca de cele mai multe ori umilitor este nu ce ne-a facut celalat, ci lipsa noastra de reactie, faptul ca am tacut si am inghitit-o si pe asta... Si cred ca e chiar tare umilitor, intr-atat incat nici fata de noi nu recunoastem ca de fapt asta a durut cel mai tare. Mai trist e ca atitudinea asta a devenit norma, iar cel care "misca in front", care nu se incadreaza in sa-i zicem comportamentul turmei, este "nesimtit", sau "impertinent" sau mai stiu eu cum. Pentru ca nu se lasa calcat in picioare... Dar asta e, iar, o alta discutie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

tot @ladyJ

Legat de ultimul tau raspuns, da, carmencat a adus intr-adevar substanta topicului.
Eu una nu ma pot opri sa ma mir ca printre noi sunt oameni in care urla durerea, si pentru care nu miscam un deget. Asta e dramatic, dupa parerea mea. E trist ca relatiile sunt superficiale pana la punctul in care nu pot sau nu ma intereseaza sa vad chinul dintr-un om pe care "il iubesc". Nu cred ca cineva cu adevarat apropiat te poate pacali, te poti face ca nu vezi, te poti lasa pacalit, dar pacalit de-adevarate-lea nu cred ca poti fi... Cat despre lipsa de pregatire, nu stiu ce sa zic... Nu vreau sa cred ca ai nevoie de pregatire ca sa observi ca cineva langa tine isi pierde calea, e o chestie care tine de empatie, cred eu, poate ca uneori conteaza si un "Habar n-am cum e sa fii in papucii tai, dar te vad ca plangi, si eu am o batista uscata. Simt ca te doare, nu pot face mare lucru, dar te pot ajuta sa te descarci, daca vrei, eu sunt aici!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

@ carmencat

Ei bine, asta e discutia care, dupa parerea mea, trebuie purtata! De ce fata asta nu a vazut alta solutie? De ce nu a mers pe alta cale? Tristetea e ca unii dintre noi sunt singuri intre oameni. Cand chiar "ai nostri" ne chinuie cel mai rau, unde gasim sprijin? Hai sa discutam despre asta, nu de ipoteticul doctor mitocan! Eu nu cred ca depresia nu se vede, ci doar ca nu pasa nimanui...

@ ladyJ

Nu, nu se poate. Se poate sa fii umilit, batjocorit, trecut prin toate chinurile, dar fara sa te lepezi tu de ea, nimeni nu-ti poate lua demnitatea.


Si mie mi se pare lipsit de empatie acest mesaj. Asta e teoria si este doar ceea ce se vede din afara. Nimeni, dar nu nimeni nu stie cit de vulnerabil poate fi pina nu este pus in situatia de a-si pastra sau a-si pierde demnitatatea.

Nimeni, dar nimeni nu poate sti exact, ci doar presupune, si presupunerile sigur ca sint favorabile persoanei care le face, cum ar functiona in situatii de maxima 'umilire, batjocura, suferinta fizica sau psihica, in care sa treaca prin toate chinurile'!

Si asa cum nu stim suta la suta sigur asta (nu stim cum am reactiona in fata unei boli incurabile, a mortii, a bolii sau mortii copilului nostru, in depresie profunda cind terminarea vietii ni se pare singura si cea mai buna solutie pentru a curma suferinta, atunci cind am fi in suferinta de o intensitate care depaseste suportabilitatea umana in conditii normale, in fata unei lupte pe viata si pe moarte etc.), putem doar presupune, emite ipoteze, ipoteze bune despre noi insine, desi n-am trecut nici un mm printr-o situatie dificila care sa ne indreptateasca sa credem asta si pe care sa se bazeze aceste ipoteze... presupuneri care ne fac sa ne simtim bine, increzatori in fortele noastre, de partea 'eroilor' natiunii, a celor 'buni' din societate, a celor tari cu alte cuvinte. Sigur, ca in timp ce presupunem aceste lucruri minunate despre noi insine, nu ne dam seama nici macar cit de dispretuitor aratam cu degetul si spre 'ceilalti' si cum le spunem, le transmite. mesajul ca ei da, dar noi nu... noi nu ne vom pierde niciodata in nici o situatie, oricit de dificila ar fi ea, demnitatea decit daca vrem (chiar asa, cine crezi tu ca vrea sa-si piarda demnitatea umana?)

Si ca sa inchei, ca m-a intristat peste masura fraza bolduita: asa cum nu stim ce am scris mai sus, dar nu stim si nici nu vedem sau nu vrem sa vedem cit de buni sintem la a dezbraca o alta fiinta umana de demnitate... avem un talent nativ pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Carmencat, foarte empatice mesajele tale la acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

nelia, cu respect, eu am cam incheiat ce aveam de zis despre demnitate.
Daca vrei, putem continua dialogul pe PM, pentru ca in cadrul subiectului, am explicat deja la ce ma refeream cand am scris asta.
Mai spun o data si gata:
Cred ca a fost o exprimare fortata sa "dezbraci pe cineva de demnitate", cred ca demnitatea umana este ceva mai presus de puterea de acaparare a oricui. Cred ca poti trata pe cineva cu totala lipsa de respect, dar ca asta nu-i va stirbi niciodata aceluia demniatatea, ci tie insuti. NU aprob astfel de practici, sunt troglodite, mi se par un abuz gratuit de putere si o dovada de slabiciune, daca nu ai alte metode de a te ridica deasupra cuiva decat umilindu-l.
Cineva se poate lepada de demnitate daca, sa zicem merge dupa proverbul "capul plecat sabia nu-l taie".
Sper ca m-am facut inteleasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR
1. Reanimarea unui spital este locul in care toti pacientii sunt pe linia subtire ce desparte viata de moarte. Lasand la o parte complexitatea unei interventii, anestezia in sine poate avea cele mai nebanuite efecte. Mi se pare absolut normal ca in reanimare sa existe cat mai putine obstacole intre medici si pacienti, iar aici se includ paravanele despartitoare intre paturi sau cearsafurile puse pe pacienti. O reanimare este o reanimare, nu salon de vizitare, nu sala de socializare.

Reanimarea este locul unde pacientii se trezesc din anestezie. Anestezia are efecte foarte cunoscute si indelung documentate. Chestiile astea cu linia care desparte viata de moarte si nebanuitele efecte sunt vrajeli romantate. NU este normal ca in reanimare sa nu se tina cont de demnitatea si intimitatea pacientului.

Citat:
3. Legat si dezbracat...? Si la operatia de cezariana esti dezbracata si legata de maini. Pentru binele tau si al copilului tau.

Este prima data cand aud asa ceva . In operatie esti LEGATA de maini . Am asistat la nenumarate cezariene aici si alte operatii si nu am vazut NICIODATA asa ceva. Cum sa te lege de maini? ce esti animal? si unii mai cred ca este si spre binele lor . Este ORIBIL asa ceva, absolut INACCEPTABIL si mai este si ILEGAL. Sunt absolut socata!!!

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Din experienta personala te contrazic. De asemenea, din ce mai vad pe la Discovery & comp. Mai departe de atat nu stiu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo.flo spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

Da, ladyJ, cred ca de cele mai multe ori umilitor este nu ce ne-a facut celalat, ci lipsa noastra de reactie, faptul ca am tacut si am inghitit-o si pe asta... Si cred ca e chiar tare umilitor, intr-atat incat nici fata de noi nu recunoastem ca de fapt asta a durut cel mai tare. Mai trist e ca atitudinea asta a devenit norma, iar cel care "misca in front", care nu se incadreaza in sa-i zicem comportamentul turmei, este "nesimtit", sau "impertinent" sau mai stiu eu cum. Pentru ca nu se lasa calcat in picioare... Dar asta e, iar, o alta discutie...

In love with life.


Aici ai dreptate. dar uneori, pe moment, mai ales cand esti stresat sau bulversat, nu reactionezi asa cum ai fi vrut.
In cazul meu, cred ca la asta te refereai, nu am stiut nici cat dureaza, nici ce urmeaza, nu am reactionat nicicum.
Abia peste mult timp, m-am gandit ca EU trebuia sa le cer sa ma acopere cu ceva.. dar asta e.. dupa razboi multi viteji se arata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

Din experienta personala te contrazic. De asemenea, din ce mai vad pe la Discovery & comp. Mai departe de atat nu stiu.

Experienta ta este probabil in Romania unde pana si pacientul a ajuns sa creada ca astfel de abuzuri ridicole sunt spre binele lor. Iti spun sigur ca aici este ILEGAL sa legi pe cineva. Singura circumstanta in care poti sa contentionezi pe cineva este daca are probleme psihice si este un pericol pentru el sau pentru cei din jur. Pentru asta ai nevoie de 2 medici care sa vada pacientul si sa semneze un document.

La cezarienele pe care le-am vazut, cand nu s-a facut anestezie generala, mama avea mainile libere si a putut sa tina copilul in brate (ajutata de moasa) imediat ce a fost extras.

Eu am avut 2 operatii (experienta personala) si am fost adormita intr-o antecamera a salii de operatii, apoi am fost dusa in sala de operatii, mi s-a pus sonda cand dormeam. Cand m-am trezit eram in reanimare. Am petrecut si timp in terapie intensiva pentru ca am avut operatii pe creier si nici acolo nu am fost expusa nici un moment si nici nu am vazut alti pacienti sa fie tratati altfel decat cu deminitate si atentie la intimitatea lor (desi majoritatea erau inconstienti).

Imi pare rau sa-ti distrug bula de sapun, dar faptul ca esti in operatie sau in reanimare sau in terapie intensiva nu justifica de nici o culoare faptul ca esti tratata altfel decat cu deminitate si respect.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Stiu, si asa e. Si de-asta zicea si ladyJ ca trebuie sa invatam sa luam atitudine. Nu intotdeauna e o chestie care vine natural...

Mergi la inceput