Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Hihi ce baiat cumintel ai Mirabela! Hm nush ce sa zic cu refuzatul unui san. Ai incercat in alta pozitie?

Mami.ilinca, da, eram racita si luam 3 paracetamol pe zi. Sinuimi trecea. Cum amluat un parasinus si Oscillo,gata si raceala Multumesc de intrebare!

Oli, ce faci tu? Ce-ti face printesica? Cum mai doarme ea? Cum mai rezisti tu?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Deeeci Andreiuta,pt a scoate aeruliltin inpozitia asta, prima din dreapta si daca cupalmutele normale nu iese nimic, il freci un pic cu palma, sus-jos pe spate. Nu mi-a venit sa cred cata bucata de aer a scos, parca era o bomba
Despre horcait, sunt si secretiile normale din zona dar se pare ca digestia la ei se face prin toate canalele posibile si de aceea se aude acel horcait. Nu e nimic de la plamani sau raceala sau alt ceva. Sper ca te-am lamurit, eram relativ zombie si nu am prea retinut exact cum a explicat.

Pup



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Da da kytanutz e bun asa cu cuvintele tale.Mersi fain.Cande iti mai aduci aminte ce ati mai vorbit sa scrii aici ca eu sunt numai ochi si urechi.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara,
unele se plang ca nu dorm boboceii suficient, astazi dupa amiaza Paul le-a cam dormit, oare nu e mult? Duminica ma plangeam ca nu a dormit legat. BIne, daca il pun in patut nu mai doarme ci plange. In fine, imi amintesc ca asa a fost si fetita mare si pana la urma am scos-o cumva la capat cand s-a facut putin mai mare.
Kytana, uneori asa il pun si eu pe Paul sa scoata aerul. Gripe Water folosesc eu si zic ca da rezultate, acum nu chiar ii dispar colicii dar l-a ajutat sa scoata partzuri. NOi suntem in continuare cu kk in 2 culori, galben verzuliu.
Astazi am facut si eu o plimbare cu el de o ora, a dormit. Faza e ca daca pun scoica peste carut e OK, daca ilpun direct in carut se trezeste mai usor. In scoica e putin mai "inghesuit" si probabil se simte mai bine inghesuit si ii este si mai cald.
Sotul meu a fost ff racit, eu doar putin si vad ca Paul nu a luat de la noi, ne bucuram, va dati seama.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna seara! Am intrat doar cat sa ii urez lui Tzitziri multa sanatate, succes la operatie maine si sa va rog pe voi toate sa ne gandim la ea, ca gandirea pozitiva comuna ajuta! Doamne ajuta sa fie totul bine si celulele bolnave sa fie distruse complet!

Pe maine, azi nu mai am timp sa intru, am vrut doar sa transmit acest gand, ca stiam ca maine e ziua cea mare! La multi ani si sarbatoritelor de maine, Mihaele si Gabriele! Si eu sunt Gabriela, dar e al doilea prenume, iar mama e tot Gabriela si nu prea ma simt sarbatorita, e doar o formalitate sa primesc felicitari.

Pupici tuturor si seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

buna seara mamici si bebei
noi suntem am intrat doar pt ai ura multa sanatate oanei, sa te ajute dumnezeu sa fie o operatie usoara, sa te refaci repede si sa nu auzim decat vesti bune in continuare de ls tine
si sunt sigura k totul va fi bine

noapte buna fetele si bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Buna dimi, tuturor, cu greu v-am gasit in casuta noua. Asa-mi dau seama cum trece timpul, dupa numarul de pagini si capitole…eu nu reusesc sa intru decit rar si n-am decit un bebic acasa, ma simt chiar aiurea

Dragelor, felicitari inca o data si sa va fie boboceii sanatosi si bucurosi! Zau daca mai tin minte daca am mai intrat sau nu in ultima luna, asa ca o sa va spun pe larg tot ce-mi trece prin cap referitor la evolutia noastra…

Omultetul meu e in standardul japonez, adica are 5.2kg la o luna. Aici regula e sa ia 30g/zi adica 900g/luna pentru primele luni. Daca nu ia, automat se trece pe lapte praf si am auzit si povesti cum ca i se da unt in lapte…La noi n-a fost cazul, oricum am lapte putin (din cauza tiroidei) asa ca e jumatate pe lm si jumatate pe lp. Maninca de 7-8 ori pe zi, cite 100ml si noaptea doarme cam 4-5 ore doar, deci inca ma mai scol…

Referitor la laptele putin, am baut cutii de Galactogil si beau in continuare anason, fenicul, chimion si nici o schimbare…Schimbarea a aparut cind mi-au iesit proaste analizele de tiroida (adica acum sint hipertiroidiana) si a crescut un pic productia de lapte, dar nu suficient cit sa il alaptez exclusiv. Cum am descoperit? L-am alaptat exclusiv la sin in primele 10 zile si am ajuns cu el la urgenta pentru ca era deshidratat si nu lua in greutate…Mi-a fost greu sa accept ca la mine natura nu functioneaza la capacitate maxima…

Cum stati cu greutatea? Eu am luat 12kg in sarcina (spre socul japonezilor) si la 2sapt dupa nastere slabisem 14kg. Acum, la 6 saptamini de la nastere, am pus 5kg la loc. A mai patit cineva asemanator?

Pentru colici, i-am dat Infacol din saptamina 3 sau 4 si vad ca e cit de cit ok. Insa ce e regula aici la japonezi, e sa tai de tot lactatele, asa ca nu beau lapte si nici iaurt si nici nu maninc brinza, ceea ce ma doaaaare pt ca sint o fana a brinzeturilor.

Cit dorm bebicii vostri in timpul zilei?

Acum ma documentez referitor la vaccinuri, am o mare teama de ele si de reactiile lor adverse...Peste tot zice lumea ca e ok, insa eu tot am o strngere de inima. Voi ati inceput vaccinarile deja?

Va pup si sa aveti o zi senina!

Am reintrat ca sa-i urez lui Tzitziri curaj si sanatate si sint sigura ca operatia va fi o reusita totala! Pupam obrajorii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

La multi ani tuturor Mihaelelor si Gabrielelor!

Oana Doamne Ajuta, o sa ma rog pt tine la operatie, o sa fie bine ai sa vezi!

Kytana in brate si pe perna refuza sanul drept iar daca il tin ca si cum l-as alapta cu stangul mai merge dar nu tot timpul.

Carmen si al meu are zile cand doarme cam mult, insa e bine ca doarme noaptea, asta ma multumeste, daca n-ar fi dormit l-as fi tinut mai mult treaz ziua.

Irimell e bine ca reusesti sa-l alaptezi cat este macar. Eu am pus 18 kg si am dat vreo 10, restul le pastrez sa se transforme in lapte, insa nu am mai pus. Eu zic sa nu te ingrijorezi, papa sa ai laptic. Eu n-as taia de tot lactatele, poate le reduci, eu cand beau lapte simt cum creste si lactatia, fara lactate is moarta. Calin doarme destul, nu ma plang, cam doua somnuri de 2-3 ore si noaptea bine. Vaccinurile le fac de la stat.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

pt copilasi ce iubesc apa va prezint http://colaceibebe.webs.com/

o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor zilei!

Eu va citesc din cand in cand, dar cu scrisul nu fac progrese.
desi am ajutor in permanenta (mama mea), cu doi copii nu am timp de nimic...nu stiu cum reusesc mamicile care stau singure cu doi copii

Mergi la inceput