Strugurasi de sept-oct 2011**Primul capitol!**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Raluca, cu multa placere

May, multA sanatate. cel mai bine sa porti masca, mai ales daca nu alaptezi pt k bibi e slabita acum dupa o raceala.

Mamici, ma gandea sa incepem casuta spunand
1 cum ne-a schimbat sarcina
2 ce a fost fain
3 ce a fost mai greu
sau orice vreti voi, ca sa ne aducem aminte de perioada "burtaceniei" : )

ce ziceti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Lena, no offence, dar eu cred ca se cam exagereaza uneori cu vaccinurile astea. Si nu sunt pro vaccinuri, eu ii mai fac Antoniei Prevenar-ul si gata! Nimic mai mult!

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata !

Iris eu nu sunt nici pro nici contra vaccinurilor , dar ma ingrozeste imunizarea fortata si ceea ce presupune ea. Zau ca daca imi spunea prospectul " fa vaccinul X si copilul tau nu se va imbolnavi pe veci de boala Y, iar efectele secundare se vad imediat,si in consecinta se aplica antidotul Z " nu aveam nici o problema. Dar cand faci 4-5-6 vaccinuri intr-unul singur, in corpul unui copil care are maxim 10 kg , cu efecte secundare de la simple pana la posibil nefaste ,te cam sperii. Mai ai si cateva cazuri in imediata apropiere de acelea cu urmari cat mai nefaste,si iti garantez ca ti se face parul maciuca numai cand auzi "vaccin".


Eu sunt usor zombie. Am adormit,am inceput sa visez,m-am trezit bucuroasa ca a fost doar un vis, am adormit si am continuat visul de unde a ramas! Am visat ca ma parasea sotul , pentru o fetisoara de 19 ani , mai mica de inaltime decat mine(si eu am 1.60 ) ,si cu sani mari . Si el imi spunea doar " pleaca, gata,nu mai am nevoie de tine,nu te mai iubesc,pe "EA" o iubesc " ,si imi facea bagajul sa plec. Restul visului la intoarcere,ma duc sa imbrac copiii,sa il duc pe PAul la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Aoleu LALI sa pleci tu????? Bine ca a fost doar un vis...
Ieri a fost ziua sefului.Am ajuns acasa la ora 19!!!!!!!!! Azi sunt zombie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata fetelor.
Lali bine ca a fost doar un vis Visele uneori ascund anumite temeri asa ca nu te mai gandi la prostii

Lena eu i-am facut ROR -ul si pot spune ca regret, nu stiu de ce dar de cand a vomitat, s-a simtit rau si inca nu mananca nimic de 4 zile ma tot gandesc sa nu fie o reactia adversa desi pediatra imi spune ca e de la canini si maselele care ies gramada, insa eu sunt speriata. Totusi rele se pot intampla si daca le facem vaccinuri si daca nu, fiecare are soarta lui, de multe ori nu sti cum sa procedezi si sa iei decizia corecta pentru puiul tau.

Frumoasa ideea ta sa ne impartasim in cateva cuvinte starile de la inceputul sarcinii. Cine incepe prima?
Astazi am multe sedinte dar promit sa scriu si eu in acest sens.

toate mamicile si puiutii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Fetelor scuzati-mi imbecilitatea insa vad ca mai toate folositi la mancare quinoa. Ce este si de unde se cumpara? E mai bine tolerata de copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Gata,l-am dus pe Paul la gradinita . Nu ii place asistenta medicala de la gradi,cand o vede se uita urat la ea si plange . Azi a facut iar circ cand a vazut-o. Apoi s-a linistit imediat,a ajuns la educatoare si mi-a spus "pa,sa vii sa ma iei!" .


Mai,cu visul asta ... In vis am plecat,l-am lasat pe Vali strangand bagajul ,PAul era la gradinita si fata habar nu am unde era,dar nu era cu mine. M-am dus dupa don'soara, si eram pasnica,eu aia zmeu ,vorbeam calm si frumos, si ma resemnasem foarte repede cand am vazut ca si ea il iubea pe el . Si in vis ma gandeam ce facem cu copiii, unde le-ar fi fost mai bine,cu mine sau cu el ... Imi amintesc tot visul de parca m-as fi uitat la un film .
Ma gandesc acum cat de cerebrala eram in vis, cum cantaream fiecare chestie,si cat de usor i-am dat drumul lui Vali. Si ma mai gandesc la evolutia visului,pentru ca am vise asemanatoare de la inceputul relatiei mele cu Vali , dar la inceput eram leoaica, rea, imi aparam relatia, apoi am ajuns la a ma ruga de el sa nu ma inlocuiasca, apoi incet-incet la acceptarea din visul de noaptea trecuta. Dupa mintea mea,pare ca m-am maturizat , si ca in realitate,daca mi s-ar intampla asa ceva , as cantari bine optiunile si nu as face foarte urat. Cred ca si discutiile de aici au dus la visul asta,despre divorturi si certuri , si a mai fost si discutia cu sotul de zilele astea (discutie nu cearta) legat de "a avea chef de sex" aka libidoul meu. Care e catre zero in ultimul timp. Avem o viata sexuala activa, dar cam e nevoie de rugaminti . Ma gandesc sa nu fie de la anticonceptionale,ca este a doua luna cand iau, si cam de dupa prima saptamana de pilule am inceput sa nu mai am chef .Musai sa ajung pe la ginecolog iar,sa discutam,ca sa nu mai am vise cu teme de divort .

Quinoa este o planta gen mei, foarte bogata in de toate . Se gaseste la magaazinele naturiste. Uite www.traiescsanatos.ro/articol/totul-despre-quinoa" target="_blank">aici.

Avem si in stanga ecranului o reteta de salata de quinoa .




May, o sa completez prima pagina, caut acum linkuri si catre paternuri de crosetat,impletit,pictat,activitati cu cei mici gen " atacul artei" ,psihologie infantila ,bloguri de mame descurate , cum se ascunde link ,si ce mai propuneti voi .

Lena,revin si cu un mesaj despre ce ai spus tu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:


Mamici, ma gandea sa incepem casuta spunand
1 cum ne-a schimbat sarcina
2 ce a fost fain
3 ce a fost mai greu
sau orice vreti voi, ca sa ne aducem aminte de perioada "burtaceniei" : )

ce ziceti?






Pe mine a doua sarcina m-a maturizat mult ( se pare ca asta fac in ultimul timp,"cresc" pe multe planuri ) , m-a facut sa privesc altfel lucrurile,sa nu ma mai complic,sa caut si varianta mai usoara,sa nu ma mai enervez din orice si sa accept oamenii asa cum sunt. A fost mai grea decat prima daca ma gandesc la greturile pana in luna a 7-a ( nu erau ca ale lui MAy,asa ca nu ma plangeam prea des,dar imbratisam buda dimineata si de cate ori simteam mirosuri ciudate) , imi era mia teama sa ridic diverse chestii pentru ca simteam ca fac pipi pe mine imediat . Deci am fost mai precauta cu burta ,dar aveam grija sa nu imi ingreunez singura situatia. Odata cu a doua sarcina am invatat sa ma detasez de unele lucruri si intamplari,de unii oameni,am invatat sa ocolesc tot ceea ce ma incarca negativ. Am luat mai mult in greutate,am slabit la fel de usor dupa sarcina , am reusit sa alaptez ,ceea ce la primul copil nu am reusit prea mutlt. Acum sunt mai calma, vorbesc mai frumos si ma port mai frumos. Ma uit la Teodora ca in momentul asta imi cere apa, clar si frumos, uitandu-se la paharul de pe masa,si nu imi vine sa cred ca anul trecut in perioada asta lacrimam de fericire langa ea si Paul,cand ii vedeam cum dormeau fata in fata , pe Paul cu mana protector asezata peste mana ei,iar acum doi ani,in aceeasi perioada ma suna Vali de la munca, asa,intr-o doara,doar ca sa imi spuna ca nu mai miroase a bebelus in casa la noi ,si ca musai sa ne punem pe treaba pentru al doi-lea . Acum trei ani fix in aceeasi perioada de acum fdaceam pregatirile pentru botezul lui Paul,iar acum patru ani ... acum patru ani,zilele astea ,incepea p=o perioada crunta,de care nu vreau sa imi amintesc, mi-as dori sa se stearga din minte,si sa nu imi amintesc decat ca mama nu mai este,fara ceea ce a dus la moartea ei,fara perioada imediat urmatoare.

Hai ca am inceput sa bat campii.

Deci da,pe mine m-au schimbat sarcinile, m-au facut un om mai bun, m-au transformat din doar femeie in femeie si mama . A fost greu in anumite momente,dar momentele frumoase le-au eclipsat cu succes pe celelalte . MA bucur tare ca v-am intalnit aici, ca pe unele dintre voi am ajuns sa le cunosc personal,si mi-ar placea tare mult sa ne revedem asa cum am promis. Acum ma gandesc sa ne intalnim anul viitor mai devreme,prin martie asa, ca sa nu nasca Anca pe unde suntem la intalneala .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Azi ii fac pentaximul Evei.In sfarsit a ajuns.Sper sa n-avem o reatie urata.Pana acum n-am avut probleme majore cu ea.De la ROR chiar nimic, nimic.La celelalte a fost mai scancita cateva zile si nopti.........dar ea in general e asa.
Ce spun acum sper sa nu supere pe nimeni.Dar eu n-am vazut sa deschida subiect atat de des despre vaccin mamicile care si-au vaccinat copiii..........doar cele care n-au vaccinat.Oare incercati sa va convingeti pe voi ca ati facut bine?
Fara suparare.
Eu zic ca discutiile astea sunt cam tardive.........s-a cam hotarat cine a facut si cine nu vaccinul.
Imi pare rau daca am suparat pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Camady,ai postat la o secunda dupa mine ,aproape sincronizate. Eu una nu ma supar , nu incerc pe nimeni sa conving de nimic. Dar oare cele care au vaccinat copiii dar au reactii urate, spun si altora ca sa se convinga ca au facut bine vaccinand copiii ? Asteapta oare aprobare si sa li se spuna "lasa ca mai bine o febra acum,si un puroi in gata la fiecare o luna-doua decat rubeola grava! " ,ca sa nu regrete ca au facut vaccinul ? Ori cele ale caror copii au inceput sa aiba simtome de autism imediat dupa vaccin, spun altora doar ca sa se convinga ca au pe cine da vina? E un subiect sensibil vaccinarea,ca si subiectul cu privire la varsta la care se incepe diversificarea,cartofii prajiti la copil de 7 luni,sau sarmale cu carne de porc si afumatura, copilul vegetarian, sau orice aspect ce poate fi diferit de majoritate . Si oricum un parinte se intreaba toata viata daca a facut sau nu ceva bine, ceva ce ese controversat,si unii spun asa,iar altii fix invers.

Mergi la inceput