Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

va salut pe toate.
Olivette felicitari pentru crestinare si pentru vaccin. Sa fie fara febra
Kytana cum sunteti azi?
Oana bine ai revenit Si apropopo de tine, ai putea sa-mi dai si mie informatii despre investigatile pe care le-ai facut initial ( care au fost, unde, la ce medic). De ce intreb: Joi seara am venit de urgenta la Bucuresti pt ca bebe a regurgitat cu foarte mult sange. Ne-am internat, i s-au facut analize si ecografie si se pare ca, din fericire, la el totul e bine. problema sunt sanii mei care sangereaza. Si probabil nu numai ragadele ci si undeva pe canale. Asa ca mi s-au recomandat investigatii. Numai ca nu stiu incotro s-o iau..
Efica felicitari pentru cum te descurci cu amandoua mandrele.


Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Adrianadana, cred ca mi-ar fi stat inima sa vad ca vomita cu sange. Bine ca nu are nimic bb, stii cum e, noi ne mai tratam cum ne tratam, sa nu aiba ei nimic. Sanatate multa si tie!

Noi am avut o ora de accese de colici cum n-a avut niciodata, de se invinetise de plans. Am calmat-o cat de cat cu foehnul si a adormit pe mine suspinand in somn. Offf, credeam ca pe masura ce creste e mai bine cu colicii, nu mai rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Adrianadana, nu iti recomand cine stie ce investigatii in faza asta. Eu prima eco pe care am facut-o si care mi-a pus 95% diagnosticul am facut-o la Sanador, la o doamna doctor care era de garda (sambata la 5 dupa amiaza). DEci oricine poate vedea la inceput daca e sau nu cazul de ceva mai complex- la o eco de rutina.
Sper sa fie bine !

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si bobocei!
Ma bucur ca toata lumea este bine.
Felicitari pentru bebelusii crestinati!
Am stabilit si noi botezul pe 29 decembrie. Abia asteptam.
Noi suntem bine. In weekend-ul acesta am intampinat si noi probleme cu constipatia. Toata lumea se oferea cu fel si fel de sfaturi: sa-i dam apa la bebe, ceai, supozitoare. Binenteles, ca nu ne-am luat dupa niciunul. Raul mananca doar LM. Mai intai de toate am incercat sa beau eu ceai de musetel si a avut efectul mult asteptat, numai ca se chinuia tare cand facea kk. Asa ca am sunat pediatra si mi-a spus sa-i dau ceai de musetel special pt bb(granulat). Binenteles ca nu i-a placut, scuipa totul afara si tipa ingrozitor, asa ca am renuntat. Eu cred ca totul se datoreaza faptului ca am profitat si am mancat tot ce mi-am dorit.
El se calmeaza foarte usor cu muzica (radio) si masaj usor pe burtica.
Am incercat si noi sa luam suzeta, dar nu ne place.
Vremea a fost frumoasa, drept pentru care am profitat si am mers cu mamicile din zona la plimbare. Inca nu avem carut, dar l-am luat pe Raul in brate si in port-bb. Depasim 6 kg, de la 40 de zile. Mi-am anuntat si nasa si moasa sa mearga la sala pana in decembrie, ca sa fie pregatite pentru botez
Ne place foarte mult la dus. Facem in fiecare seara, numai ca pe cap, o data la 2 zile. Dormim fara probleme, chiar foarte mult. De aceea crestem si atat de repede.
Va pupam dulce si va dorim o seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Gagici,va salut pe toate.Fac baita,adorm bebelusul si vin sa citesc ce ati scris.Am umblat astazi aiurea prin oras....Sunt franta de picioare.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mariakaki, pupam pe Raul cel voinicel si cumintel.

Azi ne-a venit prima alocatie! A venit postasul la usa si credeam ca e vreo recomandata ceva; cand colo, alocatia fetii!
Faza e ca atunci cand a depus sotul actele a cerut ca alocatia sa se vireze pe card si cand colo, a adus-o postasul.
Maya mea e nascuta pe 6 sept. Cand a depus actele i s-a spus ca va primi si pt luna sept. Eu citisem pe undeva ca nu se da pt luna in care s-a nascut. Si azi postasul a adus doar pe octombrie. Deci se pare ca nu se da pt luna cand s-a nascut. La fel a fost si la voi?
Dar ma enerveaza ca nu vine pe card, ca poate nu sunt tot timpul acasa cand vine postasul si apoi nu am chef sa umblu pe la posta, sa stau la cozi cu pitica agatata de mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Fetelor care locuiti in strainatate si chiar cele din Romania, daca stiti. Noi avem apartament cu doua camere fara balcon si pana acum era ok sa uscam rufele in camera, pe stativ, dar acum, cu doi copii, e inevitabil sa nu ajungem in camera in care le uscam, se usuca mai greu din cauza vremii reci. In plus, e o sursa de igrasie si de microbi, cum spunea Lulutza despre umidificator. Va auzeam pe voi cu o masina de uscat hainele. Vreau si eu mai multe detalii, e o masina de spalat rufe care le si usuca sau cum e, o alta masina care doar le usuca? Cat de mare e, cat costa, ce detalii imi puteti oferi sau ce alte solutii?

Nu am timp de alte discutii, revin alta data! Ma bucur sa aud ca mai toate sunteti mai bine (in special Kytana, ca tare a mai suferit). Oare Corinuqa o fi mai bine? Anidaz nu ne mai povesteste nimic, oare de ce? Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Mihaela,cu masina doar eu cu el nu am fost.Iar duminica mai eram cu 2 prietene.Dar daca as pleca singura,probabil l-as pune in spate.Scoica mea are si suport de ala special pt masina si in fata nu se poate monta.

Bobulet m-ai terminat cu vocea Romaniei.Esti tare scumpa cum povestesti.Si lui Andrei i-a copt vaccinul si astazi dupa baita am vazut ca s-a rupt cojita aia.

Lulutza sunt 100% deacord cu temperaturile date de tine.Eu nu prea pot sa ii ofer aceste temperaturi,exacte.Dar nu depaseste 22 grade .
Baita o fac cu musetel ca imi place de mor cum miroase dupa.Nu e doar ceai de musetel.Intr-o oala fac ceaiul ,il pun clocotit in cadita,apoi completez cu apa rece de la robinet.Cam inca 2 oale...Deci mai mult e apa simpla decat ceai.
Baie ii fac in fiecare seara.Am scris si in paginile trecute,exceptie sunt serile cand ajungem tarziu acasa,ceea ce e foarte rar,sau cand adoarme la 6-7 si nu se mai trezeste pana la 1,care iar e rar.Iar in momentul cand nu e baita,e schimbat cu hainute curate.Cred ca s-a intamplat de maxim 4 ori sa nu ii facem baie.
Sincer si eu ma simt mai bine cand fac seara un dush si apoi ma bag la somn.
Suzeta se ofera bebelusului dupa 2 saptamani de viata tocmai pentru a suge la san si apoi cand i se introduce suzeta sa stie sa faca diferenta intre san si suzeta.Daca i-o dai la 3 luniparerea mea e ca i-o dai degeaba.Iar suzeta este un mod de a se relaxa.Am citit asta.De aceea isi sug degetul,e un mod de relaxare pentru ei.
Aerul rece din punctul meu de vedere il trag cand nu au suzeta ca mai casca,li se mai deschide gurita prin somn...cand au suzi,au gurita blocata.

Evident ca fiecare mamica face ceea ce crede ea ca e bine pentru puiutul lor.
Noi suntem aici pentru a oferi informatioi si a le filtra inainte de a le pune in aplicare.
Astazi imi mai dadea sfaturi o mamica sa incep diversificarea la 2 luni jumatare si cand a auzit ca bb meu nu a baut niciodata nimic altceva decat lm,a facut o fata de parca i-am spus ca i-am dat sa bea cianura

Ehe Olivia,parca a dormit mai bine ca in alte seri.Poate ar fi bine sa ii faci baita mai devreme.
Oooo alocatia???La mine cica vine din decembrie.

Tzitziri,eu tot schema Infanrix o fac si intradevar am auzit ca nu sunt reactii adverse.Mare dreptate ai cu scaunul de masina.Mie mi-a trebuit ceva sa-l conving pe al meu ca se pune cu spatele la sensul de mers.
Eu stiu ca menstruatia nu apare cat timp mama alapteaza.Asa stiu eu...

Marikaki ai un bb gigant.Nu e cam mult 6 kg la 2 luni?Habar nu am.



ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, aseara a fost o exceptie. Azi i-am facut baie la 8 si ea inca nu doarme. Acum i-am predat-o sotului la leganat si plimbat ca nu mai pot. Vorba lui: pana nu se face 12-1 noaptea, nu adoarme. Si faza e ca e mai bine ca aseara, nu plange, n-o doare burtica, dar nici nu doarme. Cred ca bag foehnul sa vad daca o adoarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stiti vorba "de ce ti-e frica, d-aia nu scapi"? Ei bine, n-am scapat de febra. Temperatura ei obisnuita este 36,9. Aseara inainte de baita i-am luat-o si era 37, deci fb. Pe la 12.15 cand tot ne chinuiam cu adormitul, tot mi se parea ca are capul cam fierbinte. Ca sa nu mai zic corpul... L-am pus si pe taica'su sa-si dea cu parerea, dar el zicea ca mi se pare mie. Obrajii ii avea reci, dar fruntea si mai ales partea cu parul erau f calde.,Pana la urma am lasat adormitul, am aprins lumina si i-am luat temp. Si avea 37,9. Stiu, nu avea febra oficiala de peste 38, dar era la limita si clar avea mai mult decat temperatura ei obisnuita. Am subtiat un supozitor de paracetamol si i l-am bagat. Pe la 12.30 a adormit si ea. Acum vad ca nu mai arde. Sper ca asta sa fi fost febra si sa nu mai aiba nimic!

Mergi la inceput