Buburuze de mart-apr2013(9)!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Neata si o la cine bea!
Noi suntem ok. Ma doare simfiza de mor si spatele cam tot la fel si pun durerea numai pe seama minunatilor de hormonicare isi fac de cap . Rezultatul la analize este ok - sunt la limita cu calciul, fierul si magneziul deci momentan nu trec pe Elevit- apropos am facut un mic studiu de piata si a reiest sa Elevit-ul ar fi suplimentul cu cel mai putine E-uri. Mai bine zis am mers la vreo 5 farmacii din cartierul unde locuiesc si le-am cerut parerea farmacistelor - vreo 2 erau gravidute si am si citit prospectele celorlalte suplimente. Asa ca de la 7 luni incolo cand cred ca o sa am nevoie de un pic de ajutor ma gandesc serios sa mi-l procur.
In schimb cei de la laborator mi-au gresit analiza de urocultura . Rezultat neconcludent- "ati recoltat gresit doamna!"- ei sa nu mor de ciuda ? adica nu am decat vreo 15 ani de cand tot recoltez pentru analize si taman acum m-am tacanit...in fine la sumar a iesit din nou sange in urina, ca de obicei si ca de obicei dr imi va spune ca este nisip care a luat-o ca vale...sau ca toate gravidele au infectie urinara...dar sa stau potolita ca nu e un capat de tara. cei drept nu am simptome deranjante - usturimi, nevoie de dus la baie degeaba sau dureri de vreun fel. Azi am schimbat si saptamana .Mai avem o luna si mergem din nou la eco - de 32 de saptamani. Pana atunci ma multumesc cu olimpiada de suturi cu care ma inveseleste feciorul meu de 3-4 ori pe zi.

24 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Buna dimineata!!! in weekend am fost la munte, unde am inchiriat o pensiune. Desi speram sa dorm si sa lenevesc,am avut parte de bucatareala si de spalat multeee vase, sport pe care acasa nu-l prea practic, avand in vedere ca ajung de la birou mai mult noaptea si in aceste conditii fiecare mananca pe unde apuca,insa cum am fost o gasca de 9 adulti si Tudor......
Si cum soacra nu a fost cu noi, lui Tudor a trebuit sa-i gatesc eu 2 feluri de mancare.

Mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana 20 saptamani + 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Neata buburuze,

M-am louat cu urgentele de birou de luni dimineata si vad ca neata-al meu e aproape de pranz :)

Arianna, eu una nu stiam nici ce e ala cerclaj, imi imaginam doar. Acum ca am citit despre el, ma bucur ca exista si ca poate sa asigure o mamica ca-l tine bine pe bebe. Cred ca trebuie sa fii grijulie cu tine, sa fii linistita, f f putin efort si o sa fie super bine. Doamne ajuta! Esti oricum o mama viteaza!
Eu mi-am dat seama ca oboses tot mai repede, ca daca stau putin aplecata ma cam doare burta...sambata am spalat eu prin baie, ca-s mai meticuloasa decat sotul si-mi place sa vad cum straluceste totul. Si uite asa, am dat cu Domestos toata cada si ma aplecam sa sterg si sa spuia o pauzasc si simteam cum burtica e mai grea si respir altfel...am facut pauza...e greu sa accept ca trebuie sa ma potolesc, mai ales cand ma consider f rezistenta.

Casandra, eu iau Elevit din saptamana 6 sau 7, la recomandarea medicului.Alte prietene de-ale mele au icneput sa ia multivitamine din astea incepand cu trimestrul 2 si continua sa ia si acum, cat alapteaza bebeii. Zilnic, eu iau Acifol de 5mg si Elevit. AM incredere sa le iau pt ca stiu ca acum e bine sa ma incarc cu vitamine, fie ele si in pastila, pe langa fructe si legume...Spre exemplu, cand am dat semne de raceala, medicul mi-a recomandat Vit C efervescenta de 1 g. I-am zis ca eu de obicei mananc suc de lamaie cu miere, si mi-a zis "f bine.Organismul poate absorbi 1 g de vit c pe zi, si pt asta ar insemna sa mananci vreo 3kg de lamaie pe zi" si cum legumele nu le mananc la kg, ma astept ca suplimentele sa-mi fie de folos :)

My baby boy a inceput sa dea semne tot mai des, mai ales dimineata sau seara cand stau cu burta in sus...o fi incomoda pozitia pt el? oricum, ii zic Bravo si vorbesc cu el si mi-e atat de drag!

O saptamana grozava sa aveti, cu sanatate si bebei veseli!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Elena, si marmota mea tot in pozitia pe spate sau pe dreapta isi face simtita prezenta.Probabil ca nu le convine ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Casandralin,eu iau pregnacare de 2 luni si ma simt f bine cu ele.Nu am mancat in exces si dib cate am inteles sunt balanta optima de vitamine in proportii acceptate pentru sarcina ,in plus nici nu dau pofta de mancare.Prietena mea a luat elevit si a pus pe ea 9 kg intr-o luna,zicea ca ar fi mancat non stop,dar dupa ce le-a oprit s-a oprit si foamea excesiva.Depinde poate de organism cum reactioneaza la vitamine.
Eu azi la 16 merg iar la dr sa vedem cum mai e colul ,sper sa fi ramas macar ca sambata,la 2.8 2.9cm daca nu o rog sa facem serclajul ca sunt f stresata,ma trezesc si noaptea sa vad dc nu se intareste burta sau dc nu simt alte dureri.Macar cu serclajul,poate ma mai linistesc.Voi vedea dupa amiaza ce si cum,tineti-mi pumnii.


18+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

arianna, capul sus!!! sigur vei fi mai bine ca sambata, samburelul tau va sta la caldurica cel putin pana la 36 de saptamani .
la odiseea lui tudor, din cate imi amintesc, 2 fete au avut cerclaj iar bebeii s-au nascut la termen.

Iti tinem pumnii sa fie foarte bine!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Ariana iti tinem pumnii! La cealalta odisee am avut vreo 3 fete cu ceclaj si totul a fost ok.
Doamne fereste sa dau spaga la privat! De aia merge tara asta asa pentru ca asa gandim si actionam noi pacientii. Noi ii facem asa pe doctori. Una este sa faci un cadou (nu bani) ca si multumire pentru un serviciu bine facut si alta este sa dai bani la privat.
Eu nu am platit la medicul meu decat consultatiile la privat, 3 consulatatii de la stat nu am platit absolut nimik, iar la nastere doctorului nu i-am dat nimik.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+


Inteleg perfect ce zici dar eu vad cumva situatia si din alta perspectiva. Eu am vrut sa ma fac medic si am renuntat gandindu-ma ca ai mei ar trebui sa ma intretina in facultate si rezidentiat si nici dupa n-as avea cine stie ce salariu sa merite efortul. Si dupa cum ziceam eu nu platesc nimic la privat, nici consultatii nici ecografii, doar analizele de sange de dublu si triplu test le-am platit, cate 140 ron fiecare.

Despre Elevit si prietena mea imi zisese ca a luat o luna si i-a dat super pofta de mancare, mie insa, desi iau de la inceputul sarcinii nu mi-a crescut apetitul si nu m-am ingrasat de la el.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Fetelor,

Am uitat sa va povestesc despre analizele mele de sange.
Dupa cum medicul mi-a recomandat, pt trim 2 trebuie sa fac niste analize de sange(hemoleucograma/hematologie), urina, secretii, si 2-3 glicemii.
Am facut analizele de sange si secretiile si am raspuns de la sange.Eu ma stiu sanatoasa, in forma...si deschid fisierul si vad o gramada de chenare...mi-au amortit picioarele si deja ma panicasem. ce se intampla?o sun pe sora mea(studenta la medicina) macar o idee sa-mi dea. Imi zice, bai eu cred ca tu oricum trebuie sa ai rezultate diferite de o femeie neinsarcinata si zice, suna medicul. Il sun pe medic, ca asa mi-a spus, sa nu caut pe net si sa ma sperii, sa-l sun pe el pt orice info.Imi raspunde, ma roaga sa-i citesc analizele si-mi explica ca pe hartie apar chenarele pt ca acolo unde sunt trecute limitele, sunt cele pt situatia in care nu este implicata graviditatea, sunt rezultate f bune...ca nici el n-are hemoglobina 10.9...m-am linistit, Doamne multumesc!
Pe scurt aveam asa:
Numar de eritrocite = 3.45 mil./#956;L [3.92 - 5.08]
Hemoglobina = 10.9 g/dL [11.9 - 14.6]
Hematocrit = 33.2 % [36.6 - 44]
Numar de leucocite = 14.8 mii/#956;L [4.49 - 12.68]
Procentul de limfocite = 13 % [18.3 - 45.7]
Numar de granulocite = 11.9 mii/#956;L [2.12 - 9.36]
Numar de monocite = 1 mii/#956;L [0.25 - 0.84]

Prin urmare, sa nu va speriati daca vedeti chenare, doctorul va lamureste cel mai bine!

Voi ati inceput sa cumparati hainute pt prunci? Eu mi-am propus dupa anul nou :)

Happy 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna fetelor!

Noi dupa morfologia de 23 sapt si 3 zile stam cam asa ......

col scurt 2,5 ...nu imi fac griji si la Rebi a fost mai scurt si intram in 40 sapt si a tb sa fac cezariana ca pleca dr. La masuratori a iesit cu 5 zile mai mica, dar statea numa pe burta, circumferinta burticii nu a fost chiar in pozitia corespunzatoare si nu i-a vazut manuta dreapta cum tb , asteptam urmatoarea eco, lichid amniotic 9 ...e la limita inferioara insa suficient pt dezvoltatea fatului si cam atat. In rest totul e bine.

In weekend am avut o aniversare in Brasov si m-am pricopsit cu o raceala de toata frumusetea, am mai stat si pe la casa sa vedem ce a facut echipa , suntem in constructii la Brasov si m-a luat de numa. Acum bolesc nici la birou nu am fost.


Elevit iau din prima luna de sarcina, 8 kg luate pana acum la 24 de sapt. .






Danina 24 sapt. cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaionascu

Fetelor,

Am uitat sa va povestesc despre analizele mele de sange.
Dupa cum medicul mi-a recomandat, pt trim 2 trebuie sa fac niste analize de sange(hemoleucograma/hematologie), urina, secretii, si 2-3 glicemii.
Am facut analizele de sange si secretiile si am raspuns de la sange.Eu ma stiu sanatoasa, in forma...si deschid fisierul si vad o gramada de chenare...mi-au amortit picioarele si deja ma panicasem. ce se intampla?o sun pe sora mea(studenta la medicina) macar o idee sa-mi dea. Imi zice, bai eu cred ca tu oricum trebuie sa ai rezultate diferite de o femeie neinsarcinata si zice, suna medicul. Il sun pe medic, ca asa mi-a spus, sa nu caut pe net si sa ma sperii, sa-l sun pe el pt orice info.Imi raspunde, ma roaga sa-i citesc analizele si-mi explica ca pe hartie apar chenarele pt ca acolo unde sunt trecute limitele, sunt cele pt situatia in care nu este implicata graviditatea, sunt rezultate f bune...ca nici el n-are hemoglobina 10.9...m-am linistit, Doamne multumesc!
Pe scurt aveam asa:
Numar de eritrocite = 3.45 mil./#956;L [3.92 - 5.08]
Hemoglobina = 10.9 g/dL [11.9 - 14.6]
Hematocrit = 33.2 % [36.6 - 44]
Numar de leucocite = 14.8 mii/#956;L [4.49 - 12.68]
Procentul de limfocite = 13 % [18.3 - 45.7]
Numar de granulocite = 11.9 mii/#956;L [2.12 - 9.36]
Numar de monocite = 1 mii/#956;L [0.25 - 0.84]

Prin urmare, sa nu va speriati daca vedeti chenare, doctorul va lamureste cel mai bine!

Voi ati inceput sa cumparati hainute pt prunci? Eu mi-am propus dupa anul nou :)

Happy 20+


hai ca esti tare nu stiai ca ce e trecut in paranteze (acelea nu-s chenare) sunt intervalele de referinta??plus ca nu m-as fi panicat la o hemoleucograma...eu ma panichez la lucruri mai nasoale cum ar fi DT sau TT...multa sanatate oricum, si nu t mai speria asa:D

Mergi la inceput