Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
vad ca esti in belgia - am aceeasi problema ca si tine cu parul - o fi de la apa de aici, care il usuca?


Sunt convinsa ca apa si clima e de vina.
In Romania aveam par gras, ten gras si maini ok. Intr-un an de zile parul a devenit o combinatie ciudata de par uscat care se ingrasa repede , am facut riduri, plus ten aproape uscat cu acnee si mainile vesnic uscate pana la rani .

Deci, solutii pentru tot ce am scris mai sus?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



exact asa arata si pielea mea:uscata, crapata, albicioasa, parca s-ar decoji
incerc sa beau multe lichide, sa ma dau cu creme hidratante, lotiunea de corp de la dove are efecte incredibile asupra pielii mele...
eu am doar 1 luna in belgia...ma apuca groaza cand citesc ce scrii tu dupa un an de stat aici


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

pe unde umbli saskia?
ca ia uite decand tot citesc subiectu' asta, am revenit la ganduri mai bune :) si mi-am cumparat astea :)

no, si vad ca acum vorbiti despre par ... cine stie ce-mi mai cumpar :)

io is destul de "modesta", nu ma machiez, folosesc bineinteles creme, masti si alte cele, da' nu fond de ten, folosec doar creion de ochi, mascara din ani in pasti, ruj nici atat, doar creion si luciu pentru buze

io umblu in pijamale in casa si ma simt minunat! mai ales dupa o baie cu spume si crema de corp

io te inteleg saskia ... da' io cred ca dupa perioada de delasare/readaptare o sa-ti revii, pentru ca din cate scrii ti-e dor de tine, cea ce-ai fost :) cred ca e mai usor sa recazi pe vechile obiceiuri decat sa implementezi noi.
si revin la baia cu spume, la mine au avut intotdeauna efect baile aromate cand eram fara chef. si ciocolata amaruie cu un pahar de Porto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
vad ca esti in belgia - am aceeasi problema ca si tine cu parul - o fi de la apa de aici, care il usuca?


Sunt convinsa ca apa si clima e de vina.
In Romania aveam par gras, ten gras si maini ok. Intr-un an de zile parul a devenit o combinatie ciudata de par uscat care se ingrasa repede , am facut riduri, plus ten aproape uscat cu acnee si mainile vesnic uscate pana la rani .

Deci, solutii pentru tot ce am scris mai sus?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



Andreea, sigur ca vantul si apa fac rau pielii, insa si in Ro sunt iernile grele iar apa e plina de calcar.
Sunt multi factori care contribuie la distrugerea aspectului pielii si parului. Varsta e unul din ei. Starea de sanatate. Stresul. Alimentatia. Produsele de ingrijire nepotrivite...samd.

Important este ca tu poti lua masuri.
Nu Belgia iti strica tenul si parul

Parul tau este in continuare gras(la radacina) doar ca varfurile ti s-au uscat si tocit. Poate nu le-ai hidratat destul. Sau nu ai taiat din par.
Daca e deteriorat de-a binelea taie-l. Nu mai ai ce-i face.
Daca e doar uscat si striga dupa hidratare, pune masti care sa-l hraneasca: galbenus de ou, ulei de masline, cateva picaturi de vit A.
De doua ori pe saptamana. Nu vei observa efecte imediate, dar dupa cateva saptamani cu siguranta parul isi va reveni. Repet, daca e ars si total deteriorat doar foarfeca te mai scapa.

Nu pui masca cu ulei la radacina.
Foloseste balsam de calitate, lasa-l in par cateva minute.

Pentru radacini grase, sunt sampoane care degreseaza f bine. Cele pe baza de citrice.

Mainile iti sunt uscate pentru ca nu le protejezi. La fel patesc si eu. Daca indraznesc sa NU folosesc crema de maini de fiecare data cand lucrez cu apa sau cand ies afara, mainile mele sunt absolut nefericite.
Deci, crema de 20 de ori pe zi sau de cate ori e nevoie. Eu folosesc neutrogena, intra repede in piele si nu lasa film gras.



Pentru ten, acelasi lucru. Hidrateaza-l zilnic si curata-l in fiecare seara.
Foloseste crema de ochi, in jurul ochilor pielea e f sensibila si subtire, are nevoie de ingrijire, mai ales pe vreme de iarna .
Foloseste masti de fatza. ori iti prepari singura ori iei din comert.
Incearca uleiurile pentru ten (migdale dulci, cocos).
Si dupa cateva zile/saptamani vezi la ce reactioneaza tenul tau mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Adela, da,da da!

Bai aromate, spuma multa, un exfoliant bun, un gel de dush cu miros de trandafiri, o crema fina sau ulei de corp, apoi pijamale si un pahar de vin.

Sau un halat de casa lung cu dantela. Asta e noua mea mica obsesie.

EDIT: ti-ai luat primer? E vreo diferenta cu el? Nu stiu de ce traiesc cu impresia ca e un produs ne-necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Lady, multumesc mult pentru sfaturi. Nu te sfii sa dai si ceva exemple de produse de calitate, ca-s cam in ceata aici.

Zau ca si Belgia are vina ei. Apa este mult-mult mai dura aici.

Treaba e ca eu in Ro ma obisnuisem lenesa, mai uitam sa dau cu crema ca ma ajuta tenul gras, aici nu mai merge, daca nu te ingrijesti constant, se vede.

Mainile mi-au fost ok doar 2 luni in vara (din care una am fost in Ro ). Dar da, stiu ce am de facut aici.
Cu parul si tenul in schimb sunt mai confuza.





Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ioi, Lady ... pai nu zisei ca n-am termen de comparatie? :) ... eh, am mai folosit io asa fooaarte ocazional fond de ten ... da's incepatoare ... poate o fi inutil primeru', nu stiu ... da' il folosesc. azi l-am folosit prima data :) ... si cum eram in verva azi-dimineata, mi-am tuns bretonu' :) l-am avut drept, luung si stufos si cum crescuse si io ma delasasem :) era asa intr-o parte si io aratam nicicum mai obosita chiar decat eram. l-am tuns drept, da' tot peste sprancene imi e.
si azi in drum spre casa mi-am cumparat un lip plumper ... si gata pana la salar' la capitolu' cosmetice.
am intrat si la plafaru' nostru si mi-am cumparat magneziu B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

saskia, mai intra pe aici. io iti multumesc ca m-ai scos nitel din toamna asta bacoviana de pe aici cu subiectu' asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

Vin si eu cu o intrebare, daca nu e cu suparare. Eu am pometii foarte proeminenti (cauza din care lumea ma invidiaza, haha habar n-au ei!) si atunci cand rad (adica tot timpul) se ridica/incordeaza si imi "strang" ochii, ca in poza de mai jos (sper ca e OK sa atasez link). Ce sa fac cu aceasta problema? Imi apar riduri la ochi, care se tot accentueaza cu varsta, dar nu pot sa nu rad deloc, nu e genul meu. Si inca ceva, pielea de sub ochi mai ales e foarte fragila, daca dau cu degetul pe ea se face un rid in directia respectiva, care se duce abia dupa 10-20 de secunde. Ma puteti ajuta cu un sfat? Nu folosesc fond de ten, nu stiu sa-l aleg, spre rusinea mea. Multumesc

http://www.google.ca/imgres?q=high+cheekbones+smile&um=1&hl=en&biw=955&bih=553&tbm=isch&tbnid=NWtxJl5zURJKLM:&imgrefurl=http://www.cheeseslave.com/weston-price-smile/&docid=ugOuomFNZb0RUM&imgurl=http://farm3.static.flickr.com/2082/2323099776_fc347d5d45.jpg&w=500&h=333&ei=m0ilUO61A-iEygHXnIDgCQ&zoom=1&iact=hc&vpx=356&vpy=156&dur=388&hovh=183&hovw=275&tx=121&ty=86&sig=108694749928389166433&page=1&tbnh=134&tbnw=201&start=0&ndsp=17&ved=1t:429,r:2,s:0,i:72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

si daca tot am stricat pagina (scuze, nu stiu de ce s-a latit in halul asta) mai am o intrebare: cum se elimina petele maronii din jurul ochilor? Sunt de la soare, sunt ahtiata dupa soare si din pacate se vede. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Adela, suntem surori, nici eu nu dau cu nimic colorat pe obraz, insa cheltui destul de mult pe creme de toate soiurile.

Pentru miinele care se strica la vremea asta : tratati-le bine cu crema inainte de culcare, puneti manusi fine si dormiti cu ele (asta pentru cine poate, ca eu nu pot). Si mai ales : 1. umblati numai cu manusi pe afara (chiar daca parem, asa , mai pretentioase si 2. cind ne punem in fata calculatorului, scoatem si crema de miini din sertar si ne dam cu ea.


Mergi la inceput