Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Ohooo, Dianciculee! Brava natiune, pentru termen, greutati, centimetri si sanatate! Sa fie mancaciosi si sa-ti doarma bine, iar tie recuperare rapida si cat mai multa armonie cu ei!

Tonia, te creeeed :D tinem toti pumnii aici, sa va auzim cu vestile mari si bune!! Aaacush esti mamica voioasa de doi boboci si tu!

Adiana, acelasi gand bun si pentru voi, cu veselie sa te citim in curand!

Alex - bun venit acasa si un an splendid langa cei mici! Tranzit bun, nopti linistite si pofta buna de laptic! Apropo de spozitoare, am folosit si noi vreo 3 zile la rand cu micutza recent :( dar si-a revenit :) Sa urmaresti numai, daca dureaza mai mult sa incerci mai mult stimulare cu termometrul, ca sa nu se obisnuiasca organismul pe supozitor. Baftoc sa nu fie cu prea mari batai de cap!

Lia
, la multi ani si sarcina usoara in continuare!

Despre temperaturi, initial am avut 25 in casa cand au dat drumul la caldura. Suntem la bloc, la o scara unde nimeni nu a montat centrala. Caloriferele de fonta isi fac treaba prea bine, asa ca le-am inchis de mai bine de o luna jumatate la ei in camera. Acum avem 23 in camera lor. Caciula - doar dupa baie cat mananca, apoi o scoatem, prin casa clar fara caciula ziua. Ii tinem la maneca scurta cel mai adesea, si la pantalon. Un mare DA pentru aerisiree!

@Monas :)))))))) hate me, da' nu stiu ce am facut noi! Cred ca e in gene, eu una sunt tare rea de somn si-mi iubesc perna dimineata. Mai greu cu adormitul uneori :D Poate e in gene (si sprancene :D) Mai recidiveaza ei, Dragos are un nas infundat de 2 zile si s-a mai trezit din cauza ca nu poate respira. Mara doarme 8 ore dar de la ora 1 - 2 numarate, total decalata de bobocu' celalalt. Noi inca ii infasam, am gasit niste woombies care sa ne ajute sa continuam treaba asta cu mai putine batai de cap. Info pe http://mamystore.ro/ pentru ine e interesat.

De maine am decis sa ii punem in patuturi separate, au deja 4 luni si isi cam dau picioare unul altuia. Va zic cum merje.

@Diana
- buricul meu e ...labartzat rau de tot acum :D Iar vergeturileeee, hoho! Fix ca Anne am patit, poate si mai si avand in vedere micimea garsonierei in care au stat bobocii :D Mi-au explodat efectiv pe burta in ultima luna. Dar ma bucuram de fiecare dunga noua, ca insemna spatiu mai mult si timp castigat pentru ei. Acum dup nastere, sotul mi-a sugerat un tatuaj cu... o padure :D Mai in gluma mai in serios, nu prea ai ce ii face si e fix ultima grija :) Vezi tu pe la 6-9 luni dupa nastere daca vrei tratament serios pentru vergeturi sau daca te simti impacata sa le vezi acolo.

Va pupcenkovicesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Alex, ce m-am suparat cand am citit "plangem de rasfatati" . De cand am nascut, nu am intalnit nicio persoana care sa-mi spuna "copilul plange dintr-un motiv anume...tu trebuie sa-l cauti si sa-l indepartezi". Nu, nu! Am primit numai sfaturi "nu-l lua in brate ca-l alinti; lasa-l sa planga sa nu -l resfeti; il inveti in brate" si multe alte sfaturi dar din sfera asta. Daca am energie le mai dau peste nas, daca nu, ii ignor. DIn punctul meu de vedere copilul, proaspat nascut, da nas in nas cu senzatii nu tocmia placute: foame, frig, apa, moale, tare, zgomote, colici, nu vede....imi si imaginez ce ingrozitor este pentru el. SIngurul lucru constant este mama pe care nici nu o vede bine ci o recunoaste dupa miros si voce. Mi se pare normal sa caute caldura mamei pt ca acolo se simte in siguranta, vocea mamei il linisteste. Mi se pare absolut normal sa planga pt ca vrea in brate, vrea sa fie leganat, pupat, mangaiat si nu pentru ca este rasfatat (nu inteleg cum poate un copil de o luna sa fie rasfatat dar poate sunt eu deraiata) ci pt ca simte un disconfort. Tin minte ca o luna de zile ai mei au plans la baie. Pana nu ma simteau acolo langa ei, tinandu-i de maini, cantandu-le nu se linisteau.
Am citit undeva ceva f interesant care spunea ca un bebelus nu are notiunea de viitor. El nu intelege "vin in 5 minute"; pt el doar prezentul conteaza. DIn cauza asta eu las orice fac in moemntul inc are unul dintre ei plange si caut sa vad ce il deranjeaza pt ca, asa cum spuneam la inceput, eu consider c aun copil plange dintr-un motiv anume si e datoria mea de mama sa caut motivul si sa-l linistesc. Ai mei inca nu au auzit de la mine: esti rasfatat, esti alintat, esti santajist sau alte asemenea. Dar asa vad eu lucrurile.
Zilele trecute imi spune o tampita: vezi? E alintat. Cum a plans, cum l-ai luat in brate si te plimbi cu el in brate in loc sa stai cu noi la masa. Eu vad lucrurile anapoda. Pentru mine, cand a inceput sa planga in patut, sub carusel, in scoica e un semn ca "m.am plictisit. Acum sunt mai mare. Acum vad mai bine. Plimba-ma. Arata-mi lucruri interesante pt ca vreau sa vad, sa cunosc lucruri noi". Dar asa interpretez eu plansul. Pentru altii bag de seama ca e semn de rasfat si alint.

Bot to go, plange domnul tudor si de rasfatat ce este, am sa-l iau in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

alex, bine ai venit inapoi acasa si pe forum. ma bucur din suflet ca bebelusii sunt bine. cat ziceai ca au avut greutatea la nastere?

eu am tot citit despre prematuri si se pare ca e o greseala sa le dea cu bineronul la spital. de-asta sug mai greu sau nu mai sug. ca cel mai bine ar fi sa le dea cu seringa. la Filantropia auzisem ca se da cu seringa (de cand a venit sefa de sectie care e de la Polizu) insa tocmai ieri mi-a zis o fata ca fetitei ei de 1,450g ii dau tot cu biberonul. si la polizu auzisem tot de seringa (ei sunt maternitate baby-friendly) dar din ce zici tu vad ca nu e asa...oricum fii sigura ca vor lua in greutate acasa cu mami si tati si in comfortul caminului adevarat. :)

ioana, n-am nici acum nicio vergetura, desi parca ar parea una in jurul buricului. dar pot sa am si 100 ca nu ma intereseaza. voi vedea dup-aia ce fac, daca fac ceva...merci oricum pt info...

anne, sunt de acord cu tine. chiar imi spunea cineva care facuse un curs de puericultura ca pediatra de la curs ii atentionase ca pana la 6 luni, copiii au motive serioase de plans. dup-aia se mai poate pune problema de rasfat, dar inainte nu.

28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diancic, felicitari!!! Sa va traiasca si sa va umple viata de bucurie!

Alex, ma bucur tare mult ca sunteti acasa! Cu ce le completezi, in ce cantitate? Constipatia poate veni de acolo, incearca sa ii dai baietelului constipat mai mult lapte de al tau.

Cu rasfatul sa nu te superi, sunt exact de parerea Annei. Nu au cum sa planga de rasfat, ei tanjescdupa atingerea si mangaierea ta, doar pana acum au avut parte de ele cu portia, o data la trei ore.

Diana, ai dreptate cu seringa intr-o oarecare masura. Depinde cat tb sa stai cu ei in spital, la polizu se pun si la san. Ai mei nu au vrut san - baietelul avea icter si era f somnolent ca sa traga, fetita era f nerabdatoare, se enerva. Eu de asemenea eram reticenta in a-i pune la san acolo, pt ca erau o gramada de virusi in spital si oricat ma spalam tot nu reuseam sa ma simt eu curata. Din cauza spalatului excesiv eu m-am ales cu vergeturi pe san, pielea f uscata, dadeam la inceput cu crema, apoi am renuntat, cel mult putea sa stea crema pe san o ora,ca dupa trebuia sa ma apuc iar sa ma pregatesc sa plec la alaptat.ai mei mananca lapte muls, doar seara completez ca nu le ajunge, oricum in proportie de 90 la suta e laptele meu. Primele 4 luni au fost exclusiv pe lapte matern. E mult mai greu si mai consumator de timp decat sa pui bebe la san insa daca vrei poti. e drept ca la 3 dimineata numai sa scot san pt masa urmatoare nu imi ardea, dar am reusit.

Raportam si noi trecerea la dormit noaptea de la 23 la 8. Alta viata!!! Sunt asdar in recuperari cu somnul, am inceput si eu sa mai citesc. Ei ganguresc toata ziua, ngggg, ngggg, oiiiiii, oiii si au ras si cu hohote de doua ori. Ma maimutaresc cu ei toata ziua, deja cand ma vad incep sa dea din maini si dinpicioare si sa rada, sunt adorabili


Pup gaska, scriu de pe tel, e f enervant. Revin cu niste sugestii de lectura in cel mai scurt timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetele

Alex bine ati venit acasica sa cresteti mari sanatosi si papaciosi
Brigit mama eroina imi bucuri inima defiecare data cand scri ma bucur cand aud vesti bune despre pici tai

Noi marti avem intalnire cu pici nostri(eco)

amalia tsakoniati
13+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ziua buna dragelor
Alex bine ai venit acasa cu piticii
Anne cred ca nu as fi putut spune mai bine ca tine despre faza cu plansul si rasfatatul Baietei tai vor creste frumos si se vor simti mereu f iubiti
Brigit este minunat ca ai inca lapte sa dai la bebici, bravo! Incredibil cum trece timpul, deja dormiti noaptea mult si ganguriti,va jucati.... cred ca sunt momente plinee de fericire Le meritati din plin domnita
Ioana e buna ideea cu acele woombies, doar ca acum imi par scumpe pt bugetul meu ramas.... S-o gasi ceva mai ieftin dar cu acelasi scop?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Alexchiran, bine ati venit acasa, ma bucur din suflet ca puii sunt bine. Acomodare usoara si sa va bucurati mult, mult, mult unii de altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

anne mary foarte bine spus......

pentru cine si pentru cand veti avea timp, puteti sa cititi cartea asta,http://www.librariaonline.ro/practice/educatie/familie/copii_nostri_frumosi_si_sanatosi-aletha_solter-p10007904; nu e neaparat o super carte, dar trateaza printre altele si problema plansului la copiii mici...
In masura in carre, mai ales, timpul va permite puteti sa cititi toate
cartile Alethei Solter: The Aware Baby (“Bebelusul meu intelege tot”), Helping Young Children Flourish (“Copiii nostri, frumosi si sanatosi”), Tears and Tantrums si Raising Drug-Free Kids

Un an nou minunat tuturor!!
Bun venit dragi bebelusi si viitoare mamici! Sa auzim numai de bine !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Diana felicitari, greutati foarte bune au avut. recuperare rapida si mult laptic sa ai si sa fie bebeii papaciosi.
Mamici la 2 saptamani fetele mele cer tzatza si la 5 ore.sa le dau la cerere sau sa le trezesc la 3 ore pt mancare?eu ma gandeam ca isi fac singure programul si leam lasat asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Buna mamici!

Anne`mary, cand "plangem de rasfatati" avem un anume plans, care e mai mult o strigare. E ca si cum m-ar striga, ca au nevoie de atentie. Normal ca sunt toata numai a lor, si cand ma striga, si cand dorm. Mie mi-e foarte drag de ei, chiar asa rasfatati sau nu.

Am sa va povestesc de unde asta cu "rasfatul". Intr-o noapte, la Polizu, am stat la ultima masa a copiilor pana la ora 2 noaptea(alimentatia incepe la 23). Asta din cauza ca erau foarte agitati, si plangeau ca niciodata. Din cauza ca nu m-a ajuta nicio asistenta, incercam sa ii linistesc eu, luandu-i pe rand, in brate. Au vrut asistentele sa ma dea afara, ca "s-a terminat alimentatia". Dar eu nu am plecat pana nu am stiut ca puii mei dorm linistiti. Mi se rupea sufletul sa ii vad in asa chinuri si sa nu stiu ce sa le fac. Intr-un final am chemat doctorul de garda care a pus diagnosticul stupid "sunt rasfatati". De atunci folosesc in mod ironic aceasta exprimare(nu ma deranjeaza nici daca ar fi, eu tot ii tin in brate de drag). Si stiti cum s-a pus acest diagnostic? Au stins luminile(ca sa ii pacalim pe bebei), si mi s-a spus sa nu mai vorbesc. Si ne-am uitat la ei(eu, asistenta si doctorul) o ora, cum urlau de se inroseau(trebuia "sa le aratam cine e seful"). In mod normal, s-ar fi potolit(daca era doar ca vor in brate), dar eu nici in ziua de azi nu cred ca asta era motivul. Pe ei sigur ii durea burtica, iar personalul calificat de acolo vroia sa scape de mine. Asta a fost povestea noptii de Craciun la Polizu.

Deci nu vreau sa fiu acuzata de exprimari rautacioase. Copiii mei sunt exact asa cum mi i-am dorit, si le acord toata atentia incercand mereu sa gasesc motivul suferintei lor.

Mi-am promis ca nu le va lipsi nimic, avand in vedere prin cate au trecut(infectii, injectii in ochi, controale dureroase, branule peste tot, transfuzii, si mai ales lipsa mamei lor 24/24).

dianaradoi, la nastere au avut 1130 si 1250.

Brigit, le completez cu PreNan, asa cum au mancat si in spital cand nu aveam cantitatea suficienta. Ciudat este ca bebe nu este constipat. Cand reuseste cu supozitor, caca este moale, normal. Doar ca nu reuseste el sa-l scoata singurel. Trage foarte multe vanturi, dar fara nimic consistent. Il tin mereu sa eructeze, nu-l las pana nu aud o ragaitura zgomotoasa.

In speranta ca am lamurit aspectul cu "rasfatul", va pup pe toate!

Mergi la inceput