durere de sani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Miriluta, eu am spus ca nu cred in teste de dragul testelor sau preventiv cum face multa lume. Daca ti-ai gasit noduli e normal sa verifici intr-un fel sau altul. Sint metode variate.

Ce legatura are tomografia cu subiectul? Eu am afirmat ca mamografiile pot fi daunatoare si prefer sa nu prestez. Era vorba de acest test care poate fi evitat in multe cazuri. Ce trebuie sa fac ca sa intelegeti?

Fiecare alege sa creada sursele care crede de cuviinta. Ca doar n-o sa incep o dezbatere pe tema "Adevarul.ro versus Dr. Mercola"

Bottom line, sint multe femei care nu stiu ca exista metode de testare mai blinde (ecografie, termografie) si inainte sa se arunce la mamografie ar trebui sa apeleze la acestea. Cam asta era mesajul meu: mamografiile au potential periculos si e bine sa fie inlocuite/ evitate daca se poate. Daca nu, nu.




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure


Ce legatura are tomografia cu subiectul? Eu am afirmat ca mamografiile pot fi daunatoare si prefer sa nu prestez. Era vorba de acest test care poate fi evitat in multe cazuri. Ce trebuie sa fac ca sa intelegeti?

Fiecare alege sa creada sursele care crede de cuviinta. Ca doar n-o sa incep o dezbatere pe tema "Adevarul.ro versus Dr. Mercola"

Bottom line, sint multe femei care nu stiu ca exista metode de testare mai blinde (ecografie, termografie) si inainte sa se arunce la mamografie ar trebui sa apeleze la acestea. Cam asta era mesajul meu: mamografiile au potential periculos si e bine sa fie inlocuite/ evitate daca se poate. Daca nu, nu.

Allure-dar de unde ai tu informatiile ca ecografiile si termografiile sunt asa de accurate?A si ai mai afirmat ca in america se recomanda mamografiile la 3 ani-eronat, de unde inainte se incepea testarea dupa 40 de ani,acuma din contra, se recomanda de la 30 de ani datorita numarului in crestere al cancerului de san.
Eu iti spun in cunostiinta de cauza ca nici o ecografie sau termografie nu iti poate descoperi cancerul de san in primele faze, 1 sau 2, cum nu iti pot arat nici calcifierile care sunt f periculoase, caci sunt punctul de plecare al cancerului numit DCIS.
A si e supe rindicat sa te testetzi chiar dc ai doar un discomfort la sani si nu trebuei sa ignori sau sa pui clar pe seama sutienului.
Repet tot ce scriu este bazat si documentat si experimentat.Alte detalii nu isi au rostul.
Eu chiar va sfatuiesc sa incepeti sa va faceti mamografii inainte de 40 de ani chiar dc nu aveti simptome ca sunt necesare si nedureroase comparativ cu alte teste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

OK. Eu am alte idei si principii. Asta e un subiect cu dead ending. N-am nevoie sa conving pe nimeni de nimic.
Happy testing!


p.s. - stai tu linistita ca nici mamografiile nu sint accurate; vezi in statistici cite femei sint diagnosticate si operate inutil.
"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Allure-pai nu e vorba sa convingi pe nimeni,nimeni nu a spus sa te testezi aiurea, dar ce spui tu ca cu ecografiile se descopera chestii serioase-cancer/calcifieri care sunt primele semnale clare nu este adevarat-tu te poti amagi la infinit cu ideea asta.
Sunt in Nord America-am facut termografie care zicea ca sunt sanatoasa dar mamografia si MRI au aratat cu totul altceva,si repet nu aveam decat un discomfort,si toate studiiel si toata armata de medici care am consultat-o arata clar ca ecograful nu poate depista/vedea bolilele care s-au inmultit in ultimii ani-cancer, stroke,severe problems in digestive system,etc.
Iar ultima propozitie,nu isi are sensul-ironia de aici nu trebuie sa aduca la inconstienta sau amagire ca stim totul..
Iti doresc sa nu ai vreodata probleme si ecografiile sa nu te pacaleasca in viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

A si ai sustinut ca dc maninci sanatos si faci sport nu ai probleme si scapi-eronat si asta, clar in cazul meu si mai am o prietenea(ea fara stres deloc), am facut sport toata viata(inclusiv la 4 sapt dupa operatii si cezariana) si inca facem, mincam sanatos,nu suntem grase,si tot am avut belele majore-poate imi poti da o explicatie la asta daca tot ai solutii-poti sa incerci sa previi, dar nu reprezinta nici o certitudine ca nu vei avea probleme de sanatate din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam

Iar ultima propozitie,nu isi are sensul-ironia de aici nu trebuie sa aduca la inconstienta sau amagire ca stim totul..



nu s-a dorit ironie. regret daca asa s-a inteles.

restul, no comment.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Au aparut metode noi de investigare a sanului, unele foarte performante si neinvazive!

Uitati aici un link despre DATG (DYNAMIC ANGIOTHERMOGRAPHY). Metoda este complet neinvaziva si diferita de termografia clasica. Ea a fost dezvoltata de un medic ginecolog itaian, si finalizata de fiul lui, tot medic.

http://www.cancer-de-san.ro/articol.asp?info=descrierea-tehnologiei-DATG


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Informatii foarte precise despre vascularizarea si forma tumorilor se pot obtine prin RMN (MRI - magnetic resonance imaging) cu substanta de contrast. Inteleg ca la DATG sunt multi factori care pot modifica temperatura corpului, deci pot perturba diagnosticul (daca ai facut sau nu dus in dimineata scanarii, daca ai folosit creme, daca te-ai rezemat de un perete in sala de asteptare etc.). In plus harta vasculara e individualizata pentru fiecare pacienta, deci e nevoie de mai multe sedinte pentru a putea determina eventualele modificari. Si n-am citit daca poate determina vascularizarea tumorilor care se afla in straturile mai profunde.

La RMN se vad foarte clar formatiunile tumorale, continutul acestora, vascularizarea.

O alta metoda neinvaziva de diagnosticare este sonoelastograful, un ecograf care masoara si densitatea tesutului stiind ca tumorile sunt mai dure fata de tesutul sanatos. Oricum, daca o sonoelastografie depisteaza ceva dubios se recomanda o metoda suplimentara de investigatie: RMN sau mamografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Pai sunt niste reguli care trebuie respectate. Asta nu e metoda de diagnosticare de urgenta. Pacienta stie din timp cand are de mers si ce sa nu faca. Inainte de intrare oricum stai in sala de asteptare un pic si temperatura se adapteaza. Aceste aspecte sunt precizate inainte de consultatie. Si cand mergi la analize de sange ti se spune sa nu mananci, sa nu bei inainte, sau sa nu te speli pe dinti pt exudat.

Aceasta metoda nu e una 'self sufficient' in diagnosticare. Nicio metoda nu e perfect elocventa singura, inafara de biopsie. De obicei in domeniul asta se folosec metode complementare. Avantajul e ca este neinvaziva. O data ce se descopera zone cu probleme, pacientele sunt indrumate catre investigatii suplimentare, inclusiv mamografie.
Din ce am inteles eu, modificarile de vascularizare se vad din prima scanare, pentru ca zonele suspecte sunt mai puternic vascularizate si se observa o modificare clara fata de restul tesutului sanului, ca marime a vaselor, pozitie, densitate. Deci se depisteaza si cancere deja existente. Pentru pacientele sanatoase, trebuie urmarita evolutia in timp, la fel cum se recomanda si metodele clasice de investigatie la un anumit interval de timp.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure


Ce legatura are tomografia cu subiectul?




subiectul -> mamografie -> iradiere cu valoarea "n" -> tomografie -> iradiere 10 x n.

clar, sau trebuia sa colorez?

Mergi la inceput