Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Diana, facem 30 s azi, sunt sigura ca va fi bine la tine la morfo de t2, te asteptam sa ne pov. . Am citit un pic despre sarcina ta si am aflat ca placenta e una dar sacii sunt 2, asa este, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

nope...si sacul e tot unul. eu am asa zisii "MOMO Twins" adica e si monocoriala si monoamniotica. 1 la 60.000 se pare...

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Diana, esti tare norocoasa in acest caz, chiar voi cauta si citi despre asa o sarcina, in informatiile generale care le gasisem nici nu era prezentat cazul asta, dar e foarte interesant, Doamne ajuta sa fie totul bine la voi si sa vezi picii sanatosi si voiosi . mai aveti astfel de cazuri in familie? Cred ca e ereditar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

Buna fetelor. Nu am mai scris de mult. Avem si noi 34s si 1 zi dar sunt internata de ieri cu perfuzie gynripal #351;i am facutdexa. Pt maturare. Am sangerat si o mica contactie si medicul a optat pt supraveghere. Telefoanul scrie cum vrea el...sorry pt orto. Copiii sunt bine , monitorizati desi se misca mai rar c#259;acasa....o fi si de la perfuzie. Spers#259; mai duc m#259;car 1 sapt. Salutari pt burtici si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

'Neata, fetele!!!
Am aparut si eu in peisaj. Va citesc zilnic, dar cu scrisul sunt mai lenesa, recunosc .

In primul rand, doresc sa urez bun venit pe mapamond noilor bebelusi gemenisti!!!
Doresc, de asemenea, sarcina usoara si fara complicatii viitoarelor mamici, rabdare cu carul si odihna maxima!!!

Noi suntem ok, picii cresc parca in fiecare zi, adica invata multe lucruri (bune si rele) si parca incepem sa ne intelegem ca oamenii. Sunt topiti dupa Mickey Mouse, ar dansa toata ziua pe melodiile din desenele animate, dar se si cearta non stop pe jucarii, carti ptr. copii sau chiar pe un banal dop de plastic, daca e cazul.
Ieri, de exemplu, eram la bucatarie si spalam niste vase, mergea si tv pe canalul de desene, evident, iar la un moment dat simt pe la spate asa un curent de aer rece. La inceput, am crezut ca mi se pare, dar mai apoi ma uit in spate, stanga, dreapta - picii nicaieri . Ii strig, ii caut, ma duc sus, pauza!!! Cand cercetez mai bine zona, observ usa care da spre garaj deschisa, iar ai mei copii bine-merci erau afara, dezbracati si se dadeau cu tricicletele . Temperatura: undeva pe la 6 grade, iar ei in body si ciorapi dadeau ture de mama focului. Cand dau sa-i aduc inauntru, circ si scandal, nu conta ca urechile, nasul si mainile lor erau "gheata".
In rest, sunt cumintei, nu ma pot plange...Azi plecam la munte, la o cabana, in formatie completa. Sper sa fie totul ok si sa-si faca somnul cum trebuie, ca altfel, e jale cu ei.

Cam atat despre noi. Un mare-mare ptr. toate mamicile, burticile si bebelashii!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna gemenistelorva citesc de mult cu admiratie mi am dorit mereu sa am si eu gemenasi si acum DD ne a ascultat ruga ieri am fost la eco avem 5 saptamani si am vazut 2 saculeti suntem mici dar vom creste mari noi si mai stim ca aici vom obtine multe informati utile de la gemenistele sufletiste si saritoare

amalia tsakoniati
5+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Monica, mai ai putin, bine ca ati ajuns pana aici, inca 2 sapt ar fi super, asa ca fara miscare, stres etc... Doar ganduri bune si rabdare , eu am zis ca daca ajungem pana la 36 sapt, deja putem sa respiram altfel, pana atunci cat mai multa grija, oricum la sarcina de 36 sapt nu prea ai cum sa te misti prea mult...
Mmammarutza, voi sunteti mari deja, la 1.5 ani chiar ca incep sa inteleaga mai bine, o sa ajungem si noi, burticoasele, sa povestim asa patanii, e tare frumos cu gemeni....cred, se iau impreuna si fac nazbatii la dublu , e si greu dar si bucuria e mult mai mare, nu?
Apropo, voi ati citit copilasilor cand erati insarcinate? Au recunoscit apoi bebelusii povestile care le citeati in sarcina?
Amaliaro, felicitari pt sarcina , cum te simti? Ceva simptome de prim trimestru? Cred ca a fost fiv, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

diancic2002 da prin fiv sintome pana acum in afara de sani durerosi si dorinta de stat in pat nu am

amalia tsakoniati
5+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Buna sa va fie ziua, mamici si burtici!

Noi suntem in plin puseu, o noapte dormim 6 ore legat, alta - ne trezim din 3 in 3 iar azi de dimi, din 2 in 2 ore. Se lasa cu tot mai multe zambete la Dragos :P si cu mai putine regurgitari la Mara, deci cu tot haosul si plansetele de peste zi, se vad progrese si ne bucuram de ele!

@Amaliaro - felicitaaari! Oooh, cred ca esti emotionata, fericita, grijulie, toate-ntr-una :D Sa dea Bunul sa aveti toti 3 un drum lin de-acum incolo pana sa va vedeti!

@Monica - gynipralul a fost prietenul meu 4 saptamani, a avut efect! Am reusit sa ajung la 35s + 6 zile cu el, cu odihna, credinta ca va fi bine si coctail de nospa+scobutil. Tinem pumnii sa treceti cu bine de s35! Eu am facut 3 doze de dexametazona, in 3 momente diferite si nu au avut probleme bobocii.

@Mmammarutza
- ce bine sa te citesc :D poznasi copii ai! Astept povesti si de la prima zapada, atunci cred ca si mai greu ii aduni in casa :))) Mai stii cand ai inceput sa faci si alceva cu ei decat rutina mancare-somn?

@Mamici
- ati folosit balansoarele cu jucarii atarnacioase si sunete? Cum ati facut sa le sustineti dezvoltarea prin joaca, fara sa petreceti toata ziua si sa picati ca migu' seara de oboseala?

In legatura cu cititul, eu le-am citit in ultimele 6 saptamani din cartea Aventurile lui Habarnam :D inca nu am reluat dar nu cred ca isi vor aminti neaparat decat daca reiau cititul cartii cand inteleg si ei ceva. Dar in burtica fiind, se mai potoleau, poatre si pentru ca pe mine ma amuza teribil si ma relaxa lectura. Le-am pus si muzica clasica de pe la jumatatea sarcinii, cu incredere ca e buna stimularea senzoriala. Acum le cant in germana si romana in timp ce ii alaptez. Nu cred ca primul lor cuvant va fi Mutter :))) dar am avut ocazia sa invat atatea cantece de copii in limba asta, incat ma bucur sa pot diversifica.

Va pupcenkovicesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Ioanna iti dai seama dupa 12 ani de asteptari dar stiuu ca Dumnezeu este langa mine si totul va fi bine pana la capat

amalia tsakoniati
5+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput