Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Alex, Doamne ce tampite! Sunt tare curioasa cine facea garda atunci...desi cunosc cel putin 3 "doamne"dr de acolo ce ar fi fost in stare...
Da, nu sunt constipati insa ei ca si prematuri nu au muschii abdominali dezvoltati, pe masura ce incepe sistemul digestiv sa se maturizeze ei nu mai fac kk la fiecare masa, se strange cantitate mai multa si nu o pot impinge.
Daca ai timp sa citesti pe la prematuri in cap mai vechi vei vedea ca toata lumea dezbatea pb iesitului afara, caci nu e vb de constipatie, consistenta fiind normala.
Noi am inceput prin noiembrie, la vreo doua luni de la venireaacasa cu astfel de pb si am pus supozitor fara ezitare, mai ales ca aveau si colici si plangeau si nici nu mancau, se scremeau intr-una. La fetita mai merge cu gimnastica, masaj, termometru... Din cate am fost incurajata de alte mamici de prematuri se mai regleaza treburile odata cu diversificarea.

Cat despre asistentele de la polizu care nici nu se sinchiseau sa te ajute...uf...stiu cum e, eu ca fraiera le mai si spagaream la inceput si ma ignorau total, bineinteles pana cand veneau sa ma dea afara. Some things never change. Bine ca sunteti acasa si va puteti alinta in voie. Pupici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Alex, numai o mama poate sti prin ce treci...mai ales cu copilasii imaturi...

tu apucasei sa faci injectii cu corticosteroizi? dar injectiile in ochi de ce le-ati facut? Doamne, prin cate ai trecut...

eu zic sa ai rabdare...din pacate nu stiu daca gasesti medici atat de rabdatori care sa iti explice tot ce trebuie sa faci (si pe care sa ii si intereseze), deci tot de pe forum cred ca o sa te inspiri. sigur e problema de tranzit din cauza prematuritatii...Dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, se vor rezolva toate si peste cateva luni nici nu o sa va ma amintiti toate astea.

pupici, esti o mamica super! de fapt, toate sunteti! as vrea sa fiu si eu ca voi, cand voi fi...(cat mai incolo, prin februarie, sper...:)

28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, cu alaptarea multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa depasesc faza de inceput cand abia scoteam 10 ml si nu credeam ca voi alapta veci.
Daca vreodata ai nevoie de consultant de lactatie here I am
Inarmeaza-te cu ceai de chimen si anason (vrac, nu pliculete) , pastile mami de la dacia plant si multa rabdare.
PupiciAdy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit apelez cu siguranta la experienta ta, multumesc Stoc de ceaiuri am, pastilutele de la Dacia le voi lua zilele astea, am o pompa manuala de la Avent primita ( sa ma uit sa vad daca are toate cele necesare in cutie)... asa ca pregatita sunt
Alexprin cite ati trecut si voi....offf Dar ma bucur ca acum sunteti acasa cu totii, usurel asa se vor aranja toate Ai niste copilasi puternici si luptatori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Gabitza, multumim de recomandari, revin si eu sa va povestesc ce citesc

Amalia, astept sa ne zoci daca s-a elucidat sexul bebeilor

Pup gemenimea fara exceptie




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexchiran

Buna mamici!

Anne`mary, cand "plangem de rasfatati" avem un anume plans, care e mai mult o strigare. E ca si cum m-ar striga, ca au nevoie de atentie. Normal ca sunt toata numai a lor, si cand ma striga, si cand dorm. Mie mi-e foarte drag de ei, chiar asa rasfatati sau nu.

Am sa va povestesc de unde asta cu "rasfatul". Intr-o noapte, la Polizu, am stat la ultima masa a copiilor pana la ora 2 noaptea(alimentatia incepe la 23). Asta din cauza ca erau foarte agitati, si plangeau ca niciodata. Din cauza ca nu m-a ajuta nicio asistenta, incercam sa ii linistesc eu, luandu-i pe rand, in brate. Au vrut asistentele sa ma dea afara, ca "s-a terminat alimentatia". Dar eu nu am plecat pana nu am stiut ca puii mei dorm linistiti. Mi se rupea sufletul sa ii vad in asa chinuri si sa nu stiu ce sa le fac. Intr-un final am chemat doctorul de garda care a pus diagnosticul stupid "sunt rasfatati". De atunci folosesc in mod ironic aceasta exprimare(nu ma deranjeaza nici daca ar fi, eu tot ii tin in brate de drag). Si stiti cum s-a pus acest diagnostic? Au stins luminile(ca sa ii pacalim pe bebei), si mi s-a spus sa nu mai vorbesc. Si ne-am uitat la ei(eu, asistenta si doctorul) o ora, cum urlau de se inroseau(trebuia "sa le aratam cine e seful"). In mod normal, s-ar fi potolit(daca era doar ca vor in brate), dar eu nici in ziua de azi nu cred ca asta era motivul. Pe ei sigur ii durea burtica, iar personalul calificat de acolo vroia sa scape de mine. Asta a fost povestea noptii de Craciun la Polizu.

Deci nu vreau sa fiu acuzata de exprimari rautacioase. Copiii mei sunt exact asa cum mi i-am dorit, si le acord toata atentia incercand mereu sa gasesc motivul suferintei lor.

Mi-am promis ca nu le va lipsi nimic, avand in vedere prin cate au trecut(infectii, injectii in ochi, controale dureroase, branule peste tot, transfuzii, si mai ales lipsa mamei lor 24/24).




Eu nu inteleg ceva :D Asta e mentalitatea generala, asa te invata in spital sa te porti cu copiii? Mamele practic sunt descurajate sa-si ia copiii in brate cand plang, trebuie sa stea departe de ei? Va rog sa-mi explicati putin pt. ca mi se pare ceva f. dur, in primul rand pt. copii. Parca ar fi un mic "razboi" :( lasa-i sa planga, sa invete cine e seful etc.

Sufletul meu a ramas aici, la gemenasi Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Felicitari, diancic, pentru bebei si greutatile f bune !

incerc sa scriu si eu la ce imi mai amintesc ca am citit:
- prematuri filantropia, am cunoscut 2 mamici cat am fost in spital, una cu bebe la 26s, 700g, care dupa 3 luni si ceva de chin si speranta, cand era destul de ok bebe, desi la varsta asta avusese si retinopatie de prematuritate si inca nu se stia finalul operatiei, in final nu a mai rezistat bebe - dar acesta nu primise deloc lapte matern ; si cazul cu bebe la 28s 900g care a fost externat f ok dupa 8 sapt. Eu dc nasteam f prematur aveam incredere in ei.
- despre dexa/betametazona - celestone - eu am de dat 4 doze (adica pt 2 intrebuintari) - eu nu am folosit si uite ca la 35+6 cum am mai spus, bebeii mei au respirat singuri de la inceput fara pb. Ce stiu de la dr. mea e ca mi-a zis ca nu facem aceste injectii decat dc e cazul sa nasc pana in 34s, si le facem fix inainte cu 24-48ore (eu pot sa mi fac si singura injectii im, asa ca nu depindeam de cadre medicale dc era ceva) pentru ca pot da un retard de crestere si altele care care nu mi-a zis, dar a insitat ca nu mi recomanda. Ca mai bine li se da dupa bebeilor direct surfactant.
- vergeturi si burta - depinde ce constitutie are fiecare, eu una nu am o vergetura desi am avut 4900g de bebei; dor de burtica si eu mai am, desi ultimele 3 luni din sarcina au fost chin, amintirile neplacute s-au dus.
- si eu am un bebe care face cu alai caca, adica e un fel de zoo ambulant la zgomote, si nu e constipat si nici nu are colici, ci are cum zicea si Brigit musculatura slab dezvoltata si nu stie sa actioneze muschii doar din zona anala, asa ca se incordeaza tot. (chestie care se poate intalni si la bebei la termen)
Viata alaturi de doi deodata e plina pana la refuz uneori, dar e si frumos, mai ales ca astept si eu vremea mai calda, ca asa acum, pana ii imbrac si ies, trece 1+1/2h :) iar eu sunt vraiste. Avem noroc de copii necoliciosi, unul alaptat unul pe LM din biberon ca a fost mai greu de convins el sa suga eficient, si noaptea 2 mese de LP. Cu probleme mai multe am fost eu, diverse infectii, cu cate 2 ture de antibiotice, canale blocate si sani rosii la un pas de mastita de 2 ori ... distractiv... nu crezusem vreodata ca alaptatul poate sa ti dea asa mari batai de cap .... e chin cu mulsul, dar merita
Piticii mei au acum la 2 luni 4900g si 4400g, de la 2500 si 2400 la nastere si 2250g la iesirea din spital - ca o sapt au fost chinuiti acolo asteptand-o pe mamica lor sa se faca bine.

Proaspetelor mamici si celor care urmeaza le urez copii sanatosi si cuminti ca ai nostri cel putin si rabdare cu carul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigitone, dormi toata noaptea? Pai ce faci cu mine? Ma lasi aici singura pe baricade sa ma trezesc din 3 in 3 ore? Zau ca nu se face asa ceva . Cat mananca ai tai pe zi? in 24 de ore. Al meu Tudor mananca 740 ml iar cel mic stefan mananca 490 ml + cat sta la san. Nu e cam mult pt 3 luni jumate? Ma refer la tudor care mananca 740. El mi-a facut o surpriza de Craciun si a refuzat, pentru a 3-a oara, sanul iar eu am renuntat sa ma mai chinui cu el asa ca ma mulg dupa ce mananca stefan si ce iese ii dau lui. Din 740 ml cam 150 ml sunt lm. Mi-ar fi placut sa fie mai mult, dar asta este...bine ca ii am si pe astia.

Sfaturile mele legate de laptat sunt:
- nu va faceti iluzii despre alaptat ca este simplu, natural, minunat. Eu am citit blog-uri, articole, impresii ale mamicilor si peste tot nu gasesti decat "vai ce frumos este, ce minunat, este natural, este simplu: pui copilul la piept si gata...curg rauri rauri de lapte". Cand am vazut ca in realitate m-au durut sanii de mor cand iti desfunda canalele, te musca de sfarcuri chiar si asa mici si fara dinti, dureaza pana se regleaza lactatia, plang de foame si tu trebuie sa insisti sa-i pui la san ca sa stimuleze lactatia si eu nu suportam sa-i vad plangand....asa cum spunea si Ralu: este mare bataie de cap. Nu mi se pare deloc natural (laptele pe care reusesc sa-l produc acum este rezultatul unei muncii asidue si nu a venit de la mama natura) si deloc minunat.
- ceaiuri de lactatie. Nu pliculete ci pastilele de care vorbea Brigit: Mama de la Dacia plant si ceaiul de la Hipp mi s-a parut bun. Fac minuni. Dar sunt bune sa dai drumul lactatiei si sa o regleze ... nu va bazati doar pe ele.
- pe cat posibil, pus copiii la san. Macar unul daca reusiti sa-l convingeti sa stea la san. Eu la o luna jumate scoteam, cu toate pastilele, 30 ml la fiecare muls. Apoi i-am convins pe ai mei sa stea la san si dupa o luna, fara pastile, scoteam 100 ml. Nimic nu stimuleaza lactatia ca bebele pus la san.
- aveti grija ca in multe maternitati, inca mai exista asistente care descurajeaza alaptatul : "cu ce vrei sa hranesti copilul? Ce ai tu sa-i dai? Moare copilul de foame" etc etc. Imi aduc aminte de o gemenista care plangea noptile si zilele pe culoarele spitalului implorand asistentele sa o ajute sa se mulga si nu a primit decat usi inchise in nas. Insistati sa va aduca bebeii la san. Insistati, certati-va, luati-le de par daca e nevoie dar sa va aduca bebelusii. Ca informatie generala: copilul se naste cu un stomac de doar 7 ml; mama produce colostru in prima faza, in cantitate mica, dar suficienta pt copil...pt stomacul lui. Cu cat creste productia de lapte, cu atat creste si stomacul lui, creste si apetitul, creste si bb in greutate. La filantropia alaptatul este incurajat. Am 2 prietene care au nascut acolo inaintea mea si nu au primit nicio seringa de lp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ioana, La multi ani fericiti alaturi de copilasii tai superbi si sotul grijuliu!pupici


Ralu, ma bucur ca ai scris, ce dolofani sunteti!

Anne, zau ca imi vine sa ma trezesc din trei in trei ore sa imi hranesc maimutica mica si rasfatata!

mie nu mi se pare ca mananca Tudor mult. Bine, nu ai scris cat mai cantaresc dolofanii.Baietelul meu papa cam intre 650 si 750 pe zi. Depinde de zi. Are 6 kg.

Maimutica fara cercei deocamdata a inceput cam de la Craciun sa ne faca zile fripte cu mancarea. Ce s-a intamplat? Mai intai a descoperit suzeta. Noi nu ii suzetasem pe niciunul, dar atunci pt ca am iesit f mult cu ei i-am dat suzeta in masina. Si maimutica noastra s-a indragostit rapid de ea. Rezultatul: refuza biberonul dupa 60 ml, doar la prima masa mananca 120. In cele mai multe cazuri stau cu ea si incerc sa o conving sa manance- cantam, mergem la oglinda, iar incercam. Azi insa mi-a scos la doua mese biberonul din gura f categoric, a inceput sa rada si... Ora 14, trei mese date 240 ml in total, din care 120 la masa de la 6.30...

Eu in principiu merg pe ideea ca stie copilul mai bine ce si cum , ca isi ia cat are nevoie...dar piticania a luat in 2 sapt 190 gr. Are 4.800. Ieri am cantarit-o plina de speranta, cand am vazut ca miss vrea sa ramana la categoria fulgulet m-au apucat disperarile.
E intr-un soi de nursing strike. Sta cu biberonul in gura si nu trage niciun mililitru dupa ce o pun sa ragaie prima data. Sau il scoate afara. Sau rade. orice numai nu mananca la fel cum manca inainte (in jur de 600 ml) Acum daca reusesc sa ii dau 450-500 e boierie...... Dupa ce capitulez si renunt la incercarile mele de a o hrani o pun in pat si pana nu ii dau suzeta tipa mai frate !!!! Cand in sfarsit o obtine trage din ea cu o foame de zici ca nu a mai vazut lapte de trei zile

Daca aveti sugestii le astept, azi mai am nitel si cad pe panta deznadejdiei....

Ma duc sa mai scot niste lapte din care o parte ...o voi arunca dupa ce va fi morfolit de miss vreo juma de ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adde, ai impresia ca in maternitate te invatat cineva cum sa t eporti cu copilul tau? =))). Eu am nascut intr-un spital privat si te astepti la alta atitudine din partea asistentelor, a doctorilor. Dar nu! Am intrebat zeci de asitente cum imi dau seama daca produc lapte, daca ei beau, daca pot sa fac altceva sa stimulez lacttia si am primit suficiente palme peste ochi "nu vezi ca ai sanii moi? De unde lapte"; Are rost sa spun ca eu si acum am sanii moi? Si alaptez un copil si apoi ma mulg pt al 2-lea. Nu stiu ce-i aia san beton pt ca nu am avut niciodata. Dimineata nascusem si seara aveam deja colostru dar cand am iesit din maternitate il pierdusem pt ca ma stresasem din cauza alaptatului si nimeni nu m-a linistit. neonatoloaga? O singura data a venit la mine si asta dupa ce ma lipisem de geamul de la gradinita si plangeam pt ca tocmai ce plecase de la mine tudor urland de foame.
Deci nu te astepta ca asistentele, doctorii care au in preajma copii sa fie sensibili, empatici. Cel mai bine pt tine este sa te duci cu lectiile facute.

Mergi la inceput