Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Beatrix, la multi ani sanatate si fericire!


Mady, felicitari pt apartament! Sa dea Dumnezeu sa rezolvi si sa inchei contractul final fara probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Batrix-La multi ani cu sanatate,fericire si impliniri !!!
Nu am apucat sa citesc tot, recuperez la noapte tot...am fost creanga prin oras, sunt tare bucuroasa,sora mea a venit ptr 10 zile ;vremea a fost super frumoasa sper sa fie asa si maine sa nu ne dea planurile peste cap...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Miha-cred ca sfatul primit este f bun.Noi avem niste prieteni el-englez ea-rusoaica stabiliti in Australia.au o fetita superba Anastasia de 5 ani acre vb f bine engleza ,cand ne-am cunoscut mi -a pronuntat numele ei cu pronuntie ruseasca nu in engleza., mi-a spus ca cu mama vorbeste ruseste ptr ca are bunici batrani care nu stiu engleza si trebuie sa stie ruseste ptr ca toate rudele din partea mamei asta vorbesc ....si ea cum o sa inteleaga cu ei cand ii va vizita...
Sigur ai sa alegi calea cea mai buna ptr printesa ta.pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna seara!

Am ajuns si noi bine, sanatosi acasa.

La multi ani Beatrix!!! Sa fii sanatoasa tu si baietii tai!

Miha am fost la Deva, am stat o saptamana. In rep Moldova, majoritatea stiu sa vorbeasca si roamana si rusa. Copiii au o capacitate f mare de a invata limbi straine. Eu pana la 5 ani am vorbit numai rusa, iar in 2 ani am invatat romana, caci vroia mama sa merg la scoala romaneasca. Surioara mea cea mica s-a nascut in Ro. Intr-o vara a mers la fratele meu in Ukraina si cand s-a intors vorbea limba rusa. Asa ca eu zic sa nu-ti faci griji. Vorbesti cu ea in romana, o mai aduci aici in vacant si de voie d nevoie o sa invete si romana. David invata la gradi engleza si germana, iar cand vine mama pe la noi il mai invata si ea rusa.Deocamdata nu stie sa le deosebeasca f bine, dar il aud prin casa ca numara in toate limbile. Acum ce s-o prinde de el, om vedea...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

neatza tuturor... dau eu cafeaua, ceaiul sau ciocolata calda!
beatrix - La multi ani cu intarziere!!! sa fii fericita alaturi de familia ta
mady - tot cu intarziere, felicitari pentru achizitie... sa aveti numai bucurii in cuibusorul vostru de nebunii!
lali - sper si eu sa avem o zi frumoasa... de fapt, daca se poate sa vina iarna direct, fara ploi, ceata si vreme urata
miha - nu este un domeniu pe care sa-l cunosc, insa stiu ca la noi in Romanica exista trendul de a invata bebelusii cu limba engleza cat mai devreme posibil. intelesesem ca se dezvolta doi centri ai vorbirii sau ceva de genul asta
lexi - si noi avem ceara in urechi si tot la 2-3 zile o curat... iar de partea cu betisoarele se stiu ca-s problematice. eu nu incerc sa intru in conductul auditiv, ci sterg doar ce se elimina. audispay nu e pt varsta asa mica, iar de alte produse nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

mamici dragute, cum si cat dorm piticii vostri? noi dormeam inainte 11-12 ore noaptea (cu multe treziri, in special dupa ora 5 dim), iar ziua 2-3 reprize de 30-40 min. in total se adunau cam 13 ore intr-un interval de 24 ore. mai nou (cam de cand s-a schimbat ora)dormim aproape 10 ore noaptea, iar ziua, la fel, 2-3 reprize scurte. are un somn foarte sensibil si trebuie sa facem liniste deplina ca sa poata dormi. dupa ora 5 dim se trezeste de 3-4 ori pentru a trage parturi si adoarme imediat la san.
am observat ca de cateva ori, cand a plans mai serios inainte de somn a dormit foarte bine (s-a intamplat si noaptea, si ziua).
gresesc undeva cu somnul fetei? la voi cum e somnul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Alexandru Tudor!
Olga, si eu am zis la fel ca cei mici au o capacitate fantastica de a invata limbi straine si uite ca am ajuns la concluzia ca si aici depinde foarte mult de copil. Maria mea nici acum nu vorbeste germana desi merge de 3 ani la gradinita si sew joaca cu copiii vecinilor care, desigur, vorbesc numai in germana. Problema asta cu care ne confruntam e unul din punctele mele sensibile, e un stres enooorm pentru mine si caut cu disperare metode de rezolvare pentru ca la anul Maria incepe scoala.
Kraluca, si a mea a inceput sa doarma mai putin de cand cu schimbarea orei. Se culca la aceeasi ora (21.30) dar se trezeste cam cand ma scol si eu (pe la 6.45 se scoala ea, eu cu un sfert de ora mai devreme) si de aici isi cam modifica si programul de somn din timpul zilei. Bine, nu se intampla chiar in fiecare zi, dar se intampla des, mai des ca inainte. Plus ca si ea se trezeste de cel putin 2-3 ori pe noapte. Sper sa-si revina cu somnul.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

neatza!

Alexandru Tudor!

Multumesc fetelor de urari! Sa fim sanatoase si fericite toate!

Mady, felicitari pt apartament! sa fie intr-un ceas bun, sa fiti fericiti si sa rezolvati problema cu socru! sper sa revina la sentimente mai bune! succes!

Mihaela, la noi a fost asa cu Eric! pana la 6 luni am vorbit amandoi romana, apoi el a mers la cresa in olandeza! atunci eu am ramas singura care a continuat romana cu el, tasu a dat-o pe o olandeza-romana, predominant olandeza si tv-ul (desenele), muzica in casa erau in olandeza. A stat la cresa pana la 2 ani si jumatate, vorbea predominant olandeza si cateva cuvinte in romana. A inceput apoi gradinita, aici si-a dat cu adevarat drumul la vorbit, dar predomina olandeza. Eu vorbeam cu el romana, el intelegea absolut totul dar raspundea in olandeza. Normal, ca doar contactul cu olandeza era mult mai mare, cel putin 8 ore pe zi la gradinita, apoi acasa tasu + desene, pe cand cu mine era 3-4 ore pe zi sa zic de romana! Acum 2 veri si-a dat drumul si la romana cand nu a mers la scoala de vara pe perioada vacantei si a ramas cu bunicii acasa care vorbeau romana. Vara trecuta la fel nu a mers, a stat cu mine acasa. Acum vorbeste cu mine in romana si cu tasu in olandeza. Olandeza o vorbeste bine, romana o vorbeste cu accent de olandeza dar e clar ce spune. Face dezacorduri in romana, greseste plurarul si faze de astea dar m-i se par normale.
Daca ma intrebi pe mine, sfatul meu este ca unul dintre parinti sa vorbeasca cu ea limba pe care o va vorbi in societate (cresa, gradi...) iar celalalt o a doua limba si asa sa ramana.

Lexi, eu nu cred ca Maria nu poate vorbi germana, ci cred ca are nevoie mai mult de exercitiu. Daca la Eric proportia olandea/romana a fost de 70/30 la Maria cred ca a fost invers germana/romana 30/70.
Tu stii foarte bine germana si eu as incerca sa inversez raportul !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Raluca, nu cred ca schimbarea orei e problema cu somnul, mai degraba o etapa a lor. Noi de vreo 2 saptamani avem problema asta cu Vlad, practic nu mai vrea sa doarma, are de umblat, de jucat, orice oricand gaseste de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Lexi eu zic sa nu te ingrijorezi. Eu sunt convinsa ca intelege tot, dar refuza sa vorbeasca, mai ales de fata cu voi. Mai am prieteni cu astfel de cazuri.

Noi acormim pe la 7.30-8 seara si la aceeasi ora ne trezim dimineata. Cam 12 ore doarme piticul. Ziua avem 2 reprize de somn de cate o ora, mai rar 2.

Astazi am fost mama denaturata. A cazut copilul din pat cu mine alaturi. Se trezise si se juca langa mine, am inchis pt o secunda ochii si el a sarit peste perna. Of, of ce de ca-at m-am simtit


Mergi la inceput