Membrii patrupezi ai familiei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Buna... chiar ma gandeam sa deschid un astfel de subiect....mie mi-ar prinde bine niste sfaturi.

Noi avem un ciobanesc ( e in familie de 5 saptamani) a fost dragoste la prima cedere si un fel de "asa a fost sa fie"ni se tot promisesera caini de catre cunoscuti...pana a venit o doamna la mine la servici si printre acte avea amestecate si poze cu niste catelusi simpatici :), le cauta stapan...i-as fi luat pe toti, i-am zis ca vreau si eu unul, oricare...in cateva ore il aveam pe Negrut, dupa ce m-am hotarat mi-a zis ca este ciobanesc, eu chiar imi doream un caine mare. A fost botezat de fata "Vezi mami, nu este negru tot, are si alb...este Negrut :)".

Nu stim ce si cum cu cainii, dar am inceput sa ne comportam repede la modul: uite ce frumos este, ce inteligent, ce mananca, ce doarme, uite ca a reusit sa urce scara ( s-a dublat intr-o luna :) )... zilele trecute nu mai manca si parea un pic apatic, am adus veterinarul si cica el nu a vazut atata mancare la un caine... Nu mai zic ca parca s-a mai si maturizat...

Acuma, nu ca e al meu :) dar intelege atat de multe...ma uimeste in fiecare zi...

Voi ce le dati sa manance, al nostru are 9 saptamani acum, ii fac ciorbe dar nu mananca decat carnea din ele si aia doar daca este de pui sau de porc...i-am facut de vita cu orez si nu s-a atins. Bobite nu vrea, i-am luat tot felul de minuni ( am inteles ca nici nu e bine sa ii dau bobite)- am unele acum de la veterinar, le-am luat ca intrau in pretul consultatiei, ca cica sunt bune...dar nu mananca nici din alea.

Am inceput si noi instructajul...eu recunosc ca nu sunt facuta pentru asa ceva. In rest ne-a ros un visin si o vita de vie.

Am atatea intrebari...dar e prea tarziu acum...revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Inbox, e cel din avatar? E minunat, sa va traiasca!

Cat despre mancare, eu stiam ca nu e indicata carnea de porc, fiindca e grasa si ii poate cauza eczeme. La pui, ai mare grija sa nu-i dai oase, fiindca se aschiaza si ii pot perfora intestinul. Oasele de vita sunt cele mai indicate (eu le trageam un clocot si i le dadeam sa "munceasca" la ele. In felul acesta, ii mai distragi atentia de la rosul altor lucruri.)

Nici Carra mea nu mananca bobite, dar eu ma bucur. De cand era mica, eu am hranit-o cu clasicul amestec de carne de pui sau vita si legume: orez, morcov, spanac, telina, patrunjel. Fara sare, fara nici un condiment. Ii mai poti da: branza de vaci, iaurt cu fulgi de porumb, un galbenus pe saptamana.

Pana la 12 saptamani, 4-5 mese pe zi, la ore fixe. Dupa varsta de 12 saptamani, se elimina treptat o masa la fiecare doua luni, pentru ca in final sa aiba 2 mese pe zi - dimineata si seara. Pana la 18 luni, au nevoie de suplimente de vitamine, calciu si minerale - mai ales ca Negrut este de talie mare si trebuie sa aiba oase puternice pentru sustinerea organismului.

Alimente interzise: carne de porc, oase de pui/porc/miel, grasimi (unt), prajeli, sosuri, rantasuri, condimente, mezeluri, branzeturi fermentate, albus, paine proaspata, nuci, alune, fistic, banane, pepene galben, in general fructe foarte dulci.

Noi am primit lista asta de la veterinar si pana in prezent (Carra are 5 ani) nu am avut probleme majore cu fetita noastra.

Mult succes si rabdare in educarea lui Negrut, ca de iubire sunt sigura ca are parte din plin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Hihihi Negrut, are dreptate copilul. Aawww dragut foc.
La mancare nu ma pricep, a mea mananca boabe.

Rio acum e la odihna, foarte greu pentru ea sa stea mai tot timpul in cusca. Am fost la padure si Dumnezeu stie ce-o fi facut ca la un moment dat o strigam si nu mai venea. Apare intr-un tarziu schiopatand si mergea mai mult in trei labe. Vet-ul a zis ca si-a ranit tricepsul si ne-a zis ca n-are voie sa sara, sa alerge si afara sa o ducem in lesa sa-si faca nevoile. E amarata dar ce putem face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

daca incepi sa-i dai vitamine+calciu (eu tin minte ca i-am dat Pet Phos Grand Chien), va manca si boabe
Cel putin la noi asa a fost. La inceput ma chinuiam grozav cu ea, desi ii puneam branza de vaci sau peste (ton din conserva) peste boabe, le manca cu greu, din palma. Dupa ce am inceput cu Pet Phos-ul, a capatat o pofta de mancare de speriat.

Acum, la 4 ani, tot pe boabe santem (am alternat de-a lungul timpului Belcando, Pro Plan, Royal Canin).

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Multumesc pentru sfaturi fetelor. Eu sunt ca aia, pana sa am caine imi erau indiferenti cainii, erau si ei pe acolo pe langa casa omului...acum zici ca am cazut in cap, toti sunt frumosi, destepti, afectuosi...ma bucur ca ne-am luat caine ca mai invat si eu cate ceva, plus copiii. Copiilor cred ca lemprinde foarte bine!

Ai vostri sunt niste frumuseti, se vad ca sunt ingrijiti si iubiti... mereu v-am admirat avatarurile...

Saptamana trecuta, cand nu mai manca, ne-a fost frica sa nu fi inghiti vreun os, ca bona copiilor i-a aruncat un os de pui din ciorba, ii spusesem sa nu-i dea si ea cica :" Cine a vazut caine sa nu manance oase!", nu va spun prin ce am trecut, a vazut si ea ca nu este de glumit si acum dimineata ma intreaba unde este mancarea cainelui...sa nu mai faca gafe! Acum e vesel din nou Negrut.

Am vazut ca asculta comenzi, dar nuprea se poate abtine, adica isi da seama cand trebuie sa stea in fund ca agaseaza, dar asa ar zmotocii copiii putin, si copiii se agita....era frumos cand strtigam " Nu, NU" sau "Sezi" si se asezau sau se opreau toti 3 adica cei doi copii si cainele si se uitau la mine :), acum copiii au inteles ca nu vorbesc cu ei ( erau foarte socati oricum ca strig asa) si au inceput sa dea si ei comenzi.

Intrasem sa va spun o faza amuzanta, ca citeam pe la celalalt subiect cu orsul lucrurilor, aveam o matura care o tineam pe terasa ( bine, tineam multe pe terasa, pana sa vina Negrut, acum nu mai este nimic), matura era din aia cu coada lunga, intr-o zi vin niste prieteni pe la noi, cainele era mai mic, stateam noi in bucatarie de vorba, la un moment dat trece prin dreptul ferestrei o coada de matura, dupa o scurta pauza trece coada de matura in sens invers, prietenii nu stiau de caine...la un moment dat unul din ei mirat " ce se plimba batul ala pe la fereastra ", am glumit putin ca sunt niste fenomene la noi pe terasa...apoi i-am prezentat fenomenul.

Alta faza cu liliacul, prinsesem si eu un liliac in primavara, vine sotul zilele trecute " Auzi, dar liliacul tau unde a disparut?", eu disperata "Tu mi-ai taiat liliacul cand ai taiat iarba, ca ti-am tot zis sa ai grija"...cand m-am dus langa liliac, era ros bucatele mici, mici... aceeasi soarta a avut-o si una din cele doua vite de vie care ni se prinsesera si noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

tare faza cu matura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

al meu mananca exclusiv hrana uscata, in sensul ca daca ii scapa careva carne face o dermatita de-i plangi de mila. E alergic la tot felul de minuni. Folosim o mancare hipoalergenica. De fapt mai multe.
daca ar fi sa am iarasi un animal carnivor, caine sau pisica, as merge pe rae food + legume. DACA organismul sau mi-ar permite asta evident.

Edit: Aici tocmai isi revenea dupa o dermatita din asta. Pata aia mare cheala fusese carne vie si mult mai extinsa, pe tot umarul si gatul.
Plus febram risc de infectie, puroi, etc....eh.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Mu5T7-LRrBw#!



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Inbox, excelenta faza cu matura. Haioasa tare! Sa indraznesc sa zic... "la mai multe faze de genul asta!"? Oricum, ele fac parte din procesul de adaptare reciproca dintre voi si catelus. Rabdare, rabdare si iarasi rabdare!

Ina.click are mare dreptate - depinde foarte mult de mancarea cu care este obisnuit fiecare catelus. Si da, prea multe proteine (carne) pot cauza mari probleme de piele/blana. Vara, cand e foarte cald, veterinarul mi-a spus sa-i micsorez mult cantitatea de carne din mancare, desi ii dau exclusiv pui si vita.

Oana B, se vede ca ai nostri catelusi sunt "rude" (rase de vanatoare). Si Cara are aceeasi privire blajina si inteleapta ca si catelusul tau (cand nu e pusa pe sotii, ca atunci i se modifica radical expresia... "fetei"!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Daaa, asa-i. Carra, a ta zambeste? Jur ca Rio zambeste, de exemplu cand vin acasa si se aseaza langa picior si se uita in ochii mei si batzaie coada fash-fash pe gresie:)) are colturile gurii indoite in sus zici ca zambeste...sau poate chiar asa face

Oh Ina, saracul bine ca i-a trecut.

Oase i-am dat la inceput rawhide dar pe urma am citit ca nu-s sanatoase ca sunt bleached si se rup aschii si ii pot perfora stomacul.
Acum de ros are corn de caprioara (ala e foarte tare si nu se rupe in bucati ci ca praful, frimituri foarte foarte mici) sau bully sticks. Astea din urma sunt comestibile si sunt facute din putza de bou, e muschiul uscat, deshidratat arata ca un os.
Cateodata vine cu cornul de caprioara si mi-l pune pe genunchi si eu tre sa tin de un capat si ea roade la alalalt. Cred ca ii e mai comod:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sela mea mananca ... ardei, varza murata, morcovi
Adica daca simte mirosul de varza instantaneu se planteaza langa tine si se uita asa, ca un adevarat catel
In rest s a dat la hrana uscata care era cah pana acu` ceva vreme si rarisim mai degusta carnita fiarta de pui.
Incerc sa pun si poza cu fetele



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput