Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, asa ma gandisem si eu sa le pun cand cresteau mai mari, lasandu-le umerii mai goi si prinzandu-le doar manutele.
Nici eu nu recomand altceva decat cele de vara, cele din fleece sunt prea calduroase, se supraincalzesc si nu tb lasati sa transpire.
Cat dorm noaptea piticii tai acum?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Doamne Brigit ... ma gandeam eu ca au facut ceva aiurea cei din sanador ... dar chiar asa ... te apuca toti nervii ... si cand ma gandesc la o prietena ce a nascut la polizu de curand, a fost lasata sa ajunga la ruptura uterina si abia apoi a venit dr, ei care ii mai si reprosa ca s-a incapatanat sa nasca la polizu in loc de sanador ...

Piticii mei de vreo 3 nopti ne-au facut o surpriza, dar sa vedem dc ii si tine: - dorm dupa baita/masa de la 23 la 4-4.30 si apoi se scoala din nou la 7'30-8
Se enerveaza dc isi dau seama ca-s in swaddle me, asta pe dimineata sau daca nu-s adormiti bine de tot seara, dar cedeaza repede si e ok :)

Ady, eu in Buc sunt, doar ca nu pot eu iesi, poate doar dc se intalneau sotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit sunt de acord cu tine referitor la nasterea in clinici private. Eu am fost ani de zile pacienta clinicilor private, dar cand am aflat ca avem gemeni am stiut ca la o maternitate de stat ajungem. Am avut noroc si am gasit si o doctorita buna, asa ca sunt linistita.
Offf prin cite ai trecut si tu, incredibil ...... dar v-a ajutat Bunul Dzeu
Tu la ce dr pediatru mergi? Tot caut si eu, si nu prea am succes...
O sa cumpar sapt asta si 2 Swaddle-uri ca sa le am cand vin buburezele. Apropo si fetita mea cea mica va concura cu brio la Next Top Model
Ralu nici nu mai pot iesi.... Ziceai ca ai unul in plus? Citi banuti ai dat pe el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

ady, cel in plus ti-l dadeam tie, fara bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu multumesc domnita draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna!
Avem vesti am fost la medic si suntem mai mari cu 5 zile si avem cate 89 de grame si suntem Fetita si Baiat am avut asa emotii de nu mai stiam ce sa fac tati se topise tot

amalia tsakoniati
13+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

amalia, felicitari! sa ai o sarcina usoara...

yupiiii..o sa ai pereche! ce dragutz!

28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bravoooo Amaliaaa! sa dospeasca in continuare asa frumos micutii tai si sa ne intampini mereu cu asa vesti bune! Se simte cata bucurie ai in suflet!!!! Pupcenkovicim si bobocu' si gazulina mica!

@Lidia
- apropo de mesele la 5 ore la varsta de 2 saptamani: mai au urma de icter pruncutii tai? Icterul da somnolenta si daca la fiecare interval numeri 5 ore, este un mic risc de deshidratare. In caz ca au icter, trebuie sa ii trezesti cam la 3 ore sa pape micutii. Apoi ii lasi in ritmul lor, dar macar pana trec de prima luna. Vezi si cu neonatologul lor.

@Brigit - nasoala rau experienta, nici nu vreau sa ma gandesc! :/ Cred cu tarie ca nu exista un spital de toata lauda (cel putin nu la noi) si ca judeci dupa experienta proprie, dupa medicul care te vede si echipa lui. Sunt multe persoane si la Sanador care nu au ce cauta acolo, atat in clinica cat si in spital. Dar experienta mea ramane una pozitiva. Despre control la internare, daca nu ai istoric la orice spital stiu ca te vad ei. La Medicover e la fel sigur, am abonament de la serviciu acolo si e aceeasi procedura. E ciudat ca nu ti se inregistrau contractiile. Apareau intre monitorizari de nu ti le-au prins? Invers am vazut: sa ai contractii (pe monitor) si sa nu le simti. Ma rog, si eu am refuzat medicilor de garda controale pe masa in ultima saptamana inainte sa nasc, doctorita mea imi spusese clar ca incearca sa nu mai agite lucrurile daca nu e o situatie clara care sa ceara asta. Imi poti spune numele vreunui medic competent de la Polizu pentru sarcini cu complicatii? Poate pot recomanda cuiva care are nevoie. Inca o data, pupici multi pentru luptatoarea din tine!!!

@Anne - noi i-am dat Marei Fier Hausman la 2-3 zile distanta, tocmai pentru constipatie. 3 picaturi ea, 4 bobocu' ( e in funtie de kilograme din cate stiu). Ni s-a recomandat sa il dam cu 1 picatura zeama de lamaie, vitamina C fixeaza Fierul. Mandra gusta lamaia parca ar fi miere, dar nu prea ii dam ca oricum are aciditate mare la stomacel. Dragos face o fatza simpatica rau cand atinge cu limba :))))) In rest, Vigantol amandoi, 2 picaturi/zi. Mara ia si Calciu (ii tremura inca barbia involuntar din cand in cand, la supt). Calciu gluconic, 1/2 fiola/zi. Atat.

@Dianaradoi - am promis ca revin cu info: la 29s berbecutii mei aveau in jur de 1200 fiecare (1220 Dragos si 1217 Mara) A fost perioada in care au avut greutati similare. Inainte si dupa 29s au fost decalati cu cateva sute de grame. Pe cand mai ai control? Nu lasam pancarda de incurajari jos, e tot cu urari de bine la vedere pentru voi!!!

O seara linistita va doresc, burtici, mamici si bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

joi am eco. si o sa am 29s si o zi. va tin la curent. multumesc pt incurajari

28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Fetelor va multumesc ca imi sunteti alaturi sunt fericita maxim dar si ingrijorata pt ce vaveni sper sa fiu o mamica buna si sa reusesc si eu ca si voi sa imi ingrijesc cat mai bine bebei

amalia tsakoniati
14+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput