Buburuze de mart-apr2013(9)!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

http://www.intelidon.ro/index.html
Am primit de la doctorita mea un fluturas cu produsul asta. Tin minte ca si la prima sarcina am luat ceva similar ca sa-mi scada colesterolul, pentru ca omega-3 scade colesterolul si s-a demonstrat ca este bun pentru dezvolatrea creierasului la bebe.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Eu am n#259;scut prin cezariana si a fost floare la ureche , in 5 zile urcam cu landoul cu Tudor in brate cāte 2 etaje.
In ceea ce prive#537;te nasterea naturala dup#259; cezariana stiu ca se practica in alte tari, insa la noi nu cred ca g#259;se#537;ti medicul, care sa-si riste libertatea sau meseria si care sa fie de acord sa te nasca natural, asta pentru ca este indicatie medical#259; cezariana dup#259; cezariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Pity, intr-adevar in alte tari, recte Anglia, se practica nastere fiziologica dupa cez. Dar semnezi un consent form adica ai luat la cunostinta riscurile si ti le asumi. Nu sunt fraieri probabil doar patiti. Eu sunt cez. la prima nastere cu o recuperare superfaina si deja m-au intrebat ce doresc, cez sau naturala. Am zis ca ma mai gandesc si am programare la 28 sapt sa le spun ce vreau si va fi cez. Am tras prea multe cu prima sarcina( travaliu acasa, dilatatie aproape completa cand am ajuns la spital si in final cez. de urgenta pt suferinta fetala). Mi- a ajuns. Pe bune. Ma trec fiori numai cand ma gandesc ce aproape am fost sa pierd copila...asa ca in sapt 39 cez. pt mine
20 sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Eu la 38 de saptamāni si 2 zile m-am programat :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Danidani, felicitari pt rez bun la eco si pt baietel!
Eu pana prin sapt 14 aveam deja vreo 5kg luate. Am vrut sa ma cantaresc iar in weekend, dar nu mai am baterie la cantar...
Am intrebat doctorita ce imi recomanda in privinta nasterii si mi-a zis ca daca va fi prematura va trebui sa imi faca cezariana. Daca merg pana la termen, pana pe la 38 sapt, pot naste natural, dar sa am in vedere ca al doilea bebe va iesi cam "turtit", cu apgar mic si cam chinuit. Este o reactie a organismului, de a opri sangerarea si de a inchide portile. Al doilea o sa cam ramana fara aer daca nu iese si el repede si deobicei al doilea nu iese repede. A zis ca eu decid. Asa ca am decis pentru cezariana, nu vreau sa risc sa il "turtesc" pe al doilea numai ca sa ma refac eu mai usor. Eu cred ca imi va fi mult mai greu cu durerile dupa cezariana, decat cu nasterea naturala, dar asta e. Nu ma gandesc decat sa se nasca la termen si sanatosi, restul durerilor nici nu conteaza.
Va pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Imi place sa incep dimineata si sa va citesc mamici, sa simt acel sentiment de dedicare pana in panzele albe pt bebei, e o preocupare deosebita!

Dana, pustoaica ta este foarte isteata si desteapta, prin urmare, cred ca prind foarte bine aceste explicatii constante, cum ca dragostea ta e chiar mai mare si incap amandoi copiii in ea, ba mai mult, daca si ea iubeste mult si pe mami si pe tati si pe fratior, o sa poata sa-i creasca si ei inima si mai mare :) In orice caz, chiar daca intelege macar un pic, involuntar va fi putin geloasa si va trebui sa ai cumva grija sa pastrezi un soi de echilibru intre ei. Eu sunt sora mai mare si imi amintesc ca atunci cand eram mica si sora-mea nu pricepea mare lucru si-mi parea chiar fara minte, o impingeam si-i ziceam "Du-te la ma-ta"....foarte urat, aproape ca nu ma recunosc, dar asa faceam. Si ma enerva la culme sa-mi zica mereu mama " nu te du pe balcon, ca vine si Raluca dupa tine!/ ai grija de sora ta, sa nu o scapi din ochi!" si tot asa...cand mai cresti, esti parte in parte direct, fara intermediari si-ti faci singur dreptatea, dar mai apoi, ajungi sa fii cel mai fericit ca ai o sora/frate si-nveti sa imparti, sa te bucuri de multe si marunte, e numa de bine :)

Azi merg sa-mi vad pruncul la eco! Avem deja 20 saptamani si cantarul arata tot mai multe kg, care nu prea le deosebesc pe corp, dar acum,ce pot sa fac, decat sa mananc sanatos si un pic de miscare...dupa nastere, vedem, sport si sport!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pity27

eu am luat in sarcina trecuta 35 de kg si le-am dat jos in 6 luni, cand am nascut aveam 90 de kg. cert este ca la spital am lasat foarte putine, puiul de 2800 kg si inca 1,5 kg, astfel incat am avut de indureat o foameeeee, brrrr, cand ma gandesc cat de greu a fost si totusi nu m-am invatat minte.

vergeturi am cat vezi cu ochii pe burta, sani si picioare, dar dupa aceasta ultima experienta cu burta ma bag la remodelare, silicoane si alte operatii estetice, daca nu-mi este frica de ele de ce sa nu profit la maxim .

Cat despre cea de-a doua operatie de cezariana, nu mai poti astepta sa o faci la cald, asta se programeaza cu mult timp inainte, totul din considerente medicale, sa nu stai pana iti crapa uterul in locul primei cezariene. La prima operatie m-am programat cu cel putin o luna inainte, iar acum am rugat-o pe dumnata mea sa isi puna garda pe 25 martie ca sa plec pana vineri acasa.

Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca exista aceasta oportunitate, altfel nu ma inmulteam eu in viata asta .

Aura, mami de Tudor 09.09.2010 si Ioana, 19 saptamani si 4 zile

imi pare rau sa te contrazic dar asta e o mare cioaca : poti naste natural dupa cezariana si chiar si gemeni. faza cu daca ai facut prima oara cezariana musai toate nasterile vor fi cu cezariana ...e poveste spusa de dr romani ca sa-si asigure banii de operatii.. bineinteles ca daca nasterea se produce la mai putin de 2 ani de la cezariana exista un risc mai mare de ruptura dar daca perioada este suficienta si tesuturile se comporta normal la testare... nu exista nici un motiv sa nu poti naste normal.

24 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

casandra, poate la voi in galati exista medici care recomanda nasterea naturala dupa cezariana, in bucuresti sunt destul de rezervati in a da astfel de sfaturi si iti spun si din prisma faptului ca din anturajul meu face parte un numar mare de medici chirurgi, inclusiv cativa ginecologi care nu fac astfel de recomandari, asta si pentru ca sunt la inceputul carierei de medici primari si nu au chef sa dea nas in nas cu problemele medicale si legale.
Iar in ceea ce priveste mitul potrivit caruia medici recomanda cezariana pentru bani, consider ca este o gandire invechita a romanilor si care in spitalele civilizate nu se prea mai regaseste.
Daca te duci la un doctor fara sa ai incredere in actul medical pe care-l savarseste, atunci este cazul sa nu te mai duci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna
Intr-adevar sa se nasca normal in Ro este o mare provocare....eu totusi am vazut medici care au avut tupeul" sa aduca pe lume gemeni univitelini la aprox 1500 gr, care respirau singuri. Cred ca e foarte important sa ne alegem medicul potrivit sicare sa aleaga ce e mai bine pt noi si copil dar sa tina seama si de dorintele noastre.

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu 20+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Pity,eu cred ca medicii nu recomanda cezariana pentru bani ci din comoditate(de cele mai multe ori).Eu am prietene care au nascut natural si prietene care "s-au speriat" ca sa zic asa cand au dat nas in nas cu travaliul si de care au profitat doctorii si au nascut cu cezariana.Plus ca stiu dr care iti spun din start ca nu au timp de nastere normala si te programeaza direct la cezariana.
De ce sa se oboseasca sa stea pe langa tine pana te dilati si nasti(poate cateva ore bune)cand pot foarte simplu sa te taie si sa termine totul intr-o ora.Asta este mentalitatea la noi;prietene care au nascut natural in Austria si Portugalia mi-au spus ca cezariana este o optiune la care se apeleza foarte rar si doar in cazuri de suferinta fetala sau a mamei.
Cea din Portugalia a stat in travaliu 2 zile cu dureri de numa si nu i-a facut nimeni cezariana cat timp era apta sa nasca normal si bebele a fost ok.
Eu sincer sunt pro nastere naturala,dar nu as zice nu nici cezarienei in cazurile in care este neaparat nevoie,dar cred ca la noi cultul asta al taiatului este mult mai dezvoltat decat in alte tari mult inaintea noastra.
Dr mea sprijina toate femeile sa nasca natural si are cele mai multe paciente care opteaza pentru astfel de nastere.
Fiecare este liber sa aleaga ce optiune doreste,de aceea suntem in democratie,nu


17+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput