Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

chiar frumoasa solutia gasita de baiat, dar nu vad cum s-ar transpune in formule pentru clasa a 2-a. practic a folosit cate jumatate de betisor pentru patratele mici din centru, iar fractii ei nu cred ca stiu.

cea de-a doua varianta pe care am dat-o e mai mult de dragul de a complica solutia .

o reiau in culori doar pentru explicatie: cu rosu laturile comune ale primului patrat, de folosit impreuna cu primele 2 albastre de la inceput, intre paranteze am evidentiat celelalte 2 patrate, cam asta era ideea:
10 = 2 + (1 + 3) + (1 + 3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Salutare tuturor!
Pentru ca TREBUIE sa vina Mos Nicolae,m-am gandit ca n-ar fi rau sa-i aduca fiica-mi nise carti.Cred ca ar fi mai simplu si mai ieftin daca le-as comanda online.Aveti idee unde as putea gasi ceva care sa-i fie si util pentru literatura de-a II-a?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Cosmina, pe libraria.net sau elefant.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Multumesc,Ubi!Siteurile de care ziceai mergeau foooarte greu azi!Ca...de...erau reduceri.Pana la urma am luat de pe emag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ajutoooor! Am gasit in Comper o problema pe care nu stiu sa o rezolv, sau ma rog nu stiu sa o explic logic. Aveti 4 masinute, una rosie, una alba, una neagra si una verde. In cate moduri le puteti aseza incat masinuta rosie sa nu fie langa cea neagra?

Am incercat sa le asezam pe hartie in moduri dar s-a plictisit la un moment dat, ca erau destul de multe variante si risca sa mai piarda. Banuiesc ca alta modalitate de rezolvare nu mai e, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Tot asa, prin incercari, dar poate ca daca le transformi in litere, adica r, a, n, v si le scrie una sub alta, la un moment dat se prinde si merge mai repede. Ceva de genul:

r a n v
r a v n
r n a v
r n v a
r v a n
r v n a

Si tot asa de patru ori, apoi taie cu o linie ce nu respecta cerinta sa nu fie r langa v si numarati.

Combinari nu cred ca stiu nici unii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Banuiam ca asa , multumesc. Dar imi scapasera si mie vreo cateva. Greu pentru pitici zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Imi amintesc ca ati povestit pe aici de Euclid. Am testat si noi sa vedem ce ar fi facut. Fiica-mea a facut prima pagina si mai nimic din cele 2 probleme cu bilele si cu magiile. La magii a avut nevoie de ajutor si cu greu a priceput ce trebuia sa faca. La bile le-a nimerit cam jumatate dar cea cu 9 bile m-a pacalit si pe mine. Clar nu ne ies cele cu siruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Noi concursuri nu servim, a fost la vreo doua...de-ale de erau si la gradi si ii erau cunoscute denumirile, in rest nu am mai ales nimic (nici el, nici eu). As fi vrut la evaluarea nat. - engleza insa cand a aflat ca e sambata (are antrenament) n-a mai fost incantat. Plus ca avea nevoie de putin ajutor sa inteleaga cerintele...la anul sigur ca nu va mai avea probleme. Chiar asa, cum se lucreaza la engleza la copii vostri? Ce manuale au? Fimiu are Welcome si sincera sa fiu mi se pare destul de greut... adica ma gandesc eu, un copil care nu face decat la scoala engleza....cum sa se descurce? ca sunt si cuvinte multe, si gramatica multa (of, si n-ai cum sa-i explici ce e verbul si ce e ala pronume...ce e my/your/her/his...) Am noroc ca lui ii place ca altfel...
nu ma uitati, da, sa imi spuneti cum e cu engleza la voi!

In rest, toate bune, la romana sunt la Craiasa zapezii, la mate la probleme cu de toate - adunari si scaderi cu/fara trecere, termene necunoscute...ce mai acum fac si ei matematica. La cunoastere sunt la Fructe/livada si probabil maine vor trece la Padure, la religie...ei stiu ce fac, le spune doamna povesti, ei deseneaza (anul trecut al meu a desenat biserici iar langa biserica, pt diversitate, desena ba un Mc, ba un KFC, ba o Pizza, o saorma, un Forneti, un hot dog...de saraca doamna cred ca e ferm convinsa ca fiimiu nu a mancat o ciorba in viata lui). Acum deseneaza orase...cu strazi, blocuri, masini (multe) semafoare...nici urma de biserici pe acolo . (da' mi-a promis solemn ca se abtine sa deseneze orice are legatura cu Fast food).
Sportul il fac si afara (cand e mai caldut) si joaca handbal...si in sala (au o sala mica mica) si ei stiu ce fac pe acolo...
Avem si serbare - Doamna ne-a povestit la sedinta cum fiimiu incearca sa ii convinga pe toti colegii ca Mosul exista...au deja mari semne de indoiala unii, altii, cred in continuare.
Cam atat de la noi. ...
Inca ceva, al meu mancnca litere cand se grabeste (la scoala, mai ales). Nu mai stiu ce si cum sa il motivez sa scrie putin mai incet dar corect. Pana nu i-o tranti Doamna un I cat el de mare...nu-l vad reactionand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Si-al meu mananca litere, in special la matematica unde probabil ii scade atentia asupra textului. Ceea ce ma calca rrrrrau pe nervi este cand mananca l-ul final de la unele cuvinte, chiar la texte copiate din manual (de ex in loc de termenul scrie termenu).

Maine avem we prelungit, iuhuuuu

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput