Burtici de mai-iunie 2013 (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Cine nu e inca pe lista, si vrea, sa spuna :) ca am calcu nuumai pt mine. Acasa seara eu stau pe tableta, asta seara e exceptional :).


De azi am intrat in trimestrul II


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Cine nu e inca pe lista, si vrea, sa spuna :) ca am calcu nuumai pt mine. Acasa seara eu stau pe tableta, asta seara e exceptional :).


De azi am intrat in trimestrul II


Vicky si Printzesone

Mcoca, felicitari pentru trimestrul 2!
Felicitar!





6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Buna seara. Nu mai rezist, vreau si eu pe listuta!
DPN=21mai2013, um=15aug2012.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Maria Felicitari pentru inimioara, asta e cel mai important
Cat despre masuratori pacat ca nu s-a exprimat mai bine, (daca imi permiti o parere personala, medicul care a facut aceste ecografii nu mi-se pare deloc profesionist) cred ca s-a referit la sacul Yolk/sacul vitelin sau vezicula vitelina care este diferit de sacul gestational, activitatea cardiaca este detectata de la 6 saptamani cand sacul gestational este, in medie, intre 12-18mm, cat despre sacul vitelin la care cred ca a facut referire, dimensiunea lui ajunge pana la 6mm (poate de asta a spus ca este un pic mai mare) dupa care, pe masura ce se dezvolta embrionul, sacul yolk incepe sa scada in dimensiuni pana ce dispare spre sfarsitul primului trimestru. Avand dimensiunea de 7mm nu este chiar atat de mare incat sa ne gandim la lucruri negative, parerea mea este sa schimbi acest medic, vad ca are tendinta sa te tot arunce din lumina in intuneric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca


De azi am intrat in trimestrul II


Vicky si Printzesone





Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Enfin, ma gandeam ca baremi tu sa fii pe baricade :).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Pai cum altfel doar is de permanence

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

BAi, eu ma plicti : nu am somn, la tv nu e nimic, pe net nimic, voi nu scrieti :(((((. de o carte nu pot sa ma apuc, ca neuronu nu e in stare sa se concentreze.
Ai citit de prenatest?


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

ooo, pai noapte usoara atunci. sper sa nu ai prea mult de lucru.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Am citit, dar trebuie sa mai caut ceva studii clinice ca sa-mi pot forma o parere, la prima vedere nu-mi pare diferit fata de dublu test, tot recherche de beta hcg libre si de proteina A plasmatica face si tot e legat de echo, si spune decat daca exista risc pentru trisomia 21 dar nu calculeaza si pentru 13 sau 18. Deci pana acum nu mi-se pare o diferenta fata de restul testelor existente, poate doar modul de recoltare ca se face din deget si nu din vena, dar o sa mai citesc sa vad...

Mergi la inceput