Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Neata fetele, noi ne laudam cu primul fb la romana la o evaluare destul de stufoasa.
In rest teme, dar nu asa multe, ce s-o fii intamplat?!
Merge la un curs de pictura vrea si la patinaj, o sa vedem cum le facem pe toate.

Eu deja am obosit, serviciu(s-a schimbat conducerea si modul de lucru si sunt rupta de oboseala), casa, teme, aceleasi miscari zi de zi.
Dar cand ma gandesc ca avem 4 luni fara nicio zi libera ma apuca energia de frica

O zi buna doresc!



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Aoleu, Mada, cum vine asta sa te apuce energia de frica? Pe mine ma apuca, cel mult, lenea....

Fi-miu a luat locul 3 (cu medalie!!!!) la concursul de sah de sapt trecuta. Bine, a fost doar pe scoala, si de la cls II au fost 7 copii, deci mare semnificatie nu are, insa el era entuziasmat maxim si ne-am purtat in consecinta. Acuma in fiecare seara amem 2-3 partide de sah si da, m-a convins sa se inscrie la clubul scolii, fiindca stiinta mea e limitata si deja ma cam bate in fiecare seara de m-apuca dracii, am ajuns sa rada mucea de mine ca n-am strategie si nu-mi gandesc miscarile....Daca ar sti el ce drag mi-e mie sahul.....

In rest toate bune si la locul lor, duminica are concurs de tenis si-s cam ingrijorata ca de ieri acuza dureri la cotul stang si mi-e teama sa nu fie ceva serios. De fapt nu numai de asta mi-e teama, ci de cat de dezamagit va fi daca nu va putea participa...In fine, om vedea.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Salutare mamici,

cred ca am scris o singura data la acest subiect.Din pacate nu am timp pt net atat cat as vrea eu.

Am si eu baietelul in clasa a II-a si tare greu a inceput semestrul II,abia se trezeste dimineata si nu pare dornic de scoala

Sigur ca avem si noi,ca toata lumea,activitati extra : engleza si sport.Cu astea si cu lectiile e plina saptamana.

As vrea sa va intreb,daca au participat copiii la Nastasescu - Evaluare in educatie etapa a I-a (a fost prin noiembrie 2012) si au luat medalii si diplome (locul 1,2,3)...au primit copiii diplomele/medaliile?

Al meu are de luat medalie la romana si la mate,ma tot intreaba pe mine si eu nu stiu ce sa-i spun.Anul trecut la scoala noastra aceste diplome si medalii s-au dat sub forma de gramada abia la sfarsitul anului scolar,in iunie.

As vrea sa stiu daca asa e peste tot sau numai la scoala noastra,pentru ca mie nu mi se pare "constructiv" acest sistem.

Mie mi se pare ca altfel e stimulat copilul daca vede ca efortul lui e rasplatit intr-un interval de timp rezonabil.Asa...pana la vara....mai curge multa apa pe Dambovita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bine v-am regasit. Noi suntem bine, ne reobisnuim cu rutina scolii dupa vacanta care m-a scos pe mine din uz mai rau, ca Alexa pare in forma. S-a inscris la Cangurul matematic, insa pare greut.

Mina, felicitari sahistului, e bine sa il incurajezi. La noi, Alexa se inscrisese la sah de dragul profului si al unui coleg, dar semestrul acesta a revenit la pasiunea veche: arte. Ma mirasem tare de alegerea initiala. In schimb piticul meu e innebunit dupa sah, si chiar bunicel.
Face la gradi, insa de la anul (intra la pregatitoare) va face cu proful de la scoala, sahist renumit.

Pentru alte pasiuni nu prea mai e timp. Pentru ca nu prea mai plecam in weekend ca inainte, ma gandeam sa o inscriu la dansuri. Nu stiu insa daca o primeste din cursul anului. Abia astept primavara, ii promisesem ca mergem la echitatie si trebuie sa ma tin de promisiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelicuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

Salutare mamici,

cred ca am scris o singura data la acest subiect.Din pacate nu am timp pt net atat cat as vrea eu.

Am si eu baietelul in clasa a II-a si tare greu a inceput semestrul II,abia se trezeste dimineata si nu pare dornic de scoala

Sigur ca avem si noi,ca toata lumea,activitati extra : engleza si sport.Cu astea si cu lectiile e plina saptamana.

As vrea sa va intreb,daca au participat copiii la Nastasescu - Evaluare in educatie etapa a I-a (a fost prin noiembrie 2012) si au luat medalii si diplome (locul 1,2,3)...au primit copiii diplomele/medaliile?

Al meu are de luat medalie la romana si la mate,ma tot intreaba pe mine si eu nu stiu ce sa-i spun.Anul trecut la scoala noastra aceste diplome si medalii s-au dat sub forma de gramada abia la sfarsitul anului scolar,in iunie.

As vrea sa stiu daca asa e peste tot sau numai la scoala noastra,pentru ca mie nu mi se pare "constructiv" acest sistem.

Mie mi se pare ca altfel e stimulat copilul daca vede ca efortul lui e rasplatit intr-un interval de timp rezonabil.Asa...pana la vara....mai curge multa apa pe Dambovita




In perioada asta se dau diplomele si medaliile celor care au participat la concurs. Eventual s-o intrebi pe d-na invatatoare cu privire la acest aspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

mina felicitari pentru medalie!
Si succes duminica!

Si Ioana va merge la Cangur, la toate trei (mate, romana si explorator).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelicuta

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

Salutare mamici,

cred ca am scris o singura data la acest subiect.Din pacate nu am timp pt net atat cat as vrea eu.

Am si eu baietelul in clasa a II-a si tare greu a inceput semestrul II,abia se trezeste dimineata si nu pare dornic de scoala

Sigur ca avem si noi,ca toata lumea,activitati extra : engleza si sport.Cu astea si cu lectiile e plina saptamana.

As vrea sa va intreb,daca au participat copiii la Nastasescu - Evaluare in educatie etapa a I-a (a fost prin noiembrie 2012) si au luat medalii si diplome (locul 1,2,3)...au primit copiii diplomele/medaliile?

Al meu are de luat medalie la romana si la mate,ma tot intreaba pe mine si eu nu stiu ce sa-i spun.Anul trecut la scoala noastra aceste diplome si medalii s-au dat sub forma de gramada abia la sfarsitul anului scolar,in iunie.

As vrea sa stiu daca asa e peste tot sau numai la scoala noastra,pentru ca mie nu mi se pare "constructiv" acest sistem.

Mie mi se pare ca altfel e stimulat copilul daca vede ca efortul lui e rasplatit intr-un interval de timp rezonabil.Asa...pana la vara....mai curge multa apa pe Dambovita




In perioada asta se dau diplomele si medaliile celor care au participat la concurs. Eventual s-o intrebi pe d-na invatatoare cu privire la acest aspect.




Saptamana asta stiu ca se dau diplomele pentru Euclid.

Despre Nastasescu am intrebat-o si anul trecut pe d-na si ne-a spus ca la sfarsitul anului se vor da diplomele si asa a fost.

Eu as vrea sa stiu cum e la alte scoli,pentru ca am o vaga banuiala ca la noi comoditatea dicteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna gasit in noul an
va dorim un semestru numai cu note bune si premii la concursuri dar si cu relaxare

Jasmine si la noi tot la sf anului s-au dat toate diplomele si medaliile, lor le-a placut tare mult, aveau gatul plin de medalii si mautele pline de diplome. Dna noastra le trimite mail chiar in ziua concursului si ii felicita pentru rezultate de fiecare data...
"asteptam" si noi concurusile, mai ales ca Euclid este Duminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Mult succes copiilor la concursuri !

... sa va "incalzesc" cu o problema ... gazeta matematica, pentru clasa II:
"Diana are 3 fuste si 5 bluze. In cate moduri se poate imbraca ?"

... ma gandeam ca e foarte simpla, ca doar de la 3 ani "imbraca" si "dezbraca" papusi Barbie in jocuri pe calculator
... dar sta si se uita, reciteste, socoteste, chicoteste, bombaneste :
"Dar ce culori sunt bluzele si fustele ?"
"Nu conteaza ce culori sunt, nu specifica problema decat numarul lor." ...
"... atunci nu stiu sa o fac ..."
... "cum nu stii ?! gandeste-te logic ! daca ar fi fustele si bluzele tale, in cate feluri te poti imbraca ?" ...
"... daca nu stiu ce culori sunt, nu stiu cum sa le imbrac, pentru ca nu se asorteaza !!!" ..." si daca e putin mai frig, pot sa o imbrac cu cate doua bluze ?? "

.... deja m-a incurcat nu-mi inchipuiam ca e asa grea problema asta ...

Ia incercati-o si voi pe scolari ? ei ce parere au ? ... poate fi adaptata si pentru baietei, 3 pantaloni si 5 camasi !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

"Diana are 3 fuste si 5 bluze. In cate moduri se poate imbraca ?"
Cred ca problema are o greseala de tipar. Imi pare incompleta.

Fetita mea a inceput al doilea semestru la o alta scoala. Ma felicit ca am mutat-o; are o doamna invatatoare calma si apropiata de copii.
Fetita nu mai are figura obosita la sfarsitul orelor, ci este senina si rozalie.







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput