Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Diancic,

Ai dreptate. Sarcina e foarte rara si foarte interesanta. Americanii au rata de succes de 95%, la noi insa doar de 70%. eu am citit 3 sapt aproape tot ce am putut gasi pe internet insa m-am oprit. Ma stresasem prea tare si eram pe punctul de a ceda psihic.

se pare ca cei mai multi MOMO twins ies prin FIV. culmea e ca la mine a fost spontan si din prima incercare de a ramane insarcinata. Si DA, am foarte multe perechi de gemeni in familie desi cercetatorii spun ca genetic se mostenesc doar gemenii dizigoti, nu monozigoti.

celorlalte burtici, bine ati venit si fie ca Doamne Doamne sa va fereasca de alte probleme.

mamicilor, mi se par foarte amuzante povestile voastre. m-am distrat pe cinste. :)

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

amalia, matusica draga, sa ai parte dev9luni senzationale! Sarcina usoara si la termen si bebeloi sanatosi! Te imbratisez cu mult drag.

Ioana, buna intrebare cea legata de sustinerea achizitiilor copiilor versus odihna mamei. Si f bine ca ai enumerat activitatile, ne mai inspiram una de la alta. Chiar ma gandeam ca piticii nostri si ai lui Anne sunt de fapt de aceeasi varsta desi ei au venit pe lume in momente diferite - probabil ca stiti ca prematurilor li se socoteste mereu varsta corectata in fct de DPN. Exista o carte pe care v-o recomand, The wonder weeks se numeste, in care sunt prezentate salturile cognitive si abilitatile pe care bebelusii le dobandesc, impreuna cu posibilele activitati care ii pot ajuta sa faca achizitiile respective. De asemenea recomand si June Oberlander Dezvoltarea copilului pana la 5 ani, cu activitati pt fiecare saptamana pana la 1 an, tot asa calculat fct de DPN.

Bebeii mei au clar necesitati diferite si in mod cert un ritm de dezvoltare diferit. Motric sunt la acelasi nivel, isi tin bine capul, daca ii pun pe burtica stau cu caputul in extensie, prind pt scurt timp obiectele in mana. Baietelul e mai activ decat fetita, are clar nevoie sa fie stimulat mai mult, isi doreste contactul si socializarea. Am cumparat niste balansoare de la Fisher price si pe el il mai tin asa, il plimb prin casa dupa mine, caci in patut se plictiseste si o trezeste pe sora-sa care doarme mai mult decat el.el e f dinamic, ei ii place mai mult sa priveasca, sa asculte decat sa fie ea fff activa

Ce activitati fac eu cu ei
-cantam si povestim cat mancam
- dupa fiecare masa stau pe burtica jumatate de ora sau 45 min cat imi scot laptele, ca sa faca exercitii pe intarirea muschilor gatului si manute, si e f bine ca ii si supraveghez
- facem gimnastica vreo 20 min seara, asta doar cand nu sunt f obosita, exercitii simple gen bicicleta, exercitii ale bratelor, ii ridic de manute spre sezut, asta tot pt muschii gatului.

-am decorat camera lor cu stikere pt pereti si dam turul casei si povestim, asta e o activitate care a inceput sa le placa amandurora

Tinand cont de prematuritatea lor si de faptul trebuie stimulati pt a ajunge din urma bebelusii nascuti la termen eu am citit mult pe tema asta si incerc pe cat posibil sa si exersez cu ei, insa timpul....eh... Asta e inamicul meu nr 1. Tocmai vin dupa o serie de zile cu mancat la 2,5 -maxim 3 ore, si sunt zombi. Singurul meu scop in viata e sa dorm...noroc cama mai ajuta sotul sau mama si mai plimba copii sa se uite pe pereti cand eu sunt zob si ei au chef sa vorbeasca cu maimutoii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Brighit matusica pe toti ma bucur sa te vad obosita dar FERICITA

amalia tsakoniati
5+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Amalia -oooh, ma bucur ca nu ai renuntat si ca ai primit asa veste nemaipomenita! Sa-ti fie rasplatita dorinta ta puternica de a fi mama si inca de 1000 de ori inmultesc gandul bun sa ajungi sa iti tii bobocutii in brate!!! Sunt convinsa ca toate mamicile te vor sustine aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Amalia, ce bine ai zis, obosita dar fericita! exact asa ma simt, nu am mai imbracat de ceva timp alte tzoale decat pijamale sau pantalonii de gravi ( stand la curte nu trebuie sa ma gatesc prea tare sa ies cu copiii afara ) . Abia astept sa ne povestesti si tu de-ale bebelusiei, trece timpul repede.

Mammaruta, distractie maxima la munte! M-am amuzat teribil citind despre pitici, te asteptam mai des.

Dianaradoi, wow ai ramas din prima cu gemeni!!! Esti super tare. Sarcina cu cat mai putine emotii.

Diancic eu nu le-am citit in sarcina insa le-am cantat, avem o melodie a noastea pe care le-o cantam si cand eram in spital cu ei le-o cantam cand erau in incubator si am vazut cu ochii mei cum le creste frecventa cardiaca la auzul ei. Da, piticii iti cunosc deja vpcea, stai de vorba cu ei cat mai mult, alintati-va, ii ajuta f mult.


Alex, te asteptam cu vesti despre piticii luptatori.stiu ca e greu, eu nu am vrut sa am acces la net in maternitate, am luat un telefon normal tocmai ca sa nu fiu tentata sa citesc tot felul de povesti, te admir ca ai intrat si ne-ai dat vesti despre voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

http://www.thewonderweeks.com/index.php/about-the-wonder-weeks/your-babys-10-leaps/mental-leap-4/162

Aici un rezumat din wonderweeks.

Sa cititi in the womb si memories from the uterus, e f interesant. June oberlader daca doriti am cartea scanata, imi scrieti pe pm si pot sa o trimit pe mail.

Ralu, ma tot gandesc la gutuile tale. Da un semn, pupici pe burtica mare.

Fug, duty calls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Brigit - ce ma bucur de raspunsul tau! Daa, m-am gandit ca suntem toate 3 cam pe-acolo ca varsta :)
Multumesc de sugestiile de lectura, eu am Anne Bachus - Jocuri pentru copii si Cartea Bebelusului de Brigit ( Gebauer.

Da, vazusem ceva si eu de la Fisher, dar nu stiu inca daca sa luam balansoar sau scaun electronic.

Nici noi nu suntem prea constanti cu exercitiile, de multe ori brotacii se trezesc uirland de foame si nu ai cu cine te intelege, iar dupa masa le atarna capsorul si nu pot decat sa le sterg guritza de lapte si sa ii pun in patuc :P

Deasupra patului au agatate cate 3 figurine colorate la care se holbeaza cand nu reusesc sa adoarma sau se trezesc la 30 min dupa masa si sunt semi-adormiti. Insistam mai mult la baita cu masaj. Cert este ca vreau sa dezvolt si mai mult partea asta cu activitatile, deci multzu' de idei inca o data ! daca mai aflu ceva, mai scriu pe-aici :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

nEAtza.

Voi cum dormiti cu copiii? Desi voiam sa doarma in patut, din prima sera au dormit cu noi in pat. Cel mare plangea de colici si ma rupea sufletul sa-l las in patut, iar cel mic, cand il vedeam singur in patut mi se facea mila de el si l=am luat si pe el in pat. Acum am ajuns sa dormim separat: eu cu bb1 in dormitor, sotul cu bb2 in sufragerie. Au ajuns sa se trezeasca reciproc si pe timpul noptii nu am energie sa-i calmez la loc asa ca ii tinem separati. Aseara am dormit cu cel mic si a mancat din 2 in 2 ore chiar si la o ora jumate . Fac eforturi sa am incredere in ei ca stiu ei ce este mai bun pt ei, dar pe mine ma ingrozeste ca inca nu se dezlipesc de intervalul asta de 2-3 ore.

ca activitati: noi ne uitam pe geam, vorbim cand ne schimbam de orice, seara facem gimnastica in baie pt ca le-am cumparat colaci si ...cam atat. Ma inspir si eu de la voi. In week-end le decoram si noi camera cu stickere desi nu stiu cum. Ei stau mult in patul notru si ma gandesc sa decorez zona din jurul patului.

RECLAMA ILEGALA -/primul-an-de-viata-pe-saptamani/saptamana-1-2

Eu vreau cartea de care vorbeai Brigit. atat cat reusesc, am sa citesc cat pot.

Bravo Amalio. Iti vezi visul cu ochii. Ma bucur enorm pt tine.
Pup gravidutele si ochisorii obositi ai mamicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

buna fetelor
Sunt o graviduta de 29 s va citesc demult si i-mi sunteti foarte dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

fetelor ati luat vreuna lutinus in trimestrul 3,daca da pana cand ?

Mergi la inceput