Ma apropii de menopauza?

Ma apropii de menopauza? | Autor: NinaR

Link direct la acest mesaj

Cred ca am un fel de premenopauza, am inceput sa am niste stari ingrozitoare. Cu cateva zile inainte de venirea ciclului am migrene, tremur, insomnie, balonare, anxietate, nervozitate excesiva gen depresie.
Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, va rog sa-mi sugerati un tratament naturist.Stiu ca fiecare organism reactioneaza in felul lui, dar vreau si alte pareri.
Ce e de facut sa amelioram simptomele?












Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cati ani? Eu as zice sa mergi in primul rand la medic, se pot face analize sa vezi daca mai ai ovulatie sau nu...in plus poti primi tratamente hormonale care iti amelioreaza starile. Menopauza nu e altceva decat un dezechilibru hormonal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Nu stiu ce varsta ai dar eu cred ca e vorba de sindromul premenstrual.
De la 32 ani am inceput si eu sa am asa ceva si nici vorba de menopauza ,ba inca uneori le am si acum.Ma refer la frisoane ,dureri de cap.
Inainte de venirea menstrei cam cu o saptamana inainte incepeau toate starile pe ca le descri tu mai sus.Aceasi intrebare mi-am pus-o si eu dar se pare ca n-a fost vorba de menopauza drept dovada la noi a aparut si bebe.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Vitex - $5.03
(are 317 Reviews acolo pe site, poti citi sa vezi daca ti se potriveste}

Se gaseste si la noi, dar e de vreo 4 ori mai scump.
Ajunge la posta locala, nu trebuie mers la vama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Astea sunt stari de menopauza ??? sau dereglari hormonale ???.... eu credeam ca-s dereglari hormonale, eu am 40 de ani si cu o saptamana si jumatate inainte de perioada delicata am stari de genul enumerate de tine si am pus-o pe baza hormonilor ... pe mine si pieptul ma doare fff tare ... sper sa nu fie menopauza , e prea repede totusi ... si astea m-au apucat acuma recent ... eu am pus-o pe baza varstei ....
Mie mi-a dat doctorul prementrid ... si mi-e mai bine de cand il iau
Beneficiile Prementrid
•Ajuta la înlaturarea starilor de hiperiritabilitate, dureri de cap, depresie si anxietate asociate cu sindromul premenstrual.
•Normalizează nivelurile de gonadotrofine si hormoni sexuali.
•Calmeaza durerea si spasmele din SPM.
•Amelioreaza simptomele date de retentia de lichide, senzatia de balonare, de tensiune a sânilor si de greutate crescută

tu cati ani ai ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andanii
[br•Amelioreaza simptomele date de retentia de lichide, senzatia de balonare, de tensiune a sânilor si de greutate crescută

tu cati ani ai ???

andanii

2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)


Tradu ce inseamna:Amelioreaza simptomele de greutate crescută,ca la mine nu-s simptome ,ci o realitate deranjanta.
Anul trecut ,in citeva luni am pus 8 kg si sint pe un trend ascendent.Of! Toata lumea imi spune ca n-a vointa ,etc. si-mi creste inima cind aud ca intelege cineva fenomenul.
Virsta mea e 45.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

apucati-va de sport regulat si serios, corectat-va dieta (fara junk,prajeli, zahar rafinat, fainoase, alcool, cafea, tutun), luati supliment de Chaste Tree (sau Vitex) de 3 ori pe zi in permanenta, beti apa plata cit mai multa, incercati sa slabiti daca aveti kg in plus (grasimea fabrica estrogen de tip daunator)

de asemenea renuntati la chimicalele din viata voastra pe cit se poate (parfumuri in principal, creme, sampoane, etc luati fara parabeni) toate astea contin substante care actioneaza ca estrogenul in corp (xenoestrogens) si aduc dereglari

nu glumiti cu dereglarile hormonale ca astea sint raspunzatoare de cancerele la san in proportie mare

"menopauza" la virsta frageda e data tot de dereglari - cu "tratament" adecvat se inlatura simptomele false


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Dulcetica ceea ce am scris am luat de pe prospectul medicamentului .... cred ca se refera la faptul ca in zilele din perioada delicata suntem mai grele ... cauza retentiei de lichide

ALlure ai perfecta dreptate cu slabitul .... grasimea este boala curata ... eu desi am slabit 30 kg inca mai am de lucru ... dar incet, incet ajung si eu la o greutate normala unde sa ma stabilizez pentru toata viata
Eu personal nu glumesc deloc cu aceste dereglari .... merg la doctori constant iau medicatia prescrisa .... sper sa fiu bine si sa n-am probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Multumesc mult pentru sfaturi.
Am 44 de ani. Daca este vorba despre sindromul premenstrual, de ce nu l-am avut dintotdeauna si a aparut de cateva luni?!?...
Am citit prospectul medicamentelor recomandate de voi si cred ca le voi incerca. Daca iau Vitex pot sa iau si Prementrid? Care este mai eficient?
Ar trebui sa ajung si la medic dar nu stiu cad se va intampla minunea asta, pentru ca nu am chef.

Pupici la toate dragutele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaR

Multumesc mult pentru sfaturi.
Am 44 de ani. Daca este vorba despre sindromul premenstrual, de ce nu l-am avut dintotdeauna si a aparut de cateva luni?!?...
Am citit prospectul medicamentelor recomandate de voi si cred ca le voi incerca. Daca iau Vitex pot sa iau si Prementrid? Care este mai eficient?
Ar trebui sa ajung si la medic dar nu stiu cad se va intampla minunea asta, pentru ca nu am chef.

Pupici la toate dragutele!

Multi inainte!
Nici eu nu am avut aceste stari de la inceput ,mi-au aparut de la 32 ani acum am 36.Amn fost la medic am facut analize hormonale ,totul in regula mi s-a spus ca e sindrom premenstrual.Eu m-am obijnuit cu ele.
Nu stiu de ce au aparut tocmai de la 32 ani.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput