Strugurasi de sept-oct 2011**Primul capitol!**

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata fetelor, prezenta la cafea

Vad ca nu ati fost prea active in week-end. Eu nu reusesc deloc sa intru in acele zile, nu am cand iar daca am nu ma lasa Edi sa tastez nimic.
Noi am fost la cumparaturi in week-end , Edi era tare fascinat de ornamentele de Craciun , ar fi stat numai acolo . Abia astept sa vina sarbatorile de iarna si sa impodobim casa cu lumini, sa punem renii luminosi prin curte, sa decoram impreuna bradul..... Of, m-a luat euforia .
Cu somnul stam iar cam prost, vineri noapte s-a trezit din 1/2 h in 1/2 h deci am dormit zero, iar sambata a trebuit sa mergem la ziua nasului si va dati seama de chef am avut.

In rest nimic nou. Edi ar merge toata ziua numai "pa" , m-a zapacit. Aseara la ora 8 cine alerga pe strada pe intuneric? noi .Indiferent cate jucarii are la un moment dat se plictiseste in casa si-mi arata usa sa mergem pe afara. Ma gandesc cu groaza ce facem la iarna.

Camady ca tinem pumnii, sa va intoarceti cu bine de la Bucuresti. Sanatate multa.

May pupici pentru dintisori, e greu... stiu

Creola ne bucuram ca ne mai scrii din cand in cand, te asteptam cand ai timp.

O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatza
noi am fost we la tara, a fost ok, dar am fost fara baiat:(((((...cami-a sarit in cap toata lumea ca e frig tra lalaaa...nu va spun ce dor imi era de el, cum mi se parea ca il aud..offff sunt indragostita de el

Camady, multa sanatate si sa va intoarceti numa cu vesti bune...paote la eva e doar o faza de muci, si ayan mai face asa vreo doua zile si apoi nu maia re nimik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Ce cumintele sunteti......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata fetelor!!!
cam tacute!!!!
eu am lipsit motivat am fost la Piatra la botez. A fost dragut dar obositor, deabea astept we viitor sa stau acasa la mine.

Iancu iar si-a facut de dimineata o minunatie de cucui in frunte.si ai vostri au la fel de multe semne de buna purtare sau doar noi suntem parinti denaturati si nu avem grija de el.v-am zis ca o sa cheme bona protectia copilului daca il mai vede vanat odata, sigur zice ca in we il batem crunt.
Si noua ne mai iese un dinte avem 5 pana acum si incearca sa se vada al 6-lea, deci mai ave doar vreo 14 pana ies toti.

We asta a fost ffffffffff mamos ca niciodata a vrut in brate sa ne iubim noi doi, el care nici nu ma baga in seama de obicei.Nu stiu ce a fost cu el.Razvan a zis ca stie ca mai vine un bebe, si profita cat mai sunt doar a lui.

Acum sunt la munca si ma cam doare burta, am o stare ff naspa, dar nici nu mai stiu daca e normal sa ma doara sau nu, parca da.In fine vineri ma duc la eco, deabea astept sa vad ca totul e bine ca cu durerile astea incep sa ma panichez si nu e ffff bine.

Ma duc sa muncesc si sa astept cu mare nerabdare pauza.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor

Anca, pai este si nu este normal sa te doara burtica.De ce nu apelezi la un no-spa?


Si noi am fost la tara.Am avut pomana de 6 luni a socrului.


Camady, sa va intoarceti cu vesti bune


May, multa sanatate va doresc

Sei, da vorbeste nu gluma Ela.Bravo ei


Noi am inceput sa bem laptic Eu ii dau ori la cutie Napolact, ori de vaca cand mergem si luam de la tara din sursa sigura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna!

Am pus si eu poze recente cu copiii pe grup.
Foarte frumosi toti strugurasii, numai unul si unul!

sa ne traiasca si sa fie sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

Iancu iar si-a facut de dimineata o minunatie de cucui in frunte.si ai vostri au la fel de multe semne de buna purtare sau doar noi suntem parinti denaturati si nu avem grija de el.v-am zis ca o sa cheme bona protectia copilului daca il mai vede vanat odata, sigur zice ca in we il batem crunt.



si Noa a cazut sambata de pe vestita bicicleta, exact cu fata de asfalt. si-a julit barbita, si-a vomitat de atata necaz. Era si somnoroasa...am culcat-o si a uitat, dar barbia a ramas julita nitel, asa ca si cand s-ar fi luat la bataie cu pisica

La ovare e normal sa simti deranjuri pana pe la 10-12 sapt, asa ca la ciclu, insa dureri mari nu.

zubi si cu cine ati lasat frumusete de baiet?

Sa nu dati cu rosii, dar eu n-as fi in stare sa ma despart de ai mei mai mult de 12 ore. De Noa inca nu m-am despartit mai mult de 4 ore si si asta acum recent...
Nu inteleg familiile are lasa copiii la bunici de luni pana sambata, dar nici dependent de copil simt ca nu-i bine. Adica eu stiu ca ei nu sufera, ca-s ingrijiti bine si iubiti de catre bunici, dar eu sufaaaar dupa ei de n-ati vazut dálea. Tin minte cand l-am lasat o noapte pe Dani cu mama(avea vreo 8-9 luni) si noi ne-am dus la spa cu hotel inclus. Toata noaptea n-am dormit, si ma trezeam cand stiam ca Dani cere lapticul..la 3, la 6...zalude asa ca mine, mai sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

Iancu iar si-a facut de dimineata o minunatie de cucui in frunte.si ai vostri au la fel de multe semne de buna purtare sau doar noi suntem parinti denaturati si nu avem grija de el.v-am zis ca o sa cheme bona protectia copilului daca il mai vede vanat odata, sigur zice ca in we il batem crunt.



si Noa a cazut sambata de pe vestita bicicleta, exact cu fata de asfalt. si-a julit barbita, si-a vomitat de atata necaz. Era si somnoroasa...am culcat-o si a uitat, dar barbia a ramas julita nitel, asa ca si cand s-ar fi luat la bataie cu pisica

La ovare e normal sa simti deranjuri pana pe la 10-12 sapt, asa ca la ciclu, insa dureri mari nu.

zubi si cu cine ati lasat frumusete de baiet?

Sa nu dati cu rosii, dar eu n-as fi in stare sa ma despart de ai mei mai mult de 12 ore. De Noa inca nu m-am despartit mai mult de 4 ore si si asta acum recent...
Nu inteleg familiile are lasa copiii la bunici de luni pana sambata, dar nici dependent de copil simt ca nu-i bine. Adica eu stiu ca ei nu sufera, ca-s ingrijiti bine si iubiti de catre bunici, dar eu sufaaaar dupa ei de n-ati vazut dálea. Tin minte cand l-am lasat o noapte pe Dani cu mama(avea vreo 8-9 luni) si noi ne-am dus la spa cu hotel inclus. Toata noaptea n-am dormit, si ma trezeam cand stiam ca Dani cere lapticul..la 3, la 6...zalude asa ca mine, mai sunt?

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Sa stii ca este cumplit de greu sa nu ai copiii acasa / sau copilul sau unul dintre copii...dupa caz.
Dar hai sa o luam asa, pune-te in locul meu.
Lucrez cu carte de munca pe o micro, cu 4 ore pe sapt, sal minim pt studii superioare. Banii ii iau in mana, ca nu vor sa-mi faca carte de munca. Imi place foarte mult ceea ce fac, dar din pacate sunt si probleme de genul acesta.
Am stat acasa 6 luni cu fiecare copil, dupa care m-am intors la munca cu program full. Nu ne putem intretine doar cu un salariu si nu sunt genul de om care sa stea acasa (desi macar 1 an - 1 an si jumatate mi-as fi dorit din suflet sa pot sta cu copiii, dar din pacate nu s-a putut). Am pus in balanta: suferim noi, sau chinuim copilul? La parinti (ai mei, ai sotului, pe rand), bebe sta in curte, este fericit, creste frumos, nu sta in poluare, nu il duc la locuri de joaca sau in Mall, ci prefer sa stea in curte, pe iarba, flori, printre pasari de curte si caini mari si mici cu care se joaca superb. Le-am amenajat locuri de joaca in ambele parti si sunt fericiti.
Acasa, daca as fi luat o bona, singurele 2 avantaje ar fi fost ca il aveam acasa (sau pe maya cand a fost mititica, pana in gradi, pt ca am procedat la fel) si le-as fi lasat pe mame mai libere putin...
Dezavantajele lor daca ar fi stat acasa? stat intre 4 pereti, ar fi stat in noxe, cu o bona care nu stiu cum era si ce facea sau ce-l invata etc, etc, nu ar fi fost iubit si ingrijit de bunicii lui care au muuulkt mai multa rabdare si mai ales timp cu nepotii fata de cum au avut cu copiii.
Asa ca am preferat sa ii duc sa stea la parinti de luni pana vineri (la Maya mergeam ceva mai des in timpul sapt, la Sasha numai o data, pt ca o obosim prea tare pe Maya daca o caram dintr-o parte in alta si merge la gradi, ajunge seara tarziu acasa, deci este suficient...).
Dar de cand va implini un anisor si jumatate, va merge si el la gradi si atunci vom fi toti acasa.

Este greu, dar nu regret nicio secunda deciziile luate.
daca ai posibilitatea sa mai stai cu ei, stai, ca in mod sigur este decizia cea mai buna.
Este insa bine si sa aveti de ex un concediu al vostru (tu si sotzul tau), de ex un city break pe an, te detaseaza de tot si va regasiti.
Concediile la mare / munte, evident, sunt minunate cu copiii...

pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Se pare ca strugurasii nostri au inceput sa faca "buba" . Mandra mea a cazut si si-a spart buza de jos,a curs sange si atat a mai plans saracuta , off ce mila-mi era de ea Pup toti bolnaviorii

In rest nu vrea sa mearga ,ieri a mers vreo 4-5 metri fara sa-si dea seama ,cand o iau de manute sa faca pasi singurica se lasa jos ,isi indoaie genunchii ,nu stiu ce sa ma fac cu ea ,nu-i place si gata

Bunny eu sunt ca tine sau mai rea pot sa zic Nu pot sa plec nicaieri fara Noura ,cand e servici e servici se intelege ,dar sa plec pe undeva sa ma distrez si s-o las un week-end sau cateva zile ...no way !!!!! Este puiul meu ,o iau cu mine ,sigur voi fi mai fericita alaturi de ea decat fara ea ! Sa plec fara ea ,e ca si cum m-as ascunde de ea !! ! Sau vreau sa merg sa ma distrez,dar fara ea ! Nu pot ! Atunci de ce-am mai facut-o ?
Cand ar fi mai mare ,probabil imi va fi mai usor ,dar acum fiind asa mica nu vreau s-o las singurica.

Camady sanatate si asteptam vesti bune

Zubi si ce-o sa faceti la iarna cand vor fi temeperaturi cu minus ,tot fara baiat veti merge? Ia-l cu tine data viitoare,mai vede si el lume noua ,mai socializeaza ,nu-l mai lasa acasa ca merita si el sa iasa-n lume

Anca dupa cate imi aduc aminte sunt normale durerile de burtica, ia no spa poate te vei linisti

Racheel cum ii dai lapticul? Canita cu cioc? cu pai sau biberon ? O mai alaptezi ?

May sanatate va doresc ,cum sunteti azi?




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Salutare. Merci de urari de sanatate, Inca tusim,mucim si salivam, Dar azi a mancat Mai bine.

Menu azi
Pere cu biscuiti
Prepelita cu legume la cuptor
Maine are prepelita cu ciuperci
Iaurtel, pepene, paine cu branza de Capra

SI Mie mi e dorde ea daca merg pe undeva Dar sunt de parere ca trebuie si timp de cuplu si me time.
Inteleg situatiile cu bunicii dar eu as face orice s o am langa mine.


CE faceti de Craciun?

Mergi la inceput