MONTIGNAC (179)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

gena ma bucur sa aud ca si fata lui Monti spune despre apa
tu cate kg ai acuma ????? in lista nu esti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Hello fetele!

Nu v-am mai "vazut" de mult - nemernicul de net si-a luat vacanta ... a revenit acum, sa vedem pentru cat timp , ca daca se strica iar ceva imi iau lumea-n cap.

Eu nu prea am ce sa raportez... o perioada am fost cumintica si nu m-am atins de dulciuri (de fapt nici acum nu ma ating, macar aici am fost constanta), insa am dat-o in bara urat de tot intr-o seara. Dupa o zi intreaga de plimbari prin Mall si vizitat niste prieteni, am ajuns seara acasa terminata de foame si, vai mie, m-am intepenit in fata oalei cu sarmale (sarmale buuuune, trimise de mama). Am mancat vreo 8
, asta in conditiile in care eu de obicei nu ma ating de sarmale, iar in rarele cazuri in care am mancat, niciodata nu am depasit doua bucati. Spuneti-mi si mie, ce sa mai cred? Pocinogul s-a intamplat marti si inca nu mi-au trecut mustrarile de constiinta

Acum, bineinteles, sunt iar cuminte. Va invidiez ca puteti sta in bucatarie sa va pregatiti tot felul de bunatati... eu nu pot si pace. La mine, tot ce nu se poate manca crud se fierbe. Si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Salutare!

Sunt in urma rau, o saptamana nu am avut net, apoi prinsa in diverse, de-abia ce apuc sa citesc, pe sarite.

Eu tot cu veganismul meu, dar din pacate, mananc si cam multe fainoase si asta se vede.
O sa incerc sa le evit la maxim si sa mananc mai multe legume si fructe.

Chestia cu apa e de retinut, eu nu prea beau apa, acum ca a venit frigul, beau mai multe ceaiuri, dar parca si astea ingrasa.

Trebuie sa ma mai documentez in legatura cu mancarurile vegane, in special pentru masa de pranz, ca mai mereu sunt in pana de idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salut girls
Vin spasita rau de tot dupa destrabalarea culinara de ieri seara .
Am fost la finuta mea (ea are 7 anisori, la parintii ei) si am mancat un bors grozav cu sfecla - 2 farfurii si apoi niste musaca si castraveti murari. Am baut trei fete 2 sticle de vin rosu si nu stiu din ce cauza in dimineata asta ma durea capu'
De cantarit nu m-am cantarit c-am dormit la cumatra mea (in Moldova asa se spune la parintii finutului- cumetri) si n-am vazut niciun cantar pe-aproape. Da' m-a laudat c-am slabit

Andanii, Brindusik a exprimat exact ce voiam eu sa spun. Eu m-am exprimat mai putin stiintific
Am sa incep si eu de maine sa beau apa pe stomacul gol, ar fi super sa ajute cu adevarat la slabit, mai ales ca si gena a confirmat asta...

Gena m-ai terminat cu regulile calcate voit. Eu imi facusem ca regula ca o data pe saptamana sa mananc ce vreau eu (nu toata ziua, dar o masa, de exemplu cina sau pranzul). Da' in fiecare zi n-o fi prea mult?
Felicitari pentru kg pierdute, 8 kg in 3 luni e o realizare enorma. Bravo!

Kallista, acum ca te-ai spovedit cu sarmalele la noi, se pun numai jumatate . Din cand in cand insa - vorba genei, mai trebuie sa sarim un pic calul, ca doar n-om fi roboti.

Fetelor, meniul de ieri nu-l mai pun ca dupa ce-am facut aseara, zau ca nu mai are rost.

Am gasit ieri intr-un forum o reteta de pizza a la monti facuta fara aluat ci cu conopida, "aluatul" facut din conopida. Daca va intereseaza, o traduc si-o pun aici. Am citit comentariile la reteta si erau peste 30 de persoane extrem de entuziasmate de reteta. Se pare ca si copiilor le place pizza asta. Oricum, saptamana viitoare o probez!

O zi insorita, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata fetele,

Va citesc, aveti dreptate si cu apa si cu culpabilizarea.

Si eu stiu filozofia lui Monti, ai facut-o, bucura-te !!
Dar nu mai face !! :)

Sunt tot pe fuga si in urma cu treburile si la acasa si la job.
Ma gandesc ce sa gatesc ptr sapt. viitoare: probabil, mancare de fasole verde cu carne, ciorba de perisoare si mancare de linte.

Pe aici e urat si ploua, a trecut si Halloweenul, de acum asteptam Craciunul.

Puisor, stim cum e cu cupcakes-uri roz :)

Mie glasajul mi se pare ingrozitor de dulce.., nu pot sa ma ating de el :) din fericire.

Un weekend placut si conform,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Hai ca am 2 poze mai "umane" in care apar, in restul sunt stramba rau :))
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=420512814671154&set=a.420512614671174.109744.100001373170817&type=3&theater

Aia in blugi, care are curea rosie, eu sunt, langa mine e prietena mea cea mai buna, fiica-mea, Alexandra

Cum am lipsit ieri la raportul lunar, il dau azi: 65.5 kg, e de bine, sunt in scadere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Lorelei, multumesc de incurajari, sper sa nu fie cazul de spovedit prea des

Azi am fost cuminte, toata ziua numai fructe. Maine cred ca la fel in prima parte a zilei, din motive de lene. Sper sa n-o dau in bara cu prea multe fructe - am ales si eu din astea mai putin periculoase: kiwi, portocale, ananas, capsuni. Dupa amiaza cred ca trec pe ceva leguminoase, ca o sa fie nevoie.
Am ramas fara sursa mea de energie - s-au terminat rezervele de caju. Maine mergem la reinnoit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna seara
Meniul de ieri:
Md: 2 felii de paine de albus (fac cat o wasa), dulceata conforma, o cafea
P: o omleta din 2 oua, cu un pic de
G: un mar
C: (pe la 9 la cinema) - o mana de alune
(pe la 11) - 2 cani de lapte de 0.5% grasime - conform situl Monti are IG 35

Meniul de azi:
Md: 2 felii de albus, dulceata, o cafea
P: conopida gratinata cu moza
C: 2 babybel si o rosie, un mar
G: (dada - la Dansez pt tine) un mar, un pic de strugure

Andani nu's pe lista ca nu vreau nu ma motiveaza! Va zic cand ajung la greutatea pe care o am ca treapta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Gena, multumim de sfaturi Si eu zic ca ai slabit destul de bine. Noi nu prea suntem fani tehnologie si mi se par al naibii de scumpe smartphone-urile. Dar poate Mosu gasese unul mai ieftin Nu pui o poza cu babybelul asta? Ca si dr. Oz zicea de el ca e bun la slabit. Sunt curioasa daca gasesc si in Romana.


Cristina, sunt de acord cu tine, bucura-te de abatere dar mai rarut ca-i mai dragut. Si da, e al naibii de dulce glazura aia Am gustat doar o muscatura si mi-a ajuns. Mi-ai facut pofta cu ciorba de perisoare, se executa saptamana viitoare.

Kallista, tu nu esti vegetariana? Sau ma inseala memoria? Oricum sarmalele de la mama sunt cele mai bune si sunt scuzabile

Ariel, felicitari pt scadere Frumoasa prietena, abia astept sa creasca si prietena mea

Brandu, ce gatesti?

Diana, am gasit o reteta de placinta de dovleac vegana Daca gasesc lapte de cocos o fac si v-o prezint.

Meniu ieri:
MD: wassa, ardei, margarina
G: covrig
P: salata cu salata verde, rosii, ardei, mozzarela light
C: spaghete integrale cu sos pesto

Azi:
MD: wassa, ochiuri, ridichi, rosii
P: http://www.adihadean.ro/2011/08/curcan-cu-rosii-la-cuptor/
C: cred ca tot spaghete

Un weekend linistit sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Dragele mele va pup
e weekend e caldut si e bine ..... si suntem monti da ?????

Mergi la inceput