catelusa rozatoare

catelusa rozatoare | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Catelusa mea de 6 luni mi-a dat gata 4 copacei, au mai ramas niste bete. Asta dupa ce a ros trandafirii, mi-a facut n gauri in gazon, firul de la cablu, pe scurt a ros tot ce-a prins. Sotul meu s-a suparat de data asta si a zis ca ori isi baga mintile-n cap ori afara cu ea. Eu n-as vrea s-o dau, e parte din familia noastra acum, insa cum as putea rezolva problema? Are cusca intr-un tarc de 2/3, o pot lasa inchisa, insa nu cred ca ar fi o solutie buna pt ea sa stea captiva. Bine, sta o perioada din zi, da dar nu toata ziua. Poate am gresit si eu ca i-am lasat libertate prea mare si toata curtea este a ei. Se poate dresa la varsta asta? Poate sta inchisa o zi intreaga (minus cam o ora cat avem noi timp s-o supraveghem), fara a avea efecte negative asupra ei? Pentru ca vrem sa fie prietenoasac cu copiii, in mintea mea un catel inchis e un catel frustrat, care poate fi imprevizibil cu copiii care-o mai trag si de coada.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Se poate dresa f usor.
Trebuie sa fie toata lumea consecventa totusi inclusiv copiii.
Sincera sa fiu nu e nici o problema daca sta in padoc, atata timp cat o scoti de acolo macar de 2 ori pe zi si o plimbi. Plimbarea sa fie la un pas sustinut in lesa, pentru inceput si exersezi cu ea niste notiuni de obedienta si predresaj cu ocazia asta. Dupa care, propun o sesiune de joaca sanatoasa, care sa-i mai arda din energia fizica. La 6 luni e si ea un copil, poznas si nu foarte experimentat.
Nu ma declar mare maestra. Totusi uite pe ce comenzi am pus eu accent cand mi-am dresat cainii:
1. NU.
E important :) NU trebuie sa se traduca in "whatever you're doing, stop". De la mancat ceva de pe jos, care poate fi otravit pana la ros papuci, copaci, NU trebuie sa stea la loc de cinste. Recompenseaza imediat ce se opreste ce face si se uita catre tine. Ideal ar fi sa si vina la tine dar e bun si sa se opreasca din ce a facut.
2. Notiunile sezi, pas, culcat, asteapta
Ajuta la reglarea obedientei si echilibrului. Nu e musai sa iti mearga la picior ca la expozitie si nici sa astepte 1 ora. Recompenseaza 9prin laude si atingeri preferabil) de cate ori nimereste ceva corect
3. Lasa
E similar lui "nu" doar ca se refera la un obiect din gura :) Lasa papucul, lasa catelul, lasa pisica, lasa copacul etc

Nu stiu ce sa zic de recompensele prin hrana, sunt eficiente pe termen scurt, pot fi pagubose pe termen lung, adica poate nu te fatzai toata ziua cu o borseta cu bucatele de carne, si atunci nu te mai asculta catelul. :)
Eu zic ca mrge laudatul.

Ca metoda punitiva, eu ii certam - fara sa zbier, doar ton ferm - si refuzam contactul cu ei. Mainile in san si te intorci intr-o parte cand sar pe tine incercand sa te impace. Sa nu o duci in tarc drept pedeapsa o sa recepteze - in mod corect - spatiul acela drept punitiv si o sa boceasca in el toata ziua.

Eu stiu destui stapani cu caini in padoc f ok si sincer nu cred ca devin frustrati daca li se permite totusi o activitate zilnica riguroasa si contactul cu familia (nu prin gard)

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

De acord 100% cu sfaturile Inei.click - toate sunt utile si iti vor fi de folos pe termen lung. In plus, prin aplicarea consecventa si ferma (exclus pedepse fizice, ridicat vocea etc.) a unor reguli simple si clare, veti construi o relatie sanatoasa intre familie si catelusa, care - dupa cum spuneai - este si TREBUIE sa fie membru al familiei.

Un singur lucru as adauga: tinand cont ca are doar 6 luni, este in plina perioada de schimbare a dintilor de lapte cu cei definitivi. Acesta este un motiv in plus pentru care simte nevoia de a roade. Pentru a o ajuta in acest sens, ii poti cumpara de la magazinele specializate oase din piele de vita sau urechi de porc uscate (ambele sunt comestibile), care au exact rolul de a-i oferi ceva de ros, fara a mai produce pagube prin casa ori curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cica "they chew 'till they're two".
Poti sa incepi cu dresajul, se poate si mai devreme de 6 luni. Acum e vremea cand invata maniere si sa socializeze, au multa energie si curiozitate. Si cand sunt adulti invata dar ia mai mult timp. Pana pe la un an cu a mea cand mergeam la plimbare eram tot timpul cu mana in gura ei, o poreclisem Dyson ca era ca un aspirator si, ca si in reclama, avea "proper suction" si "her system didn't get clogged".
Trebuie sa o tii ocupata ca altfel ii vin idei.
Cumpara-i jucarii sa stie ca alea sunt ale ei si le poate roade in voie. Asta mai ales in casa, daca apuca la vreun cablu sau papuc sa ai alternativa. Ii spui ferm Nu si ii dai jucaria si o lauzi cand se conformeaza.

Eu am folosit recompense la dresaj cat a fost nevoie. Dupa ce a invatat comenzile treptat am dezvatat-o si acum folosesc doar scarpinat si "good girl". Mie imi raspunde la comenzi imediat, pe barbata-miu il asculta din trei in cinci ca nu e consecvent
A avut si o mica perioada cand se dadea smechera, daca aveam niste recompense foarte gustoase lua inadins cate un bat in gura, stia ca nu are voie si daca asculta si lasa batul jos ii dau treat. I-a trecut.

N-a ros lucruri de-ale noastre, acum nu stiu daca am fost doar norocosi sau pentru ca nu am lasat lucruri in apropierea ei si asa s-a invatat in timp. Dar a atentat la Yucca si pe afara am pus niste plase in jurul unor tufe hostas, nu le manca dar calca pe ele si le rupea frunzele.
A sapat vreo doua trei gropite, bine ca era fidela lor si nu sapa altele in plus, i-a trecut cand a crescut.
Altadata a inceput sa se joace cu capacele de la lampile de gradina, am pus un spray cu gust rau si i-a trecut si de alea.
Acum afara, roade bete, mananca iarba (dar doar fire proaspete) si fructe de la tufele salbatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Off topic imi cer scuze dar nu pot rata ocazia! :)

Oana, observ din avatar ca ai un Viszla. (cred) E o rasa pe care o luam in considerare ca "next dog". Momentan avem un pitbull de 11 ani, sanatos, cuminte si somnoros dar deh, you never know. Speranta de viata e intre 9 si 15 ani, foarte fluctuanta.

Ca parti pro-Viszla :

- nu sunt in nici o legislatie UE clasati drept caini "periculosi" deci am scapa de tambalaul cu babe panicoase, legislatii, amenintare de eutanasie la tot pasul etc
- par scurt
- cica sunt aproape inodori, nu miros "a caine" si sunt si hipoalergenici. Noi nu avem istoric de alergii dar mai stii, in timp.
- inteligenti, docili, easy learners
- se adapteaza ok la apartament
- nu au probleme mari in fondul genetic al rasei

ce-mi poti spune despre ei?
multumesc!

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Imi creste inima cand vad ca cineva cunoaste rasa, mai ales dintr-o poza asa mica. Cred ca in Romania/ Europa sunt mai cunoscuti, pe aici sunt rari. Uneori pe a mea o confunda cu Weimaraner si de fiecare data specific ca aceia sunt mai mari si gri si de obicei conversatia e cam asa:
- aaaawww so cute, what kind a dog is she?
- a vizsla
- a what?
- a vizsla, they're hunting dogs
- ahaa


Exact asta stiu si eu, tot ce ai listat acolo.
- Are o personalitate foarte soft si e foarte foarte prietenoasa, un Vizsla agresiv e un caine damaged. Am mai patit cu unii ca s-au speriat pe plaja ca ea nu era in lesa si ii trebuia "some loving" si se ducea la oameni sa o mangaie un pic dupa care nu o mai interesa. Unii mai tresareau ca e cam aiurea sa te trezesti brusc cu un caine hyper, dand din coada care se freaca frenetic de picioarele tale si te linge pana nu mai poate. Incerc sa o tin din scurt ca nu toti sunt bucurosi sa interactioneze cu ea.
- Nu are deloc mirosul acela de caine, mai ales acela de caine ud. Mie mi se pare ca miroase a mazare de aia nu mai pot manca mazare ca am senzatia ca musc din blana ei. Nu i-am facut baie cu sampon de mai mult de un an de zile, e inebunita dupa apa si inotul in lac e de ajuns sa o spele. Asta vara dupa ce se baga prin noroaie o spalam cu furtunul, pe care-l uraste, dar statea ca n-avea de ales:)) E weird, nu-i place furtunul si sa o ude ploaia dar se arunca in lac fara ezitare.

- High energy, o plimbare in parc nu ii e de ajuns, ea trebuie sa alerge. Mergem prin parcuri si alearga pe deal in sus si jos fara sa incetineasca. Ieri, de exemplu, am fost in padure, sunt vreo 5-6 mile. Ea a alergat nonstop, probabil ca alergand a acoperit mai mult de 10 mile. Nu se oprea decat sa se intoarca sa vada daca venim. Se duce departe de noi, dar cand disparem din raza ei vizuala se intoarce. Cred ca asa sunt toti Vizsla.
Din ce am citit, pe aici cei care au Vizsla sunt foarte protectori, stiu ca sunt caini rari si le convine asta, tocmai din cauza aspectului legat de energie. Sunt caini foarte frumosi si multi oameni vor sa aiba unul dar nu inteleg ca Vizsla au nevoie de miscare. Multa. Mai vezi ca ajung pe la Humane Society ca stapanii spun ca n-au timp de ei si ca distrug in casa dar e din cauza ca trebuie sa-si consume si ei cumva energia.
E pe youtube un video hilar, celebru printre detinatorii de Vizsla www.youtube.com/watch?v=ZSm5-e7uga4" target="_blank">Are you fit enough for a Vizsla. Si a mea alearga prin curte ca cel din video dar inainte sa-si faca nevoile. Eu ii zic "pre-poop run"
Am mai citit si alte pareri ca Vizsla se adapteaza dupa stilul de viata al stapanului. Posibil, poate pana la un punct, stapanul trebuie sa ii ofere ceva activitate, nu sa fie un permanent couch potato altfel o ia razna cainele.
- Pot avea hip dysplasia, crescatorii responsabili fac radiografii la mama si tata ca dovada ca puii nu vor avea probleme. Multi pun in contract, in cazul in care cainele se imbolnaveste de hip dysplasia dau ceva bani inapoi.
- Parul, ii mai cade un pic, dar e manageable, daca o perii des nu sunt probleme cu parul deloc.
- Dresajul, piece of cake, ma dau cunoscatoare acum dar cred ca mai mult de jumatate a fost firea ei. Sunt inteligenti, prin repede comenzile. Pipi a facut doar de doua ori in casa si aia din vina mea ca nu am fost atenta sa ii citesc semnalele. Stie tot felul de tricks. Daca a fost ea in stare sa-si dea seama ca primeste treats daca face ceva ce nu trebuie. Si alta faza, barbata-miu cu undita si cu o pana de fazan agatata in varf se tot juca cu ea sa o faca sa prinda pana. A incercat ea de vreo doua ori si dupa aia a incercat sa-i dea undita jos din mana, dadea cu labele, cumva si-a dat seama ca batul ala trebuie sa cada ca sa prinda pana. Eu cred ca asta e inteligentza.
- Li se spune "velcro" ca le place sa stea lipiti de stapan. A mea e destul de independenta, ziua e ocupata cu sniffing things, seara ii place sa fie tinuta in poala sau cat mai aproape de noi.

N-am gasit cons pana acum.
Scuze ca m-am intins ata, as putea vorbi o zi intreaga de ea, scuze de off topic Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Of, Ina, ma roade invidia (Oana, glumesc). Pe mine de ce nu ma intrebi ce catelusa am? E o adorabila fetita Beagle de 5 ani. Trebuie neaparat sa o pun la avatar, ca sa o admire toata lumea. Ca si Oana, si eu as putea vorbi despre ea si rasa aceasta la nesfarsit. Carra (caci acesta e numele ei) e singura mea bucurie. In fiecare zi ma (re)cucereste cu afectiunea si istetimea ei.

PS: Si nici ei nu-i miroase blanita DELOC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Iarta-ma Carra! Ai dreptate :)
Si Beagle sunt foarte faini si mai nou si foarte populari; nu poate decat sa ma bucure noua lor popularitate. Mi s-a frant inima citind de aceasta rasa ca a salvat mult vieti fiind la un moment dat rasa folosita cu predilectie pentru experimente in laborator. Of.

O singura chichita mi se pare ca au Beagles: urlatul. Sau ma rog, latraul acela care suna a "sariti, osteni, din munti, din vai" Dar probabil e si aceea temperabila prin dresaj.



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Deschid topic separat cu si despre prietenii nostri blanosi sa ne laudam acolo :) Iulia, te asteptam si pe acolo cu poze.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

O, da, ai dreptate: sunt latraciosi si urlaciosi, dar - din nou ai dreptate - asta se remediaza cu NU-I VOIE si recompense (biscuitei si laude muuuulte). Din pacate, Carra sta singura dimineata in casa, insa vecinii au spus ca nu face galagie deloc (e obisnuita de mica si nu latra daca aude zgomote cu care e obisnuita, inclusiv alti catei care latra la vecini). In schimb, cand coboara din masina, are un repertoriu de 5 secunde: "Luuuuume, luuuuume, a venit Beagle-ul acasa!" Cu varsta, se tempereaza mult, iar mutrita blajina, cu ochi jucausi si urechi mari si catifelate i-a adus multi admiratori in cartier. Chiar si vecinii care au spus ca nu sunt iubitori de animalute se opresc sa o mangaie, pentru ca le place ca e prietenoasa, are "sosetute din lapte" si nu miroase a... catel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Deschid topic separat cu si despre prietenii nostri blanosi sa ne laudam acolo :) Iulia, te asteptam si pe acolo cu poze.


De cate ori deschid fereastra...


Ok am esuat. Poate deschide altcineva topic despre ce animalute frumoase avem. Nu de alta dar nu ma pricep cum sa atasez poze pe acest forum.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput