Buburuze de mart-apr2013(9)!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Eu mi-am programat eco de 22 de saptamani la Iosup pe 5 decembrie. Sigur mi-o fur din cauza kilogramelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

am o colega care in timpul sarcinii a luat in greutate 36 de kg la o inaltime de 1.60. era ca un balon dar a avut sansa sa nu aiba probleme cu tensiunea sau cu circulatia. Mie mi s-a recomandat sa nu i-au in greutate mai mult de 12 kg si avand in vedere ca pana acum am luat deja vreo 7 kg....sper sa ma incadrez. sincer nu greutatea ma ingrijoreaza ci tensiunea - momentan e ok si venele sparte pe picioare- pana acum nici una in plus fata de ce aveam de la prima sarcina cand s-au spart cateva capilare fine.
in rest... nu prea ma abtin de la nimic dar nici nu bag ca sparta. am zis sa las abuzurile cand se declanseaza Olimpiada de porcareala in decembrie.
avand in vedere ca mai am 1 luna pana intru in prenatal..... au astia la serviciu "grija" sa-mi taie pofta de mancare zilnic.
la fete

24 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!

Pity,pai sper si eu ca daca a vazut-o o data,putza o fiNu m-ar deranja nici daca ar fi fata insa dupa doua luni de baietel si dupa ce avem deja zestre albastra ar fi ciudat rau

Baby eu am la Bioclinica facuta insa imi da doar un risc total care a iesit de 1:49000.

Casandralin spune la aia de la servici daca mai agita graviduta vin cu bota la ei

Am fost si la medicul de familie.Tensiune 90 cu 60,kg.69 si masuratoare burtici corespunde la 19 sapt.Mi-a gresit initial reteta de Utrogestan.Asa ca am umblat de la farmacile la medicul de fam.Bine ca avem masina

O zi frumoasa tuturor!!!!

Cosmi 18+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Casandralin tot vreau sa-ti spun ca si eu sunt nascuta in Galati si crescuta acolo 12 ani

Cosmi 19+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Neata burtici,
Eu trebuie sa-mi repet analizele de sarcina(hemoleucograma,citomegalovirusul,toxo ca nu am anticorpi pentru ele) si am inteles de la dr mea de familie ca mai nou sunt decontate de stat.Le-a mai facut cineva gratuit?Eu in primul trimestru le-am platit,neintreband dc se pot face cu trimitere sau nu.
Noi azi mergem la dr sa vedem ce mai face colul,sper ca nu a indraznit sa se mai deschida nici macar un milimetru ca-l mananca cerclajul.:)

17+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Neatza,

Dragi mamici, ma bucur sa auzim vesti de bine.
Cosminutza, felicitari! cand o sa mai creasca, n-o sa mai aibe cum sa se miste atat de mult si-o sa-i vezi si putzulica strumfului

Alexa, Casandra, subscriu parerilor ca NU SE DA SPAGA SI LA PRIVAT! Ce mama ei de treaba, unde mai e diferenta intre privat si stat? pai de unde atatia bani. In plus, noi formam asteptarile, prin urmare, la stat se intelege ca nu primesc venit corespunzator si ii dai, dar la privat, nu mai problema noastra. Si noi muncim intr-un singur loc, un singur venit...ce spuneti voi am auzit chiar ieri din gura doamnei doctor dentist la care merg, ca ea crede ca si la privat se asteapta ceva, in special asistentele...Eu vreau sa nasc la privat si nu am nici cel mai mic gand sa stau cu de-alde 5 si 10lei in buzunar, pt spaga asistentelor, ca doar zecile de milioane date pe nastere speram sa ma scuteasca de grija spagii, de riscul infectios si de tratamentele de sus.

Dana si Nicole, la 18+ si deja simtiti din plin miscarile lui bebe, ce frumos! eu abia aseara, la 20+ am simtit ceva ca niste bule, fara sa ating burta...eram atat de bucuroasa :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Arianna bafta la eco azi!

Casandralin - ai fost super cu Olimpiada de porcareala:)))) cat despre oamenii de la serviciu ce sa zic: e la moda!

Cosminuta - pai daca-i puta, puta sa fie!:) Rusinos bebelasu tau ce mai!

TT - io nu am facut!

Azi nu am mai venit pe fuga la birou, ci in ritmul broastei testoase; cred ca si ea mergea mai repede:)) si a fost mai bine...deci tre sa o iau cu incetul ca e mai bine.

Pupici! Azi e vineri yuuppppyyyyy!!!!!



Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui piscotel2011

Neata burtici!

Azi nu am mai venit pe fuga la birou, ci in ritmul broastei testoase; cred ca si ea mergea mai repede:)).
Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+





Chiar ii ziceam ieri l-a sot sa incetinesca pasul ca daca nu trebuie sa ma traga dupa el sau sa ma ia in spateDe scari nici nu mai vorbesc
Da' l-o apucat rusinea pe asta micu' ,s-o gandit el ca de data asta tre' sa o ascunda

Ariana bafta la doctor.La noi la maternitate sunt pachete de analize pt fiecare trimestru.Eu hepatitele,hiv,hemoleucograma,vsh,vdrl si cele de ficat le-am facut gratis cu trimitere de la medicul de familie.Pe langa astea a mai fost eco si secretia.Iti face internare de o zi si beneficiezi de cele de mai sus.

Elena si eu l-am simtit destul de repede,pe la 17 sapt insa doar foarte rar,abia acum de saptamana asta pot sa zic ca-l simt in fiecare zi.Depinde foarte mult si de cum e situata placenta.


Cosmi 19+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Adriana, numai hemograma completa si analizele de urina sunt gratuite (cu trimitere de la medicul de familie), celelalte nu (anticorpi, dublu sau triplu test).
Insa trebuie sa te programezi cu muuult inainte la laborator ca nu au fonduri (eu am trimitere de la medicul de familie din 5 octombrie, am facut rezervare si acum am progrmare la Synevo in 23 noiembrie). Si eu cele de primul trimestru le-am platit, desi eram cu trimiterea de la medicul de familie in mana.
Deci... acum te mai poti programa in ianuarie sau asa ceva.

E trist si frustrant dar... asta e. Poate ai mai mult noroc decat mine.
Eu vreau ca in decembrie sa ma programez pentru analizele de trim III, in ianuarie sau februarie.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Nu pot sa cred ce pustiu e pe aici. De, weekend. Pt unii. Altii tre'sa mai si munceasca .
Fetelor, de vreo 2 zile am momente cand am tensiune in burtiq totusi moale la palpare. Nu pot sa inteleg ce e. Contractii BH prea devreme, de durut nu ma doare... Oare e caz de ceva utrogestan sau poate doar Nospa?Astia de aici zic ca nothing to worry. De parca i-as putea lua in serios.
20+

Mergi la inceput