Burtici de mai-iunie 2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Dragele, ecografia a iesit foarte bine!!!
Cam slabut aparatul, dar a dat ce s-a putut. Ecografic am intrecut masura si avem 12 sapt si 4 zile in loc de 12. Avea 160/min inimoara, dar nici a mea nu era prea linistita. Am avut niste emotii grozave, a fost prima data cand il vad la stadiul de fat. Nu s-a aratat daca e fata sau baiat, dar nu e important. Bebe are inimioara formata, are membre, creier, os nazal vizibil, stomac si abdomen - la doar 6 cm e intr-adevar un ditamai omulet! Col 2,7cm pare cam mic, ma ingrijorez, ca imi place sa fiu activa.
Ma declar Carmen1, pentru ca sunt pe lista sa nasc prima. Draga Carmen1985, daca locul e luat deja, pot fi desigur Carmen3, sau 333. :)
Dragele, eu abia acum am greturi, m-am temut chiar ca vars. Daca mananc ceva sarat, crontanele, pateuri cu branza, seara fructe- e mai bine. In caz ca aveti gastrita sau reflux pe langa, aveti grija: nu va intindeti la orizontala 30 min dupa ce mancati, nu mancati mult- ca mine acum, evitati ciocolata, fructe mai putin crude, ca pot declansa dureri. Mancati putin si des.
Cand am greturi, sunt foarte selectiva, nu pot manca orice, si cam stiu ce mi-ar trebui. Azi am fugit dupa biscuiti sarati ca am crezut ca impodobesc biroul!!
Aveti grija cu menta, am citit undeva ca nu e buna!
Va pup. Mami gravi 12 saptamani!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zadria spune:

buna dimineata mamici.
pare o nebunie si parca nu-mi vine sa cred.noaptea trecuta pe la 12jum am simtit bebele.cam 15 am stat si a facut tumbe prin burtica.abia astept sa se faca ora noua sa pot suna sa ma duc la un control.poate am mai mult de 11 saptamani.am cautat pe internet toata noaptea articole si cica as putea simti bebele caci is in a3a luna plus de asta is f slaba.daca in iulie aveam 67 de kg...acum am 59 si cred ca mai putin de saptamana trecuta.ma simt f bine.nu-mi mai vine sa vomit deocamdata.doamne am o bucurie imensa in suflet.abia astept sa mergem la msuratori iarcaci din sapt a6a nu l-am mai masurat(cica nu e bn sa faca eco asa des).voi ce credeti?stiu ce am simtit...nu au fost gaze a fost bebele in uter si la un moment dat a dat 2 lovituri una dupa alta aproape de buric in stanga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui zadria

buna dimineata mamici.
pare o nebunie si parca nu-mi vine sa cred.noaptea trecuta pe la 12jum am simtit bebele.cam 15 am stat si a facut tumbe prin burtica.abia astept sa se faca ora noua sa pot suna sa ma duc la un control.poate am mai mult de 11 saptamani.am cautat pe internet toata noaptea articole si cica as putea simti bebele caci is in a3a luna plus de asta is f slaba.daca in iulie aveam 67 de kg...acum am 59 si cred ca mai putin de saptamana trecuta.ma simt f bine.nu-mi mai vine sa vomit deocamdata.doamne am o bucurie imensa in suflet.abia astept sa mergem la msuratori iarcaci din sapt a6a nu l-am mai masurat(cica nu e bn sa faca eco asa des).voi ce credeti?stiu ce am simtit...nu au fost gaze a fost bebele in uter si la un moment dat a dat 2 lovituri una dupa alta aproape de buric in stanga.

mama de DARIN (27.11.86)(sotul meu) si 10+

Buna dimineata!
Draga mea nu are cum sa fie bebe si in nici un caz nu ai cum sa-l simti langa buric! El este plasat sub buric inca nu a ajuns pana acolo.Nici gand sa faca tumbe cum spui tu.
Nu stiu daca la tine e primul bebe dar sa stii ca la prima sarcina nu ai nici cum sa-l simti mai devreme de 13 saptamani si nici nu ai sa simti niste lovituri ci mai degraba niste fluturasi sau niste balonase care se sparg.Nu ai cum sa-l simti ca loveste puternic de acum.
Va venii si timpul acela curand.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Maria multe, multe felicitari!
Am stat ieri cu sufletul la gura sa aflu vesti ,dar abia aseara tarziu am citit de pe tel si eram in pat si nu aveam cum sa-ti raspund si sa-ti zic ca ma bucur foarte mult pentru tine.
Doamne ce bebic luptator ai tu acolo! Cum le-a dat el statisticile peste cap medicilor! Bravo lui!
Acum ai mare grija de tine si odihna cat mai multa.
Te pup!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Carmen 1 felicitari draga mea si tie pentru eco perfecta !
Sa speram ca in curand te vor parasi greturile ,mai ai putin daca ai deja 12 saptamani.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Mycya imi pare rau ca nu tea mai lasat raceala si esti nevoita sa iei paracetamol!Eu nu am luat pana acum niciodata in sarcina si deci nu te pot ajuta.Stiam ceva ca trebuie 1 pe zi dar nu sunt sigura.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina27 spune:

Buna dimi fetele :*

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Draga Carmen1 din partea mea nu este nicio problema. Subscriu la sfaturile cu mancarea la fel am facut si eu sa ma simt cat de cat mai bine.

Semnat ,
Carmen2

Mami de Bianca 07.05.2008 si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Zadria , la prima sarcina si eu eram mai slabuta , dar am simtit bb pe la 3 luni si jumatate, stand intinsa pe spate. Intradevar eu nu am simtit fluturasi si altele ci lovituri ca tine initial. Daca le vei simti de acum mereu inseamna ca e bb , daca s-a intamplat doar o data ... Stiu ca arzi de nerabdare , dar crede-ma ca o sa ai si momente cand o sa-l certi pe ala micu' ca-ti da prea tare la ficat

Mami de Bianca 07.05.2008 si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Buna dimineata, burticilor!


Felicitari, Carmen 1! Cred ca trebuie sa fie un sentiment deosebit de puternic si placut sa stii ca puiul e in regula, conform STAS-ului . Bravo!

Fetele, va rog, mai dati-mi si mie cate un sfat...am scris si aseara: sa-mi fac griji ca nu ma mai dor sanii (cam singurul meu simptom real de pana acum)? Mentionez ca au inceput sa ma doara sanii cam la 5-6 zile dupa conceptie (stiu cand a fost conceptia pt. ca am facu teste de ovulatie) adica cam de prin 7.10 asa, si m-au durut cam pana ieri, cand s-a oprit durerea. E adevarat ca ei sunt inca "plini" asa dar nicio durere...offff, cred ca e foarte greu cu greturi (saraca, Zadria de exemplu), dar si fara niciun simptom real e de-a dreptul frustrant. Pana pe 29 cand am iar vizita la gine, cred ca o iau pe campii...

zi usoara, negretoasa, dragelor!

6+

Mergi la inceput