Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

CT, merci de corectura, chiar n-am stiut ca nu e una si aceeasi pravalie.

Cut priveste transportul in RO de la mytoys cred ca nu ai dreptate. Nu mai devreme de acum o saptamina i-am trimis prietenei mele pachetele comandate aici la mytoys, pt ca nu putea sa i le livreze la Bucuresti. Si comanda regulat, adica lunar cite 2 - 3 cutii, iar daca trimiteau in RO, ma gindesc ca nu ar fi fost dispusa sa plateasca transport dublu (si in DE pinala mine acasa si apoi si eu sa i le trimit la Bucuresti). Ba inca nici cu cont din RO nu a putut achita si i-am platit eu o factura de peste 100 euro. Nu stiu cum e daca comanzionline la tpuyerus.

Jucarii ieftine in perioada asta (dupa umatea lui noiembrie) cu reduceri f mari are si Woolworth.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

helbi CT are partial drepate, daca nu ma insel anul trecut mytoys livra si in Ro.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ma intreb atunci, de ce fata asta, care comanda in toata lumea, trimite la mine pachetele de la MyToys, Mothercare, Zalando, Amazon, Nestle, Hipp, Pandora...astea sunt citeva din comenzile pe care i le-am trimis sapt. trecuta.

Chiar o sa-i zic sa verifice si ea, ca asa plateste dublu transportul.

Eu stiu ca are contutri la mytoys (caci are 2) pe numele ei/sotului, si adresa de livrare la mine.

Edit: ca m-am uitat si apare Romania in lista de livrare. Am sa-i spun si ei, nu ca m-ar deranja sa trimit ain cont. la mine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

helbi CT are partial drepate, daca nu ma insel anul trecut mytoys livra si in Ro.

Cum adica doar partial?

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Ma intreb atunci, de ce fata asta, care comanda in toata lumea, trimite la mine pachetele de la MyToys, Mothercare, Zalando, Amazon, Nestle, Hipp, Pandora...astea sunt citeva din comenzile pe care i le-am trimis sapt. trecuta.

Andreia, tu i le trimiti pe fiecare in parte, sau strangi si trimiti pachet mai mare? Ca in cazul al doilea s-ar putea sa fie mai rentabil pentru ea. Am intrebat-o pe cea de care stiu ca a comandat, si a zis ca platise cu Kreditkarte, doar ca a avut mici probleme din cauza bancii, deoarece card-ul era blocat pentru plati pe net si a trebuit sa i-l deblocheze. Si o alta chichita: daca dai Romania ca adresa de livrare, cel putin unele produse sunt putin mai scumpe decat cu Germania ca adresa de livrare. Nu mult, dar no, daca ai comanda mai mare, se strange ... Asta stiu de la altcineva, care pana la urma a comandat la adresa mea si am trimis eu pachetul in Romania.

In alta ordine de idei, si amazon livreaza in Romania in general (stiu ca unele lucruri nu, dar nu mai stiu care): http://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html/ref=hp_504938_lie_inl/?ie=UTF8&nodeId=200170100
Mothercare iar livreaza in Romania: http://www.mothercare.com/delivery-information/services-ms-delivery,default,pg.html#int_del
(Rest of Europe, dar no, nu asta era intrebarea!)

Insa cum ziceam, daca strangi mai multe si i le trimiti, foarte probabil in suma iese mai ieftin cu transportul (Zalando vad ca trimite gratis in Germania).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Intrebare pt cele care sunteti de ceva vreme in De: cand am ajuns aici am fost extrem de bine primita si foarte mult ajutata de o familie, colegi de lucru.In sensul ca ea ma scotea la plimbari cu bicicleta pe care mi-au imprumutat-o, ca sa nu stau singura in casa, m-au dus cu masina la o expozitie, am fost la ei acasa, mi-au spalat hainele :))) si au platit tot timpul cand am fost la inghetata sau suc (bine, am fost de vreo 3 ori, dar oricum). E ok sa le duc un cadou mic?
Am adus din Ro pt ei un ceainic din ceramica, romanesc, ca au multe chestii de ceramica in casa, o sticla de vin tare faina, cu o placa de metal in loc de eticheta pe care e sculptata catedrala din Tm (ei m-au tot intrebat de TM si au spus ca in fiecare an trec prin Ro), plus/minus o tava din lemn sculptata manual de servit alune chipsuri si altele.
E prea mult? e deplasat? Sa le dau doar ceainicul si sticla?si ce le spun?
Si seful m-a ajutat enorm de mult, incepand cu lucrul si terminand cu gasirea unei locuinte, a vb cu proprietara sa ii platesc chiria doar cand primesc salariul, s-a oferit sa imi care mobila, sa imi dea mobila samd.Nu stiu daca sa ii dau si lui o sticla din aceea sau sa duc la spital si sa bem fiecare cate un pahar (s-a mai intamplat asta o data, a adus un alt dr niste vin si s-a baut la o 'sueta').

Alte pareri si idei sunt binevenite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Servus fetele

Multumesc pt titlu :-)

La noi e soare,desi au zis ca azi ploua non-stop...ieri a fost o zi faina,20° si soare...am vazut cu fiiica-mea Hotel Transilvanien...se merita sa-l vedeti,e haios...azi merg cu al meu la James Bond....

Re.la epilat,eu ma fac singura acasa,cu ceara adusa din Romania...fac lucrul asta din 2004 si aproape nu mai am ce epila.....a fost greu pana am invatat sa epilez,dar acum sunt experta :-)

Noi avem tel.fix,internet si mobilul la aceeasi firma.....stiu ca in Germania preturile sunt mai mici ca aici la abonamente.....noi platim 40 franci pt fix+internet nelimitat si 40 fr pt mobilul meu (numai incl.internet)...

La noi NK includ doar banii pt firma care se ocupa de curatenie,gunoiat zapada....oricum platim mai mult decat necesar.....primim mereu bani inapoi :-) nu ca m-as supara.....apa,curentul si gazul il platim separat.....e ciudat ca desi avem gaz pt centrala (stam la casa,avem centrala proprie),aragazul e electric....unde am stat inainte aveam aragaz cu gaz..

O duminica frumoasa!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore1983 spune:

Buna seara,

Ma numesc Florentina si va ''urmaresc'' de ceva vreme, caci si noi ( eu si sotul meu ) locuim in Germania de aproximativ un an si jumatate si am gasit la voi destul de multe info utile.
Am vazut zilele trecute la voi o discutie despre variante de a suna in tara si am zis sa impartasesc cu voi ce am gasit noi...si anume cartela de la ORTEL Mobile care de curand are o extraoptiune in valoare de 19,90 eur si poti suna in limita a 1000 de minute/lunar, in tara pe fix si mobil, in Deutschland pe fix si mobil si inca 20 si ceva de tari.
Sper sa va fie de folos ...noi am activat-o si e in regula , mai ales ca noi folosim si aici foarte mult telefonul.

O seara frumoasa si o saptamana minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Teolina& Flore, Bun Venit pe Subiect!

Teolina, Copilul se va adapta fara nici o problema. Ai mei nu stiau germana cand au mers la gradi, dar erau mai mititei. Am inteles de la altii ca e bine sa ii inveti cateva chestii : gern Pipi, apa..etc. cat despre adaptarea adultilor in DE, depinde de la caz la caz: io am venit din inertzie, eram in cresterea copilului si nu m-am gandit o secunda sa raman aici. Am avut numai experiete pozitive in legatura cu gradi copiilor cu serviciul meu cu adaptarea in sat si pe strada si am ajuns acu dupa aproape 8 ani sam a simt acasa. Nu as mai pleca de aici nici rupta. Normal ca nu exista padure fara uscaturi dar noi ne simttim bine aici. Recunosc ca imi place si linistea familiei mele fara cometariile rudelor din tara si intalnirerile programate.

Vin cu o intrebare la voi: noi am avut albumul de la EDEKA, promatia care s-a incheiat. Si imi lipseste in acel album poze nr 32. O are careva?
Am si io altele care mai doreste care mai pofteste scrieti numerele si vi le trimit in plic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
[Vin cu o intrebare la voi: noi am avut albumul de la EDEKA, promatia care s-a incheiat. Si imi lipseste in acel album poze nr 32. O are careva?
Am si io altele care mai doreste care mai pofteste scrieti numerele si vi le trimit in plic



Didi,ma uit deseara in albumul copiilor mei si iti scriu daca au poza nr 32.Au si ei multe,nu stiu daca pe toate...A mai fost anul trecut o campanie aproape la fel la Rewe si anul asta nu au mai fost asa motivati sa stringa plus ca am fost si o perioada in conced cind era campania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Buna, fetelor!

Tina: ne mutam in Germania pentru ca sotul se muta acolo cu serviciul. Nu pot sa spun ca sunt super incantata de idee, dar pentru moment asta e...
Multumesc pt lista cu gradi vb de lb engleza.
Da, gradinita cel mai probabil nu va fi una de stat.

Una din fete ma intreba despre ce fel de retea de telefonie intrebam. Da, intrebam de retea mobila, cartela pre-pay. Deci retelele mai mari Vodafone sau O2 nu au tarife mai mici pt Ro, nu?

Va pup, sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput