MONTIGNAC (179)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello!

Ce se mai aude?
Au plecat rusii?

Puishorule, cum te mai simti?

Tocmai mi-am luat pranzul, deci pot sa pun meniul pe azi:
MD: urda+afine+zmeura
G : o briosa mica de casa cu f putin zahar (facuta de o colega)si o gogoasa cu gem
P: o salata adusa de acasa: naut, branza de capra, spanac, ruccola, masline, cateva boabe de fasole rosie din conserva + 1/2 felie de paine vitastar
C: mere si poate si niste seminte.

in we asta fac pandispan, la cererea publicului. sper sa ma pot abtine si sa nu-l mananc. stiti cumva vreo metoda de a pune fulgi de ciocolata in pandispan, fara sa se duca la fund? cum se face ca sa stea deasupra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ariel, multumesc de incurajari

Carmen, eu de obicei fac o salata cu salata verde, rosii, ardei si ton.

Ninha, fizic sunt bine dar cred ca psihic nu De doua nopti nu pot dormi, ma trezesc la 1 sau la 3 si nu mai adorm. Ma uit la tot felul de tampenii la tv . Cu fulgii poate merge trucul de la fructe pe care daca le dai prin faina cica nu se duc la fund.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

vai ce ma seaca!!! am scris un ditamai mesajul si mi l-a sters sa nu eram logata!!! da nu putea sa spuna inainte sa mi-l sterga???

puisoaro si mie mi s-a intamplat saptamana asta..si culmea numa in zilele cand aveam trebi de la 8 la munca si nu puteam dormi late..intr-o seara nu am putut sa adorm neam si pe la 3-4 eu spalam vase

ariel de fiecare data cand iti vad poza cu aricelul imi aduc aminte de fosta casa unde aveam gradina si aveam si o familie de aricei

mno..sa va spun ce plan am pentru weekend. am hotarat cu ai mei colegi sa luam masa impreuna la unul dintre noi..o sa fim 4 si toti de natii diferite, un thailandez, un indian, chinezoaica mea si eu. Fiecare trebe sa pregateasca 2 feluri de mancare (o sa va tin la curent cu produsul final).
azi am facut meniul (ca a trebuit sa aprob io retetele ca cik io is aia cea mai pretentioasa ..cu alte cuvinte eu sunt the boss here)...mie mi-a revenit in sarcina sa fac desertul si m-am gandit sa fac briose monti cu brinza si ma gandeam si la un trifle de fructe de padure (asta nush daca o sa-l fac monti 100% ca vreau sa pun si crema de ecler(budinca) si sa-i fac si un blat subtire ca la masa o sa mai fie si colegii de apartament ai thailandezului unde mergem si ma gandesc ca nu le-ar placea numai jeleu cu brinza...)

a facut careva eclere monti?sau crema de la ecler monti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut, azi mi-am luat zi libera , am fost cu copii la biserica ca a fost hramul bisericii noastre, acum ma duc la o conferinta, uffff asta da viatza, mancare am, de treaba nu fac ca-i sarbtoare. Sa tot traiesti asa.

Carmen, poti sa faci cu morcov si telina razalite, ceapa, si zeama de lamaie. Saau cu fasole uscata, ceapa si zeama de lamaie.

Puisorule eu tot nu inteleg, zi-mi si mie sa stiu sa ma caut si eu. Daca tot stai noptile si nu poti dormi intra pe net si vezi filmul cu Arhiepiscopul Iustinian Chira "Viata mea" Sa vezi ce te intareste.

Brindusik nu stiu nici o reteta de ecler monti, dar mi-ar place si mie sa fac.

Ariel tu la ce targuri mergi?

Na tre sa plce ca vine prietena mea dupa mine.

PS : Am fost la "Dupa dealuri" mi-a placut foarte mult filmul.



Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Fetelor, multumesc pentru incurajari, sunt sigura ca o sa va ajung si eu din urma

ninha, kilogramele alea visate nu-s din adolescenta, sunt de pe la 28 de ani, ca eu ma apropii vertiginos de 40 acuma. In adolescenta erau mai putine, dar vorba ta, nu indraznesc.

brandusik, pai nu stiu ce sa-ti spun, ca eu cantar nu am si deocamdata nici nu-mi cumpar, ca trebuie sa ne mutam si nu vreau sa mai adaug la bagaje, si asa-s multe. Dar trece data de inceput 1 noiembrie, ca atunci m-am cantarit ultima data. Iar targetul pune-l 55, ca sa ma mobilizeze, ca nu mai am de gand sa ma opresc pana nu ma fac la loc cum eram

andanii, multumesc de suport si incurajare . Sper sa ajung si eu sa ma uit la poze si sa ma minunez de cum am fost, deocamdata e invers. Ficioru-miu nu m-a recunoscut in pozele de dinainte de a aparea el - eu dupa nastere m-am ingrasat, dar nu din cauza dereglarilor ci a dulciurilor. N-am tinut dieta in viata mea iar Montignac mi s-a parut singura de care ma pot apuca fara frica de a da ceva peste cap in organism, chiar din contra.

Azi am mancat fasole si portocale (tare combinatie, nu? ) dar maine imi fac quinoa cu legume. Chestia buna e ca mi-a trecut de tot pofta de dulce, ceea ce inseamna ca sunt pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

am schimbat bateria de la cantar...nush cat de buna o sa fie asta..ca nu mai tineam minte modelul si am luat 2 care is jumate la grosime..asa ca le-am pus una peste alta...aparent arata ca cea veche...

meniul meu azi:
Md: brinza cu capia si paine de tarate
G: 3 prune
P: chiftelute cu goacamola si paine integrala
G: baton de cereale
C: mai am o portie de supa chinezeasca sa vad cce am chef sa mananc ca daca nu am chef de supa imi fac peste

mi-am luat toate ingredientele sa fac trifle si ecleresa vedem ce-o iesi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Spor la treaba Brandulika! Sa ne spui si noua cum ai facut eclerul

Eu ieri am facut reteta de tiramisu postata de Puisor ( blatul cu oua si faina de migdale si pe deaupra macarpone + frisca din smanatana + muuuulte fructe de padure ). A iesit super mega extra buna. S-au batut pe ea.
Nu am insiropat blatul si nu stiu daca trebuia. Ce zici Puisor ?

Citesc din urma si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Miha, si eu vreau sa vad filmul E vorba de testul Babes Papa Nicolau pt depistarea cancerului de col uterin.

Brandu, sa ne spui ce ti-au gatit colegii.

Mel, eu am insiropat in cafea piscoturile pt noi iar pt fata, nu.

Meniu azi:
MD: wassa cu salata de vinete si ardei
P: supa cu galuste, friptura de curcan cu legume
C: mere

Pt saptamana viitoare voi face asa:
- briose conforme cu rosii uscate, praz si ciuperci( pt servici)
- mancare de linte cu ochiuri
- ciulama de hribi
- varza calita cu gratar de curcan
- pachetele de primavara

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisor , sanatate muuuuuulta !!!!!!!!

Vad ca toate ati fost bolnave. Subscriu si eu .
Tusesc de o luna si nu stiu ce sa mai incerc, daca aveti ceva tratamente naturiste, incercate , va rog .....


Puisor cum faci ciulamaua de hribi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisor, ti-ai facut testul Babes Papa Nicolau si nu a iesit bine ?



Mergi la inceput